Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Kad darbs nav bizness, bet sirdslieta

Madara Ozoliņa
05:10
26.04.2018
18

Amatas novada dome rudenī pieņēma lēmumu slēgt līgumu ar SIA “Veselības un sociālo pakalpojumu centrs “Beverīna”” par sociālo pakalpojumu nodrošināšanu ēkas 1. stāvā, kur kādreiz darbojās Sērmūkšu pamatskola. Sociālā aprūpes centra “Sērmūkši” vadītāja Evija Jēkabsone, balstoties uz pieredzi, intuīciju un vēlmi palīdzēt, izveidojusi vietu, kur tagad pieejami sociālie pakalpojumi.

– Kā jums radās interese par darbu sociālajā jomā?

– Pirms trīs gadiem dzimtajā pusē, Beverīnas novadā, nodibināju biedrību “Labāka rītdiena”, jo gribēju strādāt ar jauniešiem, kuriem ir dažādas atkarības. Paralēli nodarbojos ar labdarību, vadīju dienas centru ar radošajām darbnīcām. Ideja par sociālās aprūpes pakalpojumu vietu man bija, bet tam neķēros vēl klāt. Apsekojot vecos, vientuļos cilvēkus, redzēju, cik šis pakalpojums ir nepieciešams! Vecajiem vajadzīga uzmanība, rūpes, bet radinieki ne vienmēr spēj to sniegt pietiekamā dau­dzumā. Tā sāku interesēties, meklēju telpas, līdz nonācu Ama­tas novada Sērmūkšos. Tagad esmu mainījusi arī dzīvesvietu un no sava dzimtā novada pārcēlusies dzīvot uz Ieriķiem.

– Kādus pakalpojumus sociālās aprūpes centrā nodrošināt?

– Esam izveidojuši pansionātu, un drīzumā te būs pieejams arī atelpas brīža pakalpojums. Uzņem­sim bērnus no trīs līdz 18 gadu vecumam, kuriem ir funkcionāla vai garīga rakstura traucējumi. Pakal­pojumu vecāki varēs izmantot vairākkārt – līdz 30 diennaktīm ga­dā. Pakalpojums ļoti nepieciešams, jo ļauj vecākiem, kuriem ikdiena ir rūpju pilna, kādu brīdi veltīt laiku pašiem sev. Šo pakalpojumu vecāki pamazām sāk pieņemt, viņiem nav viegli bērnu atvest pie svešiniekiem un uz kādu laiku tur atstāt, tādēļ aicinām pirms tam atbraukt, iepazīties, paskatīties, kas un kā pie mums notiek. Trešais pakalpojums, kuru vēl plānojam, būs īslaicīgās uzturēšanās mītnes nodrošināšana. Šo pakalpojumu varēs izmantot jebkurš, kurš nonācis krīzes situācijā.

– Ar labdarību vairs nenodarbojaties?

-Tagad visas domas pie centra, lai mēs spētu nodrošināt tik nepieciešamos dažādos sociālos pakalpojumus. Ar labdarību nodarbojos mazāk. Protams, dzirdot palīgā saucienus, neatsaku, savu iespēju robežās palīdzu. Diemžēl labdarība cilvēku izpratnē sāk kļūt par tādu kā normu. Dažkārt šķiet, ka kaut ko lūgt ir vieglāk, nekā meklēt, kā nepieciešamo sagādāt pašiem. Nesa­pro­tu, kāpēc mammas lūdz pamperus divus vai trīs gadus vecajiem bērniņiem, ja šajā vecumā bērnam jāapgūst podiņmācība. Tāpat mammas, kurām bērni jau var ēst papildu ēdienu, mēdz lūgt mākslīgos piena maisījumus un neaizdomājas, ka putru var izvārīt pašas.

– Kur jūs meklējat iedvesmu tam, lai piedāvātie pakalpojumi būtu kvalitatīvi?

– Piemēram, atelpas brīža pakalpojumam, kas jauns mums visiem, idejas smeļos pie darbiniekiem citās pašvaldībās, kur šādu pakalpojumu nodrošina vai plāno. Esmu bijusi vairākos Lat­vijas pansionātos. Braucu, lai saprastu, kam vajadzētu būt arī šeit, Sērmūkšos, un no kā sociālās aprūpes darbā mums jāizvairās. Pieredzes apmaiņa ir ļoti būtiska, bet paļaujos arī uz savām izjūtām. Mans galvenais priekšnosacījums ir – lai klients ir apmierināts.

Jāatzīst, ka pie mums, Sēr­mūkšos, ir dažādas priekšrocības. Nodrošinām 34 gultasvietas, kas aprūpes centram nav pārāk daudz. Līdz ar to katram klientam spējam nodrošināt individuālu pieeju. Šajā vietā ir skaista daba. Pie mums klientiem ir iespēja regulāri doties ārā, ir pietiekami liela teritorija. Lielai daļai senioru ļoti patīk darīt dārza darbiņus, tādēļ sociālā centra tuvumā paši iekopsim dārziņu.

– Kurās sociālajās jomās šobrīd Latvijā ir vislielākās problēmas?

– Šī Latvijā ir sfēra, kurā vēl ir, kur augt un attīstīties. Ir prieks, ka valstiskā līmenī tagad ierauga un ceļ gaismā sociālās jomas dažādās problēmas, par tām runā, tām tiek meklēti risinājumi. Man gribētos, lai valsts vairāk uzmanību pievērš jautājumiem par pabalstiem. Taču visas problēmas ar pabalstu sakārtošanu arī netiks atrisinātas. Cilvēkiem nepieciešama, viņiem jāpiedāvā arī cita veida palīdzība – viņi ir jāmudina socializēties un iesaistīties darba tirgū. Ir jāpiedāvā dažādas programmas.

– Vai aprūpes centri kļūst arvien pieprasītāki?

– Latvijā pieprasījums pēc aprūpes centru pakalpojumiem veido garas rindas. Sabiedrība noveco. Vecāki kļūst veci, bet viņu bērni strādā vairākos darbos, lai spētu nodrošināt savas vajadzības, apmaksātu rēķinus. Bērni dažkārt nevar atļauties nemitīgi būt blakus saviem vecākiem, lai par viņiem ikdienā parūpētos. Es uzskatu, ka katram ir jādzīvo sava dzīve. Ja agrāk vārds “pansionāts” sabiedrībā izklausījās pēc lamu vārda, tad tagad pansionāti kļūst arvien modernāki. Tiek daudz strādāts pie šī pakalpojuma attīstīšanas. Arvien vairāk domā par klientu labsajūtu. Ci­tādāk nevar, jādara viss iespējamais, lai cilvēki, kas dzīvo aprūpes iestādēs, nezaudētu dzīvesprieku.

– Kur šo dzīvesprieku rodat pati, ikdienā dzirdot visdažādākos dzīvesstāstus?

– Agrāk visu uzņēmu caur sevi. Tagad tā vairs nav. Liels paldies jāsaka manam vīram, kurš vienmēr atbalsta, ir man blakus, vienmēr aprunājas. Esmu cilvēks, kurš darbu dara pamatīgi, ne virspusēji. Man patīk turēt roku uz pulsa. Ne tāpēc, ka saviem darbiniekiem neuzticētos, tas vienkārši tā ir. Bija laiks, kad biežāk atrados darbā nekā mājās, tādēļ svarīgi, lai mājās gaida cilvēks, kurš mani saprot un atbalsta. Protams, mans darbs nav viegls, par savu labsajūtu aizmirst nedrīkst. Es daudz lasu grāmatas, man patīk doties pastaigāties svaigā gaisā. Tomēr nekāda hobija man nav, jo tas, ar ko nodarbojos, man ļoti patīk.

– Ko esat novērojusi – radinieki tuvos cilvēkus bieži nāk apciemot?

– Kā jau katrā ģimenē. Tas ir ļoti individuāli. Mums ar visiem klientu tuviniekiem ir labs kontakts. Protams, sākumā radi brauc ciemos biežāk, vēlāk – retāk. Bet tas ir pavisam normāli. Pat ja regulāri nevar atbraukt, radi bieži mums zvana, interesējoties, kā tuviniekam iet, kā viņi jūtas.

– Kādas bijušas lielākās grūtības, strādājot pie sociālo pakalpojumu centra atvēršanas Sērmūkšos?

– Protams, par finansiālajiem jautājumiem ļoti daudz jādomā neatkarīgi no tā, vai mums ir pieci klienti vai 30. Mums jānodrošina maiņu darbs personālam. Grūtī­bas rada arī telpu iekārtošana, jo tas nav lēti, bet ir lietas, bez kurām nevaram iztikt. Tādēļ priecājamies par labajiem cilvēkiem, kuri mums palīdzējuši ar mēbelēm, gultasveļu un citām sadzīviskām lietām.

– Kā sokas ar klientu piesaistīšanu? 

– Šobrīd pansionāta pakalpojumus izmato 12 cilvēki, arī no Ogres un Jēkabpils. Cilvēki paši izrāda interesi – piezvana, atbrauc ciemos. Esam tikai simts kilometrus no Rīgas! Daži baidās, ka neatrodamies pilsētā, citi tieši to novērtē – daba visapkārt, svaigs gaiss.

– Kas ir galvenais, lai izveidotais pansionāts veiksmīgi pildītu savu funkciju?

– Pats galvenais – uz darbu nedrīkstam nākt tikai ķeksīša pēc. Šis nav viegls darbs, tādēļ tam, kurš vēlas strādāt, darbs jādara no sirds, jo klienti ļoti jūt, ar kādu attieksmi strādājam.

-Kā motivējat savus darbiniekus?

– Darbiniekiem pret klientiem jāattiecas tā, kā gribētu, lai attiecas pret pašiem, bet klienti ir dažādi, ne visi spēj par sevi parūpēties. Ir pansionāti, kuros neuzņem klientus ar demenci, bet mēs ņemam. Ja kādam no aprūpētājiem darbs paliek par grūtu, tad to turpināt nedrīkst. Cilvēki mums uztic pašu dārgāko – savus tuviniekus, mēs par viņiem esam atbildīgi. Tādēļ arī ikdienas pienākumi darbiniekiem jāveic ļoti rūpīgi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
10

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
284

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
34
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
7
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
28
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi