Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Sterilizācija un kastrācija – dzīvnieku veselībai

Druva
12:20
01.04.2014
54
Img 9132

Atbildīgs saimnieks rūpējas par dzīvnieku veselību un, neraugoties uz pakalpojuma izmaksām, veic kaķu sterilizāciju. Veterinārārste Baiba Priedniece no Priekuļiem apliecina, ka kaķu aktīvākajā meklēšanās laikā – pavasara sezonā – cilvēki daudz vairāk interesējas par dzīvnieku sterilizāciju.

Kā zināms, kaķenēm meklēšanās vairāk pamanāma pēc izmaiņām uzvedībā – pārmērīga mīlināšanās, tieksme pieglausties, skaļa un īpaša ņaudēšana, tāpat kaķenes meklēšanās laikā izdala “īpašas” smaržvielas, kas pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus.

Sterilizācija pasargā no dažādām infekcijas slimībām. Sterilizējot kaķenes, ir iespēja izvairīties ne tikai no nevēlamas meklēšanās pazīmju parādīšanās un grūsnības, bet arī no dzemdes infekcijām, kā arī samazināt risku saslimt ar piena dziedzeru audzējiem. Piometras (strutu sakrāšanās dzemdē) ir ļoti sastopamas, un gandrīz vienmēr vienīgā ārstēšanas metode ir steidzama ķirurģiska operācija. Piena dziedzeru audzēji bez ārstēšanas ātri aug un rada metastāzes. Savukārt kastrēts vīriešu kārtas dzīvnieks ir mierīgāks, uzticamāks, vairāk laika pavada mājās.

“Kaķu skaita pieauguma ierobežošana ir tikai viens no iemesliem šādas operācijas veikšanai, vēl būtiskāka ir mīluļa veselība. Ir jāapzinās, ka, sterilizējot dzīvnieku, problēmas uz visu dzīvi tiek atrisinātas gan kaķim, tāpat arī saimniekam turpmāk ir mazāk raižu par savu kaķi. Ir nepareizs aizspriedums, ka kaķenei veselības labad noteikti vajag piedzīvot pirmos kaķēnus. Tas tā nav. Ja cilvēks zina, ka kaķēniem nebūs saimnieku, tad labāk problēmu risināt laikus. Turklāt patversmes pavasarī ir pilnas ar maziem kaķēniem. Nereti cilvēki tos atstāj arī pie veterināro klīniku durvīm,” ar situāciju iepazīstina B.Priedniece, uzsverot, ka sterilizāciju var veikt visa gada garumā, taču mazāk vēlama tā ir meklēšanās laikā. Kā min veterinārārste, runči nomierinās nedēļas, divu laikā pēc kastrēšanas, bet kaķenēm problēma tiek atrisināta uzreiz. Pēc operācijas nemeklēsies un nevarēs apaugļoties.

Veterinārārste gan neiesaka kaķenēm dot hormonālos pretmeklēšanās līdzekļus. Ja tos lieto, tad rūpīgi jāapsver visi iespējamie riski, jo nereti tie var veicināt dzīvnieka veselības problēmas. “To var darīt tad, ja nav citas izejas, ja dzīvnieks ir vecs un saimnieks nevēlas to operēt. Ja runa ir par naudu, pirmajā brīdī var šķist, ka tas ir lētāk, taču droši varu teikt, ka vienreizēja dzīvnieka izoperēšana atmaksāsies pāris gadu laikā.”

Pēc labturības prasībām mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, kaķis, kas ir vecāks par sešiem mēnešiem, var brīvi uzturēties ārpus tā īpašnieka vai turētāja valdījumā vai turējumā esošās teritorijas, ja ir sterilizēts. Veterinārārste uzsver, ka dzīvnieka īpašniekam ir pienākums nodrošināt sterilizēta kaķa apzīmēšanu (ar sterilizēta kaķa apzīmēšanu saprotama kaķim aplikta kaklasiksna). “Sterilizētiem dzīvniekiem būtu jābūt “apzīmētiem”, jo uz ielas jau neviens nevar pateikt, kaķis ir sterilizēts vai nav. Tiesa, ar gadiem novērojams, ka dzīvnieku saimnieki kļūst arvien apzinīgāki un kaķu sterilizāciju izmanto aizvien biežāk,” min B.Priedniece un piebilst, ka pilsētās netrūkst arī klaiņojošo dzīvnieku, un vienīgais veids, kā to ierobežot, ir dzīvnieku sterilizācija.

B.Priedniece piebilst, ja cilvēkam ir vēlme turēt kaķi, ir vērts iegriezties patversmē, jo tur visi dzīvnieki pirms nonākšanas pie jaunā saimnieka tiek sterilizēti un saimniekam vairs nav par to jābēdā. Turklāt dzīvnieku patversmē nereti nonāk arī šķirnes kaķi un miermīlīgi istabas mīluļi.

Jāmin, ka vidēji kaķeņu sterilizācijas pakalpojums maksās 36 eiro, savukārt runču kastrācija – 22 eiro. Ilze Fedotova

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
663

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi