Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Mācīties dzīvot kopā

Jānis Gabrāns
19:20
24.04.2020
6
Karlis Un Dzintra 1

Latvijas bijusī prezidente Vaira Vīķe – Freiberga teikusi, ka katrā mūža posmā ģimene ir tas galvenais balsts, pie kura atgriežamies un kur ceram gūt sapratni un izpratni par to, kas mums sāp un kas dara prieku.

Šī atziņa sasaucās ar cēsnieku Dzintras un Kārļa Dambju dzīves stāstu. Šajā laikā, kad nenotiek mēģinājumi (Kārlis darbojas Cēsu teātrī, Dzintra dejo līnijdejas), viegli bija atrodams brīdis sarunai par dzīvi, ģimeni, tās vērtībām.

Attālums tuvina

Sarunas sākumā abi sarēķināja, ka aprīļa sākumā apritējuši 38 gadi, kopš iepazinušies un pēc ne pārāk ilga laika arī apprecējušies. Ģimenē izauguši trīs bērni – Kaspars, Anete, Sabīne -, kuri nu jau nodibinājuši savas ģimenes. Dēls dzīvo tepat Cēsu pusē, Anete – Itālijā, Sabīne – Nī­derlandē.

Jautāti, kāda ir recepte, lai tik ilgi sadzīvotu, Dzintra saka: “Viss iespējams, ja dzīvi tver kā kompromisu, ka jāpielāgojas, kaut kas jāpiedod.”
Sarunas gaitā abi atzīst, ka dzīvē ik pa laikam vajag brīžus, kad var atpūsties no visa un visiem, arī no ģimenes, kad pabūt vienam.

Atceroties kopdzīves sākumu, Kārlis stāsta, ka nodarbojies ar biznesu, kas prasījis bieži būt prom no Latvijas: “Kopš 80.gadu beigām vairākus gadus katru mēnesi vismaz desmit dienas biju Vācijā, Dānijā vai Norvēģijā. Kad atbraucu mājās, tā vienmēr bija brīnišķīga atkalredzēšanās.”
Dzintra piebilst, ka ne vienmēr attālums var sniegt pozitīvus impulsus, var būt situācijas, kad tas vēl vairāk attālina, kad zūd saikne: “Tagad jau kontaktus viegli uzturēt, ir mobilie sakari, internets, tolaik bija tikai parastie telefoni. Atceros daudzus gadījumus, kad Kārļa prombūtnē man pēkšņi galvā tāds kā klikšķis – kā viņam tur iet? Un, tiklīdz esmu tā iedomājusies, pēc dažām minūtēm ir zvans no viņa. Kā smējāmies, mums bija telepātiskas attiecības.”

Taču ne jau tikai Kārlis ik pa laikam bijis prom, arī Dzintra, kuras ikdiena saistīta ar militāro jomu, uz pusgadu bijusi starptautiskā misijā Kosovā.
“Es uzskatu, ka šādi brīži, ko pavadīt vienam, ir ļoti svarīgi,” saka Kārlis. “Mums ar Dzintru bija periods, kad abi strādājām vienā darbā, sēdējām vienā kabinetā, tad bija par daudz, jo darbs nāca līdzi uz mājām. Labi, ka tas nebija pārāk ilgs laiks, bet, ja saka, ka attālums ir pārbaudījums ģimenei, arī šāda nemitīga kopā būšana ir ne mazāks pārbaudījums.”

Laiks kopā

Kad bērni paaugās un dēls Kaspars sāka braukt BMX, sekoja vairāku gadu periods, kad ģimene visu laiku bija kopā. Kādus 13 gadus dzīve griezās ap šo sporta veidu, kurā Kasparam bija labi panākumi gan Latvijas, gan starptautiskā arēnā.

“Kopā braucām pa visu Eiropu, šo laiku vērtēju kā lielu ieguvumu mūsu ģimenei, jo pavadījām ļoti daudz laika kopā ar saviem bērniem. Interesanti, ka meitām vīri ir BMX braucēji, nekur jau laikam no tās orbītas nevaram izrauties,” smaidot saka Dzintra.

Te var piebilst, ka abi znoti bijuši savu valstu izlasēs un Pekinas Olimpiskajās spēlēs 2008.gadā abi brauca vienā pusfinālā kopā ar Māri Štrombergu. Holandietis Robs iekļuva finālā, kur palika piektais, bet itālis Manuels no pusfināla neizkļuva.

“Tagad, kad bērni ir savās ģimenēs, saprotu, ka mēs paši viņus pie šādas atvērtās pasaules pieradinājām. Parādījām, ka pasaulei nav robežu, var braukt, kur gribi. Ja kādam varbūt notikums bija aizbraukt uz Igauniju, mūsu bērniem nebija atšķirības, vai braukt uz Rīgu vai lidot, teiksim, uz Veronu. Viņiem bija drosme doties pasaulē, un viņi to izmantoja,” saka Dzintra.

Lielākais pārbaudījums

Sarunas gaitā abi atzīst, ka lielākais pārbaudījums bija brīdis, kad bērni sāka atstāt ģimenes ligzdu, kad bija jāsāk mācīties dzīvot divatā.
“Visu laiku mājā bijām pieci cilvēki, dzīve pakārtota bērniem. Tad viņi viens pēc otra devās savā dzīvē, vienā brīdī palikām mājā divatā un sākām domāt, kā piepildīt laiku, kura bija tik daudz. Sapratām, ka jāmeklē recepte, kā dzīvot, jo tad veidojas pavisam citas kvalitātes attiecības, kas balstās uz pavisam citām vērtībām. Nezinu, vai, liekot roku uz sirds, var teikt, ka esam to pilnībā atraduši, drīzāk laikam šis meklējumu ceļš turpinās,” atzīst Dzintra.

Kad bērni pametuši ģimenes ligzdu, Dzintra un Kārlis sākuši nodoties vaļaspriekiem. “Es aizrāvos ar līnijdejām, sākumā arī Kārlis vienmēr brauca līdzi uz pasākumiem. Kad atjaunojās Cēsu teātris, Kārlis sāka darboties tajā, jo teātris viņu vienmēr vilinājis. Tad bija vakari, kad katrs darījām savas lietas, tās ir atkal jaunas atklāsmes. Saproti, ja gribi saglabāt labas attiecības, jābūt šai brīvībai,” saka Dzintra, piemetinot, ka tagad gan iestājusies pauze.

Kārlis piebilst, ka bērni ikdienā kompensē daudzas lietas, kam varbūt pat nepievēršam uzmanību: “Ja kādreiz saburkšķas viens uz otru, tas ātri pāriet, jo vienmēr uzmanība pievērsta bērniem. Turklāt, kad mājās bērni, tā saburkšķēšanās tiek ļoti filtrēta, jo saproti, ka ir lietas, kas jānorij vai jāmēģina izrunāt citā laikā un vietā.”

Kārlis arī gatavs atklāt par savu sāpīgāko brīdi šķiršanās stāstā: “Man ar meitu Aneti bija izveidojusies tradīcija – iedzert kopā rīta kafiju dienās, kad man nebija jāiet uz darbu un viņai uz skolu. Kad mājā bijām tikai divi, bija arī tādi brīži, kurš pirmais pamodās, aicināja otru uz kafiju. Tā bija brīnišķīga tradīcija, ko abi izbaudījām. Un tad pienāca vakars, kad Anete kārtoja somas, lai otrā dienā pārceltos uz Itāliju. Koferi salikti pie kāpnēm….Jau tad sajūta tāda dīvaina, bet otrā dienā, kad pienāca šķiršanās brīdis….. , vēl tagad nevaru to mierīgi atcerēties, asaras kāpj acīs,” neslēpj Kārlis, atzīstot, ka šo šķiršanos pārdzīvojis pāris gadu.

Dzintra vēl piebilst, ka bērniem ir ļoti labs tēvs, kurš viņiem daudz iemācījis, kurš par viņiem rūpējies un gādājis, tā viņa droši varot teikt.

Iespēja satikties

Dzintra atzīst, ka attālumam ir psiholoģiska nozīme: “Ja bērni dzīvo Latvijā, pat ja ar vecākiembieži netiekas, ir apziņa, ka viņi ir tepat, jebkurā mirklī var aizbraukt. Lai arī šķiet, ka visur pasaulē var nokļūt, “covid” laiks atklāj, ka nemaz tik vienkārši tas nav.

Līdz šim ar bērniem, lai arī ne visiem kopā, esam satikušies vismaz divas reizes gadā, vai nu viņi pie mums, vai mēs pie viņiem. Tagad, kad robežas slēgtas, netiekam nekur. Asociācijas zināmā mērā ar laiku, kad pasauli sadalīja “dzelzs priekškars”, un nāk apjausma, cik bērni tomēr ir tālu, ka satikšanās iespēja tik trausla.”

Jautāti, cik bieži iznāk satikties visiem, abi stāsta, ka pēdējo reizi visi kopā bijuši pirms trim gadiem Ziemassvētkos tepat Cēsīs. Bijis plānots, ka šajā pavasarī visi kopā Latvijā satiksies kādās kāzās, bet šis laiks diemžēl neļāva tam īstenoties.

“Protams, tehnoloģijas ļauj ar meitām sazināties regulāri, daž­kārt pat šķiet, ka par viņu ikdienu zinu vairāk nekā par Kaspara ģimeni, kas dzīvo tepat netālu,” saka Dzintra.

Abi gan neslēpj, ka šajā laikā satraukums par savējiem Eiropā liels, īpaši ņemot vērā situāciju Itālijā.
“Vienīgais mierinājums, ka ne viņu ģimenē, ne rados, ne draugos nav neviena, kuru šis vīruss būtu ķēris,” saka Kārlis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi