Finansiālu līdzekļu trūkuma dēļ 64% iedzīvotāju pēdējā gada laikā nav devušies ceļojumos uz ārzemēm un 43% – ceļojumos pa Latviju, liecina jaunākajā “DnB NORD Latvijas barometrā” apkopotā informācija.
Pēc pētījuma datiem, salīdzinot ar 2008.gada informāciju, ceļotāju skaits, kas nav devušies apskatīt Latviju naudas trūkuma dēļ, palielinājies par 13%.
Uz jautājumu “Kāda veida ceļojumos Jūs dotos vislabprātāk, ja apstākļi to atļautu?” 32% iedzīvotāju atbildējuši, ka apmeklētu eksotiskās zemes, un 32% izvēlētos atpūtu Latvijā. Taču faktiskie ceļojumu paradumi atšķiras, jo vairāk nekā puse jeb 55% respondentu atbildējuši, ka atpūšas tepat Latvijā, un tikai 5% dodas ceļojumos uz eksotiskām zemēm.
20% Latvijas iedzīvotāju atpūtas vai tūrisma ceļojumos uz ārzemēm dodas vismaz reizi gadā, 14% dodas reizi divos trīs gados, bet 21% – retāk, bet 42% aptaujāto atbildēja, ka ceļojumos uz ārzemēm nedodas vispār.
Pētījuma laikā respondenti tika aptaujāti arī par vidēji atvēlēto summu ceļojumam – 15% ceļotāju var atvēlēt naudas summu līdz 50 latiem, bet summu no 501 lata līdz 800 latiem atvēl tikai 1% aptaujāto.
Centrālās statistikas pārvaldes (CPS) vadītāja Aija Žīgure komentēja, ka šajā aptaujā var labi redzēt valsts ekonomiskās situācijas stāvokli. “Iedzīvotāju izdevumu struktūrā arvien lielāku vietu ieņem pirmās nepieciešamības preču iegāde un pakalpojumu apmaksa. Pēc CPS pētījumu rezultātiem, iedzīvotāju ārvalstu ceļojumi tiek aizstāti ar iekšzemes ceļojumiem. Populārākie braucienu maršruti 2010.gada pirmajā ceturksnī mūsu valstī veda uz Rīgas reģionu (33%), tam sekoja Kurzemes reģions (21%), bet Vidzeme, Latgale un Zemgale sadalījās apmēram līdzīgās daļās (13-18%),” klāsta Žīgure.
Savukārt tūrisma aģentūras “Kolumbs” mārketinga vadītāja Laura Liepiņa atzina, ka pārsteidzis ir fakts par naudas summām, ko iedzīvotāji var atļauties tērēt ceļojumiem. “Tas pierāda citu tendenci un populāru taupīšanas veidu – izvēlēties pēdējā brīža piedāvājumus, kas parasti ir par 30-50% lētāki nekā standarta cenas,” stāsta Liepiņa. Viņa atklāj, ka “Kolumba” statistika liecina, ka 2010.gada vasaras sezonas sākumā pieprasījums pēc ceļojumiem uz siltajām zemēm divkārt pārsniedza iepriekšējā gada rādītājus, bet līdz ar karstā laika sākšanos tas kritās. Daļa iedzīvotāju izvēlējās pavadīt brīvdienas tepat Latvijā, tomēr bija arī ceļotāji, kas devās atpūsties uz Vidusjūras kūrortiem. Līdz ar rudens iestāšanos pieprasījums pēc ārzemju ceļojumiem uz siltajām zemēm atkal strauji pieaudzis, un septembris esot bijis rezultatīvākais mēnesis kopš 2008.gada, kas ļauj secināt, ka šis tirgus segments sākot atdzīvoties.
“Dati arī liecina, ka ir liela nesakritība starp iedzīvotāju vēlmēm un iespējām, kas atkal, protams, ir ierobežoto finanšu resursu dēļ,” secina Tūrisma attīstības valsts aģentūras stratēģiskās plānošanas vadītāja Inese Šīrava. “Pamatā iedzīvotāju vēlmes ir saistītas ar ceļojumiem uz ārzemēm, kas vienmēr saistīti ar jaunu un eksotisku iespaidu gūšanu, taču prasa arī lielākus finanšu resursus. Tajā pat laikā iedzīvotājus būtu jāaicina novērtēt arī Latvijas tūrisma piedāvājumu. Šeit liels darbs darāms arī informācijas pieejamības un tūrisma produktu attīstības jomā un spējā ieinteresēt iedzīvotājus aktīvākai Latvijas apceļošanai. Arī ārvalstu tūristus veiksmīgi varam piesaistīt tad, ja paši aktīvi ceļojam pa savu valsti un tādā veidā palīdzam attīstīt tūrisma piedāvājumu,” skaidro Šīrava.
“DnB NORD Latvijas barometrs” tiek veidots katru mēnesi, un tajā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgā jomā. Vienlaikus sabiedrībai katru reizi tiek uzdots arī pastāvīgo jautājumu kopums, kas mēnesi pa mēnesim atspoguļo iedzīvotāju vispārējā noskaņojuma izmaiņas.
NOZARE.LV
Komentāri