26.jūnijā pasaulē atzīmē Starptautisko narkotisko vielu atkarības un nelegālās izplatīšanas apkarošanas dienu. Uzreiz minēšu – meklējot šo vārdu salikumu latviešu valodā interneta meklētājvietnēs, neko daudz atrast neizdosies.
Pārsteidzoši, jo Apvienoto Nāciju Ģenerālasambleja šo datumu izvēlējās kā atzīmējamu dienu, kurā pievērst uzmanību problēmai un izglītot cilvēkus par visām destruktīvajām sekām, ko minētās darbības un to veicēji atstāj un kā no tā cieš tieši vai netieši iesaistītās trešās puses.
Šo dienu pasaulē atzīmē jau kopš 1987.gada, tomēr pie mums informācijas ir maz. Pārāk maz. Rodas jautājums – kāpēc? Neba jau pie mums atkarību raisošās vielas lieto mazāk kā citviet. Jā, Latvijā marihuāna joprojām ir neatļauto vielu sarakstā, kamēr citviet pasaulē to var samērā brīvi gan iegūt, gan lietot un izplatīt pat kā ārstniecisku preparātu medicīniskos nolūkos.
Salīdzinoši nesenā pagātnē TV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” demonstrēja sižetu par bēdīgi slavenās telefona lietotnes “Telegram” izmantošanas nolūkiem – narkotisko vielu tirdzniecību, maskējot sarakstes ar segvārdiem, kuri zināmi un saprotami tikai tiem, kas šajā destruktīvajā sociālajā grupā iekļaujas. Lasītājam no malas šīs sarakstes šķistu pagalam nesaprotamas, komiskas vai gluži nevainīgas, bet lietotnē, saskaņā ar raidījumā veikto pētījumu, vienkārši un ērti tiek pārdotas narkotiskas vielas teju jebkuram gribētājam – turklāt darījums parasti notiek neticamos ātrumos. Atliek nosūtīt ziņu tirgotājam, un atkarībā no atrašanās vietas un vielas pieejamības preci var saņemt jau pēc pāris stundām. Saprotams, “Telegram” lietotni izmanto ne vien narkotisko vielu nelegālai izplatīšanai, bet arī citu pakalpojumu piedāvāšanai, kurus pilnā nosaukumā minēt šeit negribētos, domāju, katram pašam aptuveni ir skaidrs, par ko ir runa. Skumji, bet ar tehnoloģiju straujo attīstību, šķiet, ar vienu kāju arī grimstam dziļāk melnajā žļurgā, kuru veido daudz un dažādi likumiski aizliegti, morāli nepieņemami, tomēr joprojām pasaulē zeļoši un plaukstoši netikumi.
Cita starpā jāmin, ka narkotisko vielu ir gana daudz un dažādas, sākot no viegli apreibinošām līdz smagu atkarību raisošām. Par šo tēmu sarunājos ar Kalvi Klintu, Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2.nodaļas galveno inspektoru. Jautāts, kas ir tie zināmākie izplatīšanas ceļi, caur kuriem narkotiskās vielas nokļūst līdz patērētājam, viņš teic, ka patiesi lielākais klupšanas akmens ir tieši mobilās aplikācijas un čati: “Attīstoties tehnoloģijām, tajā skaitā mobiliem tālruņiem un saziņas kanāliem, arvien aktīvāk narkotisko/psihotropo vielu realizācijai tiek izmantotas dažādas mobilās aplikācijas: “Instagram”, “Snapchat”, “Telegram”, “WhatsApp” u.c., kurās tiek izveidotas slepenas grupas. Visvairāk to dara jaunieši vecumā no 16 līdz 25 gadiem, viņi dalās ar informāciju par narkotiskajām vielām, kā arī realizē tās savā starpā. Līdzās augstajam marihuānas izplatības līmenim samērā populāri ir arī psihotropie medikamenti. Psihotropo medikamentu izņemšanu skaits kopš 2016.gada saglabājas augsts, vērojama tendence tam pakāpeniski palielināties. Recepšu zāļu struktūru veido pamatā sintētiskie opioīdi (pārsvarā – buprenorfīns, metadons, kā arī tramadols, fentanils, oksikodons u.c. medikamenti). Svarīgi, ka pārskata posmā tika veiktas arī JSO (jauno sintētisko opioīdu) un medikamentus saturošo maisījumu izņemšanas.”
Runājot par tām pazīmēm, kas varētu palīdzēt līdzcilvēkiem – vecākiem, draugiem – atpazīt atrašanos narkotisko vielu iespaidā, K.Klints ir lakonisks: “Būtībā katra narkotiskā viela rada citu efektu, tādēdēļ arī simptomi atšķiras. Marihuāna, piemēram, iedarbojas nomierinoši, turpretim liela daļa sintētisko narkotiku un arī kokaīns ir stimulanti – rodas enerģija, hiperaktivitāte. Bieži par narkotisko vielu lietošanu liecina apsārtušas acis, paplašinātas acu zīlītes.”
Valsts Policijas Kriminālpolicijas pārvaldes pārstāvis ar nožēlu min, ka par marihuānu sabiedrībā strauji izplatās informācija kā nosacīti nekaitīgu. Tie esot maldi, jo arī mediķi ir vienisprātis, ka šī viela ir atkarību izraisoša, bet pie mums situāciju vēl pasliktinot tas, ka tīrā marihuāna, ko nelegālie izplatītāji iepērk no rietumu valstīm, šeit tiek sajaukta ar kādu sintētisko vielu, kas rada daudz lielāku un straujāku atkarību no konkrētās vielas, līdz tās efekts kļūst tik īslaicīgs vai neesošs vispār, ka nākas ķerties pie smagākas artilērijas – spēcīgākām narkotiskajām vielām, lai organismā izveidoto deficītu remdētu. Sarunas noslēgumā Kriminālpolicijas nodaļas pārstāvis min, ka ļoti vērtīgs pasākums ir skolās rīkotie kinologu reidi, tā ne tikai palīdz atklāt narkotiku lietošanas un izplatīšanas gadījumus jauniešu vidū, bet arī rada zināmu respektu bērnos un jauniešos par to, ka šādu vielu izplatīšana ir krimināli sodāma darbība un pēc mūsu valsts likuma kriminālatbildība par to iestājas jau no 14 gadu vecuma.
Komentāri