Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Vienmēr jābūt mērķiem

Monika Sproģe
11:44
17.09.2018
30
Rolands Klavins 2 1

Pār laukiem klājas miglasvāli. Iebraucot Mārsnēnos, viss kluss. Izbraucam cauri nelielam Līvānu māju pudurim, tālāk ceļš vijas cauri mežiņam, iebraucamā ceļa galā “Druvu” sagaida Rolands Kļaviņš. Sekojot viņa mašīnai, ierodamies bioloģiskajā zemnieku saimniecībā “Vecpenguri”.

 

Pietrūka izaicinājumu

Šīs reiz bijušas viņa vectēva mājas, kas deviņdesmitajos gados atgūtas un nu ieguvušas jaunu elpu. Rolands beidzis Bulduru dārzkopības vidusskolu, pēc profesijas ir dārznieks. “2006. gadā pabeidzu skolu un sāku strādāt apzaļumošanas firmā. Piedzima mazais, uznāca krīze, bet es par līdzekļu trūkumu nesūdzējos. Varēju nopirkt mašīnai degvielu, nomaksāt īri par dzīvokli Siguldā, samaksāt citus rēķinus un vēl bērnu uzturēt, bet kaut kā pietrūka. Nebija attīstības, pietrūka izaicinājumu. Uzteicām dzīvokli un atnācām uz “Vecpenguriem”,” saka saimnieks.

Rolands atzīstas, ka tobrīd lauki itin nemaz neesot vilinājuši. Viņš sevi un sievu mierinājis ar domu, ka tas būs tikai izmēģinājuma gadiņš. Paskatīsies, kā ir, ja nepatiks, domās ko citu. Kopš tā laika aizritējuši vienpadsmit gadi.

 

Sāka ar mazumiņu

Rolanda vecākiem “Vecpen­guros” bijusi kaziņa, gotiņa, vistas, vecs traktors un liela uzņēmība. Nepilnu gadu vēlāk kopā ar tēvu nopirkuši labāku, tomēr lietotu “Belarusu”, sējmašīnu. Ro­lands kā pakalpojuma sniedzējs tuvējiem mārsnēniešiem apstrādājis zemi. Viens mazdārziņš, otrs mazdārziņš, tādi mazi zemes pleķīši, bet visapkārt stāvējuši neapstrādāti lauki.
“Aprunājoties ar cilvēkiem, uzzināju, ka viņiem tās lielās platības neinteresē, vairāk mazdārziņu uzart, ecēt. Bija kaut kāds klikšķis, un sapratu, ka varētu to zemi nomāt. Aptvēru, ka tirgū ir pieprasījums pēc bioloģiski audzētiem graudiem, sāku iekopt labības laukus. Zeme ir, graudi ir, ražības nav, tātad vajag mēslot, bet ar ko? Vajag lopus. Pirmo gaļas telīti atvedu no Mālpils. Busiņam izņēmu krēslus, ieliku salmus, un pirmā tele komfortabli atceļoja šurp. Kopš tā brīža pagājuši astoņi gadi. Tagad mums ir 90 gaļas liellopi un apsaimniekojam 300 hektārus zemes. Daļa zemes ir īpašumā, daļu nomājam, daļa ir izpirkšanas procesā,” stāsta Rolands.

 

Iemācījās būt racionāls
Tā kā pieredzes lopkopībā nebija, Rolands piedalījās visos semināros, kur vien pieminēja gaļas liellopus: “Speciālisti stāstīja, ka no ganāmpulka 20 līdz 25 procentus lopu vajagot brāķēt. Nevarēju saprast, kādas muļķības viņi tur gvelž? Kāda brāķēšana? Tagad simtprocentīgi piekrītu. Iedomājieties, kas būtu, ja man visām 90 govīm jāpieņem dzemdības – prāta var sajukt! Nē, ja govs pati netiek galā, tad bez žēlastības. Tagad stingri vētīju tādus parametrus kā augums, grūsnības iestāšanās, atnešanās, astes kaula stāvoklis un citus. Neauklējos.”
Trīs nedēļas pirms atnešanās govs tiek nošķirta no ganāmpulka un barota tikai ar salmiem: “Pirmsdzemdību periodā govīm ir diēta, tad nav nekādu atnešanās problēmu. Ja lopu baro līdz pēdējam atnešanās brīdim, teļš vēderā aug griezdamies, govij grūtas dzemdības! Visas šīs zinības apgūtas, darbojoties un pieredzot arī zaudējumus.”
Dzīvniekiem uzcelta atvieglotas konstrukcijas 26 metrus gara novietne. To Rolands ieraudzījis lauksaimniecības izstādē Rā­mavā: “Novietne ir elementāra – metāla konstrukcijas, kurām pāri tents, biezais brezents. Pēdējā laikā šādas angāra tipa novietnes kļūst arvien populārākas.” No­vietne sadalīta uz pusēm, abi gali vaļā, dzīvniekus tajā nebaro, te lopiem ir guļas vietas, siltā automātiskā dzirdne, bet barošana ierīkota ārā, turpat tuvumā. Ja lopiem ir komfortabli dzīves apstākļi, dzīvnieki jūtas labi, neslimo, laimīgs ganāmpulks samazina negaidītas veterinārās izmaksas.
Rolands norāda uz barotavām un piebilst, ka arī šajā sakarā gūta mācība: “Mums šķita, kam tāda vajadzīga? Tā tik tāda naudas izmešana, jo var taču tāpat, bet, kad aploka vidū izveidojās milzīga kaudze, pa kuru lopi bradāja kājām, ātri sapratām, ka barotavas lopus organizē un samazina siena zudumus.”

 

Motivēs darbiniekus

Rolands nesen iegādājies arī otru saimniecību, tā atrodas Vec­piebalgas pusē, viņš plāno turp pārvietot daļu ganāmpulka. Tā kā pašam braukt turp no Mārs­nēniem, lai koptu lopus, ir laikietilpīgi un dārgi, saimnieks meklē kādu, kurš būtu ar mieru Vec­piebalgā dzīvot un rūpēties par lopiem: “Gribētu, ka Vec­pie­balgas saimniecībā dzīvotu jauna ģimene. Novada centrs ir vienpadsmit kilometrus no saimniecības, centrā ir skola, bērnudārzs, darbavietas. Saimniecībā viss jau sagatavots – tehnika un telpas, ieskaitot māju, iemītniekiem vien par noteiktu mēneša algu jāpie­skata ganāmpulks. Esmu arī domājis, kas būtu tas saistošais, lai viņus vairāk motivētu, secināju, ka ģimene varētu uzreiz vai pakāpeniski no manis iegādāties vairākas ataudzējamās teles. Tātad ganāmpulkā būs arī viņu lopi. Bullis, ar ko lecināt govis, ir, novietne ir, ganības arī – atliek tikai vēlēties. Turklāt, ja iemītnieki aplecinās savas četras telītes, viņiem visai drīz būtu par četriem teļiem vairāk, tad paši var izlemt – paplašināt ganāmpulku vai teļus pārdot. Jāiegulda nav nekas, tikai jāgrib dzīvot un saimniekot, neizslēdzot iespēju doties vēl papildu algotā darbā turpat novadā, ja ir vēlēšanās, jo saimniecībā nebūs daudz darba. Tik, cik jāuzmet acs lopiem, vai viss kārtībā, vai tiem ir, ko ēst, ko dzert, un vai tie nav izlauzušies no aplokiem. Viss!”
Mērķis un nauda

Rolands saka, ka panākumu pamatā ir mērķis un nauda, katra lieta saimniecībā kaut ko maksā, tāpēc ir jābūt skaidrībai, ko vēlies, tad jāizvirza tuvāki, tālāki mērķi un jāražo. Jāstrādā tā, lai plānus īstenotu . Tikpat svarīgs priekšnosacījums ir vēlme darīt, interesēties, neskaitīt stundas, mācīties, tas atmaksāsies: “Tāpat jāuzdrīkstas riskēt, bet riskam jābūt izvērtētam, nevis ambiciozam un muļķīgam,” tā Rolands Kļa­viņš, saimnieks no Mārsnē­niem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
10

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
284

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
34
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
7
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
28
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi