Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Latviskās pārdomas Kenijā

Jānis Gabrāns
08:22
01.05.2020
117
Kenija 1

Ir pierasts, ja ļaudis no Latvijas brauc dzīvot un strādāt uz Lielbritāniju, Īriju, Vāciju, Norvēģiju, krietni retāk dzirdēts, ka izvēle ir kāda Āfrikas valsts. Tāpēc bija interesanti sazināties ar cēsnieku Ivo Verneru, kurš jau vairāk nekā trīs gadus dzīvo un strādā finanšu nozarē Kenijā.

Izziņai, Kenija ir valsts Aus­trum­āfrikā, Indijas okeāna piekrastē. Mombasa, kurā dzīvo Ivo, ir otrā lielākā pilsēta Kenijā, tajā ir vairāk nekā miljons iedzīvotāju.

No +28 līdz +32

Jautāts par šādu izvēli, viņš skaidro, ka visu noteicis darba piedāvājums: “Latvijā biju nolēmis mainīt darbu, izskatīju dažādus variantus, nāca piedāvājums par Keniju. Bija oktobris vai novembris, priekšā aukstie ziemas vakari, man teica – braucam, tur vienmēr būs silts! Nodomāju, vismaz paskatīšos, kā dzīvo cilvēki Āfrikā. Pēc trim gadiem varu teikt, ka tie aizritējuši piepildīti, nav bijis laika skumt, tāpēc pagaidām izvēli nenožēloju.”

Pieņemt lēmumu palīdzējis tas, ka tur jau sastrādājuši daži latvieši.

“Zināju viņu prasības pret dzīves kvalitāti, tāpēc biju pārliecināts, ka arī es varēšu iedzīvoties,” saka Ivo, paskaidrojot, ka tagad uzņēmumā strādā jau 12 latvieši.

Atceroties pirmos iespaidus Kenijā, viņš stāsta, ka atšķirība sajusta, jau kāpjot no lidmašīnas: “Uzreiz top skaidrs, ka viss būs citādi. Dzīvojam netālu no ekvatora, okeāna krastā, te visu gadu valda ļoti stabila temperatūra, no +28 līdz +32 grādiem, nav ekstrēmu temperatūras svārstību.
Ļoti pārsteidza daba, pirmie trīs četri mēneši pagāja emocionālā pacēlumā, nepārtraukti bija, par ko brīnīties. Viss citāds: koki, dzīvnieki, augi.

Vienīgie, kas atgādina par dzimteni, ir zvirbuļi un vārnas.”
Ivo noraida stereotipus, ka Āfrikā ir tikai tuksneši, milzīgs karstums, viss izkaltis. Tā nebūt neesot, ir vietas, kur nemitīgi zaļš, kur bieži līst, augu bagātība liela, zeme auglīga. Kenijas galvaspilsētā Nairobi, kas atrodas 500 km no Mombasas, gaisa temperatūra kopumā pat esot līdzīga Latvijai.

Rodas jautājums, vai, visu gadu dzīvojot tik siltos apstākļos, ziemas nepietrūkst? Ivo atzīst, ka reizēm pietrūkst gan: “Ir brīži, kad ļoti gribas dzestrumu. Mombasā tagad sākusies lietus sezona, tad dažu brīdi var uzelpot. Tā kā dzīvojam pie okeāna, dažkārt uzpūš vējš, tad varam izvējoties. Mājās, darbā, mašīnā ir gaisa kondicionētāji, tad nu ikdienā to karstumu pārāk nejūt. Dažkārt brīvdienā nekur negribas iet, jo karstumu ilgi panest tomēr grūti.”

Medicīnas nav, korupcija liela

Ivo stāsta, ka, dzīvojot Cēsīs, bijis sabiedriski aktīvs, interesējies, kā funkcionē valsts, tās struktūras. Piedzīvotais Kenijā ļaujot analizēt, kā ir dzīvot valstī, kurā normāli nestrādā neviena institūcija.

“Tiesu sistēma te ir ļoti bēdīgā stāvoklī, tāpat arī izglītības sistēma, medicīnas sistēmas praktiski nav, policija ļoti korumpēta. Latvijā sūdzamies, ka kaut kas nefunkcionē, bet, tikai esot prom, var novērtēt, cik labi, ka nav jādod kukulis, lai samainītu autovadītāja apliecību, dabūtu kādu vienkāršu izziņu. Te viss balstās tikai uz kukuli, tāpēc latviešiem vajadzētu novērtēt, ka mums ir tiesiska valsts.

Arī izglītības līmenis ir nesalīdzināms, tagad ļoti novērtēju izglītību, ko man iedeva Cēsu skolas. Kenijā izglītības līmenis ļoti zems, tas labi pamanāms viņu ikdienas dzīvē, izpaužas visās jomās. Ikviens Latvijas uzņēmējs, kurš apņemtos darboties Kenijā, būtu veiksmīgs, jo spēj visu izdarīt daudz labāk par vietējiem,” stāsta Ivo.

Kā pozitīvo viņš min to, ka Kenijā pret baltajiem cilvēkiem izturas ļoti labi, tur nav naida vai nicinājuma, kā novērojams dažā citā Āfrikas valstī. Mombasā esot daudz itāļu, kuri sapirkuši īpašumus gar okeāna krastu. Šo vietu iecienījuši arī vācieši.

Situācija par korupciju kļūst vairāk saprotama, kad Ivo stāsta par “Covid-19” Kenijā: “Inficēto un mirušo skaits procentuāli neliels, bet nav zināms, cik daudz testu tiek veikts. Kenijas valdība saprot, ka jāsper drakoniski soļi, lai vīruss neizplatītos, jo, kā jau minēju, medicīnas sistēmas te nav vispār, viss balstās uz ticību, cerību un stingriem ierobežojumiem, par kuru pārkāpšanu pienākas milzīgi sodi. Teiksim, par atrašanos uz ielas bez sejas maskas var dabūt pusgadu cietumā. Taču cietumā neviens negrib nonākt, tāpēc, ja policists tevi pieķer, izmanto iespēju atpirkties.”

Biezpiens ir luksus prece

Runājot ar latviešiem ārzemēs, saruna vienmēr nonāk arī pie vēdera priekiem, jo esam izlepuši ar plašo piedāvājumu mūsu veikalos un virtuvēs. Ivo neslēpj, ka tā esot problēma, jo vietējais ēdiens prieku nerada. Kad darbojušies restorāni, gājuši uz itāļu krodziņiem, kur varēja pasūtīt visdažādākās jūras veltes.

“Tagad jāiztiek ar to, kas veikalos,” stāsta Ivo. “Maizes izvēle minimāla, pārsvarā baltmaize. Ar piena produktiem Kenijā vēl nedaudz labāk kā citās Āfrikas valstīs, bet cenas ziņā tā ir luksus prece. Šodien nopirku 250 gramus biezpiena, samaksāju piecus dolārus. Saldo krējumu nevar dabūt, skābo var, bet arī par dārgu cenu. Arī siers ļoti dārgs, sākot no 28 dolāriem kilogramā, bet, ja ļoti sagribas, vismaz varam nopirkt.

Pirmajā gadā likās, ka būs grūti izdzīvot, jo nevar tikt pie pārtikas, pie kādas esmu radis. Labi, ka esam attīstījušies, kļuvuši turīgāki, latvieši, kuri dzīvojam vienā mājā, kopā algojam pavāru, kas lieliski gatavo, protot izspiest maksimāli labāko rezultātu no vietējiem produktiem.”
Ivo arī atzīst, ka pietrūkst ne tikai latviskās pārtikas, bet arī kultūras pasākumu, Latvijas dabas, lauku, kur aizbraukt un pastrādāt savam priekam.

Skrējēju noslēpums

Pajautāju, vai izdevies atklāt noslēpumu, kāpēc Kenijā tik labi skrējēji, kuri pasaulē nepārspēti garajās distancēs. Ivo stāsta, ka skaidrojums esot interesants: “Cilvēkiem liekas, ka kenijieši to vien dara, kā skrien. Patiesībā Kenijā ir 43 ciltis, visi skrējēji pārsvarā nāk tikai no vienas – kalendžin cilts, kas dzīvo augstkalnes reģionā.”

Interesanti arī, ka katrai ciltij ir sava valoda, bet valstī ir divas kopējās valodas – angļu un svahili. Saziņa darbā notiekot pārsvarā angliski, dzirdama arī svahili, tā kā viens kolēģis ir no Ukrainas, dažkārt dzirdama krievu valoda, bet latvieši savā starpā runā latviski.
“Jau apmēram gadu draudzējos ar vietējo meiteni, kurai ir trīs gadus jauna meitiņa, tad nu nākas ielauzīties arī svahili valodā. Viegli neiet, bet vismaz jāatzīmē, ka latviešu ausij tā fonētiski ir skanīga atšķirībā no citās Āfrikas valstīs dzirdētajām.”
Sarunas beigās Ivo gan atzīst, ka neesot gatavs Kenijā pavadīt visu atlikušo dzīvi, neesot vēlmes pilnībā saraut saites ar Latviju. Gan jau atgriezīšoties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
5

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
265

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
22
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
5
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
26
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi