Pavisam drīz sāksies kartupeļu stādīšanas laiks, un vēl var pagūt tos izdiedzēt. Kādas šķirnes kartupeļus izvēlēties, kā par tiem rūpēties, lai iegūtu labāku ražu, stāsta Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta kartupeļu selekcionāre Ilze Skrabule. Jāsāk ar diedzēšanu
Mēdz teikt, ka ne vienmēr raža atkarīga no laikapstākļiem. Ja zina kartupeļu audzēšanas noslēpumus, tad tie nevarot neizaugt. Vien jāatceras, ka sēklas kartupeļus labāk iegādāties pie sēklaudzētājiem, jo, piemēram, ar no lielveikala vai tirgus atnestajiem bumbuļiem zemē var ievazāt slimības un kaitēkļus, ko pat nepazīstam.
Pirms stādīšanas kartupeļus iesaka diedzēt, nevis no pagraba uzreiz likt vagās. Kādu laiku gaismā paturēti, kartupeļi būs labi stādīšanai, jo gaismas ietekmē bumbuļos rodas glikoalkoloīdi, kas ir indīgi cilvēkam, taču labvēlīgi pašiem bumbuļiem. “Glikoalkaloīdi kartupeli aizsargās pret dažādu slimību izraisītājiem augsnē. Turklāt no diedzētiem bumbuļiem sagaidāma agrāka raža. Un vēl – tā kā ātrāk veidojas raža, augam izdodas izvairīties arī no lakstu puves bojājumiem,” zina stāstīt I.Skrabule. Viņa atzīmē, ka diedzēšanu vislabāk veikt gaismā, ne obligāti tiešos saules staros, var arī vienkārši gaišā telpā. Temperatūrai telpā jābūt plus grādos, lai kartupeļi neapsalst. Vislabāk, ja temperatūra ir līdz desmit grādiem virs nulles.
Sēklai paredzētos kartupeļus var diedzēt trīs līdz sešas nedēļas vai pat divus mēnešus pirms stādīšanas. Ja diedzē ilgāku laiku, veidosies lielāki bumbuļi, bet, ja diedzēšanai tika atvēlēts īsāks laiks, veidosies vairāk bumbuļu, taču tie nebūs tik lieli, kā ilgāk diedzētiem sēklas kartupeļiem. Ja nav iespējas kartupeļus diedzēt gaišās, vēsās telpās, tad var darīt šādi: stādāmos bumbuļus uz pāris dienām var ievietot siltumnīcā, kur temperatūra ir diezgan augsta, lai tos iedzīvinātu.
Daudzi jautā, cik bieži jāatjauno sēkla? Sēklaudzētāji atzīst, ka katru nākamo gadu kartupeļu laukā arvien biežāk parādās slimības, īpaši bumbuļos uzkrājas vīrusu slimības. Ja augu lapas čokurojas, ja augi ir slikti padevušies, tas liecina, ka ir jāgādā jauna sēkla. Tāpat jāpievērš uzmanība, vai nemainās bumbuļu garša un forma, ja mainās, tas nozīmē, ka šķirne izvirst. Tāpēc ieteicams ik pēc diviem, trim gadiem gādāt veselu stādāmo materiālu, pērkot sertificētu kartupeļu sēklu. Iegādājoties pārbaudītu kartupeļu sēklas materiālu, audzētājs var būt drošs, ka neievazās savā zemē karantīnas kaitēkļus un slimības. Kartupeļi bioloģiskās saimniekošanas prasībām
Arvien vairāk cilvēku pievēršas veselīgam dzīvesveidam, uzturā lietojot ar bioloģiskām metodēm ražotu pārtiku. Arī mazdārziņos var izaudzēt bioloģiskus kartupeļus, neizmantojot minerālmēslus un pesticīdus.
Kā zināms, lai kartupeļu raža padotos, daudz kas ir atkarīgs no augsnes veida, barības vielu pieejamības tajā, mitruma un arī no pareizas agrotehnikas. I.Skrabule atgādina, ka kartupeļus mēslo tā, lai barības vielu netrūkst un nav par daudz. “Bioloģiskajai saimniekošanai piemērots ir organiskais mēslojums – ja ir iespēja, var izmantot kūtsmēslus vai kompostu. Ja runājam par kūtsmēsliem, tad tiem gan zemē jābūt iestrādātiem jau iepriekšējā rudenī. Ja tos iestrādā tieši pirms stādīšanas, pastāv risks, ka jaunās ražas bumbuļi var būt kraupaini,” norāda I.Skrabule.
