Kopš seniem laikiem cilvēki vēlējušies uzzināt nākotni. Tautas folklorā lasāmi neskaitāmi ticējumi, kā rīkoties meitām, lai uzzinātu, kurš būs izredzētais, ar ko laimīgi nodzīvot visu mūžu. Tagad uz ticējumiem vairs nepaļaujas, bet atbildes meklē pie astrologiem, cenšoties uzzināt, kurš būtu labākais datums, kad gredzenus mīt cerībā, ka tad laulības dzīve būs ilga un laimīga.
Astroloģe Aija Austruma, kura Cēsis sauc par savu mājvietu, pirms astoņiem gadiem absolvēja Andra Rača Astroloģijas skolu un saņēma profesionāla astrologa sertifikātu. Viņa vada portālu orakuls.lv un kā savu vismīļāko tēmu norāda attiecību astroloģiju. Uz jautājumu, vai cilvēka liktenis tiešām zvaigznēs ierakstīts, astroloģe atbild: “Pareizāk būtu teikt, ir sazīmēti uzdevumi un dekorācijas, kurās nāksies darboties. Mūsu varā ir dotajās dekorācijās uzvest tādu lugu, kādu vēlamies, bet jāatceras svarīga lieta. Ja būs uzliktas dekorācijas “Trīs sivēntiņiem”, tajās nevarēs nospēlēt “Annu Kareņinu”. Skatītājs to nesapratīs, un nebūs rezultāta. Cilvēkam jāsaprot, kādas dekorācijas viņam dotas, lai piemeklētu īsto lugu. Vēl var teikt tā, ja kādam, piemēram, dots skatuves cilvēka potenciāls, bet viņš visu mūžu mēģina nostrādāt par noliktavas pārzini, var teikt, ka labas dekorācijas tiek sacūkotas. Bet, protams, mums katram dota brīvā griba rīkoties, kā uzskatām par pareizu. Kā saka, vienmēr ir izvēle būt par bandītu vai policistu, jo zvaigžņu kartes abiem būs vienādas.”
Runājot par cilvēka likteni, neviļus rodas jautājums, vai astrologi tic Dievam? Atbilde ir skaidra un konkrēta: “Protams, strādājot tieši ar lielajiem cikliem, vislabāk var pārliecināties, ka ir kāds ģenerālais plāns, ka viss notiek secīgi un jēgpilni. Ja man jautā, vai es ticu astroloģijai, atbildu – neticu! Tāpat kā neticu fizikai vai gramatikai, jo nesaprotu, kāpēc tām vajadzētu ticēt. Jo te nav stāsts par ticību, bet par instrumentiem, kas apraksta zināmas likumsakarības un ir izmantojami ikdienā.”
Atgriežoties pie attiecību astroloģijas, A. Austruma atzīst, ka interese par īsto kāzu datumu nav tas biežākais jautājums, ko nākas dzirdēt sarunās ar klientiem. Protams, šādas vēlmes izskan, bet astroloģe aicina saprast, ka neviens datums neizglābs sliktas attiecības: “Var paņemt ideālāko datumu, kas labākajā gadījumā garantēs, ka attiecības būs nedaudz ilgākas, bet tas neizglābs nesaderīga pāra attiecības, tas nepārveidos cilvēkus. Datums jau nerunā par vienu vai otru cilvēku, bet par šo divu cilvēku laulību kā atsevišķu “lietu”, kas atkarībā no tā, kad slēgta, arī pastāvēs. Šis datums neparāda vienu vai otru cilvēku šajā laulībā. Tāpēc vien, ka konkrētajā datumā tiks noslēgta laulība, cilvēki nemainīsies, vīrs nesāks katru vakaru dāvāt sievai rozes, ja nav to nekad pirms kāzām darījis.”
Dažkārt dzirdēts, ka astrologs noteicis ļoti precīzu stundu, kurā jāsalaulājas, dažkārt tas iekrīt kāzām neatbilstošā laikā, piemēram, darbadienas rītā. A. Austruma skaidro – precizitāte rodas tādēļ, ka astrologi lielu uzmanību pievērš Mēnesim, kādās attiecībās tas ir ar planētām. Kāzu gadījumā svarīgi pamanīt, vai šādas attiecības vispār izveidojas. Ja ne, tad ir tā sauktais čika laiks, kad vispār neko nevajadzētu uzsākt, arī slēgt laulību.
“Bet Mēness ir nemitīgā kustībā, un var būt, ka deviņos no rīta tam vēl ir attiecības ar kādu planētu, bet jau pēc stundas iestājas šis čika laiks. Tāpēc dažkārt var būt, ka tiek norādīts precīzais laiks, lai neiekāptu tukšajā laikā,” skaidro astroloģe, piebilstot, ka dažkārt rīta stundas iekrītot, jo mēģināts atrast iespējami labāku brīdi datumā, kas pārim svarīgs vai kurā beidzot var atbraukt radi no ārzemēm.
Man kā skeptiķim gan rodas sajūta, ka šāda vēlme pēc konkrēta datuma laimīgai dzīvei ir tāda kā atbildības novelšana no sevis. Sak, astrologs pateica, ka viss būs labi, tad jau pats neko var nedarīt. Arī A. Austruma, norāda, ka astrologa pateiktais laiks ir tikai viens no elementiem: “Mēs dzīvojam laiktelpas daudzdimensiju vidē, ja visu noveļam tikai uz vienu dimensiju, jau pašā pamatā tiek veidota nestabila konstrukcija. Cilvēki bieži neizmanto savas iespējas, jo paļaujas, ka astrologs teica – būs.”
Viņa stāsta, ka astrologam jābūt arī psihologam, jo cilvēks nāk, lai gūtu apstiprinājumu vai noliegumu kādai savai iekšējai sajūtai, un ir jājūt, cik kurš gatavs dzirdēt patiesību.
“Labo atbildi visi gatavi dzirdēt, tur nav problēmu,” saka A. Austruma. “Jāņem vērā arī, ka pirmajā brīdī vairums neatklāj patieso vizītes iemeslu. Vīrieši jau it kā nāk runāt par biznesu, kad to sākt, kad veikt lielus darījumus, bet lielāko laika daļu runā par sievietēm. Neviens nekad nav teicis, ka grib runāt par attiecībām, bet patiesībā tas ir galvenais vizītes iemesls. Šis tikai viens piemērs, jo cilvēki vairās runāt par konkrēto jautājumu, grib to darīt aplinkus, bet mēs redzam, ka patiesais iemesls ir cits. Cilvēki tikai baidās sākt par to runāt, tāpat kā dažkārt baidās dzirdēt patieso atbildi. Klienta biolaukā jau tas labi parādās. Tāpēc vispirms katram vajadzētu tik skaidrībā ar sevi. Vislabāk katram ir dzirdēt pasauli un sevi tik ļoti, ka nav citam jāprasa, kurš ir labākais datums, kurš piemērotākais cilvēks, jo tad viņš pats to sajutīs.”
Piebilstu, ka tad astrologiem darba nebūtu, uz ko astroloģe saka: “Taisnība, bet tā būtu ļoti laimīga pasaule, kurā es labprāt gribētu dzīvot. Gan jau es atrastu, ar ko nodarboties!”
Komentāri