Piektdiena, 27. septembris
Vārda dienas: Gundars, Kurts, Knuts
casibom bahsegel jojobet

Cūkkopību valsts atstājusi novārtā

Druva
00:00
31.10.2007
4

Drustu pagasta zemnieku saimniecībā „Muižnieki” Guntis un Maruta Jarohoviči nodarbojas ar šķirnes cūku audzēšanu. Komandas darbs

„Muižniekos” jau septiņus gadus audzē šķirnes cūkas, saimniecība ir viena no četrām cūku ciltsdarba centra SIA „Agrosels” saimniecībām, Vidzemē vienīgā. Vēl divas darbojas Kurzemē, bet lielākā atrodas Ulbrokā.

„Muižnieki” regulāri piedalās lauksaimniecības izstādēs, saimnieki iegūst zināšanas semināros un pieredzes apmaiņas braucienos arī Eiropā.

– ”Agroselā” esam viena komanda. Audzējam augstvērtīgu šķirnes materiālu – vaislas sivēnmātes un jauncūkas. Mūsu mērķis ir attīstīt aizvien augstvērtīgāku vaislas materiālu. Varētu teikt, ka „Agrosela” saimniecībās cūku ciltsdarbs ir viens no augstāk attīstītajiem Latvijā un ģenētiskais materiāls ļoti augstvērtīgs, – paskaidro G.Jarohovičs.

Vaislas cūkas tiek pārdotas dažādām saimniecībām Latvijā, lielākoties Kurzemē, arī Zemgalē, taču G.Jarohovičs vērtē, ka Vidzemē, tai skaitā Cēsu rajonā, cūkaudzētāju būtībā nav un šī nozare nav attīstījusies.

Saimniecībā esošo cūku skaits ir mainīgs. Pašlaik to ir apmēram 300, tai skaitā 35 sivēnmātes, no kurām 20 ir šķirnes cūkas. 30% no audzētajām V līmeņa cūkām tiek pārdotas vaislai, pārējās – nobarojamās un brāķētās cūkas – tiek pārdotas gaļai. Svarīga nepārtraukta kvalitātes uzlabošana

G.Jarohovičs pastāstīja, ka vispirms tiek iepirktas V2 krustojuma šķirnes cūkas, kuras aplecina ar šķirnes kuiļiem. Rezultātā tiek iegūtas V krustojuma sivēnmātes, kuras nopērk ražotāji un krusto ar gaļas kuili, iegūstot pēcnācējus. G.Jarohovičs skaidro, ka šos pēcnācējus vairs nevar izmantot vaislai, tie der tikai gaļas ražošanai. Tādēļ tās saimniecības, kuras uzsākušas sadarbību, to arī turpina, jo ik pa laikam vaislas ganāmpulks jāatjauno, jāpērk jauna V līmeņa sivēnmāte.

– Katru mēnesi ievedam ko jaunu. Nesen ievedu desmit jauncūkas ar augstām ģenētiskām īpašībām. Tās krustotas ar Kanādas kuili – augstvērtīgs materiāls. Ievedu arī šķirnes kuili no Igaunijas,- G.Jarohovičs atzīst, ka sadarbībā ar „Agroselu” visu laiku notiek attīstība.

Pirms sivēnmātes pārdod, tās vairākkārt testē un brāķē.

– Piecus mēnešus notiek testēšana, tad jau svars ir sasniedzis apmēram simts kilogramu, pēc tam vaislinieces tiek pārdotas. Testēšana ir sarežģīta. Tiek skaitīts, cik cūkai ir pupu, skatīta stāja, kājas, vai nav kūkums. Izskats ir ļoti svarīgs, – skaidro cūkkopis.

Šķirnes saimniecībā liela nozīme tiek pievērsta cūku veselībai. Būtiski tas, ka saimniecībai tuvumā nav neviena cita cūkaudzētāja, jo 40 kilometri ir bīstamā zona, kurā var izplatīties slimības.

Saimnieks uzskata, ka valstī ir maz augstvērtīgu cūku: „Vajag veidot ciltsdarbu, taču daudziem ir vienalga, sakrusto jebkādu kuili ar jebkādu cūku, pat tik tālu, ka izveidojas tuvradniecība. Sivēni ir, gaļa ir, un viss ar to beidzas. Bet mēs domājam par šķirnes attīstību, kvalitāti. Septiņus gadus strādājot, zinu, ka tas nav vienkārši.”

Barību cūkām ved no Daugavpils, saimnieks atzīst to par augstvērtīgu un pilnvērtīgu. Tas ir būtiski, lai nodrošinātu cūku kvalitāti. Arī turēšanas apstākļi ir svarīgi. Sivēniem, kurus audzē vaislai, par pakaišiem izmanto skaidas un salmus, lai saudzētu dzīvnieku kājas. Nobarojamās cūkas gan tiek turētas uz redeļu grīdām, tomēr arī šīs telpas ir aprīkotas ar nepieciešamajām iekārtām, lai nodrošinātu tīrību un barošanu. Gan veselības, gan barības paraugu izmeklējumi „Agrosela” saimniecībām tiek veikti neatkarīgā laboratorijā Anglijā.

Nobarojamās gaļas cūkas pārdod gaļas pārstrādes uzņēmumam „Matadors” Limbažu rajonā. Agrāk uzsākta sadarbība ar “Ruks Cēsu gaļas kombinātu”, taču G.Jarohovičs vērtē, ka tā bijusi neveiksmīga, jo samaksa bieži kavējusies. Savukārt V krustojuma sivēnmātes tiek pārdotas saimniecībām visā Latvijā, tai skaitā Valmieras rajonā.

Nenovērtētā tautsaimniecības nozare

„Reiz pie mums bija atbraukuši dāņi, un viņi novērtēja, ka te ir laba vieta vaislas dzīvnieku ražošanai, jo ir svaigs gaiss, turklāt ūdenim ir ļoti laba kvalitāte,” stāsta G.Jarohovičs. Tomēr, viņaprāt, Latvijā cūkkopību valsts neatbalsta, arī zemkopības ministrs Mārtiņš Roze vairākkārt esot uzsvēris, kādēļ gan audzēt cūkas, ja no Eiropas valstīm gaļu varot atvest tik, cik vajagot. Tā vietā ministrs aicinājis audzēt strausus, kaut ko eksotisku.

Jautāts par cūkkopības rentabilitāti, G.Jarohovičs atzīst, ka vairs nerēķina, kas ir izdevīgi un kas nav: „Valsts politika ir nesaprotama. Citās valstīs zemnieks tiek novērtēts, cienīts un atbalstīts, jo viņš ražo produkciju, no kuras pārtiek cilvēki.”

G. Jarohovičs turklāt ir neizpratnē par to, no kurienes iespējams ievest lēto gaļu, ja nekur Eiropā tādas nav. Tomēr tā ietekmē tirgu kopumā, jo vietējiem gaļas ražotājiem ir apgrūtinoši kāpināt Latvijā ražotās gaļas cenu. Tai pašā laikā lopbarības cenas aug gadu no gada. G. Jarohovičs vērtē: „Graudaudzētāji cenas ir uzcēluši Eiropas līmenī, lai gan viņi saņem hektārmaksājumus, degvielas akcīzes, kā arī citus maksājumus. Ja mēs paceltu gaļas cenas Eiropas līmenī, tad gaļa maksātu tuvu pie desmit latiem.”

Jau tā nelielais valsts atbalsts ar katru brīdi sarūkot. Tā jau pusgadu neesot saņemtas līdz šim esošās subsīdijas par šķirnes cūkām. Vairs neesot iespējams saņemt arī hektārmaksājumus.

G. Jarohovičs neatbalsta kredītu ņemšanu. Viņš vērtē, ka tā vietā, lai bankām maksātu procentus, viņš labāk nodrošina cūkām augstvērtīgu barību un attīstās iespēju robežās. Zemnieks uzskata, ka, ja būs nepieciešams, tiks meklēts tirgus citās valstīs, jo pieprasījums pēc augstvērtīgām cūkām ir. Tāpat nepieciešamības gadījumā tiks atrastas alternatīvas lopbarības ieguvē, piemēram, sadarbojoties ar Ukrainas graudaudzētājiem.

Pašlaik „Muižnieki” iesnieguši projektu ES atbalsta saņemšanai saimniecības modernizācijai, lai nodrošinātu atbilstošas atnešanās telpas un mājvietas atšķirtajiem sivēniem.

Par spīti problēmām nozarē, G.Jarohovičs optimistiski secina: „Cūkkopība ir tautsaimniecības nozare, kas nekad nepazudīs, jo cilvēks ir gaļēdājs. Tomēr tā ir nesaimnieciska rīcība no valdības puses, neatbalstīt nozari.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Drošības nedēļa traģēdijas ēnā

00:00
27.09.2024
4

Lai atgādinātu, cik svarīgi ir ievērot ceļu satiksmes drošības prasības un to, ka no katra satiksmes dalībnieka rīcības var būt atkarīga gan paša, gan apkārtējo satiksmes dalībnieku drošība un dzīvība, aizvadītajā nedēļā Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp Latvijā, norisinājās Eiropas ceļu policijas tīkla “ROADPOL” organizētā ikgadējā akcija “ROADPOL Drošības dienas”. Savukārt 18. septembris bija “Eiropas diena […]

Problēmu cēlonis vai otrā maize. Četri mīti par kartupeļiem

06:55
26.09.2024
87

Kartupeļi ir neatņemama latviskas virtuves un arī kultūras koda sastāvdaļa, tomēr modernā dzīvesveida piekritēju vidū par šo ogļhidrātiem bagāto dārzeni cirkulē dažādi mīti. Netrūkst pat tādu, kas tieši tupeņus vaino daudzās veselības problēmās un mudina neēst vispār. Veikals “ELVI” kopā ar pavāri un uztura speciālisti Jev­gēniju Jansoni skaidro četrus populārākos mītus par kartupeļiem. 1.Kartupeļi veicina […]

Vēstures lappuse, kuru nedrīkst aizšķirt

00:00
26.09.2024
62

Nacionālo partizānu bunkurā Drabešu pagasta Meltu­ros, “Amadās”, Latvijas Na­cio­nālo partizānu piemiņas pasākums pulcēja interesentu kuplu loku no Vidzemes, Kur­zemes, Zemgales, Sēlijas un Rīgas. “Cīņa bija bezcerīga, bet tā nebija veltīga. Viņiem bija cerība, ticība, ka Latvija būs brīva,” par nacionālajiem karavīriem teica nodibinājuma “Bru­nis” vadītājs Agris Šults. Viņš pirms 12 gadiem izveidoja bun­kuru, kura ekspozīcija […]

Spontāna ideja, kas tapa skaistā, rudenīgā piknikā

00:00
25.09.2024
152

“Pikniks norisinājās saistībā ar to, ka man piezvanīja no Cēsu novada pašvaldības Komunikācijas nodaļas un teica, ka Re:TV vēlas uzfilmēt video par mūsu kopienu. Bija nedaudz vairāk par nedēļu laika, lai sagatavotos, lai gan televīzijas plānotais formāts nebija līdz galam skaidrs, mēs kopā ar Baibu Juhņeviču, Skujenes kopienas biedrības priekšsēdētāju, nolēmām, ka jārīko kopīgs pasākums. […]

Liepā top stāvlaukums

00:00
24.09.2024
46

Liepā, Dārza un Raunas ielā, septembrī sākta infrastruktūras uzlabošanas projektu realizācija, lai pilnveidotu satiksmes organizāciju, gājēju drošību un vietējo infrastruktūru. Priekuļu apvienības pārvaldes vadītāja Evita Šīrante apstiprina, ka darbi ir sākušies un viss notiek saskaņā ar grafiku – līdz decembrim ir jāpabeidz jaunas transportlīdzekļu novietnes izbūve Dārza ielā, kur būs vieta četriem vieglajiem transportlīdzekļiem. Automašīnas […]

Mūzikai un pilsētai

00:00
23.09.2024
50

Koncertzāles “Cēsis” desmitās jubilejas gads izskan ar festivālu “Čello Cēsis”. Koncertzāles darbība gan devusi novada iedzīvotājiem augstvērtīgu kultūras dzīves pienesumu, gan piesaistījusi pilsētai kultūrtūristus. “Esam nonākuši pie mūsu koncertzāles desmitgades jubilejas kulminācijas. Rīt atklāsim izstādi, kurā eksponēsim latviešu lielmeistaru Borisa Bērziņa un Georga Barkāna darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas. Ar muzeju mums vienmēr […]

Tautas balss

Pilsētas vidū – ne šis, ne tas

11:00
25.09.2024
27
Lasītāja raksta:

“Biju Cēsu tirgū uz garšu festivālu. Bija jauks pasākums, tikai viss bija diezgan saspiesti, nav jau ap halli daudz vietas. Tad man atkal nāca prātā doma par veco tirgus laukumu, cik ilgi tas stāvēs neapsaimniekots, neizmantots. Tā taču ir pašvaldības zeme! Pilsētas parki, laukumi sakopti, tikai tā vieta tāda – ne šis, ne tas. Cik […]

Jālabo dzelzceļa pārbrauktuve

10:59
25.09.2024
18
8
Liepas pagasta iedzīvotājs raksta:

“Dzelzceļa pārbrauktuve Liepas pagastā kļūst arvien sliktāka, segums ir bedru bedrēs. Pārbrauktuve plata, ved ne tikai pār vienu sliežu ceļu, mašīnām aizvien bīstamāk braukt. Pārbrauktuvi šķērso arī kravas transports, kas no netālās rūpnīcas izved būvmateriālus. Nāks ziema, segums bojāsies vēl vairāk. Jāaicina “Latvijas Dzelz­ceļš”, lai taču beidzot pamana, ka te vajadzīgs remonts,” uzsvēra Liepas pagasta […]

Kā motosacīkstes gar māju

10:58
25.09.2024
23
Gaujas ielas iedzīvotāja S. raksta:

“Bieži vakaros, galvenokārt brīvdienās, Cēsīs pa Gaujas ielu viens aiz otra, tādā kā barā, brauc vairāki motobraucēji, radot lielu troksni. Nezinu, vai braucamajiem noņemti trokšņa slāpētāji vai motoru troksnis tik spalgs ir citu iemeslu dēļ, bet pat dzīvoklī sajūta tāda, ka esi mototrasē. Kad lūdzu palīdzību pašvaldības policijai, man saka, lai nosaucu kāda braucamā valsts […]

Suņu rejas baida garāmgājējus

10:58
25.09.2024
26
1
Cēsniece raksta:

“Cēsīs jārunā par suņu pieskatīšanu. Dažos privātmāju kvartālos dzīvniekus tur pagalmos, tie aprej gājējus tik nikni, ka cilvēkiem bail iet pa ietvi garām šīm vietām. Īpaši jau mazi bērni nobīstas, kad suns, bet dažā pagalmā divi un vairāk, rejot metas gar žogu, šķiet, ka tūlīt tiks laukā no sētas un uzbruks. Manuprāt, dzīvnieku saimniekiem jānodrošina, […]

Kāpēc vairs nekursē skolēnu busiņš

15:39
20.09.2024
28
Raiskumiete raksta:

“Kur pazudis skolēnu busiņš, kas savulaik, kad vēl bija Pārgaujas novads, Raiskuma pagasta bērnus veda uz skolu Cēsīs? Raiskumiešu ģimenēm tagad skolēni uz pilsētas mācību iestādēm jāaizved pašiem. Brauc sabiedriskais transports, bet tas no Cēsīm atiet ātrāk, nekā skolā beidzas stundas. Autobuss caur Raiskumu uz Jātnieku pusi nereti brauc gandrīz tukšs, savukārt vecākiem jāorganizē bērnu […]

Sludinājumi