Viņa arī min, ka viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem kartupeļu šķirnes izvēlē bioloģiskajam laukam ir tas, lai šķirne būtu izturīga pret lakstu puvi, ieteicamas šķirnes, kas strauji veido bumbuļus, tās var būt ne tikai agrās, bet arī vidēji agras un vidēji vēlas šķirnes. “Mazdārziņos iesaku stādīt agras vai vidēji agras šķirnes, jo šādos dārziņos parasti ir lakstu puves attīstībai atbilstoši apstākļi. Bet agrās šķirnes parasti paspēj izveidot ražu līdz infekcijas sākumam,” klāsta I.Skrabule un piebilst, ka Priekuļos daudzas šķirnes ir pārbaudītas audzēšanas piemērotībai bioloģiskajai lauksaimniecībai, piemēram, 'Brasla', 'Agrie Dzeltenie', kā arī jaunās šķirnes 'Monta' un 'Prelma'. Tāpat bioloģiskajos laukos var audzēt tādas šķirnes kā 'Vineta' un 'Agria'. Ja grib agru ražu Sēklaudzētāji atzīst, ka pieprasīti ir agro šķirņu kartupeļi. Arī mazdārziņos. Starp populārākajām agro kartupeļu šķirnēm tiek minētas tādas kā 'Agrie Dzeltenie', 'Monta', 'Madara', 'Vineta', 'Borodjanskij Rozovij', 'Solist'.
Vairākus gadus pēc kārtas vienā un tajā pašā laukā kartupeļus audzēt nevajadzētu. “Kartupeļus vēlams stādīt katru gadu citā vietā, jo tas mazina slimības ierosinātāju un kaitēkļu (Kolorado vaboļu) pārmantojamības iespēju. Labāk no tiem izvairīties, jo ar kaitēkļiem ir grūti cīnīties,” papildina kartupeļu selekcionāre. Tupeņus ieteicams arī nestādīt tur, kur iepriekšējā gadā auguši tomāti vai saldie pipari, jo tiem kā nakteņu dzimtas augiem ir kopīgi kaitēkļi un slimības. Šķirnes katrai gaumei
Atkarībā no prasībām kartupeļu cienītāji izvēlas arī šķirnes. Piemēram, mājas apstākļos gatavotiem frī kartupeļiem derēs 'Asterix', 'Lambada', 'Monta', jo frī kartupeļiem der tikai tupeņi ar zemu reducējošo cukura daudzumu, tas pasargā tos no pārliekas sabrūnēšanas cepšanas laikā, arī pašai kartupeļa struktūrai jābūt izteikti stingrai.
Par miltainākajām kartupeļu šķirnēm tiek atzīta 'Imanta', 'Brasla' un 'Lenora', kā arī 'Agrie Dzeltenie'. Tās būs īpaši piemērotas tiem, kas vēlas pagatavot tumīgu kartupeļu biezeni. Savukārt, ja domājam par veselību, tad der ēdienkartē ieviest arī zilos kartupeļus. Viena no šādām šķirnēm ir zili violetie 'BlueCongo'. Kā uzsver I.Skrabule, kartupeļi ar zilu mīkstumu ir īpaši vērtīgi, jo eksotiskā izskata tupeņi satur antociānus, krāsvielas, kādas sastopamas arī mellenēs. Antociāni darbojas kā antioksidanti, aizkavējot šūnu novecošanos. Selekcionāri šāda veida šķirnēm ar krāsainu mīkstumu pievērš arvien lielāku uzmanību. “Strādājam pie savas, vietējiem audzēšanas apstākļiem piemērotas šķirnes radīšanas, jo 'BlueCongo' nav mūsu apstākļiem piemērota, tai vajadzīga garāka vasara,” norāda I.Skrabule un piebilst, ka zilie kartupeļi vairāk iecienīti restorānos, interesantās krāsas dēļ, tos var piedāvāt bērnu ēdienkartēs, tādā veidā piesaistot bērnu uzmanību un rosinot interesi par pagatavoto ēdienu. Garšas ziņā tie īpaši neatšķiras no parastajiem dzeltenajiem. Ilze Fedotova
Komentāri