Sestdiena, 5. aprīlis
Vārda dienas: Vija, Vidaga, Aivija
weather-icon
+1° C, vējš 1.33 m/s, Z-ZR vēja virziens

Attīstība un nauda jeb Ekonomikā vajag ambīcijas

Sarmīte Feldmane
00:00
09.06.2024
146
Lb2

Jautājumu daudz. Tikšanās reizē viedokļu apmaiņā -  Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes Pētniecības daļas vadītājs Kārlis Vilerts, uzņēmējs Jānis Ronis, Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks, Vidzemes plānošanas reģiona administrācijas vadītāja Guna Kalniņa – Priede, Amatciema  pārstāves   Anita Zembaha un Laura Zvirbule. FOTO: Sarmīte Feldmane

Cēsīs Latvijas Bankas pārstāvji tikās ar Vidzemes  uzņēmējiem, pašvaldību vadītājiem un uzņēmējdarbības un attīstības plānošanas speciālistiem.

“Latvijas Banka nepieņem lēmumus par nodokļiem, reformām, tā vērtē ekonomisko situāciju, konsultē Saeimu un Ministru kabinetu monetārās politikas jautājumos, tostarp ekonomiskās un fiskālās politikas jautājumos. Mums ir svarīgi tikties ar uzņēmējiem, zināt viņu problēmas, to, kas traucē ikdienā. Uzņēmējiem savukārt būtiski saprast aktuālo finanšu nozarē,” “Druvai” pastāstīja    Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.  Pēc Latvijas Bankas ierosinājuma šādas tikšanās rīko visos reģionos.

Pašiem jāuzdrošinās

M. Kazāks atgādināja makro­ekonomikas attīstības ciklus, ietekmes. Patlaban inflācija mazinās, un arī nākamajos gados tā varētu būt ap 2%. Galvenie riski ir ģeopolitika, vai būs ietekme uz energoresursiem, pārtikas cenām.  Pēdējos gados bijis straujš algu kāpums, bet inflācija bija straujāka.

“Biznesa cikls ir pagriezies, ekonomika sāk augt. Līdz ar inflāciju visā pasaulē strauji auga procentu likmes. Tagad samazinās inflācija un arī likmes, bet būtiski kļūst iekšējie faktori    – algu kāpums un darba ražīgums. Tas ir stāsts par uzņēmumu spēju. Svarīga ir uzņēmēju drosme un ambīcijas un arī uzņēmējdarbības vides regulējums. Redzam, kā būvniecības apjomos  atpaliekam no lietuviešiem un igauņiem, un tās ir “Maxima” traģēdijas sekas, nozare ir pārregulēta.  Veikt pārmaiņas neko nemaksā, tad budžetā ienāks vairāk naudas,” stāstīja M. Kazāks un uzsvēra, ka algu kāpums uzlabo iedzīvotāju dzīves kvalitāti, bet vai uzņēmums var to nopelnīt? Ilgstoši nevar maksāt vairāk, nekā nopelna.

Latvijā darba ražīgums ir 50 procenti no Eiropas Savienībā (ES) vidējā. Lauksaimniecībā un mežsaimniecībā tas ir augstāks, arī enerģētikas, apstrādes rūpniecībā piektā daļa no ES vidējā. “Darba ražīgumam jāpalielinās. Bezdarba līmenis Rīgā zems, darbiniekus nevar atrast, esam samierinājušies, ka cilvēku skaits nepalielināsies. Jāmainās valsts atbalstam, nav jāatbalsta darba vietas, kur maksā maz. Ne jau nodarbināto skaits ietekmēs ekonomikas attīstību,” teica M.Kazāks un bilda: “Kādas bija Cēsis pirms gadiem 15? Tad domājām, labi, ka blakus Valmiera, Sigulda, kas attīstās. Tagad Cēsis ir attīstījušās, atradušas savu vietu, ir daudz mazo uzņēmumu.”

Latvijas Bankas prezidents arī atgādināja, ka Igaunija pirms 20 gadiem bija Baltijas veiksmes stāsts, pirms desmit gadiem Lietuva, kas būs pēc desmit gadiem, atkarīgs no pašiem. Viļņā ir lielāka ekonomiskā aktivitāte, tur iedzīvotāju skaits audzis, Rīgā samazinājies. “Ir kļūdaini nostatīt Rīgu pret reģioniem, tai jāstājas pretī Helsinkiem, Viļņai un citām galvaspilsētām. Rīga palīdz reģioniem augt. Ja Rīgā būs bizness, veiksies arī reģioniem,” atgādināja M.Kazāks.   

Kaimiņu valstis veiksmīgāk piesaista ārvalstu investīcijas, arī militāro rūpniecību. Vēl svarīgs mājsaimniecību noskaņojums. “Lai cilvēki brauktu pie mums, lai nebrauktu prom, svarīgi ir ienākumi. Cilvēki plūdīs, kur var nopelnīt. Demogrāfija svarīga visā Eiropā, jo dzimst mazāk, nekā nomirst. Lai dzīves līmenis augtu, jādomā, kā pagarināt veselīgos dzīves gadus, lai ilgāk varētu strādāt. Jāizdomā ekonomikas modelis situācijā, kad cilvēku skaits samazinās. Tā ir visā Eiropā. Tur iebrauc cilvēki no Āfrikas, bet viņiem ir vājas prasmes,” situāciju raksturoja   Latvijas Bankas prezidents. Viņš arī piebilda, ka patlaban ekonomikā grūtāka situācija ir Igaunijā, tāpēc tur pacēla PVN likmes. “Ja gribam palielināt ieņēmumus budžetā, PVN jāpalielina. Ja pārtikai samazinām, tad tas attiecas uz visiem iedzīvotājiem un reizē atbalsts arī Polijas un Lietuvas ražotājiem. Tas nav efektīvākais veids. Izdevīgāk to darīt caur atbalstu uzņēmējiem, maznodrošinātajiem,” sacīja M.Kazāks.

Kā tikt pie mājokļa

Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes Pētniecības daļas vadītājs Kārlis Vilerts    norāda, ka jau pāris gadu hipotekārās kreditēšanas aktivitāte Latvijā bijusi zemākā eirozonā. 2023.gada beigās kopējais hipotekāro kredītu apmērs bija vien 12% apmērā no  IKP, kas ir trīs reizes mazāk nekā vidēji eirozonā – 36%.

Tiesa, Latvijā situācija ir ļoti dažāda.    Pierīgas pašvaldību iedzīvotājiem ir salīdzinoši maz iemeslu būt neapmierinātiem ar hipotekāro kredītu pieejamību – Pierīgā hipotekāro kredītu atlikums ir tuvu eirozonas vidējam rādītājam (30% no reģiona IKP). Turklāt atsevišķos novados, piemēram, Ādažu novadā, šis rādītājs sasniedz pat 56% no novada IKP. Ārpus Rīgas un Pierīgas kaut cik aktīva kreditēšana novērojama galvaspilsētai tuvās paš­valdībās: Ogres, Saulkrastu un Jelgavas novados, kā arī Jelgavas pilsētā.
Krietni bēdīgāka situācija ir reģionos, kur reti kurā pašvaldībā hipotekārie kredīti pārsniedz 10% no pašvaldības IKP.    Šāda situ­ācija ir arī reģionu lielajās pilsētās. Liepājā, Ventspilī un Val­mierā hipotekāro kredītu apjoms ir aptuveni 6% no attiecīgo pilsētu IKP, savukārt Daugavpilī, Rēzeknē un Jēkabpilī – robežās pat no 1% līdz 3% no IKP. Kopumā gandrīz katrā otrajā Latvijas pašvaldībā hipotekāro kredītu apjoms nepārsniedz 3% no pašvaldības IKP.

“Ekonomisko faktoru loma vājajā kreditēšanā ir mazāka, nekā varētu šķist. Neskatoties uz samērā augstu ienākumu līmeni un zemu bezdarbu, Valmierā, Liepājā un Smiltenes novadā hipotekārās kreditēšanas apmēri ir ļoti zemi. Līdzīga situācija arī citās paš­valdībās ar samērā spēcīgu ekonomisko vidi,” stāsta K.Vilerts un uzsver, ka nav jau tā,    ka šajās pašvaldībās nebūtu nekustamā īpašuma tirgus. Vairākās pašvaldībās nekustamā īpašuma darījumu skaits nebūt nav mazs.    Liepājā piecas reizes    darījumu skaits ir lielāks par izsniegto kredītu skaitu. Cēsīs desmit reizes vairāk darījumu nekā kredītu mājokļu iegādei. Tirgus ir dzīvs, bet neizmanto kredītus. Tikmēr Pierīgā katrs otrais darījums tiek finansēts ar hipotekāro kredītu, bet Mārupes novadā – pat divas trešdaļas mājokļa iegādes darījumu.

K.Vilarts kā vienu no iemesliem vājai hipotekārās kreditēšanas aktivitātei reģionos min  zemās nekustamo īpašumu cenas. “Tās mazina nepieciešamību pēc kredītiem. Tāpat arī banku vēlme izsniegt nelielus hipotekāros kredītus ir zema,” skaidro K.Vilarts    un vērš uzmanību, ka banku mājaslapās pieejamā informācija liecina, ka hipotekāro kredītu minimālā summa ir no 15 000 līdz 20 000 eiro. Ja šai summai pieskaita vēl pircēja pirmo iemaksu par mājokli, iznāk, ka hipotekārajiem kredītiem kvalificējas tikai tie īpašumi, kuru cena pārsniedz 25 000 – 30 000 eiro.
“Tā varbūt nav liela summa nekustamā īpašuma iegādei Rīgā un Pierīgā, bet vienlaikus tā ir visai augsta reģionos. Minimālās summas kritērijs būtiski ierobežo hipotekāro kredītu pieejamību reģionos,” stāsta    Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes Pētniecības daļas vadītājs.

Taču bankas piedāvā citu iespēju – tā saucamos “mazos” mājokļu kredītus jeb mājokļu kredītus bez nekustamā īpašuma ķīlas. Pērnā gada    beigās tie aizņēma gandrīz 15% no visa mājokļu kredītu portfeļa. “Šo kredītu procentu likmes gan ir divas, pat trīs reizes augstākas nekā standarta hipotekārajiem kredītiem. Tas nozīmē, ka, izmantojot šo kredītu, cilvēks procentu maksājumos samaksās to pašu, ko hipotekārā kredīta ņēmējs maksā par trīs reizes dārgāku īpašumu,” skaidro K.Vilarts un uzsver, ka tiek meklēti citi risinājumi. Jau notiek sarunas ar    “Attīstības finanšu institūciju “Altum”” par    hipotekāro kredītu programmu. K.Vilarts vērtē, ka tā novērstu tirgus nepilnības, uzlabojot mājokļu kredītu pieejamību reģionos un reizē stiprinātu reģionu ekonomisko attīstību.

Vēl viens risinājums valsts līmenī būtu Zemesgrāmatas nodevas samazināšana. Augstā nodeva mudina pircējus slēpt patieso darījuma summu, kas savukārt ierobežo vietējā mājokļu tirgus vērtējumu ticamību un izsniegto kredītu apmērus.

Uzņēmēji atgādināja, ka celt­niecībā ēnu ekonomika samazinājusies un būvniecības izmaksas ir augstas. Jaunajos projektos dzīvokļi ir dārgi, bet bankas nav ar mieru izsniegt lielākus kredītus par darījumiem, kas bijuši šajā apkārtnē. Uzņēmējs min piemēru: ģimene gatava iegādāties dzīvokli par 280 tūkstošiem eiro, bet lielākais darījums bijis par 208 un vairāk par 230 tūkstošiem eiro novērtēt nevar.

“Lai jauna ģimene iegādātos nekustamo īpašumu, ir jābūt pārliecībai, ka viņi te gribēs dzīvot arī pēc 20 gadiem,” klāstīja kāds uzņēmējs. Jārēķinās arī ar to, ka lielai daļai iedzīvotāju reģionos ir  ap 50 gadiem, viņiem ir dzīvokļi, mājas un uzkrājumi. Jauniešiem kredītus nedod. 

Pakalpojumiem jābūt pieejamiem

Tikšanās reizē ar Latvijas Bankas pārstāvjiem uzņēmēji vairākkārt uzsvēra, ka līdz ar digitalizāciju bankas ir attālinājušās no klientiem.    Nav klātienes sarunu ar klientu un kopīgu risinājumu meklējumu, sadarbība ar banku tiek vērtēta algoritmos.    Bankas kļuvušas bezpersoniskas. Gados vecākiem cilvēkiem ir nepieciešama saruna ar bankas speciālistu, lai atrisinātu savus jautājumus.

M.Kazāks pastāstīja, ka Latvijā darbojas 14 bankas un tas nebūt nav maz.    Piemēram, Limbažos, Bauskā, Kuldīgā, Jūrmalā nav nevienas bankas filiāles. “Tiek meklēts kompromiss, jo banku pakalpojumiem jābūt pieejamiem. Jāatrod līdzsvars, lai bankas nepadārdzina pakalpojumus, bet ir pieejamas. Notiek sarunas, ka banku darbinieki regulāri ieradīsies un apkalpos klientus,” skaidroja M.Kazāks.   

K.Černaja-Mežmale pastāstīja, ka tiek meklēts risinājums, lai ikvienam būtu pieejams bankomāts.    Vērtēts, uz cik klientiem un kādā attālumā jābūt bankomātam. “Tiek strādāts, lai finanšu pakalpojumi būtu pieejami arī krīzes situācijā, kaut vai vētras vai plūdu laikā,” uzsvēra bankas valdes locekle.

Latvijas Bankas pārstāvji atbildēja vēl uz daudziem citiem uzņēmēju jautājumiem gan par globālo ekonomiku, gan vietējo.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cēsīs norobežota ieeja tiesas namā. Vajadzīgs neliels remonts

11:22
04.04.2025
660
1

Ap tiesas namu Cēsīs šodien, 4.aprīlī, apvilkta policijas norobežojoša lente. Cēsnieki satraukti lasa uzrakstu, kas vēsta, ka tas darīts tehnisku iemeslu dēļ. Dzīvojot situācijā, kad var sagaidīt dažādus hibrīdkara elementus, rodas bažas. “Druva” sazinājās ar Vidzemes tiesas administratoru Gati Plusniņu, lūdzot situācijas skaidrojumu. “Nav noticis nekas bīstams, ēkas norobežošana saistīta ar vajadzību remontēt ieeju. Ir […]

Soļi uz Zemes un ārpus Zemes robežām

00:00
04.04.2025
20

Pirmo reizi Kosmosa izziņas centrs sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Lai rosinātu aizdomāties par katra cilvēka ietekmi uz vidi un parādītu, kā ar pārdomātām izvēlēm iespējams saglabāt resursus gan šeit, uz Zemes, gan nākotnes izpētei kosmosā, Cēsu Kosmosa izziņas centrs aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Zemes stunda ir […]

Labākais sociālais darbinieks – Baiba Āboliņa

00:00
03.04.2025
37

Baiba Āboliņa, Cēsu novada Sociālā dienesta sociālā darbiniece darbam ar ģimeni un bērniem, nacionālajā konkursā “Gada balva sociālajā darbā 2024” atzīta par “Labāko sociālo darbinieku sociālajā dienestā 2024”. Baiba Āboliņa jau vairāk nekā 20 gadus strādā sociālajā jomā un ir kļuvusi par iedvesmojošu piemēru citiem. Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vita Pleševnika “Druvai” atzina: […]

Vecpiebalgas bibliotēka slēgta. Jurģi

00:00
02.04.2025
47

2.aprīlī Vecpiebalgas bibliotēka sāk pārcelties uz citām telpām. Turpmāk tā ikvienu gaidīs pagast­mājā, kur bibliotēkas vajadzībām pārbūvētas telpas. Rudenī būtu 35 gadi, kopš pagasta bibliotēkas mājvieta bijusi bērnudārza ēkā. “Pirms tam tā atradās aptiekas ēkā, tad pārcēlāmies te,” stāsta bibliotekāre Dzidra Ješkina. Blakus grāmatu krājumam ir lasītava, kur notika gan tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, gan […]

Vai tirgus paliks bez vietējiem zemniekiem un mājražotājiem?

13:54
01.04.2025
108
1

No šodienas vairāki uzņēmēji, kas Cēsu tirgū gadiem pārdevuši gaļu un tās produktus, pārtrauc tur tirgoties, “Druvai” pastāstīja zemnieks Jānis Plūme, cēsniekiem labi zināma tirgus gaļas stenda saimnieks. “Līgums par tirdzniecības platības nomu mums bija ar iepriekšējo tirgus administrāciju. 31.martā tas beidzās, bet jauno līgumu, ko iedeva tirgus vadītājs Rihards Eniks, neparakstīšu. Tāpat darīs vēl […]

Vēlēšanas tuvojas. Sarakstu vēl nav

13:05
01.04.2025
69
1

Centrālās vēlēšanu komisijas informācijas sistēmā pamazām krājas partiju kandidātu saraksti gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. No Cēsu novada pagaidām nav reģistrēts neviens. Tāpat Vidzemē ir Smiltenes, Valkas, Madonas,    Saulkrastu un Ogres novadā. Alūksnes    un Gulbenes novadā vēlētāji jau var iepazīties ar divu partiju deputātu kandidātu sarakstiem, Sigul­das novadā ar triju, Valmieras ar vienu. “Visas formalitātes […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
19
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
26
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
8
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi