Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Bitei vajag tīru vidi. Patērētājiem – medu

Sarmīte Feldmane
23:00
14.04.2021
15
Bitenieks Radzins 1

Līdz ar pavasari biškopjiem sākusies aktīvā darba sezona. Lai pārrunātu nozarē aktuālo, viņi tikās ikgadējā pavasara konferencē, kas šogad notika attālināti.

Latvijas Biškopības biedrība apvieno 3300 biškopju. Valdes priekšsēdētājs Armands Krauze uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi sabiedrībai, īpaši jaunākajai paaudzei, stāstīt par medu, tā produktiem. Biškopji iesaistās Medus dienas rīkošanā skolās, kas notiek Eiro­pas pasākuma ietvaros. Šogad Latvijas dravnieki 21 tūkstotim 1.klases skolēnu aizsūtīja medus paraugus un informatīvas monētas par medu un tā produktiem. Eiropas Savienībā (ES) tiek gatavots tirgus veicināšanas projekts par medus popularizēšanu.

A.Krauze informēja, ka biedrība vairs nav Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomē, jo tā neaizstāvēja dravnieku intereses, kā arī neizprata biškopju cīņu par tīru vidi. Biedrība stiprina sadarbību ar Latvijas Zemnieku federāciju.

Kāda vide, tāds medus

Bite ir tīras vides indikators. Pēdējos gados pausts satraukums par biškopības nākotni, tīra medus un tā produktu nodrošināšanu. Konferencē par to tika runāts daudz. “Kopā ar Valsts augu aizsardzības dienestu (VAAD), Lauksaimniecības datu centru, Zemkopības ministriju tiek strādāts, lai izveidotu vienotu sistēmu, lai informētu biškopjus, ka kaimiņos lauksaimnieks apstrādā laukus, un lai arī viņš zina, ka tuvumā ir dravas. Ir svarīgi zināt, vai tiek izmantoti augu aizsardzības līdzekļi vai lauku mēslo,” pastāstīja biedrības vadītājs.

Latvijas Biškopības biedrības pētnieks Valters Brusbārdis informēja par pirmajiem secinājumiem starptautiskā projektā “Me­dus bite kā rīks pesticīdu monitoringam vidē”. Tas ir pilsoniskās zinātnes projekts, jo iesaistītas ne tikai organizācijas, arī biškopji 12 valstīs. Netika pētīts, kā kaitīgās vielas ietekmē bites, bet gan kā vide piesārņota ar pesticīdiem. Vācot ziedputekšņus, bites lido divu līdz pat sešu kilometru rādiusā. “Pērn Latvijā praktiskajā pētījumā bija iesaistītas deviņas dravas – sešas konvencionālajās, trīs bioloģiskajās saimniecībās. Tās izraudzījāmies dažādās teritorijās. Deviņu dravu novietņu 18 saimēs konstatētas 57 dažādas darbīgās vielas: 55 pesticīdi un divi biocīdi. Ar pesticīdiem bites saskārušās visās teritorijās – gan, ja blakus notiek intensīvā lauksaimniecība, gan nomaļās viensētās. No pesticīdiem matalahlors, cipermentīns, ko ES nedrīkst lietot, 20 paraugos konstatēti arī insekticīdi, kurus aizliegts izmantot. Arī savvaļas teritorijās tika atrastas vielas, kuras kādreiz izmantoja. Tās vai nu vēl izmanto nelegāli, vai aizvien saglabājušās vidē,” stāstīja pētnieks un uzsvēra, ka paraugi tiek pētīti laboratorijā Spānijā, vēl pāragri teikt, ka Latvijā vide ir piesārņotāka nekā citās valstīs, taču situācija ir gana satraucoša.

Bioloģisks? Vai vienmēr?

Pārtikas un veterinārā dienesta Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte Adrija Sietiņsone uzsvēra, ka Latvijā nav reģionu, kuros nevarētu nodarboties ar bioloģisko biškopību, taču katram pašam jāizvērtē, kā saimniekot. 2018.gadā Latvijā 11,9 procenti biškopības saimniecību bija bioloģiskās, salīdzinājumam Dānijā – 0,2, Nor­vēģijā – 1,8 procenti. Latvijā 2018.gadā bija 512 bioloģiskās saimniecības, pērn 284. “Saim­nieki saprot, ka neiztur kritērijus. Bioloģiskajā biškopībā situācija ir satraucoša. Paraugos konstatētas neatļautas vielas vairāk, nekā ir pieļaujamais daudzums. Bišu maizē tas bija tādā daudzumā, ka produktu nedrīkst izmantot pārtikā. Ja ir pieļaujamais daudzums, vēl var pārdot,” biškopju uzmanību vērsa A.Sietiņsone un piebilda, ka, analizējot produktu paraugus, vislielākais piesārņojums nav Zemgalē vai Kurzemē, bet Latgalē, Rēzeknes, Balvu apkaimē.

Bioloģiskajās biškopības saimniecībās trūkst vaska. Var izmantot arī konvencionālajās saimniecībās iegūto, ja tirgū trūkst bioloģiskā. “Pērn Pārtikas un veterinārais dienests saņēma informāciju no Zviedrijas, ka bioloģiskā vaska paraugos konstatētas neatļautas vielas. Šī informācija ir ES datu bāzē, un to redz visās valstīs. Vaska šūnu viltojumu ir ļoti daudz, konstatēts gan parafīns, gan stearīns. Vaska kvalitātes rādītāji nav noteikti ne Latvijā, ne ES. Tie noteikti farmācijā, un vaskam jābūt dabiskam. Ja biškopim nav pārliecības, ka vasks ir tīrs, jāveic pārbaude laboratorijā,” pastāstīja A.Sietiņsone.

Pērn, veicot pārbaudes 22 biškopju produktiem, 15 produktos konstatētas vielas, kas nav atļautas bioloģiskajā lauksaimniecībā. Vairākiem biškopjiem saimniekošanā atkārtoti jāiziet pārejas periods. Savukārt vienam uzņēmumam anulēts sertifikāts.

No nākamā gada spēkā stāsies jaunā ES regula par nosacījumiem, kas jāievēro bioloģiskajām saimniecībām. Tie galvenokārt ir piesardzības pasākumi, lai nepieļautu neatļautu vielu klātbūtni produktos.

Riski tiek izvērtēti

“Biškopim jāiepazīst, ko audzē apkārtnē, jākontaktējas ar kaimiņu, kādus augu aizsardzības līdzekļus viņš izmanto. Ja aizdomas, ka neievēro noteikumus, jāinformē mūsu dienests,” atgādināja VAAD Augu aizsardzības departamenta direktore Līga Brence. Pērn veiktas 2864 pārbaudes, laboratoriski pārbaudīti 274 paraugi, lauksaimnieki saņēmuši sodu 75 lietās. Palielinājies iedzīvotāju sūdzību skaits, īpaši par rapša lauku smidzināšanu.

“Katrs augu aizsardzības līdzeklis tiek izvērtēts ES līmenī. Tiek veikti pētījumi, rēķināts risks cilvēkiem un dabai, un tikai tad tos atļauj izmantot. Vērtē arī iedarbību uz bitēm: gan tūlītēju, gan ilg­termiņā, pēta bišu uzvedību, attīstību. Ja konstatēts risks bitēm, tiek piemēroti risku mazinoši pasākumi. Piemēram, ir līdzekļi, kurus drīkst lietot tikai naktī,” skaidroja L.Brence. Šogad VAAD rīkos informatīvu kampaņu par apputeksnētāju aizsardzību.

Vienkārši – grib saimniekot

“Mums jāpārdomā, kur saimniekojam. Kļūstam vainīgi, kaut tādi neesam. Vairākkārt esam norādījuši ministrijai, prasījuši, ko darīt, pie kā vērsties. Bites ir indikators vidē. Dabā viss saistīts. Biedrība pamatoti aicina par lauku māju aizsardzību, par vidi, kurā dzīvojam. Tādā laikā dzīvojam. Gribam saimniekot tīrā vidē, bet valsts nespēj to nodrošināt,” atgādināja biedrības vadītājs A.Krauze.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
5

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
67

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
35

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
60

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
53

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
49

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi