Trešdiena, 16. aprīlis
Vārda dienas: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Lēnais slepkava – cukura diabēts

Druva
00:00
14.11.2007
64

Cēsu endokrinoloģijas kabineta medicīnas māsa

Diabēta dienu atzīmē visā pasaulē, mēs to darām arī Cēsīs, jo diabēts ir ļoti izplatīta slimība, domāju, kamēr cilvēce pastāv.

Ja tuberkuloze ir nabadzīgo valstu slimība, diabēts savukārt ir bagāto slimība. Diabēts faktiski ir lēns cilvēka slepkava – ielien organismā, kur var ielīst, un sabojā visu, ko vien var sabojāt. Jārēķinās, ka šo slimību izārstēt nevar, bet diabēta slimnieks, apzinoties to un domājot par sevi, var noslēgt līgumu ar savu diabētu, kontrolējot, kā pareizi ēst, kā par sevi rūpēties.

Par diabēta izplatību būtu jākliedz pilnā balsī, jo tas vēršas plašumā. Ik gadu mūsu pacientu skaits strauji aug. Apkalpojam ne tikai pilsētas, bet arī rajona iedzīvotājus. Ievadot uzskaiti datorā, kopā ar ģimenes ārstiem secinām, ka saslimstība ar diabētu ir ļoti liela.

Kā dzīvot ar to? Cilvēki, kuri saslimst ar cukura diabētu, bieži nespēj atteikties no ierastās pārtikas, bet šī slimība prasa, lai pārtika būtu ļoti vienkārša. Ļoti nepareizs ir pacientu uzskats: „Es to nevaru atļauties!” Diabēta slimniekiem jāēd ļoti daudz dārzeņu – burkāni, kāposti, bietes, kāļi, kas nemaksā pārāk dārgi. Pie tam diabēta pārtikai jābūt ļoti pilnvērtīgai – vitamīniem un minerālvielām. To būtībā satur tie paši dārzeņi. Jāzina, kuri pārtikas produkti ceļ cukura līmeni, kuri ne. Gan diabēta slimniekiem, gan arī tiem, kuri ar šo kaiti neslimo, nevajadzētu ēst pārāk treknus produktus un nekad nepārēsties, jo pārēšanās un trekna barība ir slodze aizkuņģa dziedzerim, kas ražo insulīnu un kura bojājuma dēļ rodas diabēts. Un man arī ļoti nepatīk reklāmas televīzijā par sulu spiedēm. Padomājiet, cik jāapēd ābolu, lai iegūtu šo glāzi sulas? Vairāki kilogrami! Vai to cilvēks vienā mirklī var apēst? Tādēļ labāk apēst ābolu, apelsīnu, organisms pats pateiks priekšā, kad tam gana. Tīra sula uz aizkuņģa dziedzeri iedarbojas slikti, arī burkānu. Labāk tad burkānu nograuzt.

Tomēr saviem pacientiem saku, ka pie saslimšanas ar diabētu drīkst ēst visu, bet tas jādara ar prātu – cik un ko man vajag. Cilvēkam jāprot novērtēt, ko likt savā organismā, jo tas ir tas, ar ko viņš dzīvo. Cilvēki neieklausās sava organisma gudrībā. Tas pats pasaka priekšā, kas nepieciešams. Organismam vislabāk patīk ne salds, bet drīzāk rūgts un skābs, bet, ja tas kādreiz pieprasa saldu, tad nevajadzētu to atteikt. Vispareizākais ir ēst biežāk, bet mazās devās. Ja iegribas, var ēst pat pusnaktī, no tā nebūs nekāds sliktums, bet ļoti jāpadomā, ko ēst. Piemēram, tie varētu būt svaigu dārzeņu salāti. Neiesaku nevienam pirkt reklamētos Galina Blanka buljona kubiņus. Labāk, vārot zupu, katliņā atsevišķi ielikt ķiploku un sīpolu, seleriju un dillīti, kas aug pašu dārzā. Visos garšvielu kubos ir pastiprināti garšas uzlabotāji, kas bojā aizkuņģa dziedzera darbību.

Saslimšana ar cukura diabētu pirmām kārtām var būt iedzimtība. To arī grūti noteikt, jo neviens nezina, vai ar šo slimību slimojuši arī viņu vecvecāki, jo agrāk šo kaiti diagnosticēt un kontrolēt nebija tādas iespējas kā tagad. Cilvēki nomira, radiniekiem nesaprotot, no kā.

Pārsvarā saslimšanu ar cukura diabētu rada neveselīgs dzīves veids – smēķēšana, alkohols, kas bojā aizkuņģa dziedzeri, arī mūsdienu stress un neveselīgā pārtika. Cukura diabētu var radīt arī vēdera traumas.

Aizkuņģa dziedzeris sver apmēram 90 gramu. Tajā ir alfa un beta šūnas. Beta šūnas ražo insulīnu, bet tās aizkuņģa dziedzerī ir tikai viens līdz divi procenti. Ja šis mazumiņš aiziet bojā, tad organismā vairs nav nekā, kas ražotu insulīnu – hormonu, kas nepieciešams. Bet tagad ir labi medikamenti – mākslīgais insulīns ir identisks tam, ko izstrādā cilvēka organisms.

Runājot par slimības pazīmēm, jāteic, ka iesākumā cilvēks tās nemaz nejūt. Ar augstu cukura līmeni viņš var dzīvot ilgi, jo cukurslimība nekad nesākas tā, kā, piemēram, iesnas. Pastāv diabētiskā fāze, kas var ilgt gadus piecus, bet katram šī slimība sevi liek manīt citādāk.

Uzskatu, ka šīs slimības apzināšanā zinātne iet uz priekšu ļoti straujiem soļiem. Rodas jauni medikamenti, lai varētu palīdzēt. Diemžēl, salīdzinot ar padomju laiku un mūsdienām, domāju, ka šī kaite ir progresējusi. Protams, to precīzi teikt nevaru, jo strauji attīstījusies diagnostika. Diagnosticē hipoglikēmiju un hiperglikēmiju, gan zemu, gan augstu cukura līmenis asinīs, bet problēmas ir abos gadījumos, jo cukurs ir tas, kas baro smadzenes! Vienmēr pacientiem esmu uzsvērusi – padomāt par sevi, jo mūsu tauta savas attīstības gaitā nez kāpēc iemācījusies domāt tikai par citiem. Tādēļ veselības problēmas arī rodas. Pierakstījusi Valda Rozenberga

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
38

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
37

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
42

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
44

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
35

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
66

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
7
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
7
1
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
13
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
17
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.