Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Piekrītu Egona Buša teiktajam

Druva
00:00
07.12.2007
8

Izlasot Buša kunga rakstu ”Druvā”, pilnībā piekrītu šim lieliskajam pedagogam ar lielo pieredzi. Lai gan pēc profesijas neesmu pedagoģe, tomēr ar šo tēmu darbā esmu saskārusies. Man ir arī divi dēli pusaudži.

Mana profesija saistās ar medicīnu. Arī šeit bieži nākas redzēt, ko vecāki ir izdarījuši un dara ar saviem bērniem. Ko tik nesola, ko tik nestāsta…

Visa šī bērnu tiesību propaganda ir ”iebraukusi” pilnīgā bezdibenī, un man šķiet, kamēr nenotiks kaut kas sabiedrību satricinošs, piemēram, kā slaktiņi skolās citur pasaulē, mums acis neatvērsies. Nerunāju par visiem, bet tomēr liela daļa bērnu un pusaudžu cenšas ciniski izrādīt savu visvarenību, taču, ieraugot mazu špricīti, gāžas vai no kājām, kur nu vēl citas manipulācijas, kas nieks vien ir.

Jau no mazotnes vecāki bērnus sāk radināt pie domas nejust neko, ne morālas, ne fiziskas sāpes (nerunāju par tiešām ekstremālām situācijām). ”Tu neko nejutīsi, tev neko nedarīs! (Ak, šausmas, ja darīs!)” – tā tiek skaidrota situācija pie ārsta. Pusaudžiem, ārstējot zobus, prasa narkozi. Tāpēc jau ir šie gadījumi – dzīvnieku mocīšana, vienaudžu sišana. Nezina, ko upuri jūt, jo nekad neko nav jutis sitējs. Šie agresīvie bērneļi ir kā narkozē. ”Mūžīgās narkozes sindroms” – es tā to definētu, bezjūtīgums, sarkasms, ironija, problēmu nekādu, kāda jēga par kaut ko pārdzīvot. Tāds kā (TV dzirdēju) ”losīgums”, ”piekāš man”. Un tā šie bērni aug, bet viņu smadzeņu ”faili” ir tukši vai pustukši.

Bieži jo bieži vecāki atbild par bērnu izdarībām, kuras jau vairs nevar nosaukt par palaidnībām, tā pasargājot atvasi no psiholoģiskām traumām, stresa. Bet ko šajā brīdī jūt vecāki (varbūt kāds neko, ka tik glābtu bērna ādu!), tajā pašā laikā bērns irgojas par saviem senčiem un učukiem, jo viņa pusē ir n-tās bērnu tiesību aizsardzības struktūras. Bet citiem vecākiem tā ir morāla trauma.

Arī vecākiem, pedagogiem un citiem vecāka gadagājuma cilvēkiem ir savi principi un tiesības, vismaz jābūt. Jābūt savai nostājai un pamatojumam. Vai ne tā? Vai tiešām vajadzīga arī vecāku un pedagogu tiesību aizsardzības organizācija?

Zinu no savas pieredzes, cik bērnam psiholoģiski grūti atbildēt par pārkāpumiem, atvainoties, izstāstīt taisnību, ne melus, stāvot aci pret aci ar to, kuram nodarījis pāri. Tas paliek atmiņā uz mūžu. Ja kāds no dēliem kādreiz bija izdarījis palaidnības skolā, skolotājai teicu, lai liek mazgāt klasi, noslaucīt putekļus arī no n-tajām puķu lapām, bet skolotāja nesaprata, vai runāju nopietni, jo parasti vecāki paši skrien ar lupatu klasi mazgāt, lai izpirktu savu bērnu grēciņus.

Darba terapija bija gan mājās, gan skolā arī pirmās brīvvalsts laikā, un nevienam tā nelikās kā psiholoģiska trauma. Vai tad dzīvoja muļķi? Atceros, mana mamma stāstīja, ka bijis jāpielasa pilns spainis ar jāņogām vai upenēm (bez kātiņiem), lai tiktu uz ballīti, bet vienreiz par māsas nepieskatīšanu no tēva dabūjusi t.s. pretradikulīta terapiju – ar nātrēm pa dibenu. Tēvs tik saucis: ”Nebūs vecumdienās radikulīta!”. Bet mamma to atzina par pareizu. Tagad laikam bāriņtiesa manu vectēvu cietumā liktu un spriestu par vecāku tiesību anulēšanu.

Arī man tika sukas, bet savu sēžamvietu ilgi pratu nosargāt, jo griezos kā vilciņš. Tas nu bija ”dakteris bērziņš”. Vai tā man bija psiholoģiska trauma? Īstās traumas sita pati dzīve.

Arī mūsu skolas laikos bija stingri skolotāji, kurus toreiz skolēnu starpā dēvējām par nejaukiem, baigiem. Vai kāds atļāvās vāļāties pa solu kā pa personīgo gultu vai iespļaut kādam pedagogam sejā, vai skolas telpās piesist kādu līdz asinīm?

Izbrīnu Buša kunga rakstā man radīja teikums, ka bērni tagad pat tāfeli nejēdz noslaucīt. Vai tad pedagogi ir bezprincipu būtnes? Kā Buša kungs raksta, bieži bērnu tiesību aizstāvjiem nav ne mazākās sajēgas no bērnu audzināšanas, bieži pašiem ”superpedagoģijas ieviesējiem” ir gaužām lielas problēmas ar savām atvasēm.

Tādu stāstu es uzklausīju, mamma raudāja. No mazām dienām viņa

visu atļāvusi, pat rāpties uz saklāta galda. Neesam japāņi, mīļie! Palasiet vairāk, visu zinošie bērnu tiesību aizstāvji, vecās atziņas. Tās gadsimtiem nenoveco. ”Bērns rāda, kāds liels būs”, ”Mazu kociņu palocīsi, bet lielu vairs ne”. Un dainās – pārpārēm.

Bērnam ir jāatbild par to, ko viņš sliktu izdarījis (kur nu vēl pusaudzim). Kāpēc tā darījis? Kādam pietiek ar sarunu, citam – darbiņš jāpadara, dažam varbūt kājās pastāvēt vai arī ”dr. bērziņu” vajag (vai, nu gan šmuce būs!)

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi