Neskatoties uz valsts finansējuma samazinājumu, kas pērnajā gadā lika Valsts probācijas dienestam (VPD) samazināt izlīguma organizēšanas funkcijas apjomu, 2009. gadā pieprasījumu skaits pēc izlīguma kriminālprocesā bija ļoti aktuāls.
2009.gadā 39% gadījumu VPD tika organizēti izlīgumi lietās par smagiem noziegumiem, 33% – par mazāk smagiem noziegumiem, 20% – par kriminālpārkāpumu un 8% – par sevišķi smagiem noziegumiem. Kā smagi noziegumi vairākumā gadījumu tiek klasificēta laupīšana, laupīšana grupā, smagu miesas bojājumu nodarīšana un pavešana netiklībā. VPD izlīgumus sāka organizēt 2005.gadā un togad tika organizēts 51 izlīgums, 2006.gadā – 251 izlīgums, 2007.gadā – 744 izlīgumi un 2008.gadā – 1140 izlīgumi. Savukārt 2009. gadā, salīdzinot ar 2008.gadu, VPD organizēto izlīgumu skaits samazinājies par 30%,
t.i., tika organizēti 745 izlīgumi.
Izlīguma pamatā ir taisnīguma atjaunošanas pieeja, kuru pasaulē izmanto noziedzīga nodarījuma radītā ļaunuma mazināšanai vai novēršanai. Izlīgums ir brīvprātīgs sarunu process, kurā piedalās cietušais un persona, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, un kuru vada neitrāla persona – VPD apmācīts un sertificēts starpnieks. Starpnieks ir īpaši konfliktu risināšanā apmācīta persona, kura izlīguma procesā palīdz uzturēt starp iesaistītajām pusēm konstruktīvas sarunas, neiesakot risinājumu, nevienu netiesājot, ievērojot konfidencialitāti un neitralitāti. Šīs pieejas mērķis ir sniegt iesaistītajām pusēm iespēju pārrunāt noziedzīgā nodarījuma radītās sekas, lai mazinātu to ietekmi uz viņu dzīvi nākotnē. Izlīgums var būt par iemeslu kriminālprocesa izbeigšanai vai tiesa to var ņemt vērā, nosakot sodu.
Kā norādīja Sabiedriskās politikas centra „Providus”, krimināltiesību eksperts, Dr.iur – Andrejs Judins faktiski izlīgums nav tikai risinājums kriminālprocesa ietvaros, tas pat ir daudz svarīgāks kā palīdzība cietušajam, palīdzība likumpārkāpējam un palīdzība sabiedrībai kopumā. Jo pats būtiskākais ir, ka tiek atjaunots taisnīgums. Cietušajam ir iespēja izprast notikušā iemeslus un izkļūt no upura lomas, kā arī ir likumpārkāpējam reāli apzināties sava nodarījuma sekas.
Komentāri