Ko Raunas un Drustu pagastam devusi prasme izmantot līdzekļus, kas paredzēti sabiedrības virzītai vietējai attīstībai, izmantojot “Leader” pasākumus, kurus finansē no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem?
Šo iespēju izmantojuši gan vietējie uzņēmēji, lai attīstītu savu darbību, gan pašvaldība un nevalstiskās organizācijas, lai pagastos uzlabotu publiskās infrastruktūras objektus un dažādotu sabiedriskās aktivitātes.
Pilnveido ražošanu un iespējas veselīgam dzīvesveidam
Raunas pagasta teritorijā no 2016. līdz 2022.gadam, izmantojot programmas “Leader” finansējumu, īstenoti dažādi projekti par 247 650 eiro.
Vietējās ekonomikas ilgtspējīgai attīstībai un dažādošanai piesaistot 124 688 eiro, realizēti desmit projekti. Veikta SIA “Latnature” ražotnes labiekārtošana, ieguldīts SIA “Raunas māls” attīstībā, tehnoloģisko iekārtu atjaunošanā, SIA “ Latvijas ķiploks” ražotnes labiekārtošanā un attīstībā, tūrisma pakalpojumu sniegšanas attīstīšanā piemājas saimniecībā “Grantes”, ābolu un cidoniju sulu pasterizācijā zemnieku saimniecībā “Oši”, kā arī apstrādes rūpniecības ražotnes būves atjaunošanā un modernizācijā un fotografēšanas pakalpojumu attīstīšanā.
Publiskās infrastruktūras sakārtošanai no “Leader” programmas ieguldīti 85 336 eiro. Dzirnavgravas kāpņu kompleksa sakārtošanu veikusi biedrība, bet trīs projektus īstenojusi pašvaldība: izveidota velotrase Raunā, divos projektos iekārtota interaktīvā izziņas un dabas taka Raunas pilsdrupu teritorijā.
Sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai nevalstiskā organizācija par 37 626 eiro īstenojusi divus projektus, ierīkojot vingrošanas laukumu senioriem un veselības istabas senioriem.
Akcents tūrismam un aktīvai atpūtai
Drustu pagasta teritorijā no 2016. līdz 2022.gadam no “Leader” programmas piesaistīti 144 283 eiro.
Uzņēmēji 66 978 eiro ieguldījuši glempinga “DiDille” attīstībā un labiekārtošanā, viesu nama “Ūdensrozes” attīstībā, kā arī iegādāts jauns meža traktors.
Publiskās infrastruktūras sakārtošanā par 57 931 eiro īstenots viens pašvaldības un divi nevalstiskās organizācijas (NVO) projekti. Veikta Krogus ezera peldvietas paplašināšana, labiekārtošana un vides pieejamības uzlabošana, uzlabots Drustu hokeja laukums, atjaunota Drustu baznīcas fasāde.
Savukārt sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai vienu projektu īstenojusi pašvaldība, divus NVO. Saņemts finansējums 19 373eiro. Izveidota aktīvās atpūtas vieta “Mežkalnā”, iegādāts zāles pļāvējs- raiders “Mežkalna” teritorijas sakopšanai un uzturēšanai, kā arī Drustos ierīkots aktīvās atpūtas laukums, kurā uzstādīts brīvdabas rotaļu un sporta aprīkojums, lai nodrošinātu pilnvērtīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas.
Jāveido dzīvošanai pievilcīga vide
Cēsu rajona lauku partnerība uz tikšanos “Līderim pa pēdām” aicināja uzņēmējus, nevalstisko organizāciju pārstāvjus, ikvienu ieinteresēto, lai vērtētu abos pagastos ieguldīto.
“Mums ir svarīgi, tāpat arī tiem, kuri īsteno vai domā iesniegt projektus, dzirdēt pieredzes stāstus, kā arī rosināt pašus iedzīvotājus domāt, kas pagastos būtu nepieciešams, kas darāms pašvaldībai, piesaistot finansējumu, kas NVO un uzņēmējiem,” stāsta Cēsu rajona lauku partnerības administratīvā vadītāja Daiga Rubene un uzsver, ka līdz šim gan Raunā, gan Drustos uzņēmēji, NVO un pašvaldība no “Leader” programmas saņēmuši 391 933 eiro. Kur šī nauda ieguldīta sabiedriskam labumam, ikviens var pārliecināties, tāpat arī redzēt, kā uzņēmēji attīsta savu biznesu.
Domājot par nākotni, to, kas būtu jādara un ko varētu izdarīt, lai abi pagasti kļūtu par vietu, kas ir pievilcīga dzīvošanai, kur attīstās uzņēmējdarbība, tikšanās dalībnieki diskutēja un definēja ekonomiskos, sociālos, kultūras un vides aspektus.
“Var izdalīt divu jautājumu blokus. Tie, kas risināmi ar vietējo iniciatīvām, izmantojot “Leader” projektu finansējumu, piemēram, teritorijas labiekārtošana, uzņēmējdarbības attīstīšana, vietējās kopienas stiprināšana. Un otrs problēmu loks - ir infrastruktūras objektu sakārtošana, kas paveicama nacionālā un pašvaldības līmenī, piemēram, ceļu kvalitāte, dzīvojamā fonda palielināšana, sabiedriskā transporta pieejamība,” ikdienas problēmu loku pagastos atklāj D.Rubene.
Novadnieki sarunā uzsvēra, ka pagastos ir aktīvi iedzīvotāji, te ir dabas un kultūras potenciāls, bet ir jāuzlabo infrastruktūra, tad arī attīstīsies uzņēmējdarbība. “Lai pagasti attīstītos, kā ekonomiskie izaicinājumi tika minēts nepietiekams dzīvojamais fonds, jo jaunajām ģimenēm nav, ko piedāvāt, trūkst speciālistu, uzņēmumi pārceļas uz citiem pagastiem un pilsētām. Abu pagastu iedzīvotāji attīstību saista ar tūrismu, kuram nākotnē redz nozīmīgu vietu. Vairākkārt tika uzsvērta modernas publiskās un dabas infrastruktūras attīstīšanas un atjaunošanas nepieciešamība, lai veicinātu tūristu apmeklējumu, attīstot Raunu kā tūrisma galamērķi. Tas veicinās vietējās ekonomikas attīstību un vietas pievilcību,” stāsta D.Rubene un ieskicē problēmas: grants ceļu sliktais stāvoklis, trūkst norāžu uz tūristu apskates objektiem, dabas objekti jāpilnveido tūrisma pakalpojumu dažādošanai, trūkst autostāvvietu, nav piekļuves pašvaldībai piederošo ezeru pludmalēm, nav labiekārtotas peldvietas, jāatjauno publiskās infrastruktūras elementi bēr-nu laukumā, veselības takās Raunā.
Tikšanās reizē izskanējušie iedzīvotāju viedokļi tiks ņemti vērā, izstrādājot Vietējās rīcības grupas attīstības stratēģiju 2023.- 2027. gadam.
Komentāri