Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Piena ražotājiem zūd pamats. Ko darīs valdība?

Druva
00:00
23.01.2009
6

Lauksaimnieki, īpaši piena lopkopībā strādājošie, neslēpj izmisumu. Vēl nesen lauksaimnieki no visas Latvijas piedalījās 13. janvāra protesta akcijā, bet nu Valmierā, kā arī citviet Latvijā sākušās lauksaimnieku reģionālās protesta akcijas.

Vaicājām mūsu rajona lauksaimniekiem un piena pārstrādātājam, vai situācija nozarē patiešām ir kritiska un kas jādara, lai to stabilizētu.

Vecpiebalgas pagasta zemnieku saimniecības “Veckurmji” īpašnieks Jānis Freimanis atbalsta protesta akcijas, ko organizē lauksaimnieki: “Domāju, ka tās ko mainīs. Atkāpties nav kur. Ieguldīti līdzekļi, lai attīstītu saimniecības un varētu strādāt, bet tagad pēkšņi nevienam neko nevajag un neviens neuzņemas atbildību par situāciju.

Protams, tāpat kā lielākā daļa lauksaimnieku, arī es turpinu strādāt. Citu iespēju jau nav. Liela daļa ir uzņēmusies saistības ar banku, tas ir arī galvenais iemesls, lai darbu nepārtrauktu. Par attīstību, protams, pašlaik nav ne runas, lai gan vajadzības būtu. Kas notiks, redzēsim. Jācer, ka valdība beidzot sāks domāt. Manuprāt, pirmais, kam jāpievērš uzmanība un kas jāsakārto, ir tirgus. Jāmeklē un jārod iespējas, kur mūsu saražoto pienu likt. Tirgus ir nesakārtots. Latvijā ienāk lēti produkti no citām valstīm. No Lietuvas. Piena iepirkuma cena ir zema, bet veikalā piens un piena produkti ir dārgi, un to cena gandrīz nemainās. Ja mainās, tad pieaug, ne samazinās. Mēs ražojam pienu, bet saņemam vismazāk. Veidojas piena un piena produktu pārprodukcija. Pārstrādātājiem nav iespējams saražoto pārdot, to sāpīgi izjūtam mēs – piena ražotāji. Kā šos jautājumus sakārtos, situācija stabilizēsies.

Nebūtu kredītsaistību, būtu vieglāk. Taču attīstība un modernizācija bija nepieciešama – kūts bija vajadzīga, lauksaimniecības tehnika, remonti vajadzīgi. Uz attīstību, uz 50 govju fermām mudināja arī ministrija. Bija iespēja izmantot fondu atbalstu, subsīdijas, varēja attīstīties. Pirms vairākiem gadiem rakstījām biznesa plānus, rēķinājāmies ar piena iepirkuma cenu apmēram 19 santīmu par kilogramu. Nevarēja taču ienākt prātā, ka iepirkuma cenu samazinās uz deviņiem, desmit, 12 santīmiem. Iespējams, bija lauksaimnieki, kas paredzamos ienākumus pārspīlēja, bet bija ticība, ka situācija uzlabosies, ne pasliktināsies. Neko jau uz dullo nedarīja. Piemēram, manā saimniecībā nekas lieks netika nopirkts.

Ja nozare netiks atbalstīta, nezinu, kas notiks. Un ko laukos cilvēki gan citu var darīt? Ja nebūs ražošanas, nebūs arī pārstrādes. Ievedīsim preces no ārzemēm. Nu, jā, iespējams, ievedīs arī pienu pārstrādei… Viss ir saistīts. Ietekmi izjutīs arī graudkopība, lopbarības tirgotāji.”

Raunas pagasta SIA “Pasāža” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga: “Tas, vai piena lauksaimniecībā kļūs labāk vai sliktāk, būs atkarīgs no valdības. Lauksaimniekiem jārīkojas, lai kaut kas mainītos, lai nauda nozarei tiktu novirzīta, lai saimniecības saņemtu nesamaksātās piena naudas. Jādod iespēja pārstrādes uzņēmumiem, kooperatīviem un ražotājiem tikt pie kredītlīnijām.

Būtiski, lai daļa starptautiskā aizdevuma tiktu novirzīta lauksaimniecībai. Ja jau šie līdzekļi ir paredzēti ekonomikas stabilizācijai, vai tad lauksaimniecība nav viena no ekonomikas sadaļām? Trešdaļa ieņēmumu nodokļos valstij ir no lauksaimnieciskās ražošanas. Tas ir pietiekami daudz, lai šai nozarei būtu pievērsta uzmanība.

Ja nekas nemainīsies, tad lauksaimniekiem vienkārši nebūs naudas, ar ko norēķināties un samaksāt kredītmaksājumus. Jau kopš maija piena iepirkuma cenas krītas, bet veikalā cenas nav mainījušās. Turklāt daudziem lauksaimniekiem piena naudas nav maksātas jau vairākus mēnešus.

