Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Lēnais slepkava – cukura diabēts

Druva
00:00
14.11.2007
28

Cēsu endokrinoloģijas kabineta medicīnas māsa

Diabēta dienu atzīmē visā pasaulē, mēs to darām arī Cēsīs, jo diabēts ir ļoti izplatīta slimība, domāju, kamēr cilvēce pastāv.

Ja tuberkuloze ir nabadzīgo valstu slimība, diabēts savukārt ir bagāto slimība. Diabēts faktiski ir lēns cilvēka slepkava – ielien organismā, kur var ielīst, un sabojā visu, ko vien var sabojāt. Jārēķinās, ka šo slimību izārstēt nevar, bet diabēta slimnieks, apzinoties to un domājot par sevi, var noslēgt līgumu ar savu diabētu, kontrolējot, kā pareizi ēst, kā par sevi rūpēties.

Par diabēta izplatību būtu jākliedz pilnā balsī, jo tas vēršas plašumā. Ik gadu mūsu pacientu skaits strauji aug. Apkalpojam ne tikai pilsētas, bet arī rajona iedzīvotājus. Ievadot uzskaiti datorā, kopā ar ģimenes ārstiem secinām, ka saslimstība ar diabētu ir ļoti liela.

Kā dzīvot ar to? Cilvēki, kuri saslimst ar cukura diabētu, bieži nespēj atteikties no ierastās pārtikas, bet šī slimība prasa, lai pārtika būtu ļoti vienkārša. Ļoti nepareizs ir pacientu uzskats: „Es to nevaru atļauties!” Diabēta slimniekiem jāēd ļoti daudz dārzeņu – burkāni, kāposti, bietes, kāļi, kas nemaksā pārāk dārgi. Pie tam diabēta pārtikai jābūt ļoti pilnvērtīgai – vitamīniem un minerālvielām. To būtībā satur tie paši dārzeņi. Jāzina, kuri pārtikas produkti ceļ cukura līmeni, kuri ne. Gan diabēta slimniekiem, gan arī tiem, kuri ar šo kaiti neslimo, nevajadzētu ēst pārāk treknus produktus un nekad nepārēsties, jo pārēšanās un trekna barība ir slodze aizkuņģa dziedzerim, kas ražo insulīnu un kura bojājuma dēļ rodas diabēts. Un man arī ļoti nepatīk reklāmas televīzijā par sulu spiedēm. Padomājiet, cik jāapēd ābolu, lai iegūtu šo glāzi sulas? Vairāki kilogrami! Vai to cilvēks vienā mirklī var apēst? Tādēļ labāk apēst ābolu, apelsīnu, organisms pats pateiks priekšā, kad tam gana. Tīra sula uz aizkuņģa dziedzeri iedarbojas slikti, arī burkānu. Labāk tad burkānu nograuzt.

Tomēr saviem pacientiem saku, ka pie saslimšanas ar diabētu drīkst ēst visu, bet tas jādara ar prātu – cik un ko man vajag. Cilvēkam jāprot novērtēt, ko likt savā organismā, jo tas ir tas, ar ko viņš dzīvo. Cilvēki neieklausās sava organisma gudrībā. Tas pats pasaka priekšā, kas nepieciešams. Organismam vislabāk patīk ne salds, bet drīzāk rūgts un skābs, bet, ja tas kādreiz pieprasa saldu, tad nevajadzētu to atteikt. Vispareizākais ir ēst biežāk, bet mazās devās. Ja iegribas, var ēst pat pusnaktī, no tā nebūs nekāds sliktums, bet ļoti jāpadomā, ko ēst. Piemēram, tie varētu būt svaigu dārzeņu salāti. Neiesaku nevienam pirkt reklamētos Galina Blanka buljona kubiņus. Labāk, vārot zupu, katliņā atsevišķi ielikt ķiploku un sīpolu, seleriju un dillīti, kas aug pašu dārzā. Visos garšvielu kubos ir pastiprināti garšas uzlabotāji, kas bojā aizkuņģa dziedzera darbību.

Saslimšana ar cukura diabētu pirmām kārtām var būt iedzimtība. To arī grūti noteikt, jo neviens nezina, vai ar šo slimību slimojuši arī viņu vecvecāki, jo agrāk šo kaiti diagnosticēt un kontrolēt nebija tādas iespējas kā tagad. Cilvēki nomira, radiniekiem nesaprotot, no kā.

Pārsvarā saslimšanu ar cukura diabētu rada neveselīgs dzīves veids – smēķēšana, alkohols, kas bojā aizkuņģa dziedzeri, arī mūsdienu stress un neveselīgā pārtika. Cukura diabētu var radīt arī vēdera traumas.

Aizkuņģa dziedzeris sver apmēram 90 gramu. Tajā ir alfa un beta šūnas. Beta šūnas ražo insulīnu, bet tās aizkuņģa dziedzerī ir tikai viens līdz divi procenti. Ja šis mazumiņš aiziet bojā, tad organismā vairs nav nekā, kas ražotu insulīnu – hormonu, kas nepieciešams. Bet tagad ir labi medikamenti – mākslīgais insulīns ir identisks tam, ko izstrādā cilvēka organisms.

Runājot par slimības pazīmēm, jāteic, ka iesākumā cilvēks tās nemaz nejūt. Ar augstu cukura līmeni viņš var dzīvot ilgi, jo cukurslimība nekad nesākas tā, kā, piemēram, iesnas. Pastāv diabētiskā fāze, kas var ilgt gadus piecus, bet katram šī slimība sevi liek manīt citādāk.

Uzskatu, ka šīs slimības apzināšanā zinātne iet uz priekšu ļoti straujiem soļiem. Rodas jauni medikamenti, lai varētu palīdzēt. Diemžēl, salīdzinot ar padomju laiku un mūsdienām, domāju, ka šī kaite ir progresējusi. Protams, to precīzi teikt nevaru, jo strauji attīstījusies diagnostika. Diagnosticē hipoglikēmiju un hiperglikēmiju, gan zemu, gan augstu cukura līmenis asinīs, bet problēmas ir abos gadījumos, jo cukurs ir tas, kas baro smadzenes! Vienmēr pacientiem esmu uzsvērusi – padomāt par sevi, jo mūsu tauta savas attīstības gaitā nez kāpēc iemācījusies domāt tikai par citiem. Tādēļ veselības problēmas arī rodas. Pierakstījusi Valda Rozenberga

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi