Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Vai robus budžetā dzēsīs uz pensionāru rēķina?

Druva
00:00
14.01.2009
7

Vakar notikušajā tautas sapulcē Rīgā piedalījās daudzi pensionāri. Arī iedzīvotāji no mūsu rajona, kuri apgalvo – žēl noskatīties, kā nesaimnieciskā attieksme, valdības neizdarība un savtīgums ir Latviju izputinājuši. Pensionāri ir arī sašutuši par izskanējušo informāciju – iespējams, aprīlī un oktobrī neindeksēs pensijas. Kaut iepriekš bija solīts, ka tieši no 2009. gada beidzot indeksēs arī tās vecuma pensijas, kuras pārsniedza 225 latus. “Vai valdībai liekas, ka, taupot uz trūcīgo rēķina, Latvija kaut ko iegūs?” tā jautā pensionāri.

“Druva” uzklausīja pensionētas bankas darbinieces, ekonomistes Zintas Dubrovskas viedokli.

“Klausos politiķu teiktajā, argumentos un nevaru viņiem piekrist. Nav pareizs viedoklis – Latvija ir maza valsts un to iespējams pārvaldīt kā lielu uzņēmumu. Diemžēl šī vadīšana gadiem tā notikusi, un sekas ir redzamas.

Ir būtiska atšķirība, kā strādāt, organizējot biznesu, kā, domājot par tautas vajadzībām un valsts kopēju attīstību. Tirgus ekonomikas virzītājspēks taču ir konkurence, un valstī atbildīgajām amatpersonām būtu jādara viss, lai ekonomikā šo konkurenci veicinātu. Kas notiek pie mums? Loģiski, ka uzņēmējs vēlas, lai konkurence būtu mazāka, tāpēc lielražotāji iznīcina mazos uzņēmumus. Skaudri ir fakti, ka, iespējams, darbu nāksies pārtraukt arī mazajiem piena pārstrādātājiem. Kāpēc valsts neatbalsta kooperatīvu veidošanos laukos? Valsts, kurai mazais ražotājs būtu jāaizstāv, stāv malā un atsakās no atbildības. Cik zinu, lasu un klausos, arī ES pašlaik ir akcents – atbalstīt mazo, vidējo ražotāju.

Valstij ir jāpelna arī valūta. Te atkal situācijas ir atšķirīgas uzņēmējiem un valstij.

Uzņēmējam nav būtiskas atšķirības – strādāt vietējam tirgum vai saražoto eksportēt. Ja ražotājam vajadzēs valūtu, viņš aizies un bankā to iegādāsies, bet valstij tā ir jānopelna, un tā ienāk ar eksportu. Vēl valūtu nodrošina tūristu plūsma. Bet tagad tieši Latvija, kas sacīja, ka nepieciešams attīstīt tūrisma nozari un dažādot pakalpojumus, lai radītu lielāku ārvalstnieku interesi par mūsu zemi, tūrisma pakalpojumam palielina pievienotās vērtības nodokli. Ādere, kur varētu būt peļņa, ir aiztaisīta ciet.

Un vēl viens mīnuss – valstī notiek milzīga urbanizācija. Pārkārto lauku teritorijas, slēdz skolas un uzskata, ka attīstībai jāsekmējas pilsētā. Vai tas iespējams – Latvija bez lauku iedzīvotājiem un ražošanas?

Valstī vērtībai ir jābūt cilvēkam, jo, runājot ekonomikas valodā, tas ir darbaspēks. Jauni un pieredzējuši darbinieki šodien paliek bez darba. Un kas notiek ar cilvēkiem pirmspensijas vecumā? Viņi tiek izsviesti no darba tirgus, bet valsts neuzņemas nekādas rūpes. Un, ja arī sasniegts pensijas vecums, tad kāds ir pensijas apmērs? Niecīgs. Un tāpēc tiek izplatīta ideoloģija – bērniem jāuztur savi vecāki. Ir valstis, kur ir šādas tradīcijas, kur valsts tiešām nemaksā vecuma pensijas, bet pie mums tas nav iespējams. Mums šāda ideoloģija ir jāizskauž un jāprasa valstij nodrošināt pensijas, kādas cilvēki nopelnījuši.

Kāds Latvijā ir pensiju apmērs? Zems. Tajā pašā laikā dažos gados valstī ir uzkarsēta ekonomika, nepārdomāti piešķirti kredīti patēriņam, valsts nav atbalstījusi mazo un vidējo ražotāju, bet turīgo slāni veido miljonāri. Domāju, ka daudzi latvieši skatījās televīzijas filmu “Likteņa līdumnieki”. Latvijas laukos pie turības cilvēki tika, gadu gadiem smagi strādājot, mantojot saimniecības. Tagad jauni cilvēki ir miljonāri, un par tādiem kļuvuši ļoti īsā laikā. Viss valsts kapitāls ir koncentrējies tuvredzīgu cilvēku rokās, kuri nespēj raudzīties tālāk un izvērtēt procesus. Viņi vēro vien to, kas notiek pašu kabatā, plāno peļņu. Un šādi rīkojas ne tikai uzņēmēji, bet ļoti daudzi politiķi. Kas Bībelē ir rakstīts? Mīli savu tuvāko kā sevi pašu. Politiķim tas tuvākais būtu tauta, bet kas notiek ar mūsu valsts vadītājiem? Kāda ir viņu attieksme?

Manuprāt, šajā krīzē vislielākie cietēji būs mazie ražotāji, kas jau ir izputināti, un sociāli neaizsargātie slāņi – bez darba palikušie un arī pensionāri. Es tiešām nezinu, kāpēc politiķi jau pēdējos gados neizvērtēja notiekošo. Varēja mācīties no pagātnes kļūdām. 1932. gada pasaules ekonomikas krīze un 1995. gads, kad līdzīgā situācijā nokļuva Čehija. Pētījumos un literatūrā iemesli bija noformulēti – par daudz patēriņa kredītu, augoša pirktspēja un par maz attīstīta vietējā ražošana. Latvijā vairākus gadus nenāca pretim vietējam ražotājam, bija sarežģīti paņemt aizņēmumu augsto kredīta procentu likmju dēļ. Jaunajiem uzņēmējiem neļāva atsperties, un interese par ražošanas attīstīšanu tādējādi saruka.

Par pensijām. Neapstrīdu, ka Latvijas pensiju sistēma ir laba un nav peļami, ka pensijas indeksācijas notika pēc koeficienta, ievērojot inflācijas rādītājus. Bet tajā pašā laikā politiķi min – augstas inflācijas apstākļos pensionāri var censties saņemt individuālas kompensācijas. Tas nozīmē, ka pensionārus – sirmus skolotājus, mediķus – politiķi pakļauj pazemojumam. Viņiem iesaka doties uz pašvaldību, lūgt pabalstu. Zinu daudzus cilvēkus, kuri joprojām neiet un nelūdzas, bet sitas trūkumā.

Valstī ir ap 80 tūkstošiem pensionāru, kuru pensijas ir virs 225 latiem. Viņu pensija ir iesaldēta jau desmit gadus. Uzskatu, ka tā ir un turpināsies diskriminācija pret pensionāriem, kuri strādājuši garu darba mūžu.

Kopumā vērtējot, uz sociāli jau tā neaizsargāto, bieži nabadzīgu iedzīvotāju rēķina lāpīt robus budžetā nav goda lieta. Kāpēc pat tagad, kad esam krīzes situācijā, ekonomiskos instrumentus nevar iedarbināt – ja savelkam jostas, tad visi kopā. Kāpēc kapitāla pieaugumu nevarēja un joprojām neapliek ar nodokli? Kāpēc premjers skaidro – nodokli ieviesīsim no 2010. gada, bet par PVN paaugstināšanu varēja izlemt ļoti ātri? Politiķi sabiedrību sašķeļ.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Atstumtība. Tā jāmazina kopīgi

12:05
25.07.2024
21

Salīdzināt Latvijas situāciju ar likteņbiedrēm Lietuvu un Igauniju ir gadu desmitos ierasta mode. Bieži ar kaut ko esam sliktāki. Diemžēl arī tad, kad runājam par sociālo atstumtību. Sociālā atstumtība Latvijā apdraud 369 tūkstošus cilvēku jeb 27,6% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem, Lietuvā tādā situācijā ir 410 tūkstoši cilvēku (20%) un Igaunijā – 178 […]

Rūpēs par emocionālo veselību

11:03
24.07.2024
18

Slimnīca laikam ir vieta, kur retam gribas nokļūt, pat neskatoties uz to, ka mūsdienās lielākoties personāls ir brīnišķīgs, ārsti atsaucīgi un spējīgi pacientam izskaidrot viņam nesaprotamo. Un, protams, arī ārstēšanas metodes ir ļoti mūsdienīgas. Tādēļ, lai brīdī, kad sasirgušais tomēr ir nonācis slimnīcā, viņa paš­sajūta uzlabotos ne tikai fiziski, bet arī emocionāli, ir cilvēki, kuri […]

Karš un miers

07:08
24.07.2024
27

Šodien, 19.jūlijā, jau ir 877. pilna mēroga kara diena Ukrainā. Vakar, 18. jūlija rītā, Krievijas armija bija zaudējusi aptuveni 562 510 militārpersonu. Eiropas valstis, kurām ir robeža ar Krieviju vai to stelītvalstīm, dažādi stiprina aizsardzību. Polija paziņojusi, ka 1. augustā uz Polijas-Baltkrievijas robežas sāksies speciāla operācija, kuras mērķis ir pastiprināt un nostiprināt robežu un jau izveidoto […]

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
26

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
26

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
23

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi