Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Āfrikas krāšņums un kontrasti

Kristīne Lāce
13:36
06.04.2020
33
Kamieli Un Okeans 1

Pašā marta sākumā Jansonu ģimene no Raunas puses vēl paguva viesoties Āfrikā, izbaudīt silto sauli un dzirdēt okeāna viļņu šalkoņu. Ģimene ceļoja četratā, vecāki Mārtiņš un Antra kopā ar astoņgadīgo dēlu Henriju un četrgadīgo meitu Evu. Šis nebija ģimenes pirmais kopīgais brauciens ārpus Latvijas robežām, bet viens no intensīvākajiem un piepildītākajiem gan. Antra stāsta, kā izraudzīts galamērķis – Āfrika, kā ir ceļot kopā ar diviem bērniem un kādu kultūršoku ģimene piedzīvoja Marokā.

Paslēpties no lietainās ziemas

– Jau kādu laiku vēlējāmies aizbraukt uz saulaināku vietu, kur paslēpties no pelēkās ziemas. Parasti latvieši šādam mērķim izvēlas ceļojumu uz Tenerifi, bet mēs neesam klasiskie atpūtnieki. Mums patīk no ceļojuma ko jaunu iegūt un iemācīties. Domājām par Ēģipti, bet internetā uzdūros informācijai, ka Maroka ir piemērota ģimenes tūrismam. Internetā redzējām skaistas bildes, mūs vilināja krāsainums, ko piedāvā Āfrika, arī tas nezināmais citā kontinentā – Āfrikā! Mūsu ceļojums bija interesants ar to, ka neko neplānojām, bet ļāvāmies notikumiem. Pēc citu ieteikumiem tik nopirkām lidmašīnas biļetes turp un atpakaļceļam ar konkrētiem datumiem un rezervējām viesnīcu pirmajiem diviem vakariem.

Kontrasti dabā un pilsētās

– Pirmo kolorītu sajutām, jau izkāpjot no lidmašīnas. Lidostas telpas rotāja krāsainas flīzes, ēkas fasāde bija greznota rakstiem, gandrīz kā mandalām. Tas bija kaut kas citādāks nekā Eiropas konservatīvisms. Tāds dzīvs!

Ceļojumam bijām noīrējuši auto. Tā jutāmies droši. Ceļojot ar bērniem, sapratām, ka visur kājām neizstaigāsim. Braucot ar auto, apskatījām mazos ciematiņus, redzējām marokāņu tradicionālos tērpus, tirgu, autentisko vidi. Daba Marokā ir ļoti kontrastaina. Vietām ir tuksnesis, bet turpat ne pārāk tālu– viss zaļš. Es saprotu, ka ne tikai tāda ir Maroka, bet visa Āfrika. Pirmās ceļojuma dienas dzīvojām senatnīgā pilsētā, bija sajūta, ka esam nokļuvuši citā pasaulē – netīrība uz ielām, atvērtība cilvēkos, mājas un arhitektūra pavisam atšķirīga no tā, kas redzēts Eiropā – viss tik nesaprotami. Lielākās pilsētās gan jau bija nami, ielu plānojums kā Eiropas valstīs, arī dārgas automašīnas, zīmolu veikali, lielveikali un tamlīdzīgi.

Vislielāko kultūršoku izraisīja netīrība. Tā bija visur – pat oke­ānā! Dažās pilsētās, kur ir vairāk tūristu, atkritumi tiek vākti, bet lielākoties netīrība ir visur – mežos, parkos, pludmalēs, uz ielām. Atkritumu tvertnes nekur nav manāmas. Kad vienudien vēlējāmies izbaudīt smilšu pludmales skaistumu, nevarējām atrast vietu, kur apsēsties. Visur bija stikli, pat apavus nevarējām novilkt! Sākām tīrīt pludmalē sev mazu laukumiņu, lai apsēstos, bet nebija, kur savāktos atkritumus likt.

Biju dzirdējusi, ka Marokā sievietei nav ieteicams vienai atrasties sabiedriskās vietās. Lielākās pilsētās var just, ka parādās, iespējams, Eiropas ietekme, kur arī sievietei ir vieta sabiedrībā. Protams, kafejnīcās ir redzami tikai vīrieši, bet uz ielām var manīt kopā vīriešus ar sievietēm un bērniem.

Viesmīlības daudz

Izbrīnu raisīja vietējo cilvēku komunikabilitāte un vēlme draudzēties. Piemēram, braucot lūkoties dabas objektu, apmaldījāmies, braukājam pa lauku apvidu, mūs apturēja vietējais vīrietis. Viņš vēlējās palīdzēt, bet mēs no viņa sacītā neko nesapratām. Angliski vīrietis nesaprata, tik rādīja uz savu sievu un bērniem, aicinot pie sevis ciemos uz tēju. Tajā brīdī mēs nobijāmies, jo Latvijā nav pieņemts aicināt ciemos svešiniekus. Bet tagad, esot atpakaļ mājās, noskatījāmies televīzijā raidījumu par Virsnīšu ģimenes ceļojumu Āfrikā, redzējām, ka āfrikāņiem tāda komunikācija un laipnība ir dabiska, bez jebkāda slēptā nodoma. Tagad to brīdi atceramies nedaudz ar nožēlu, jo neizbaudījām autentisku vidi un viesmīlību.
Protams, par katru norādi vai palīdzību, ja esi apmaldījies, marokieši var prasīt arī samaksu, bet tā viņi pelna naudu. Dažkārt viņu rīcība var šķist uzbāzīga un biedējoša, bet saprotam, kā tādi tur ir paradumi.

Pēc satraukuma laimīgi mājās

– Ceļojuma pēdējās dienās mūs pārņēma neliels satraukums, jo plašsaziņas līdzekļos aizvien biežāk parādījās informācija par koronavīrusu. Līdzko Latvijā sākās runas par robežu slēgšanu, mēs, protams, sākām satraukties un vēlējāmies nokļūt ātrāk mājās. Bija aizdomas, ka aizvērs arī lidostas. 14.martā mums bija biļetes mājupceļam. Lidojot uz Latviju, lidmašīnā dzirdējām, ka lidostas pēc pāris dienām tiks slēgtas. Mūs pārņēma atvieglojums, ka paspējām nokļūt mājās. Lidojām caur Londonu, spriedzi neizjutām. Redzējām, ka cilvēki liek sejas maskas, bet kopumā gaisotne bija mierīga. Mēs paspējām vēl tieši laikā, pirms cilvēkiem sākās lielais satraukums un bailes.

Ir vēlme atgriezties

– Ar bērniem ceļot ir ļoti patīkami, jo viņi pasauli redz citādi. Ceļojums paplašina viņu redzesloku. Jā, arī bērniem bija šoks par netīrību un nepatīkamajām smaržām, bet kopumā tas paplašināja viņu zināšanas. Vislielākais pārbaudījums mums visiem bija garie pārbraucieni no pilsētas uz pilsētu. Mūsu bērniem varbūt problēmas sagādāja ēdiens, viņi nav pieraduši ēst sautētus dārzeņus, ko lielākoties piedāvāja Marokas ēdināšanas iestādēs. Kad pēc brauciena runājām ar bērniem par piedzīvoto, meitiņa teica, ka viņai atmiņā palicis siltais un saulainais laiks, dēlam – dabas skati, it īpaši kāda klints, kurai bija neparasta, robota forma, bet mums – pieaugušajiem – viegluma un brīvības sajūta, krāsainums un kontrasti, atšķirīgā kultūra, okeāns, saule. Un vēl – vēlme atgriezties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
68

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi