Cukura diabēta slimības gaitas kontrolēšanā ir ļoti būtiska paša cilvēka izpratne par slimību ietekmējošajiem faktoriem, labas praktiskās iemaņas pašaprūpē, kā arī disciplīna noteikta dzīvesveida uzturēšanā.
Par to ir pārliecināti praktizējošie mediķi un, šķiet, arī valsts līmeņa veselības aprūpes plānotāji, jo šogad ieviests jauninājums – valsts apmaksātas diabēta apmācības nodarbības šim nolūkam speciāli jaunizveidotos kabinetos visā Latvijā. Nacionālā Veselības dienesta (NVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Štālberga “Druvai” pastāstīja, ka līdz šim speciāls diabēta pacientu apmācības kabinets bijis tikai Rīgā esošajā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Tagad ir izveidoti vēl četri šādi kabineti galvaspilsētā, trīs Zemgales reģionā, divi Latgalē, kā arī pa vienam Kurzemē un Vidzemē. Kopumā šogad paredzētais finansējums visiem 11 jaunajiem apmācības kabinetiem ir 152,6 tūkstoši eiro.
Valmierā esošā Vidzemes slimnīca februāra vidū arī ziņoja par jauna kabineta izveidi poliklīnikas telpās. “Apmācību mērķis ir palīdzēt pacientam saprast veselīga uztura nepieciešamību un tā saistību ar glikēmijas līmeni, radīt izpratni par insulīnterapijas nozīmi diabēta ārstēšanā un iegūt zināšanas un prasmes insulīna terapijas lietošanā,” stāsta poliklīnikas virsmāsa Inga Birkava. Diabēta apmācība šajā slimnīcā gan notikusi arī līdz šim – pacienti, kuriem atklāta saslimšana ar cukura diabētu, arī iepriekš tikuši informēti par slimības aspektiem un saņēmuši ieteikumus piemērota uztura, dzīvesveida un fizisko aktivitāšu izvēlē. Tikšanās un tieša saruna ar pacientu apmācībā specializējušos medicīnas māsu palīdz uzlabot diabēta slimnieku, īpaši pirmreizējo pacientu, pašaprūpi un dzīves kvalitāti. Smeļoties iespaidus galvaspilsētā esošā kabineta darbā, arī Vidzemes slimnīcā īpaši iekārtotais apmācību kabinets vēl tiek papildināts ar jauniem mācību materiāliem, lai pacientam informāciju par savu turpmāko sadzīvošanu ar diabēta diagnozi padarītu pēc iespējas saprotamāku.
Šajā kabinetā sertificēta diabēta apmācības māsa ierāda pacientam, kā veikt obligāto paškontroli – patstāvīgi noteikt cukura (glikozes) līmeni asinīs ar speciāli šim nolūkam paredzētu aparātu glikometru, lai savlaicīgi ievadītu insulīna devu. Ļoti svarīga apmācības sadaļa ir veselīga uztura rekomendācijas, ko māsa sagatavo katram pacientam, ņemot vērā viņa vecumu, dzimumu, fiziskās aktivitātes un ķermeņa masu. Ar pareizu uzturu var ne tikai normalizēt cukura līmeni asinīs un panākt ķermeņa masas samazināšanos, bet arī aizkavēt tādu diabēta komplikāciju attīstību kā aklums, nieru nepietiekamība un kāju amputācijas.
Tāpat apmācību laikā tiktu stāstīts par savas terapijas efekta vērtēšanu, mērķtiecīgu medikamentu lietošanu, tostarp arī insulīna injekciju tehnika un uzglabāšana, kā arī par dažādu individuālo aprūpes problēmu risināšanu – insulīna devu adaptācija, ceļojumi, maiņu darbs utt., norādīts NVD sagatavotajā mācību aprakstā. Attiecībā uz komplikāciju risku samazināšanu kopā ar pacientu paredzēts izvērtēt blakusslimību iespaidu uz kopējo stāvokli, kā arī runāt par smēķēšanas atmešanas pasākumiem.
Ne biežāk kā reizi piecos gados ir iespēja saņemt atkārtotu apmācību grupā – tās laikā vēlreiz tiek atkārtota minētā pamatinformācija, kā arī izrunāti papildu jautājumi pēc endokrinologa ieteikuma – ja notikusi terapijas stratēģijas maiņa, ja diabēta pacientei iestājusies grūtniecība, ja ir slikti kompensēts cukura diabēts vai ja novērojamas ļoti biežas hipoglikēmijas.
Pirmo reizi specializētās apmācības pacienti var saņemt ar ģimenes ārsta, endokrinologa nosūtījumu, savukārt atkārtoti apmācības tiks nodrošinātas tikai ar endokrinologa nosūtījumu.
Pirmreizējo apmācību veic grupā – ne mazāk par četriem pacientiem ar apstiprinātu diagnozi vai viņu tuviniekiem. Ja nav iespējams nokomplektēt grupu vai arī kaut kādu apstākļu dēļ sniegt vajadzīgo informāciju lielākā sastāvā, tiek pieļautas arī individuālas apmācības.
Diabēta apmācību kabinets Vidzemes slimnīcā ir atvērts otrdienās no plkst.8 līdz 14. Lai saņemtu valsts apmaksāto pakalpojumu, jāpiesakās poliklīnikas reģistratūrā vai ar mājaslapā pieejamo elektronisko pierakstu.
Laikā no 2000. līdz 2016.gadam diabēta pacientu skaits Latvijā ir pieaudzis par 63,5 tūkstošiem. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) reģistrā par cukura diabēta slimības izplatību valstī rodams, ka 2016.gadā diabētiķu kopskaits sasniedz gandrīz 89 tūkstošus. Vidzemē gan šis skaits ir salīdzinoši mazāks nekā citos reģionos un galvaspilsētā, tomēr arī šeit diabētiķu skaits 16 gados palielinājies vairāk nekā 3,5 reizes.
Pirmreizēji diabēts tiek diagnosticēts ap septiņiem tūkstošiem pacientu ik gadu visā Latvijā, savukārt Vidzemē šis skaitlis ir – vidēji 666 jauni pacienti gadā.
Ja raugās uz diagnozes tipiem, tad gandrīz visu cukura diabētiķu īpatsvars ir pie 2.tipa diabēta, kas visbiežāk parādās pusmūža gados. Tikai nepilni 5% no kopējā diabēta pacientu skaita 2016.gadā bijuši ar 1.tipa diabētu, kas parasti skaidrojams ar iedzimtību.
Tas arī izskaidro vislielāko diabēta pacientu īpatsvaru vecumā no 60 līdz pat 79 gadiem. Interesanta sakarība – vecumā līdz 49 gadiem ar diabēta diagnozi vairākumā ir vīrieši, piecdesmitgadnieku vidū šis skaits izlīdzinās, un pēc 60 gadu sliekšņa pārkāpšanas pacientu reģistrā strauji dominē sievietes.
Komentāri