Pirmdiena, 7. aprīlis
Vārda dienas: Zina, Zinaīda, Helmuts
weather-icon
+0° C, vējš 3.36 m/s, Z vēja virziens

Bioloģiski saimniekojot, katra nianse svarīga

Sarmīte Feldmane
00:00
06.12.2024
165
Bio Ls

Saruna. Amatas pagasta lauksaimniekiem Ingai Tinusai, Oskaram Balodim un Jānim Dragonam ir, ko pārrunāt. FOTO: Sarmīte Feldmane

Kad lauki atpūšas, zemnieks domā par pavasari. Lai pārrunātu aktualitātes, izaicinājumus un risinājumus, satikās Cēsu un kaimiņu novadu bioloģiskie lauksaimnieki.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības biedrības valdes loceklis Mārtiņš Gaiķēns ieskicēja bioloģiskajās saimniecībās    izaudzēto: no Latvijā saražotā tie ir 25 procenti auzu, 20 – augļi un ogas, 18 – kazas piens, 13 – medus, septiņi – kartupeļi, astoņi govs piens, divi – dārzeņi un gaļa un tikai viens procents kviešu. Savukārt vairāk tirgū tiek piedāvātas bioloģiskajās saimniecībās izaudzētas kumelītes (88%), tās audzē 499 hektāros, upenes (77%, 1680 ha), cietes kartupeļi (66%, 551 ha), cidonijas (63 %, 450 ha). Bet bioloģiski tiek audzēti  53 procenti griķu, tie aizņem 10 486 ha.

“Katrs gads kādai nozarei ir labvēlīgāks, kādai ne. Patlaban graudiem nav cenas, bet lopiem ir laba iepirkuma cena. Biškopībā krīze sākās pirms trim četriem gadiem, kad, eksportējot medu uz Ziemeļvalstīm, tika veiktas padziļinātas analīzes un atklāja atliekvielas.    Latvijā bioloģisko saimniecību iegūtajā medū pārsniegtais pesticīdu daudzums        bija pat lielāks nekā konvencionālo biškopju ievāktajam. Biš­kopībai ir riski, jo nav daudz vietu, kas būtu pasargātas, ja vien Rīgas jumti,” skaidroja M.Gai­ķēns un uzsvēra, ka bieži vien dažādi rādītāji tiek salīdzināti ar vidējiem Eiropā, bet nerēķinās ar to, ka Latvijā sezona ir īsāka, mazāk var izaudzēt.

“Mainās paaudzes, pēdējos gados aktivizējušies graudaudzētāji, viņi grib attīstīt nozari, mainās ar pieredzi, vēlas saimniekot bioloģiski, eksperimentē ar metodēm,” stāstīja M.Gaiķēns un atzina, lai arī vārdos bioloģiskie lauksaimnieki tiek novērtēti, taču, kad sarunas ir par kādu atbalstu, vairāk tiek uzklausīti konvencionālie zemnieki.    “Tāpat ne katra paš­valdība ir zaļi domājoša,” bilda asociācijas valdes loceklis.
Amatas pagasta lauksaimnieks – biškopis un sēklaudzētājs Jānis Sietiņsons uzsvēra, ka pēdējos gados strauji samazinājies bioloģiskās biškopības saimniecību skaits. 2022.gadā 245 uzņēmumi bija    saistīti ar bioloģisko biškopību un tika reģistrēti 18,5 tūkstoši  bišu saimju. Pērn   bija 159  saim­niecības ar 12,1 tūkstoti saim­ju. “To var dažādi interpretēt. Ja vērtē Eiropas Savienības mērogā,  bioloģisko bišu saimju skaits varētu būt pat viens no lielākajiem, jo Latvijā ir vairāk nekā 100 tūkstoši bišu saimju, tad 12 procenti ir bioloģiski apsaimniekotās. Citās valstīs to skaits svārstās ap vienu diviem procentiem. Taču tas nav iemesls, lai teiktu, ka bioloģisko dravu ir par daudz. Bio­reģiona izveide ir viens no priekšnosacījumiem, lai bioloģiskā biškopība atkoptos un attīstītos,” stāstīja J.Sietiņsons un uzsvēra, ka tagad biškopji saņem atbalstu par katru saimi, tas panākts grūtās sarunās.   

Kopš pagājušā rudens, vienojoties pašvaldībām, dažādām organizācijām un uzņēmumiem,    Gaujas Nacionālā parka teritorija ir bioreģions. Tikšanās reizē zemnieki uzteica Cēsu pašvaldības    atbalstu bioloģiskajām saimniecībām. Tās var saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi. Taču neatbildēti palika vairāki jautājumi, arī par to, kā rīkoties nomniekiem –tiem, kuri apsaimnieko privātpersonu vai pašvaldības zemi. Tika solīts, ka katrs pašvaldībā to var noskaidrot.

Lauksaimnieki tikšanās reizē uzzināja par pēdējiem grozījumiem normatīvajos aktos un par iespējām saņemt pilnvērtīgu atbalstu, piesakoties Lauku atbalsta dienestā. Bija arī izglītojoši skaidrojumi par augsnes    veselību, īsajām piegādes ķēdēm.

Starp vairāk nekā 30 tikšanās dalībniekiem bija arī    Jānis Dragons no Amatas pagasta  “Pūķiem”. Viņš nodarbojas ar aitkopību, ganāmpulkā ir 70 aitu mātes. “Paugurainajos pakalnos, kur    mālaina augsne, bet apakšā kūdra, tā ir piemērotākā nozare,” bilst zemnieks un    atzīst, ka, salīdzinot, kā bija pirms vairākiem gadiem, situācija aitkopībā nav ne laba, ne slikta. “Jāstrādā. Ar realizāciju problēmu nav. Ga­nības iežogotas, ir kūts. Ap Ģikšiem puse no tiem, kam bija aitas, tās vairs neaudzē. Vainoja­mi vilki. Kad pāris reižu ganāmpulkam bija uzbrukumi, skaidrs, ka plēsēji nekur nepazudīs, atstāt ārā pa nakti aitas nevar, bez žoga neiztikt. Gadījies, ka vilki pienāk pie pašas mājas. Daudzus gadus esmu veidojis saimniecību, ja gribu turpināt, jāiegulda,” “Druvai” pastāstīja amatietis.

Inga Tinusa no Amatas pagasta    atgādināja, ka visus zemniekus, īpaši jau bioloģiskos, uztrauc izmaksu neatbilstība cenai, par kādu var pārdot izaudzēto.  Viņa audzē cidonijas, bet dravā saimnieko konvencionāli. 

Biškopībā saimniekot bioloģiski – tā ir ekskluzīva iespēja. Man tāda ir, jo dzīvoju meža vidū un trīs kilometru rādiusā nav nevienas saimniecības. Apkārt mazi zemnieki, piemājas saimniecības, ne konvencionālie lauksaimnieki,” pastāstīja Vaives pagasta “Bajāru” saimniece Inta Ezer­niece un atklāja, ka diemžēl arī apdomā, vai turpmāk nodarboties ar bioloģisko biškopību. “Medu sadārdzina cukurs, kas bitēm nepieciešams rudenī, jo drīkst izmantot tikai bioloģisko un šūnas, kas gatavotas no pašu bišu vaska. Tas ir gan dārgi, gan arī gana sarežģīti,” pārdomās dalījās vaivēniete un uzsvēra, ka atbalsts ir tas, ka Biškopības biedrība nodrošina ar pretvarras līdzekli.   

Oskars Balodis Amatas pagastā vairākus gadus audzēja zemenes. “Patlaban      pārtraukums. Zeme atpū­šas, zemnieks domā. Iz­mē­ģināju dažādas metodes pret nezālēm, vēl neesmu atradis    tehnoloģiju, kā izaudzēt zemenes bez ravēšanas,” pastāstīja O.Ba­lo­dis un uzsvēra, ka domas par saimniekošanu bioloģiski nav atmetis. Patlaban viņš strādā citā bioloģiskā saimniecībā.

“Druvas” uzrunātie zemnieki atzina, ka šādas tikšanās ir ļoti noderīgas. “Semināros parasti atkārto it kā zināmo, bet tas pievērš uzmanību niansēm. Zemniekam nav laika sekot un lasīt mājaslapas. Vēl arī iespēja satikt citus zemniekus,” ik rudens tikšanos vērtēja J.Dragons un piebilda, ka pašvaldības atlaide nekustamā īpašuma nodoklim ir patīkams iepriecinājums. “Man visa zeme ir īpašumā, nav jādomā, ko un kā sarunāt ar īpašnieku, kurš saņems atlaidi,” bilda J.Dragons.

Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu biroja vadītāja Dace Kalniņa atgādināja, ka bioloģiskajām saimniecībām, kaut nedaudz un sīkumos, tomēr birokrātijas slogs ir mazinājies. “Mainās paaudzes, saimniekošanā ienāk jaunas tehnoloģijas, bioloģisko saimniecību konkurētspēja palielinās,” uzsvēra D.Kalniņa un piebilda, ka sabiedrība mācās novērtēt bioloģiskus produktus, pēc tiem pieprasījums palielinās. 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Noziedzības līmenis kopumā mazinās, taču krāpnieku aktivitāte ir liela

00:00
07.04.2025
27

Pēdējo gadu noziedzības samazināšanās tendence vērojama arī pagājušā gada kriminālajā statistikā, un Vidzeme aizvien ir drošākais Latvijas novads, tā pagājušajā nedēļā preses konferencē reģiona žurnālistiemsacīja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko. Pārvaldes vadība iepazīstināja ar aktuālajām norisēm un tendencēm reģistrētajos notikumos, kā arī pagājušā gadadarba rezultātiem. Noziedzības samazināšanās apliecina policijas spēju operatīvi reaģēt […]

Tirgotāji pastāv uz savām tiesībām, bet streiks pārtraukts

00:00
06.04.2025
187

Divas dienas Cēsu tirgus paviljons izskatījās neparasti – nestrādāja vairāki tirgotāji, kuru stendi otrdienās un trešdienās vienmēr bijuši atvērti. Saldētavu vitrīnas bija tukšas, uz tām piestiprināts uzraksts “Ar otrdienu, 1.aprīli, uzsākam streiku “Nē-jaunajiem līguma nosacījumiem!”. Jau trešdien, 2.aprīlī, rosība atsākās. “Esam vienojušies, ka tiem, kas jauno līgumu nav parakstījuši, iepriekšējo uz mēnesi pagarina. Tirgotāji atsāk […]

Soļi uz Zemes un ārpus Zemes robežām

00:00
05.04.2025
54

Pirmo reizi Kosmosa izziņas centrs sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Lai rosinātu aizdomāties par katra cilvēka ietekmi uz vidi un parādītu, kā ar pārdomātām izvēlēm iespējams saglabāt resursus gan šeit, uz Zemes, gan nākotnes izpētei kosmosā, Cēsu Kosmosa izziņas centrs aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Zemes stunda ir […]

Cēsīs norobežota ieeja tiesas namā. Vajadzīgs neliels remonts

11:22
04.04.2025
728
1

Ap tiesas namu Cēsīs šodien, 4.aprīlī, apvilkta policijas norobežojoša lente. Cēsnieki satraukti lasa uzrakstu, kas vēsta, ka tas darīts tehnisku iemeslu dēļ. Dzīvojot situācijā, kad var sagaidīt dažādus hibrīdkara elementus, rodas bažas. “Druva” sazinājās ar Vidzemes tiesas administratoru Gati Plusniņu, lūdzot situācijas skaidrojumu. “Nav noticis nekas bīstams, ēkas norobežošana saistīta ar vajadzību remontēt ieeju. Ir […]

Labākais sociālais darbinieks – Baiba Āboliņa

00:00
03.04.2025
39

Baiba Āboliņa, Cēsu novada Sociālā dienesta sociālā darbiniece darbam ar ģimeni un bērniem, nacionālajā konkursā “Gada balva sociālajā darbā 2024” atzīta par “Labāko sociālo darbinieku sociālajā dienestā 2024”. Baiba Āboliņa jau vairāk nekā 20 gadus strādā sociālajā jomā un ir kļuvusi par iedvesmojošu piemēru citiem. Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vita Pleševnika “Druvai” atzina: […]

Vecpiebalgas bibliotēka slēgta. Jurģi

00:00
02.04.2025
52

2.aprīlī Vecpiebalgas bibliotēka sāk pārcelties uz citām telpām. Turpmāk tā ikvienu gaidīs pagast­mājā, kur bibliotēkas vajadzībām pārbūvētas telpas. Rudenī būtu 35 gadi, kopš pagasta bibliotēkas mājvieta bijusi bērnudārza ēkā. “Pirms tam tā atradās aptiekas ēkā, tad pārcēlāmies te,” stāsta bibliotekāre Dzidra Ješkina. Blakus grāmatu krājumam ir lasītava, kur notika gan tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, gan […]

Tautas balss

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
12
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
20
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
29
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
27
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
42
38
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Sludinājumi