Tās ir muļķības, kas izskan, ka lauksaimnieki, rakstot projektus, aprēķināja pārāk augstus ienākumus un tādēļ tagad viņiem rodas problēmas ar kredītu atmaksu. Es, piemēram, savus kredītus paņēmu 2002. gadā. Vai tolaik varēja paredzēt, kādas cenas būs 2009. gadā? Vai varēja paredzēt, ka netiks samaksātas piena naudas? Es nebūt neieliku augstu prognozējamo piena cenu – ierakstīju tādu pašu, kāda tā ir tagad. Un, ja es saņemtu visu naudu, kas man pienākas, problēmu nebūtu.”

Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodisatbalsta lauksaimnieku prasības un piekrīt, ka piena nozares sakārtošanai un stabilizēšanai nepieciešama aktīvāka valdības rīcība un ka lauksaimniecība būtu jāatbalsta no starptautiskā aizdevuma līdzekļiem: “Nepieciešama valsts palīdzība. Latvija saražo vairāk piena produktu nekā spēj patērēt, turklāt patēriņš aizvien krītas. Protams, tirgu ietekmē arī tas, ka Latvijā tiek ievesti Lietuvā, kā arī citās valstīs, piemēram, Vācijā un Polijā ražotie lētie piena produkti. Ir ļoti liela konkurence, un sākas cenu “spiešana” uz leju. Nepieciešama valdības rīcība. Jāmeklē iespējas, kā pārdot uzkrāto produkciju ārpus Latvijas.

Arī “Straupei”, tāpat kā citiem pārstrādātājiem, problēma ir tā pati – noliktavās izveidojušies produkcijas krājumi. Nezinām, kur un kad tos varēsim pārdot. Tie ir sviesta un sausā piena pulvera krājumi.

Mums šī problēma bijusi vienmēr – iepērkam vairāk piena, nekā spējam pārstrādāt un pārdot. Tomēr iepriekš krājumi, kas izveidojās vasarā, ziemā tika pārdoti. Šoziem situācija ir citāda, un nezinām, kad varēsim pārdot uzkrājumus. Tas rada bažas.

Patiešām, cilvēki pērk mazāk, tomēr tirdzniecības apjomi mūsu produkcijai nav samazinājušies. Iepriekš daļu savāktā piena varējām pārdot citiem pārstrādātājiem, bet pašreiz to nevienam nevajag. Vienīgais risinājums ir izmantot citu uzņēmumu pakalpojumus, lai savākto pienu pārstrādātu produkcijā – piena pulverī un sierā.

Šodien Zemkopības ministrijā piedalīšos sarunā par eksporta subsīdijām. Eiropas Savienība ir pieņēmusi lēmumu atjaunot eksporta kompensācijas piena produktiem, lai kompensētu cenu starpību starp ES un citu valstu tirgus cenu. Tas ir būtiski, jo ārējā tirgū produktiem, kam izveidojušies uzkrājumi, ir ļoti zemas cenas. Tik zemas cenas nav bijušas vismaz piecus, sešus gadus, un to ietekmēja strauja pieprasījuma samazināšanās. Redzēsim, kādas iespējas mums piedāvās.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Atstumtība. Tā jāmazina kopīgi

12:05
25.07.2024
21

Salīdzināt Latvijas situāciju ar likteņbiedrēm Lietuvu un Igauniju ir gadu desmitos ierasta mode. Bieži ar kaut ko esam sliktāki. Diemžēl arī tad, kad runājam par sociālo atstumtību. Sociālā atstumtība Latvijā apdraud 369 tūkstošus cilvēku jeb 27,6% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem, Lietuvā tādā situācijā ir 410 tūkstoši cilvēku (20%) un Igaunijā – 178 […]

Rūpēs par emocionālo veselību

11:03
24.07.2024
18

Slimnīca laikam ir vieta, kur retam gribas nokļūt, pat neskatoties uz to, ka mūsdienās lielākoties personāls ir brīnišķīgs, ārsti atsaucīgi un spējīgi pacientam izskaidrot viņam nesaprotamo. Un, protams, arī ārstēšanas metodes ir ļoti mūsdienīgas. Tādēļ, lai brīdī, kad sasirgušais tomēr ir nonācis slimnīcā, viņa paš­sajūta uzlabotos ne tikai fiziski, bet arī emocionāli, ir cilvēki, kuri […]

Karš un miers

07:08
24.07.2024
27

Šodien, 19.jūlijā, jau ir 877. pilna mēroga kara diena Ukrainā. Vakar, 18. jūlija rītā, Krievijas armija bija zaudējusi aptuveni 562 510 militārpersonu. Eiropas valstis, kurām ir robeža ar Krieviju vai to stelītvalstīm, dažādi stiprina aizsardzību. Polija paziņojusi, ka 1. augustā uz Polijas-Baltkrievijas robežas sāksies speciāla operācija, kuras mērķis ir pastiprināt un nostiprināt robežu un jau izveidoto […]

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
26

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
26

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
23

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi