Pirmdiena, 13. janvāris
Vārda dienas: Harijs, Ārijs, Āris, Aira

Iezīmē veselības pilsētiņas aprises

Druva
23:00
18.10.2007
10

Cēsu rajona slimnīca, ievērojot Veselības ministrijas prasības un akcentējot savu vietu veselības aprūpes sistēmā Vidzemē, izstrādājusi projektu, kurā analizēts, kā stacionāram jāattīstās jau tuvāko gadu laikā. Slimnīcas vadība gan pagaidām atzīst, ka tās ir vīzijas, kuras varēs realizēt vien tad, ja valsts plānveidīgi investēs līdzekļus slimnīcu sakārtošanā, pārbūvē un tādējādi pakalpojumu kvalitātes uzlabošanā.

Vecais masterplāns izpildīts

Masterplāns jeb izstrādātais plānojums, kādai būt veselības aprūpes sistēmai valstī, tika apstiprināts 2000.gadā, un šogad tas noslēdzas. Cēsu rajona slimnīcā, atceroties uzstādījumus, kādi veselības aprūpē tika ieviesti pirms gadiem desmit, saka, ka arī tolaik cēsniekiem nav trūcis iniciatīvas plānot darbu patstāvīgi. Turklāt administrācija pauž pārliecību, ka plānotais septiņu gadu laikā ir ar uzviju padarīts.

“Jau 1998. gadā, kad kopā ar Valmieras, Limbažu slimnīcas kolēģiem plānojām katras slimnīcas vietu valsts koncepcijā, bija plašas diskusijas par administratīvi teritoriālo reformu. Bija runa par vienu spēcīgu Vidzemes reģionu, kurā darbosies centrālā Valmieras slimnīca – un sava vieta būs pārējām rajonu slimnīcām. Tolaik masterplānam bija pamatuzstādījums – augstas kvalitātes ārstēšana tuvāk dzīvesvietai, lai mūspuses cilvēkiem nav jādodas meklēt palīdzība galvaspilsētā. Tas viedoklis bija, ka varam paši. Un tiešām ir izdevies, jo stacionārs ir attīstījies. Attīstījušās tehnoloģijas, klienti ārstējas daudz īsāku laiku, sarūk gultas vietu un gultas dienu skaits, bet tas izriet no ārstniecības iespējām un kvalitātes,” skaidroja Cēsu rajona slimnīcas direktors Valdis Apinis, bet piebilda, ka vēl pirms valsts kopējā sistēmas plānojuma cēsnieki, sadarbojoties ar kolēģiem no kaimiņu stacionāriem, izstrādājuši plānu slimnīcas attīstībai, kas pēc pāris gadiem gandrīz pilnībā iekļauts valstī izveidotajā masterplānā.

“Tolaik sadarbojāmies arī ar kolēģiem no Dānijas. Viņi paredzēja veselības aprūpes sistēmas stratēģisko ceļu, kāds tas darbojas pašlaik. Neskatoties uz to, ka vēlējāmies lielāku patstāvību, tomēr ir notikusi centralizācija. Dažās slimnīcas apvienojas, likvidēta arī Cēsu un Vidzemes slimokase, kas bija pakalpojumu pircējs, kompetences atstājot Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūrai,” paskaidroja Valdis Apinis.

Runājot par apvienošanos, Valmieras slimnīca pārtapusi par Vidzemes slimnīcu, tai pievienojušās Rūjienas un Valkas slimnīcas. Cēsu stacionāra vadība uzsver, ka pilnībā redz savu un patstāvīgu lokālās slimnīcas vietu Vidzemes reģionā, tāpēc daudz ideju ieguldīts, izstrādājot jauno slimnīcas attīstības plānu, kuru iecerēts realizēt līdz 2015. gadam. Plāno lielu veselības aprūpes kompleksu

Jaunais Cēsu rajona slimnīcas attīstības plāns, kas izstrādāts, sadarbojoties ar profesionāliem pētījumu un projektu izstrādes speciālistiem, jau iesniegts pārlūkošanai Veselības ministrijā.

“Plānojam personāla attīstību, pakalpojuma pieejamību iedzīvotājiem. Paredzam, ka poliklīnika, kas tagad darbojas pilsētā, strādātu slimnīcas telpās. Klientiem būtu izdevīgāk, ka dažādu jomu speciālisti būtu pieejami vienuviet. Arī tehnoloģiju izmaksas ir augstas, tāpēc nepieciešama optimizācija. Pašreizējā stacionāra pārbūve nodrošinātu, ka uzlabojas pacientu ārstēšanās apstākļi stacionārā. Dzīvojam taču laikā, kad cilvēki vairs nav gatavi ārstēties diezin kādos apstākļos, lai tikai ārsts pienāk un palīdz. Plānojam, ka pacientiem būs vienvietīgas, divvietīgas istabiņas, katrā sanitārais mezgls, papildu vieta tuviniekiem. Jaunajā plānojumā būtiski uzlabotos arī strādājošo darba apstākļi,” ieceres skaidroja slimnīcas finanšu direktore Iveta Ozoliņa un piebilda, ka ieceres iespējams realizēt ne jau vecajā korpusā. Plānota jauna slimnīcas trīsstāvu vai pat piecus stāvus augsta korpusa būvniecība.

“Vīzijā, kas iezīmēta attīstības plānā, paredzējām citu ēku plānojumu. Ārstējošās nodaļas paredzējām pārvietot uz jauno korpusu. Vienā jaunā stāvā virs pašreizējā diagnostikas korpusa varētu pārvietot operāciju un reanimācijas nodaļu. Pašreizējā ēkā tad darbotos poliklīnika, tad daļu celtnes varētu atvēlēt, izveidojot nodaļu vecu cilvēku aprūpei, atvēlot telpas arī tā sauktajām sociālajām gultām, kuru pašlaik, domājot par rajona iedzīvotāju vajadzībām, ļoti trūkst,” skaidroja Iveta Ozoliņa. Vēlas atjaunot māsu skolu

Pašlaik stacionārā ārstējas 8500 klientu gadā. Tiek finansētas 220 tā sauktās gultas vietas. Jaunajā plānā paredzēts, ka klientu skaits būtiski nemainīsies, bet gultas vietu būs par pussimtu mazāk. Tas tāpēc, ka veselības aprūpes jomā aizvien lielāka nozīme ir ambulatorai ārstēšanai, arī stacionārā pacienti ārstējas īsāku laiku.

“Tas nenozīmē, ka slimnīcai būs nepieciešams mazāk personāla. Prasības pret strādājošajiem tikai augs, jāstrādā būs vēl intensīvāk,” uzsvēra V.Apinis un neslēpa bažas, ka pēc dažiem gadiem arī mūsu slimnīcā, īpaši vidējā un zemākā, medicīniskā personāla var trūkt. Tāpēc jau vairākus gadus virmo ideja par medicīnas māsu skolas atjaunošanu Cēsīs.

“Ja kādreiz Cēsu māsu skola ar labām medmāsām nodrošināja visas novada slimnīcas, tad tagad paši netiekam pie jaunām māsiņām, kuras izmācījušās Rīgā. Mums ir atbalsts pašvaldībā, tāpēc attīstības plānā jau iezīmējām vietu, kur mūsu veselības pilsētiņā varētu atrasties arī šī izglītības iestāde. Pie vienas celšanas varētu arī to uzcelt,” sacīja V.Apinis. Plānots, ka tā varētu būt Rīgas 1. medicīnas koledžas filiāle . Cēsu slimnīcas teritorijā to varētu uzcelt, slimnīcā audzēkņiem būtu prakses vieta, vien jāsaskaņo finansējuma jautājumi, jo izglītības iestādes darbojas nevis Veselības, bet Izglītības un zinātnes ministrijas pakļautībā. Šai idejai pagaidām konkrēta risinājuma vēl nav.

Iesaldētas arī investīcijas

Attīstības plāna realizēšanai dzīvē būtu nepieciešami 35 miljoni latu. Slimnīcas administrācija uzsvēra, ka līdzīgi savu attīstību plāno arī citas lokālās slimnīcas valstī. Tajā pašā laikā netiek slēpts, ka veselības aprūpes sistēmā strādājošie vairāk gaismas tuneļa galā redzējuši laikā, kad nozari vadījis bijušais veselības ministrs Gundars Bērziņš.

“Pēdējos gados saņēmām valsts investīcijas – 100, 200 tūkstošus gadā, lai slimnīca varētu attīstīties. Saprotami, ka katrs naudu izlietoja, kā uzskatīja par pareizu, tāpēc bijušais ministrs lūdza izstrādāt šos attīstības plānus, lai tēriņi būtu konstruktīvi, atbilstoši katras teritorijas, pašvaldību un vietējo iedzīvotāju interesēm. Tad bija izpratne, ka bez papildu investīcijām attīstība nav iespējama. Tagad par valsts investīcijām netiek runāts. Nezinu, vai stacionārs tās saņems arī nākamajā, aiznākamajā gadā. Secīgi nevaram darīt iecerēto, nevaram ņemt kredītu,” tā I.Ozoliņa, bet slimnīcas direktors Valdis Apinis arī nezināja teikt, vai slimnīcu izstrādātie plāni veselības ministra Vineta Veldres kabinetā tiek pat lasīti. “Dzirdējām vien ministra izteikumu, ka slimnīcas grib miljonus. Tad jau laikam plānus lasa,” noteica I.Ozoliņa, bet V.Apinis piebilda: “Kad viss varētu sākt realizēties? Pagaidām visu iesaldē. Treknie gadi ir sasaluši, cerams, ka atkusīs. Ja neies projekti šitā cauri, tad meklēsim citas iespējas.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
28

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
57

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
71

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
74

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
47
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
151

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Tautas balss

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
6
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
5
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Kāpēc tāda netaisnība?

10:42
13.01.2025
13
1
Aigars raksta:

“Otrdienas “Druvā” lasīju, ka uzņēmums “Kom-Auto” šoziem rūpīgi tīra no sniega ielas un ietves Cēsīs un arī paš­valdības lauku ceļus Vaives pagastā. Par to, protams, prieks, bet gribētos zināt, vai pašvaldības finansējums šoziem paredzēts tikai Cēsīm? Pie mums Raisku­mā pašvaldības ceļi nav tīrīti ne decembra, ne janvāra sniegotajās dienās! Kāpēc tāds dalījums? Cik zinu, pašvaldības […]

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
20
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
14
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Sludinājumi