Svētdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Ar skujenieša skatienu uz pagastu

Druva
00:00
17.11.2006
41

, Skujenes pagasta padomes priekšsēdētājs, aptaujā ”Gada cilvēks” 2001. gadā ieguvis nomināciju ”Par skujeniešu rosināšanu līdzdarboties pagasta attīstībā”

– Šoreiz par pagasta attīstības problēmām savulaik man piešķirtās nominācijas aspektā.

Katra pagasta dzīvības artērijas ir ceļi. Prieks, ka normāli sakārtot ir izdevies apmēram 60 procentus pašvaldības ceļu. Līdz ar to pieaug gan pašvaldības, gan privātpersonu īpašumu vērtība. Iegūst gan skujenieši, gan tie citpuses ļaudis, kam pagastā ir īpašumi. Mūsu teritorija ir liela – vairāk nekā 180 kvadrātkilometru zemes, pārsvarā meži.

Pienākusi kārta rekonstruēt ceļu no Taurenes uz Bānūžiem. Tiks uzklāts pamatīgs grants segums. Skujenes centrā ieklās asfaltu, labiekārtos autostāvvietu.

Patīkami, ka Satiksmes ministrija iecerējusi asfaltēt Vidzemei būtiski svarīgu ceļu Mālpils – Nītaure – Skujene – Vecpiebalga. Cauri pagastam iet kādi 20 kilometri šī ceļa. Pagaidām pa šo ceļu nedēļas nogalē no Rīgas vienreiz iet autobuss, regulāras ikdienas autobusu satiksmes nav. Pēc asfaltēšanas, iespējams, uzlabosies autosatiksme cauri vairākiem mūsu rajona pagastiem. Pēc šīs maģistrāles asfaltēšanas tiks atslogota Vidzemes šoseja. Ainava ceļā no Vecpiebalgas cauri Skujenei un Nītaurei līdz Vidzemes šosejai ir ne mazāk gleznaina kā Vidzemes šosejas apkārtne posmā Bērzkrogs – Līgatne. Līdz ar to var izmainīties ne tikai autobraucēju, bet arī tūristu plūsmas ceļi mūsu rajonā.

Viena no pagasta pašvaldības galvenajām rūpēm ir par cilvēkiem, īpaši vecajiem ļaudīm. Pirms gadiem desmit, kad Dānijas veco ļaužu pansionātos runājām par vecļaudīm, es izteicos, ka Latvijā jau gan dzimtas (saimes) turas stingri kopā, īpaši laukos. Nu manas domas mainījušās. Nereti jaunie ar vecajiem cenšas dzīvot šķirti. Tāpēc izveidojām veco ļaužu pansiju, kur viņiem pavadīt mūža nogali. Tā ir brīva režīma, paši sevi apkopj, tomēr pašiem nav jārūpējas par malkas sagādi, ēkas uzturēšanu. Esam nopirkuši vēl vienu māju, tur iekārtosim īstu pansionātu saviem apkopjamajiem ļaudīm. Jau tagad zvana, kad tas sāks darboties. Drīz. Tuvinieki gatavi par dzīvi pansionātā piemaksāt, lai tikai vecie ir aprūpēti. Jaunie nereti strādā citās Latvijas vietās vai pat citās valstīs. Vecie palikuši vieni. Tikko nācās uzlauzt dzīvokli, kur vientuļu tanti atradām jau mirušu.

Dažkārt vecie ir iecirtīgi, negrib doties prom no savām mājām. Nesen nācās pa logu iekļūt mājā, kur nevarīga tante sabrukusi uz grīdas, un sniegt viņai ārsta palīdzību. Uz pansionātu doties? Tikai ne to.

Par ”Zvannieku” problēmām ”Druvā” jau rakstīts. Konflikts somāliešu dēļ pierims, bērnu patversme turpinās darboties. Nav pamata uzskatīt, ka mājas īpašnieks Jānis Ezergailis traucē patversmes darbam. Viņš tikai pārliecināts, ka Latvija vēl ir tik trūcīga, ka te ar lielām pūlēm un sabiedrības turīgākās daļas līdzdalību var sniegt palīdzību tikai saviem trūcīgajiem, nelaimē palikušajiem bērniem. Ar citiem pasaules grūtdieņiem lai tiek galā turīgākās valstis.

Patīkami, ka pašlaik neviens skujenietis nav apcietinājumā. Pagastā reģistrēti 52 bezdarbnieki. Ir jau tādi cilvēki, kas pie regulāra darba nav pieraduši un ir gatavi samierināties ar iztikas minimumu. Tādi pastrādā gadījuma darbus un tad dienām nīkst. Pagastā trūkst strādājošo. Nav mehanizatoru. Nepietiek celtnieku, īpaši tie vajadzīgi guļbūvju sliešanai, arī apdares darbos. Nav, kas aizstāj zemniekus, kad tiem nākas uz kaut kurieni ilgāku laiku aizbraukt.

Iedzīvotāju skaits pagastā turpina samazināties. Ne tik sen bija pāri tūkstotim. Nu deklarēto ir pāri 800. Domāju, ka pasu sistēma bija piemērotāka, īpaši laukos tā vairāk cilvēkus disciplinēja, piesaistīja noteiktai dzīves un darba vietai. Protams, tai bija arī trūkumi, bet kur bez tiem.

Mums jau kopsaimniecības laikā divi pilsētnieki nopirka mājas, par ko mani toreiz stingri sauca pie atbildības. Bet abas mājas rīdzinieki saglāba, jo viņiem bija nauda. Ne viens vien tagad Skujenē dzīvojošais pilsētnieks pa vasaru brauc uz šejieni ar saviem vecākiem. Dažas ģimenes sākušas dzīvot pat ziemā. Rīgā un citās pilsētās dzīve kļūst arvien dārgāka, ar pensiju vien dzīvokļus uzturēt nav iespējams. Veidojas jaunas sadzīves attiecības. Un šie vecie ļaudis, daļa no viņiem ir bijušie laucinieki, Skujenē labi jūtas. Arī Kaspars Dimiters jau ir īsts skujenietis, uz Rīgu brauc tikai darba darīšanās.

Pašvaldības budžets ir apmēram 200 tūkstoši latu. To vēl papildinām ar savu saimniecisko darbību. Piedalāmies dažādos valsts un sabiedrisko organizāciju projektos.

Mūsu situāciju pasliktināja divas ugunsnelaimes – Sērmūkšu pamatskolā un estrādē. Abas atjaunojamas. Atjaunotā skola būs viena no skaistākajām Vidzemē.

Pagastā ir divas skolas. Skujenes pamatskolu pēc vienošanās aprūpē Kaives pašvaldība. Taču skolēnu trūkst. Skujenes skolā pašlaik to ir vairāk nekā Sērmūkšos. Starp abām skolām jāsaglabā labas attiecības. Tāpēc visādi pašlaik balstām mazāko – Sērmūkšu skolu. Un rūpējamies par sava pagasta bērniem, kuri mācās vidusskolās – Dzērbenē un Vecpiebalgā.

Droši vien Sērmūkšu skolā būs nepieciešami būtiski pārkārtojumi. Varbūt nāksies atjaunot internāta darbu, jo satiksme un bērnu izvadāšana kļūst arvien dārgāka. Pie skolas atjaunojam vēsturisku māju, tajā līdz ar dažiem pakalpojumiem būs trenažieru zāle jauniešiem, varēs veidot tādu kā jauniešu klubu, otrajā stāvā telpa naktsmītnēm ar 25 vietām. Ja būs nepieciešams, te varēs iekārtot skolas internātu.

Vecajā pasta mājā veidosim skolotāju dzīvokļus. Viņu paaudzes mainās, nāk jauni pedagogi, jādomā, kur viņi dzīvos.

Kā dzīvoju pats? Esmu skujenietis kopš 1968. gada. Šķiet, esmu iedzīvojies, neesmu no klaiņotājiem. Ar dzīvesbiedri Ainu esam izaudzinājuši sešus bērnus. Pieci no viņiem jau pasaulē, pie mums palikusi jaunākā meita Laura, kura mācās Sērmūkšu pamatskolā. Pašiem mums ir arī saimniecība, turam apmēram 50 liellopu. Līdz ar to abi ar sievu esam nodarbināti, neiztiekam bez palīgiem.

Skujene jau ir skaista vieta, taču saimniekošana te nav vienkārša, sarežģītāka nekā daudzviet citur Latvijā. Atrodamies tālu no tirgiem un pārstrādes uzņēmumiem. Pienu labprāt ņem pretī Drustu, Smiltenes, Rīgas, Valmieras sagādnieki. Taču cenas atšķirīgas. Lielie govju īpašnieki, kuri pienu nodod tonnām, saņem 16 – 17 santīmus, mazie, dažu desmitu litru piegādātāji – daudz mazāk. Attālumi lieli, transports dārgs. Īpaši sarežģīti ir sniegotās ziemās, kad ceļi jāuztur izbraucami. Un daža māja no citas vairāku, pat desmit kilometru attālumā.

Tomēr saimniekošana, kaut lēni, attīstās. Eiropas tehnoloģijas ļauj veidot apjomīgus ganāmpulkus. Taču visvairāk pagastā joprojām ir mazo ražotāju, kuri uztur savas ģimenes, dažreiz vēl atbalsta pilsētniekus. Šos izturīgos ļaudis vajadzētu atbrīvot no jebkuru nodokļu maksāšanas, drīzāk viņiem vēl jāpiemaksā, lai tikai turas laukos un tos nepamet.

Ar satraukumu gaidu administratīvo reformu. Tai noteikti būs arī labi rezultāti. Taču līdz šim jebkura saimniecību vai administratīvo teritoriju palielināšana novedusi pie sīko, nelielo centru atmiršanas. Pazūd skolas, cita infrastruktūra, projām dodas arī cilvēki. Baidos, ka šo-reiz būs līdzīgi un lauki paliks vēl tukšāki. Pierakstījis Verners Rudzītis

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
44

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
44

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
48

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
50

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
38

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
68

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
16
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
20
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
14
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.