Latvijā katru gadu ar tuberkulozi saslimst vairāk nekā tūkstoš iedzīvotāju, pasaulē vairāk nekā deviņi miljoni un diemžēl daudzi arī mirst. Par nopietnām kaitēm zina mediķi un par tām atgādina iedzīvotājiem. Par daudzām nopietnām slimībām runā visā pasaulē kādā konkrētā gada dienā. Pasaules tuberkulozes dienu atzīmē 20. martā. Arī šogad Latvijas plaušu slimību ārsti gatavi iedzīvotājiem sniegt arvien plašāku informāciju par to, kā izprast pašsajūtu un nepiemirst veselības profilaksei pievērst vajadzīgo uzmanību.
Cēsu veselības aprūpes centra bērnu tuberkulozes un plaušu slimību ārste Gunta Seisuma skaidro: “Infekcijas avots pieaugušajiem, arī bērniem , parasti ir ar tuberkulozi jau slims cilvēks, kurš izdala baciļus apkārtējā vidē klepojot, šķaudot, pat runājot un elpojot. Tā ir nopietna hroniska slimība, kuras izraisītājs ir noturīgā tuberkulozes mikobaktērija.” Un speciāliste skaidro, ka, ja runā par tuberkulozes draudu bērna veselībai, tad inficēšanos veicina arī pazemināta imunitāte, ja bērns lieto nepilnvērtīgu uzturu, arī modē esošās kolas, čipsus, saldumus, ja bērnam ilgstoši jādzīvo sliktos sadzīves apstākļos, bieži skar psihoemocionāli pārdzīvojumi, pārslodze. Lai saslimšanu pamanītu agrīni, protams, svarīga ir vecāku atbildība, jo bērnam pēc iespējas ātrāk ir jānonāk kvalificēta speciālista aprūpē.
“Tuberkuloze ir infekcijas slimība, pamatnosacījums, lai samazinātu saslimstību, ir infekcijas avota likvidēšana. Tā savlaicīga atklāšana un efektīva pieaugušo slimnieku ārstēšana. Tā ir ne tikai medicīnas darbinieku, bet katra indivīda atbildība par savu un līdzcilvēku veselību. Vēlams samazināt arī visus riska faktorus bērniem. Viņus no smagām tuberkulozes formām pasargā vakcinācija, kuru visiem veselajiem jaundzimušajiem veic jau dzemdību nodaļā,” skaidroja Gunta Seisuma. Cēsīs plaušu speciālistu konsultācijas var saņemt poliklīnikā.
Komentāri