Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Jāsaredz attīstība ilgtermiņā

Druva
00:00
03.01.2007
4

rajona padomes priekšsēdētājs

Sācies jauns gads ar jauniem darbiem, iecerēm. Bet, sākot Jauno gadu, turpinot vecajā iesākto, ir brīdis, kad izvērtēt to, kas paveikts, izdevies, kas palicis neizdarīts. Rajona padomes uzdevums – strādāt rajona attīstības ilgtermiņa interesēs. Mūsu speciālisti ir gan padomdevēji, gan veic metodisko darbu dažādu nozaru speciālistiem vietējās pašvaldībās, gan izstrādā rajona kopīgo nākotnes redzējumu.

Rajonā, tāpat kā visā valstī, jūtama attīstība. Ik gadu, organizējot konkursu par sakoptāko pagastu, mēs redzam arvien straujāku un kvalitatīvāku pašvaldību attīstību. Tās stiprinās, stabilizējas un kļūst mērķtiecīgākas tālākai perspektīvai. Domājot par nākotni, tajās strādā zemnieki, uzņēmēji. Daudzi veiksmīgi īstenojuši projektus, piesaistot Eiropas Savienības atbalsta fondu naudu, valsts investīcijas. Arī pašvaldības, sakārtojot infrastruktūru. Rajona padomes teritoriālās plānošanas un attīstības daļas speciālisti ir palīdzējuši vairākām vietējām pašvaldībām sagatavot pieteikumus ERAF un valsts investīciju piesaistei. Rajona padome iesaistījusies vairākos starptautiskos projektos, kuros darbojoties, zināšanas un pieredzi guvuši gan dažādu nozaru speciālisti, gan jaunieši, gan pašvaldību vadītāji un darbinieki. Iegūtais ir bagātība, kas noderēs nākotnē. Par ERAF un rajona padomes līdzekļiem realizēts projekts, lai nodrošinātu primārās veselības aprūpes pieejamību pašvaldības aģentūrā “Cēsu veselības aprūpes centrs”. Nopietns un mērķtiecīgs darbs tiek veikts Phare programmas, kā arī INTERREG III B projektos. To īstenošanā esam iesaistījušies kopā ar partneriem gan tepat Latvijā, gan Zviedrijā, Krievijā, Lietuvā, Polijā, Norvēģijā, Dānijā. Rajona padomes sadarbība ar pašvaldībām citās valstīs sekmējusi kontaktu veicināšanu pagastu pašvaldībām. Rajona padome ir sekmējusi biedrības “Cēsu rajona lauku partnerība” veidošanu, lai nākotnē piesaistītu “Leader+” programmas finansējumu. Sadarbība ar pašvaldībām citās valstīs ļāvusi ne tikai iegūt jaunu pieredzi, bet arī iespēju pašiem novērtēt savu ikdienas darbu, veiksmes un trūkumus. Īpaši tas attiecas veselības un sociālajā sfērā, izglītībā, pašvaldību darbā.

Aizvadītajā gadā daudzi ir uzdrošinājušies, riskējuši, un iegūtais ir apliecinājums, ka iesāktajam ir perspektīva. Ir izstrādāta rajona teritorijas plānojuma grozījumu redakcija, kas šī gada sākuma tiks nodota sabiedriskai apspriešanai. Tas ir būtisks dokuments tālākai attīstībai. Tāpat kā “Mūžizglītības rīcības plāna 2007. – 2013.gads” izstrāde. Veikts liels darbs, apzinot situāciju visās iestādēs rajonā, kuras piedāvā iespēju cilvēkiem mācīties, apgūt jaunas iemaņas, un ieskicēts nepieciešamais, virzieni, kas darāms, lai katrs rajona iedzīvotājs varētu mācīties un spētu atrast savu vietu darba tirgū.

Pērn Priekuļos tika izveidots lauksaimnieku apkalpošanas centrs. Ne katrs uzreiz to pieņēma, bet tagad esam pārliecinājušies, ka tas ir tikai pirmais solis, lai veidotu Vidzemes agrocentru, jo Priekuļos ir resursi, lai sniegtu pakalpojumus zemniekiem, lauku uzņēmējiem daudz plašākā apjomā un plašākai teritorijai nekā līdz šim. Ar laiku te lauksaimnieki varēs saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus, arī izglītoties, jo ir iecere atvērt kādas augstskolas filiāli. Priekuļi veidojas par nozīmīgu centru Vidzemē, kur speciālisti strādās ne tikai rajona attīstībai, bet visam reģionam. Te no šā gada mājvietu radusi Vidzemes attīstības aģentūra.

Šomēnes rajona padomes telpās sāk strādāt Vidzemes plānošanas reģiona administrācija. Cēsis kļūst par vietu, kur tiks pieņemti Vidzemes attīstībai būtiski lēmumi.

Risinot ikdienas problēmas rajona iedzīvotājiem svarīgās nozarēs – izglītībā, veselības un sociālajā aprūpē, ceļu sakārtošanā, civilajā aizsardzībā, allaž tiek domāts, kā tik nepieciešamie pakalpojumi būs pieejami, kāda ir to kvalitāte ne tikai šodien, bet kāda tā būs pēc gadiem.

Lai arī daudzviet vēl laucinieki nav apmierināti ar ceļu stāvokli, pavasaros un rudeņos tie ir neizbraucami, tomēr jāatzīst, ka ne tikai valsts nozīmes, arī rajona un pagastu ceļi kļūst labāki. No valsts budžeta pērn rajona ceļu uzturēšanai esam saņēmuši vairāk nekā miljonu latu. No pašvaldību izveidotā rezerves fonda, kuru veido 20 procenti, finansēti 15 pašvaldību 29 objekti – ceļu un ielu remonti, gājēju un velosipēdistu celiņu ierīkošana.

Rajona padomes funkcija ir civilās aizsardzības nodrošināšana. Ir ap-zināta situācija katrā pagastā. Tiek turpināts iesāktais ugunsdrošības nodrošināšanā – legalizēts un atjaunots ugunsdzēsības autotransports un tehnika pagastos, lai nelaimes gadījumā palīdzība būtu iespējami tuvāk. Cēsu rajona slimnīcai iegādāts un tiek uzstādīts ģenerators, lai elektroapgādes pārtraukumu gadījumos nerastos problēmas.

Veselības un sociālā aprūpe vienmēr bijusi rajona padomes uzmanības lokā. Katru gadu šo sfēru sakārtošanai tiek ieguldīti krietni līdzekļi gan no rajona padomes budžeta, gan piesaistot valsts investīcijas. Pēc rajona padomes un pilsētas domes iniciatīvas Cēsīs atkal ir iespēja mācīties medicīnu, savu filiāli atvērusi Rīgas 1.medicīnas koledža, kas māca māsu palīgus. Mūsu slimnīca var lepoties ne tikai ar mūsdienīgu uzņemšanas nodaļu, bet arī šodienas prasībām atbilstošu medicīnisko aparatūru, kas uzlabo diagnosticēšanas iespējas un pacientu apkalpošanas kvalitāti. Pērn iegādātas divas ultrasonogrāfa iekārtas, noslēgts līgums par magnētiskā rezonatora iegādi, jauna aparatūra iegādāta arī reanimācijas nodaļā. Pārmaiņas skārušas “Cēsu veselības aprūpes centru”, tās pacienti jau novērtējuši jauno rentgena iekārtu, kuras iegādei lielāko finansējuma daļu piešķīrusi rajona padome.

Ar katru gadu aizvien mājīgāka un ērtāka kļūst dzīve pansionātos. “Cīrulīšos” veikts ēkas fasādes remonts, iegādātas jaunas gultas, lai atvieglotu kopēju darbu – slimnieku pacēlājs. Gatartas pansionātā istabiņās veikts kosmētiskais remonts. Tur šogad iecerēts veikt trešā stāva rekonstrukciju.

Tāpat kā līdz šim, rajona padome turpinās gultas dienu apmaksu SIA “Vecpiebalgas doktorāts”, bet pērn Vecpiebalgas pagasta padomei tika sniegta materiāla palīdzība sociālās aprūpes centra remontam.

Pērn rajona padome no īpašnieka nopirka Nītaures pagasta “Janzosuļus”, kur izvietots sociālās aprūpes centrs. Tiek domāts, kā pilnveidot un attīstīt pakalpojumu, lai centra klienti varētu ne tikai atveseļoties, bet arī iekļauties sabiedrībā.

Reorganizēts bērnunams “Gaujaslīči”. Tagad tas ir sociālās aprūpes centrs, kurā ierīkota rotaļu grupa un krīzes centrs mātēm ar bērniem.

Ik gadu mūsu rajona vārdu dažādās mācību olimpiādēs nes skolēni – zinātkāri, gudri, mērķtiecīgi. Tas ir viņu un pedagogu nopelns. Rajona padomes izglītības pārvalde ir palīgs un padomdevējs pedagogiem, pašvaldības vadītājiem. Regulāri tiek rīkoti tālākizglītības kursi. Patlaban tiek vākta un apkopota informācija par dažādiem izglītības sistēmas rādītājiem, lai izvērtētu attīstības iespējas rajonā. Pērn rajona padome papildus piešķīrusi naudas līdzekļus dabas zinību kursa mācīšanai un mācību grāmatu iegādei skolām. Diemžēl tieši skolās vislabāk redzamas tās tendences, kas notiek sabiedrībā. Pērn septembrī skolas gaitas uzsāka par 500 skolēniem mazāk nekā gadu iepriekš. Skolās trūkst skolotāju. Tikai 62,3 procenti no visiem rajona pirmsskolas bērniem apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes. Ap 300 rajona skolēniem viens no vecākiem vai abi strādā ārzemēs.

Rajona padome vienmēr finansiāli atbalstījusi interešu izglītību, izglītojošu nometņu mācību konkursu, skašu un olimpiāžu rīkošanu.

Infrastruktūras un dzīves vides veidošanā pērn daudz izdarīts Raiskuma sanatorijas internātpamatskolā, arī šogad iesāktais turpināsies.

2006.gads Cēsu rajonam ir bijis spilgts, jo īpaši ar Cēsu un Straupes 800gades pasākumiem. Rajona padome finansiāli atbalstījusi kā kultūras, tā sporta pasākumus. Grūti nosaukt tādas aktivitātes, kur rajona padome nebūtu piedalījusies ar līdzfinansējumu. Atbalstu saņem arī pašvaldību muzeji, “Vidzemes vēstures un tūrisma centrs”, tūrisma informācijas centri pagastos.

Pērn pārmaiņas skārušas arī rajona padomi – sakārtots tās struktūrvienību darbs, izremontētas telpas, sākuši strādāt vairāki jauni speciālisti. Pērn tāpat kā rajona slimnīca, zemesgrāmatā uz Cēsu rajona padomes vārda ierakstīts Nītaures sociālās aprūpes centrs un Raiskuma sanatorijas internātpamatskola. Šogad īpašuma tiesības uz rajona padomes vārda tiks nostiprinātas pērn no valsts saņemtajiem īpašumiem Bērzaines ielā 5 un Palasta 11. Lai arī kādas nākotnē būs reformas, tie paliks pašvaldību īpašumi.

Jaunajā gadā patiesi ieceru daudz. Tās saistītas ar visām nozarēm. Svarīgi, kā rajona un katras pašvaldības intereses tiks iekļautas Vidzemes attīstības programmā. Ja paši būsim ieinteresēti un aktīvi, tad Cēsu rajonam ir visas iespējas kļūt par Vidzemes centru.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Atstumtība. Tā jāmazina kopīgi

12:05
25.07.2024
21

Salīdzināt Latvijas situāciju ar likteņbiedrēm Lietuvu un Igauniju ir gadu desmitos ierasta mode. Bieži ar kaut ko esam sliktāki. Diemžēl arī tad, kad runājam par sociālo atstumtību. Sociālā atstumtība Latvijā apdraud 369 tūkstošus cilvēku jeb 27,6% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem, Lietuvā tādā situācijā ir 410 tūkstoši cilvēku (20%) un Igaunijā – 178 […]

Rūpēs par emocionālo veselību

11:03
24.07.2024
18

Slimnīca laikam ir vieta, kur retam gribas nokļūt, pat neskatoties uz to, ka mūsdienās lielākoties personāls ir brīnišķīgs, ārsti atsaucīgi un spējīgi pacientam izskaidrot viņam nesaprotamo. Un, protams, arī ārstēšanas metodes ir ļoti mūsdienīgas. Tādēļ, lai brīdī, kad sasirgušais tomēr ir nonācis slimnīcā, viņa paš­sajūta uzlabotos ne tikai fiziski, bet arī emocionāli, ir cilvēki, kuri […]

Karš un miers

07:08
24.07.2024
27

Šodien, 19.jūlijā, jau ir 877. pilna mēroga kara diena Ukrainā. Vakar, 18. jūlija rītā, Krievijas armija bija zaudējusi aptuveni 562 510 militārpersonu. Eiropas valstis, kurām ir robeža ar Krieviju vai to stelītvalstīm, dažādi stiprina aizsardzību. Polija paziņojusi, ka 1. augustā uz Polijas-Baltkrievijas robežas sāksies speciāla operācija, kuras mērķis ir pastiprināt un nostiprināt robežu un jau izveidoto […]

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
26

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
26

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
23

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi