Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Bungas, žurnālistika un Fonoklubs

Kristīne Lāce
21:12
22.09.2020
24
Foto Janis Viksna 1

Cēsnieks Jānis Sildniks četru bērnu ģimenē ir pastarītis. Viņu saista mūzika un žurnālistika. Jānis spēlē bungas grupās Enhet un Doni Tondo un ir viens no Fonofest un Fono Cēsis organizatoriem, kā arī iesaistās ģimenes uzņēmuma Fonoklubs darbībā.

Parādoties interesēm par mediju nozari, jau vairāk nekā piecus gadus strādā portālā Delfi un ir saņēmis Latvijas žurnālistu asociācijas “Izcilības balvu 2016”.

– Kā sākās tava dzīve Fo­noklubā?
– Fonoklubs bija kā festivāla Fonofest turpinājums. Festivāls sākās 2005.gadā, bet Fonoklubu atvēra 2007.gadā, tas atradās Cēsu kultūras nama (šobrīd – Vidzemes koncertzāle “Cēsis” aut.) telpās. Vēlējāmies rīkot koncertus ne tikai vienu reizi vasarā. Tāpēc radās doma par Fonokluba izveidi. Kultūras namā bija maza koncertvieta, kur tika organizēti underground (pagrīdes-aut.) pasākumi, kas pamazām sāka izvērsties par kaut ko lielāku, tagad viss attīstījies līdz tam, kādu redzam Fonoklubu mūsdienās.

– Cik tev bija gadu, kad darbību sāka Fonoklubs?
– To atminos ļoti labi. Kad atvērām Fonoklubu, man bija 17. Tā bija koncertvieta, kur pasākumi norisinājās līdz desmitiem vakarā. Es legāli drīkstēju tur atrasties (smejas). Līdz ar manu pilngadību tika atvērts Fonoklubs esošajā formātā.

– Esi izaudzis ar festivālu Fonofest un Fonoklubu. Ko tas iemācījis?
– Ļoti daudz. Ir grūti nosaukt konkrētas lietas, jo, kad organizējām pirmo festivālu, man bija piecpadsmit. Jau no tāda vecuma esmu iesaistīts pasākumu organizēšanā. Protams, pirmie uzticētie pienākumi bija simboliski – aproču līmēšana un tehniskie darbi. Laikam ejot, augu pats un auga arī pienākumi. Beigu beigās biju viens no festivāla organizatoriem. Atbildēju par reklāmu un komunikāciju ar medijiem. Tas man noteikti ir palīdzējies arī nonākt portālā Delfi.

Kāda ir tava loma portālā Delfi?
– Reizēm pildu gan žurnālista funkciju, gan atbildu par sociālajiem tīkliem. Darbs neapnīk, jo kolektīvs ir ļoti profesionāls, tāpēc nemitīgi varu mācīties no kolēģiem. Īpaši priecājos par komandu sociālajos tīklos, jo strādājam kopā ar komiķi Edgaru Bāliņu, mūziķi Edavārdi un ētera personību Andru Čudari.

– Esi saņēmis Latvijas žurnālistu asociācijas Izcilības balvu.
– Jā, Latvijas žurnālistu asoci­ācijas “Izcilības balvu 2016”. Tas bija projekts saistībā ar Čer­nobiļas atomelektrostacijas katastrofas 30. gadadienu. Kopā ar cēsniekiem Edžu Miķelsonu, kurš arī strādā Delfi, un fotogrāfu Jāni Vīksnu devāmies uz turieni, lai savām acīm redzētu, kā izskatās traģēdijas vieta. Godalgotajā projektā bija mans apskats, Vīksnas fotogalerija un kolēģu raksti par šo tēmu, apskatot gan vēsturiskos aspektus, gan intervējot cilvēkus, kuri piedalījušies sprādziena seku novākšanas darbos. Starp citu, par spīti tam, ko domā vairums, Černobiļu šobrīd apmeklēt ir droši.

– Vai arī Fonokluba sociālie tīkli ir tavs “lauciņš”?
– Jā, tā ir mana sirdslieta.

– Dažubrīd ieraksti Fonokluba sociālajos tīklos liek pasmaidīt par sabiedrībā notiekošo. Kur rodas idejas?
– Atminos, ka Latvijas medijos izsaucām pret sevi negācijas, jo pasmējāmies par vētru Latvijā. Gāju uz klubu gar Vācu kapiem, bija nolūzis neliels zars. Aiznesu to līdz Fonokluba ieejas durvīm. Facebook ielikām bildi ar tekstu – pirms un pēc vētras postījumiem. Mēs nedaudz iesmējām par to visu. Jau pēc brīža daži Latvijas nacionālie mediji vēstīja, ka Cēsīs Fonoklubs izsmej vētras sekas (smejas).
Klubā bieži vien darām drosmīgas lietas, piemēram, organizējot nestandarta pasākumus, kā Nekvalitatīvās mūzikas nakts vai Treniņtērpu ballīte. Esam iemācījušies būt nedaudz radošāki un atrast, kā izcelties uz Latvijas fona, jo sekotāji sociālo tīklu vietnēs ir no visas valsts. Cenšamies strādāt tā, lai izceltos ne tikai ar koncertiem un festivāliem.

– Arī pats aizraujies ar mūziku. Vai tas ir jau kopš bērnības?
– Jā, tētis ir profesionāls trompetists, mēs, visi bērni, ar mūziku esam uzauguši. Esmu nedaudz mācījies spēlēt gan trompeti, gan dažādus citus mūzikas instrumentus, bet visvairāk saista bungas.

– Un kāpēc tieši bungu spēle?
-Tviterī mans čoms Kārlis Ķilkuts reiz vaicāja, vai kāds ir dzirdējis, kā es dziedu. Ģitārists Jānis Volkinšteins tobrīd no grupas Indygo atbildēja: “Marts un Lauris (Jāņa brāļi -aut.) ir dzirdējuši, tāpēc nolika pie bungām (smejas).” Tas ir viens no izskaidrojumiem.

Otrs izskaidrojums – pirms gadiem divdesmit mani piesaistīja bungas kā instruments. Tolaik sāka organizēties matelacore grupa Enhet. Mājas pagrabā atradās mēģinājuma telpa un bungas bija tas instruments, kas konsekventi stāvēja un bija pieejams. Nevienam nezinot, sēdos pie tām. Lauris mani tur “pieķēra”, tā vietā, lai dusmotos, nopirka man bungu vālītes. Tā sāku spēlēt.

– Kādi ir tuvākie plāni saistībā ar mūziku?
– Ar instrumentālā roka trio Doni Tondo plānojam drīzumā izdot debijas albumu. Mēs spēlējam vieglu rokmūziku ar blūza un citu žanru ietekmi. Skanējumu veido tikai bungas, basģitāra un ģitāra.

– Vai ar vēl kaut ko aizraujies brīvajā laikā?
– Man patīk vēsturiskā prese. Kad man ir brīva diena, paņemu lielu kafijas krūzi, izslēdzu telefonam skaņu un lasu 20. un 30. gadu avīzes.

– Ko tev nozīmē Cēsis?
– Tā ir mana ģimene un draugi. Cēsīs visbiežāk esmu nedēļas nogalēs, bet par notiekošo pilsētā un tās apkārtnē uzzinu arī no laikraksta Druva, jo abonēju uz Rīgu ne tikai sev, bet arī kolēģim Edžum. Man patīk, ka Cēsīs ir neatkarīgs drukātais medijs, kas ir viens no lielākajiem reģionālajiem laikrakstiem Latvijā. Es ar lielu interesi sekoju tā saturam.

– Ko tu pats sev novēlētu?
– Nepievilt citus. Es vēlētos labi izdarīt to, kas man ir uzticēts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
68

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi