Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Vienu dienu pirms kara

Druva
12:15
04.03.2014
9
Ukraina Gleznotajs

Pirms neilga laika “Druva” publicēja cēsnieka Renāra Sproģa redzēto Ukrainas galvaspilsētā Kijevā. Latvijā viņš atgriezās, īsi pirms nemieri uzliesmoja no jauna. Aicināju Renāru uz sarunu, lai uzzinātu, vai izdevies uz šo valsti paraudzīties arī ar ceļotāja acīm. Saruna ik pa brīdim gan nonāca pie nemieriem un iespējamo iznākumu, taču dažus iespaidus no brauciena tomēr izdevās uzzināt. Kā diena pret nakti

Renārs nemitīgi akcentē milzīgo kontrastu starp Rietumukrainu un pārējo valsts daļu: “Iebraucot Ukrainā, pirmais iespaids bija – esmu nonācis Indijā. Nevienā valstī neesmu tā juties, bet šajā – sajutos. Ceļi drausmīgi, netīrība baisa. Par Kijevu biju dzirdējis labus vārdus, bet kopumā pilsēta pelēka, nemīlīga. Pieļauju, ka iespaidu atstājuši arī nemieri, bet man tur nepatika. Ielu reklāmās šausmīgs haoss, uz simts metriem pāris simti reklāmu, viena pie otras, pamatīgs bardaks.”

Pavisam cits iespaids radies, nonākot Rietumukrainas galvaspilsētā Ļvovā, kas tiek dēvēta arī par Ukrainas kultūras galvaspilsētu. Renārs atzīst, ka Ļvova ir kā diena pret nakti, salīdzinot ar Kijevu. Vislabākā šoseja valstī esot tikai viena: Kijeva – Ļvova.

“Mazliet nesaprotami, ka valstī, kas bagāta ar derīgajiem izrakteņiem, auglīgu zemi, viss tik nolaists. Izņemot rietumu apgabalus, kur jūtams rietumnieciskums. Jau pa ceļam uz Ļvovu, ieejot ceļmalas krodziņos, degvielas uzpildes stacijās, sastopami laipni, smaidoši cilvēki, kuros jūtama tik raksturīgā slāviskā sirsnība. Kijevā vai ceļā uz to no Baltkrievijas puses neko tādu nemanīju.

Vietējie pastāstīja, ka Ļvovas mērs esot ļoti progresīvs cilvēks, kurš uzrauga savu pilsētu, tā tiešām ir skaista, eiropeiska. Kaut kas starp Zalcburgu un Berlīni. Ļvovā ir sava kafijas fabrika, tāpēc tur ik uz stūra tirgo kafiju un vasarā visa pilsēta smaržojot pēc tās. Runājot ar vietējiem, sapratu, ka viņi ir uz Eiropu orientēti un citu risinājumu pat nepieņem. Kā teica kāds satiktais, no diviem ļaunumiem labāk izvēlēties Eiropu,” saka Renārs.

Pēc Rietumukrainas apskates viņš teicis Ukrainas paziņām, ka labprāt apskatītu arī valsts austrumu daļu, lai labāk varētu salīdzināt. Nebijis neviena, kurš teiktu – laipni lūgts! Visi centušies atrunāt, jo tur esot ļoti drūmi. It īpaši teritorijās, kur notiek ogļu ieguve. Tur pārsvarā dzīvojot krievu tautības pilsoņi, kuri lepojoties ar to, ka esot proletārieši, un tur joprojām valdot īsti padomiska gaisotne. Stāstīts par pamestām ogļraču pilsētiņām, jo, ogļu krājumiem beidzoties, pilsēta tiekot pamesta un visi pārceļoties uz jaunām ieguves vietām.

“Pēc dzirdētā man īsti nebija vēlmes turp doties, taču redzētais un dzirdētais ļauj prognozēt, ka abas valsts daļas – rietumi un austrumi – nekad nespēs vienoties par kopīgu virzienu. Vieni ir kategoriski pret Eiropu, izvēloties palikt Krievijas ietekmē, bet Rietumukraina un daļēji arī centrālie rajoni ir kategoriski pret to, vēloties būt Eiropā. Rezultātā ir strupceļš,” saka R. Sproģis.

Maidans kā simbols

Lielāko daļu Ukrainas vizītes laikā viņš nodzīvojis Kijevas centrā, teritorijā, ko kontrolē nemiernieki, tā sauktajā Maidanā. Tā esot apmēram Vecrīgas lielumā, kuras centrālā vieta – Neatkarības laukums jeb Maidan Nezaleznosci.

Vārds “maidans” nozīmē laukums, turklāt ne ukraiņu, bet kādā senākā valodā. 80. gadu beigās, kad ukraiņi sāka atminēties savu valodu, viņi centās atjaunot dažus maz lietotus vārdus, lai tikai tie neskanētu krieviski. 1990. gada septembrī Oktobra revolūcijas laukumā pašā Kijevas centrā apmēram simts Ļvovas, Kijevas un Dņepropetrovskas studentu pieteica bada streiku. Rezultātā laukums ieguva – sākumā neoficiālu, bet ar laiku likumīgu – Neatkarības maidana nosaukumu. Kopš tā laika šī vieta un arī vārds “maidans” kļuvis par īpašu simbolu, ukraiņi turp dodas, ja sakrājies pārāk daudz un nepieciešams protestēt. Līdz šim lielākā protesta akcija bija 2004.gada gada maidans, kas vairāk pazīstams kā “Oranžā revolūcija”.

Renārs maidana zonā pavadīja vairākas dienas. Jautāju, vai nebija bail.

“Tobrīd barikādēs bija droši,” viņš atceras. “Pašreiz ko tādu vairs nevar teikt. Es paspēju pēdējā brīdī. Ja ar dēlu Gruzijā bijām septiņas dienas pirms kara, Kijevā es biju vienu dienu pirms kara, jo to, kas tur notiek, citādi kā par pilsoņu karu nenosauksi. Tie vairs nav vienkārši protesti.

Pirmajā dienā, kad ierados nemiernieku zonā, nedaudz neomulīgi bija no tā, ka apkārt bija ļoti daudz cilvēku maskās. Ja redzi visu seju, lasi mīmiku un saproti, cilvēks ir draudzīgs vai agresīvi noskaņots, bet, redzot tikai acis, pārņem savāda sajūta, taču pie tā pierod.

Dienas laikā biju arī ārpus maidana zonas, bet jāievēro zināmi noteikumi. Nav ieteicams iet tur, kur ielas bloķē “Berkut” kaujinieki. It kā jau varētu iet, bet kā mums teica – labāk neriskēt, nekad nevar zināt, kas viņiem būs padomā. Var apcietināt uz kādu laiku apstākļu noskaidrošanai, var vienkārši sasist.

Vakarā ārpus laukuma teritorijas negāju un, pat izejot ārpus barikādēm, noņēmām dzeltenzilās lentītes, lai neizaicinātu likteni. Patiesībā bija neomulīgi.”

Pēdas paliks

Renārs pabijis arī Baltkrievijā un Krievijā, apmeklējot Maskavu, kur saskāries ar nepatīkamiem starpgadījumiem. Salīdzinot šīs valstis, viņš norāda, ka patīkamākās atmiņas esot par Baltkrieviju, bet gluži pretējas par Krieviju. Ukraina esot kaut kur pa vidu, bet arī tajā krieviskā, varētu teikt padomiskā domāšana un dzīvesveids joprojām esot ļoti uzskatāmi.

“Piemēram, braucām no Ļvovas uz Kijevu. Ārā plusos, šoseja sausa kā vasarā, bet pa ceļu brauc kaisītājs un kaisa sāli. Acīmredzot viņam ir instrukcija, ka jākaisa, un viņš to dara, neņemot vērā nekādus apstākļus.

Arī viesnīcā izbaudīju šo padomisko darba stilu, lai samainītu naudu un samaksātu par istabiņu, vajadzēja apmēram pusstundu, staigājot no vienas darbinieces pie otrās, no otrās – pie trešās. Goda vārds, sajutos kā senajos padomju laikos,” atzīst R. Sproģis.

Protesti jūtami ietekmējuši Kijevas ekonomiku un pilsētas centra izskatu. Ugunskuri un riepu dedzināšana nokvēpinājusi mājas, pelni spiežoties iekšā visur. Grīdas kafejnīcās, viesnīcās, kas atrodas pie Neatkarības laukuma, esot melnas no pelniem, lai arī apkopējas nemitīgi rosoties.

“No šiem nemieriem pēdas paliks ilgi, un būs jāpieliek lielas pūles, lai visu novāktu, sakoptu. Mājas būs jākrāso, tās pamatīgi nokvēpušas. Daudzviet augšējos stāvos pie logiem plakāti – “Te dzīvo cilvēki!” Varu iedomāties, kā viņi tur jūtas, ja apakšā kūpina riepu simtus, tūkstošus, un šie dūmi taču iespiežas pa visām spraudziņām. Dzīves tur nav, un tur bez remonta un, iespējams, pat mēbeļu maiņas neiztikt. Ir skaidrs, ka pilsētas atdzimšana pēc tam, kad izdosies situāciju noregulēt, ja izdosies, nebūs viegla,” atzīst R. Sproģis. Jānis Gabrāns

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
316

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi