Sestdiena, 25. janvāris
Vārda dienas: Zigurds, Sigurds, Sigvards

Bioloģiski saimniekojot, katra nianse svarīga

Sarmīte Feldmane
00:00
06.12.2024
130
Bio Ls

Saruna. Amatas pagasta lauksaimniekiem Ingai Tinusai, Oskaram Balodim un Jānim Dragonam ir, ko pārrunāt. FOTO: Sarmīte Feldmane

Kad lauki atpūšas, zemnieks domā par pavasari. Lai pārrunātu aktualitātes, izaicinājumus un risinājumus, satikās Cēsu un kaimiņu novadu bioloģiskie lauksaimnieki.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības biedrības valdes loceklis Mārtiņš Gaiķēns ieskicēja bioloģiskajās saimniecībās    izaudzēto: no Latvijā saražotā tie ir 25 procenti auzu, 20 – augļi un ogas, 18 – kazas piens, 13 – medus, septiņi – kartupeļi, astoņi govs piens, divi – dārzeņi un gaļa un tikai viens procents kviešu. Savukārt vairāk tirgū tiek piedāvātas bioloģiskajās saimniecībās izaudzētas kumelītes (88%), tās audzē 499 hektāros, upenes (77%, 1680 ha), cietes kartupeļi (66%, 551 ha), cidonijas (63 %, 450 ha). Bet bioloģiski tiek audzēti  53 procenti griķu, tie aizņem 10 486 ha.

“Katrs gads kādai nozarei ir labvēlīgāks, kādai ne. Patlaban graudiem nav cenas, bet lopiem ir laba iepirkuma cena. Biškopībā krīze sākās pirms trim četriem gadiem, kad, eksportējot medu uz Ziemeļvalstīm, tika veiktas padziļinātas analīzes un atklāja atliekvielas.    Latvijā bioloģisko saimniecību iegūtajā medū pārsniegtais pesticīdu daudzums        bija pat lielāks nekā konvencionālo biškopju ievāktajam. Biš­kopībai ir riski, jo nav daudz vietu, kas būtu pasargātas, ja vien Rīgas jumti,” skaidroja M.Gai­ķēns un uzsvēra, ka bieži vien dažādi rādītāji tiek salīdzināti ar vidējiem Eiropā, bet nerēķinās ar to, ka Latvijā sezona ir īsāka, mazāk var izaudzēt.

“Mainās paaudzes, pēdējos gados aktivizējušies graudaudzētāji, viņi grib attīstīt nozari, mainās ar pieredzi, vēlas saimniekot bioloģiski, eksperimentē ar metodēm,” stāstīja M.Gaiķēns un atzina, lai arī vārdos bioloģiskie lauksaimnieki tiek novērtēti, taču, kad sarunas ir par kādu atbalstu, vairāk tiek uzklausīti konvencionālie zemnieki.    “Tāpat ne katra paš­valdība ir zaļi domājoša,” bilda asociācijas valdes loceklis.
Amatas pagasta lauksaimnieks – biškopis un sēklaudzētājs Jānis Sietiņsons uzsvēra, ka pēdējos gados strauji samazinājies bioloģiskās biškopības saimniecību skaits. 2022.gadā 245 uzņēmumi bija    saistīti ar bioloģisko biškopību un tika reģistrēti 18,5 tūkstoši  bišu saimju. Pērn   bija 159  saim­niecības ar 12,1 tūkstoti saim­ju. “To var dažādi interpretēt. Ja vērtē Eiropas Savienības mērogā,  bioloģisko bišu saimju skaits varētu būt pat viens no lielākajiem, jo Latvijā ir vairāk nekā 100 tūkstoši bišu saimju, tad 12 procenti ir bioloģiski apsaimniekotās. Citās valstīs to skaits svārstās ap vienu diviem procentiem. Taču tas nav iemesls, lai teiktu, ka bioloģisko dravu ir par daudz. Bio­reģiona izveide ir viens no priekšnosacījumiem, lai bioloģiskā biškopība atkoptos un attīstītos,” stāstīja J.Sietiņsons un uzsvēra, ka tagad biškopji saņem atbalstu par katru saimi, tas panākts grūtās sarunās.   

Kopš pagājušā rudens, vienojoties pašvaldībām, dažādām organizācijām un uzņēmumiem,    Gaujas Nacionālā parka teritorija ir bioreģions. Tikšanās reizē zemnieki uzteica Cēsu pašvaldības    atbalstu bioloģiskajām saimniecībām. Tās var saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi. Taču neatbildēti palika vairāki jautājumi, arī par to, kā rīkoties nomniekiem –tiem, kuri apsaimnieko privātpersonu vai pašvaldības zemi. Tika solīts, ka katrs pašvaldībā to var noskaidrot.

Lauksaimnieki tikšanās reizē uzzināja par pēdējiem grozījumiem normatīvajos aktos un par iespējām saņemt pilnvērtīgu atbalstu, piesakoties Lauku atbalsta dienestā. Bija arī izglītojoši skaidrojumi par augsnes    veselību, īsajām piegādes ķēdēm.

Starp vairāk nekā 30 tikšanās dalībniekiem bija arī    Jānis Dragons no Amatas pagasta  “Pūķiem”. Viņš nodarbojas ar aitkopību, ganāmpulkā ir 70 aitu mātes. “Paugurainajos pakalnos, kur    mālaina augsne, bet apakšā kūdra, tā ir piemērotākā nozare,” bilst zemnieks un    atzīst, ka, salīdzinot, kā bija pirms vairākiem gadiem, situācija aitkopībā nav ne laba, ne slikta. “Jāstrādā. Ar realizāciju problēmu nav. Ga­nības iežogotas, ir kūts. Ap Ģikšiem puse no tiem, kam bija aitas, tās vairs neaudzē. Vainoja­mi vilki. Kad pāris reižu ganāmpulkam bija uzbrukumi, skaidrs, ka plēsēji nekur nepazudīs, atstāt ārā pa nakti aitas nevar, bez žoga neiztikt. Gadījies, ka vilki pienāk pie pašas mājas. Daudzus gadus esmu veidojis saimniecību, ja gribu turpināt, jāiegulda,” “Druvai” pastāstīja amatietis.

Inga Tinusa no Amatas pagasta    atgādināja, ka visus zemniekus, īpaši jau bioloģiskos, uztrauc izmaksu neatbilstība cenai, par kādu var pārdot izaudzēto.  Viņa audzē cidonijas, bet dravā saimnieko konvencionāli. 

Biškopībā saimniekot bioloģiski – tā ir ekskluzīva iespēja. Man tāda ir, jo dzīvoju meža vidū un trīs kilometru rādiusā nav nevienas saimniecības. Apkārt mazi zemnieki, piemājas saimniecības, ne konvencionālie lauksaimnieki,” pastāstīja Vaives pagasta “Bajāru” saimniece Inta Ezer­niece un atklāja, ka diemžēl arī apdomā, vai turpmāk nodarboties ar bioloģisko biškopību. “Medu sadārdzina cukurs, kas bitēm nepieciešams rudenī, jo drīkst izmantot tikai bioloģisko un šūnas, kas gatavotas no pašu bišu vaska. Tas ir gan dārgi, gan arī gana sarežģīti,” pārdomās dalījās vaivēniete un uzsvēra, ka atbalsts ir tas, ka Biškopības biedrība nodrošina ar pretvarras līdzekli.   

Oskars Balodis Amatas pagastā vairākus gadus audzēja zemenes. “Patlaban      pārtraukums. Zeme atpū­šas, zemnieks domā. Iz­mē­ģināju dažādas metodes pret nezālēm, vēl neesmu atradis    tehnoloģiju, kā izaudzēt zemenes bez ravēšanas,” pastāstīja O.Ba­lo­dis un uzsvēra, ka domas par saimniekošanu bioloģiski nav atmetis. Patlaban viņš strādā citā bioloģiskā saimniecībā.

“Druvas” uzrunātie zemnieki atzina, ka šādas tikšanās ir ļoti noderīgas. “Semināros parasti atkārto it kā zināmo, bet tas pievērš uzmanību niansēm. Zemniekam nav laika sekot un lasīt mājaslapas. Vēl arī iespēja satikt citus zemniekus,” ik rudens tikšanos vērtēja J.Dragons un piebilda, ka pašvaldības atlaide nekustamā īpašuma nodoklim ir patīkams iepriecinājums. “Man visa zeme ir īpašumā, nav jādomā, ko un kā sarunāt ar īpašnieku, kurš saņems atlaidi,” bilda J.Dragons.

Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu biroja vadītāja Dace Kalniņa atgādināja, ka bioloģiskajām saimniecībām, kaut nedaudz un sīkumos, tomēr birokrātijas slogs ir mazinājies. “Mainās paaudzes, saimniekošanā ienāk jaunas tehnoloģijas, bioloģisko saimniecību konkurētspēja palielinās,” uzsvēra D.Kalniņa un piebilda, ka sabiedrība mācās novērtēt bioloģiskus produktus, pēc tiem pieprasījums palielinās. 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Skujenes un Nītaures iedzīvotāji nevēlas lieljaudas vēja parku

00:00
25.01.2025
39

Skujenes pagasta Kosas kopiena protestē pret lieljaudas vēja elektrostacijas parka “Nītaure” ierīkošanu. 14.janvārī iniciatīvas grupa Cēsu novada domes priekšsēdētājam iesniegusi 282 iedzīvotāju parakstītu vēstuli, kurā norādīts: “Mēs, Skujenes, Nītaures pagasta un novada iedzīvotāji, esam nepatīkami pārsteigti un kategoriski iebilstam lieljaudas vēja elektrostacijas (turpmāk – VES) parka “Nītaure” iespējamai izveidei Cēsu novadā. Plānots izbūvēt līdz 30 […]

Četrām partijām novadā būs viens saraksts

00:00
24.01.2025
152
1

Cēsu Jaunajā pilī politiskās partijas – Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), “Latvijas attīstībai” (LA), Latvijas Zaļā partija (LZP) un “Vidzemes partija” (VP) – parakstīja memorandu par kopīgu startu Cēsu novada pašvaldības vēlēšanās. Cēsu novada domes deputāte Elīna Stapulone (LA) uzsvēra, ka tas ir vēsturisks brīdis, kad četru partiju pārstāvji sabalansējuši savas vēlmes, redzējumu un mērķus. […]

Drošība skolās un bērnudārzos

00:00
23.01.2025
35

Nacionālo Bruņoto spēku Instruktoru skolā pagājušajā otrdienā norisinājās Cēsu novada izglītības iestāžu vadītāju seminārs, veltīts drošības jautājumiem. Kā pastāstīja semināra rīkotāja, novada pašvaldības Iz­glītības pārvaldes vadītājas vietniece Dina Dombrovska, jautājumi par rīcību krīzes vai militāra apdraudējuma gadījumā ir aktuāli izglītības iestāžu audzēkņu vecākiem, arī pedagogiem un direktoriem. Tie ir pamatoti, jo kopš Krievijas iebrukuma Ukrai­nā […]

Jaunpiebaldzēni atklāj “Apslēptās zināšanas” par Cēsu novadu

06:39
22.01.2025
33

Par godu Cēsīm kā kultūras galvaspilsētas atklāšanai Jaunpiebalgā erudīcijas un jautro mirkļu spēle “Apslēptās zināšanas” tika aizvadīta ar nosaukumu “Cēsu novads pievelk” un visi jautājumi bija par un ap novadu. Jaunpiebalgas Kultūras centra kultūras pasākumu organizatore Ieva Dūrīte-Cera pastāsta, ka desmit raundos divu stundu garumā izskanēja 50 jautājumi, kas aptvēra novada vēsturi, kultūru, sportu, tūrismu, […]

Ar kultūru galvās, pilīs un sētās

00:00
22.01.2025
86

Kamēr daļa cēsnieku sestdienas vakarā nesteidzīgi baudīja Cēsu kafejnīcu piedāvājumu, daudzi pilsētnieki un viesi plūda uz centru – Vienības laukumu, kur notika “Cēsis – Latvijas kultūras galvaspilsēta 2025” atklāšanas pasākums “Gaismas aicinājums”. Atklāšanas performancē uzstājās komponists un sitam­instrumentālists Rihards Zaļupe un Sigvards Dižais, Cēsu Teātra aktieri pārsteidza ar izjustu dzeju, ko runāja no laukumam blakus […]

Pasakains mirdzums Vecpiebalgā

19:47
21.01.2025
75

Latvijas kultūras galvaspilsētas gadu aizvadītajā sestdienā ieskandināja arī Vecpiebalgā ar Vecpiebalgas kultūras nama vadītājas Zigrīdas Ruicēnas ievadvārdiem, skaņdarbiem zvanu ansambļa “Primus” izpildījumā un novada domes priekšsēdētāja vietnieka Ata Egliņa-Eglīša videouzrunu, kurā viņš uzsvēra Piebalgas īpašo vietu un nozīmi Latvijas kultūras kartē. Atklāšanas norises kulminācija bija zīmes “Cēsis – Latvijas kultūras galvaspilsēta” iedegšana Vecpiebalgas Viesistabā. To […]

Tautas balss

Vēstures liecībām jābūt precīzām

19:02
24.01.2025
12
4
Uldis Kalniņš raksta:

“Izlasīju piektdienas “Druviņā” rakstu “Barikāžu laiku atceroties” un gribu pateikt paldies par uzaicinājumu piedalīties. Pat pēc 34 gadiem    no kolēģiem uzzināju daudz iepriekš nedzirdēta par barikādēm. Diemžēl Barikāžu notikumu divu epizožu aprakstos ir neprecīza informācija, kura varētu kaitēt barikāžu aizstāvju un organizētāju tēlam. Uzdevums “neko nedarīt” interfrontes “darbaļaužu” gājienam attiecās tikai uz gadījumu, ja […]

Tā nedrīkst notikt

19:20
21.01.2025
34
Lasītāja Z. raksta:

“Tas, kā notiek Latvijas Bankas prezidenta izraudzīšana, gudrus, zinošus un pieredzējušus speciālistus aizvien vairāk atturēs no kandidēšanas uz augstiem, atbildīgiem amatiem. Kam viņiem vajadzīga tā jezga, kādu dzirdam, ja viņi ir pieprasīti un labi apmaksāti profesionāļi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Neesmu tik zinoša, lai spriestu, vai iepriekšējais prezidents Mārtiņš Kazāks strādāja pietiekami […]

Ne katram var uzticēties

19:20
21.01.2025
20
Cēsnieks J. raksta:

“Gribu brīdināt novadniekus, ka Cēsīs kāds cilvēks, kurš piedāvā santehnikas pakalpojumus, rīkojas negodīgi. Apskata vietu, kur vajadzīgs remonts, palūdz naudu materiālu iegādei, solītajā laikā neparādās, neatbild uz telefona zvaniem, pēc laiciņa piezvana, sola atdot naudu un tad atkal pazūd,” pastāstīja cēsnieks J. un piebilda, ka vērsies arī Valsts policijā.

Gaidīja vairāk

19:19
21.01.2025
14
Trīs bērnu māmiņa raksta:

“Cēsīs Latvijas kultūras galvaspilsētas atklāšanā gaidīju lielu gaismas šovu, vismaz tā biju sapratusi no publicētās informācijas. Aizgājām kopā ar bērniem, bet cerētā nebija. Nevar sacīt, ka bija slikti, bija laba mūzika, arī gaismas atrakcija bija jauka, bet piemērota mazākam cilvēku skaitam. Tik lielam notikumam bijām iedomājušies tiešām īstu gaismas izrādi,” piedzīvotajā dalījās trīs bērnu māmiņa.

Kāpēc jāmaksā par receptes apkalpošanu

19:06
19.01.2025
23
Cēsniece raksta:

“Tagad, ja jāpērk vairākas recepšu zāles, nākas piemaksāt daudz. Turklāt maksā ne tikai medikamentu pircējs, bet piemaksā arī valsts. Un tā taču arī ir sabiedrības, iedzīvotāju samaksātā nauda, tikai aptiekās nonāk caur nodokļiem. Saka, būšot lētākas zāles, bet pagaidām to nevar just. Tad kāpēc medikamentu tirgotāji saņem piemaksu par katru recepti 1,5 eiro?” neizpratni pauda […]

Sludinājumi