Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Ja valdība nesadzirdēs izglītības nozares aicinājumu, streiks aprīlī notiks

Anna Kola
11:47
29.03.2023
7

Pagājušajā nedēļā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padomes sēdē lēma, ka no 24.aprīļa trīs dienas norisināsies jau iepriekš solītais pedagogu streiks. LIZDA vadītāja Inga Vanaga uzsver, ka prasības saglabās, jo “politiķi tās jau ir pārkāpuši”. Par to, kādi ir pedagogu un arodbiedrības plāni, “Druva” jautāja LIZDA Cēsu novada arodorganizācijas vadītājai Ausmai Klētniecei.
“Situācija ir tāda, ka 2022.gada 12.septembrī pieteiktā streika sarunu vienošanās izpilde nav nesusi gaidītos rezultātus, lai arī to parakstīja visas politiskās partijas, tai skaitā pats Krišjānis Kariņš. Viss tika izdarīts tā, ka mēs plānoto streiku rudenī atcēlām ar norunu, ja netiks pildīti visi sarunu rezultātā noteiktie vienošanās punkti, mēs streiku atsākam.” A.Klētniece teic, ka no janvāra algu pielikums bija tikai tas, kas bijis paredzēts jau iepriekš, pirms streika, slodžu izlīdzināšanai. “Šo naudu piešķīra, tomēr nākamajam grafika solim no 2023.gada līdz 2025.gadam nav piešķirts nekas. Tajā pašā laikā bija sarunas ar izglītības ministri, kura apsolīja pilnīgi visu. Plāni bija skaisti sakārtoti pa grafikiem, cik katru gadu būs algas pielikums, kā mainīsies slodžu sabalansēšana, viss arī tika apstiprināts. Mēs patiešām priecājāmies, ka viss būs kārtībā.

Tad, kad bija jāpieņem jaunais valsts budžets, tajā nebija neviena punkta par to, kur tiks ņemts finansējums izglītības nozarei, kā solīts iepriekš. Tieši tāpēc 15.februārī bija sanāksme, kurā klātesoši bija ministrijas un valdības pārstāvji, kuri pērn bija arī pie vienošanās parakstīšanas un atzina, ka patiešām norunātais nav izpildīts, to viņi saprot,” stāsta A.Klēt­niece.

“Devām laiku līdz 15.martam, lai pieņemtu grozījumus Ministru kabineta noteikumos par pedagogu darba samaksas noteikumiem, par to, kādā kārtībā aprēķina valsts budžeta mērķdotācijas pedagogiem, tāpat lai budžetā ietvertu finansējumu plānotajam grafikam. Tā kā tas netika izdarīts, 15.martā notika vēl viena padomes sēde, nolēmām organizēt gājienu un pēc tam arī atsākt streiku, pamatojoties uz Streika likuma 6.panta 3.daļu, kas nosaka, ja darba devējs nepilda streika sarunās panākto vienošanos par kolektīvā interešu strīda atrisināšanu, tad arodbiedrībai vai nozares darbiniekiem ir tiesības atsākt streiku.”

A.Klētniece teic, ka šoreiz nav noteikts beztermiņa streiks, tikai trīs dienas. “24.aprīlī Rīgā arī plānots gājiens, kura mērķis ir pieprasīt valsts amatpersonu cieņpilnu un atbildīgu attieksmi pret izglītības un zinātnes nozares darbiniekiem.”

Patlaban situācija ir tāda, ka, arodbiedrībai piekāpjoties, ministre sola no septembra celt stundas likmi līdz 8,50 eiro, bet tajās mācību iestādēs, kuras ir optimizētas, un lielajās skolās likme jau šobrīd ir 7,9 eiro. “Viņiem turpmākos trīs gadus algas tiks iesaldētas –pieaugums nav gaidāms. Mēs, arodbiedrība, sakām, ka tas nav pieļaujams. Tā kā šajās skolās ir krietni lielāks skolēnu skaits, līdz ar to darba apjoms, arī te skolotāju algu pieaugumam ir jābūt līdzvērtīgam. Tāpēc turpināsim savas prasības, lai valdība mūs sadzird un tās īsteno,” tā A.Klēt­niece.

Jautāta, kas notiks, ja valdības pretimnākšanas nebūs, A.Klēt­nie­ce izsaka cerības, ka valsts vara tomēr piekāpsies, jo streika gadījumā tas radītu sarežģījumu gūzmu jaunajai valdībai. “Streika gadījumā būtu jāatkāpjas ministrei, visā valdībā var notikt sašūpošanās. To viņi noteikti nevēlas, tāpēc ceru, ka mūsu izvirzītās prasības tiks īstenotas.”

Patlaban izskanējis atbalsts arī no mediķiem, viņi vēlas piedalīties pedagogu rīkotajā protesta gājienā 24.aprīlī. “Ja piedalīsies arī medicīnas nozares pārstāvji, gājiens noteikti būs iespaidīgs. Un esam nolēmuši, ja valdība kaut ko mūsu labā līdz aprīļa beigām izdara un streiks nenotiek, gājiens tomēr notiks, lai pievērstu uzmanību valdības attieksmei pret nozari kā tādu.”
A.Klētniece uzsver, ka gājienā aicināti visi interesenti, jo ir svarīgi, ka pedagogi prot pastāvēt uz savu un parādīt, ka nozarē strādājošie no valsts pelnījuši pienācīgu cieņu un atzinību.

Ja streiks notiks, skolas un pirmsskolas iestādes, kuru darbinieki tajā piedalīsies, būs slēgtas. A.Klētniece arī atgādina, ka arī pirmsskolu darbiniekiem arvien tiek solīts algu palielinājums, kas netiek īstenots. “Pirms­skolās darbs ir smags, jo mazajiem bērniem ir jāiemāca ne tikai pamata iemaņas, bet arī vispārējas rūpes par sevi, tas nav viegli,” tā A.Klētniece.

Problēma mācību iestādēs arvien ir mācību modeļa “Sko­la2030” tehnisko līdzekļu nodrošinājums. A.Klētniece uzsver: “Skolotājiem izvirza arvien jaunas prasības un papildu darbu, tomēr paši nespēj nodrošināt kaut vai materiālus jaunā modeļa mācību procesam.”

Cēsu Valsts ģimnāzijas direktore Ina Gaiķe uz plānoto streiku raugās skeptiski. “Streiku neatbalstu, jo uzskatu, ka tas vairs nav īstajā laikā. Rudenī biju par streiku, kaut arī šaubīgi, jo sarēķināju, ka man kā skolotājai būtu 23 kontaktstundas. Šāds skaitlis latviešu valodas skolotājam ir daudz, ar 25 skolēniem klasē tas aizņem daudz laika, gatavošanās mācību procesam ir milzīga, materiālu maz. Ilgus gadus strādājot par latviešu valodas un literatūras skolotāju vidusskolas klašu grupai, patiešām esmu izjutusi pārslodzi,” tā I.Gaiķe, piebilstot, ka daļa viņas kolēģu skolā arī ir pret streikošanu.

Jaunpiebalgas vidusskolas direktors Arnis Ratiņš atzīst, ka streika pamatā nav viena problēma, bet daudzu problēmu kopums, tāpēc viņš personīgi vairāk sliecas streika norisi atbalstīt. “Runa nav tikai par algu pielikumu. Es to redzu kā kompleksu jautājumu, kas ietver daudzas nozarē nesakārtotas lietas, tai skaitā arī mācību līdzekļu trūkumu un slodžu sabalansēšanu. Tāpat uzskatu, ka atbildība par saviem lēmumiem un solījumiem ir jāuzņemas katram. Arī skolotāji par saviem lēmumiem, darbiem esam atbildīgi. Tāpat satraucošs ir pedagogu trūkums daudzās skolās. Mūsu skolā gan visi pedagogi ir, mums paveicies. Kā skolas vadītājs nevienam streiku neuzspiežu, tā ir darbinieku brīva izvēle, iespēja paust savu viedokli.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Atstumtība. Tā jāmazina kopīgi

12:05
25.07.2024
19

Salīdzināt Latvijas situāciju ar likteņbiedrēm Lietuvu un Igauniju ir gadu desmitos ierasta mode. Bieži ar kaut ko esam sliktāki. Diemžēl arī tad, kad runājam par sociālo atstumtību. Sociālā atstumtība Latvijā apdraud 369 tūkstošus cilvēku jeb 27,6% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem, Lietuvā tādā situācijā ir 410 tūkstoši cilvēku (20%) un Igaunijā – 178 […]

Rūpēs par emocionālo veselību

11:03
24.07.2024
18

Slimnīca laikam ir vieta, kur retam gribas nokļūt, pat neskatoties uz to, ka mūsdienās lielākoties personāls ir brīnišķīgs, ārsti atsaucīgi un spējīgi pacientam izskaidrot viņam nesaprotamo. Un, protams, arī ārstēšanas metodes ir ļoti mūsdienīgas. Tādēļ, lai brīdī, kad sasirgušais tomēr ir nonācis slimnīcā, viņa paš­sajūta uzlabotos ne tikai fiziski, bet arī emocionāli, ir cilvēki, kuri […]

Karš un miers

07:08
24.07.2024
27

Šodien, 19.jūlijā, jau ir 877. pilna mēroga kara diena Ukrainā. Vakar, 18. jūlija rītā, Krievijas armija bija zaudējusi aptuveni 562 510 militārpersonu. Eiropas valstis, kurām ir robeža ar Krieviju vai to stelītvalstīm, dažādi stiprina aizsardzību. Polija paziņojusi, ka 1. augustā uz Polijas-Baltkrievijas robežas sāksies speciāla operācija, kuras mērķis ir pastiprināt un nostiprināt robežu un jau izveidoto […]

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
26

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
25

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
22

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi