Iedzīvotāju grupa, kas iebilst pret Valmieras pašvaldības lēmumu par koku izciršanu Jāņa Daliņa stadionā pavasarī, nolēmusi šo lēmumu apstrīdēt tiesā.
Kā noskaidroja aģentūra LETA, pieteikums ir iesniegts Administratīvās rajona tiesas Valmieras tiesu namā, – septiņu dienu laikā tiks izskatīts un lemts, vai pieteikumu pieņemt vai nē.
“5.novembrī, leģendārā soļotāja Jāņa Daliņa 106.dzimšanas dienā, mēs vēršamies tiesā ar prasību atcelt nelikumīgo lēmumu un līdz ar to saukt pie atbildības Valmieras pašvaldības amatpersonas, kuras pieņēmušas neatgriezenisku lēmumu par koku izciršanu Jāņa Daliņa stadionā bez sabiedrības vērtējuma un neievērojot sabiedrības tiesības paust savu viedokli,” teikts izplatītajā paziņojumā, kuru parakstījis kādreizējais Daliņa stadiona direktors Haralds Bruņinieks, kā arī viņa domubiedri – Andis Sedlenieks, Ineta Kļaviņa, Dainis Saulītis, Aigars Zariņš, Guntis Karps, Artūrs Rundēlis, Dace Amona, Andrejs Saukants, Viktors Dancis.
Pirms koku nociršanas stadionā pašvaldība sabiedrisko apspriešanu nerīkoja. Pieteikuma iesniedzēji uzskata, ka sabiedriskā apspriešana nav vērtējama kā formalitāte, bet gan kā būtisks elements. “Satversmē ir noteikta tiesību uz labvēlīgu vidi aizsardzība. Sabiedrībai ir tiesības saņemt vides informāciju un vides kvalitātes saglabāšanas nolūkos piedalīties sabiedriskajā apspriešanā. Šīs procedūras ar attiecīgā lēmuma par koku nociršanu pieņemšanu nav ievērotas Valmieras pilsētas pašvaldībā, kā rezultātā ir noticis būtisks tiesību aizskārums,” teikts paziņojumā.
Tikai sabiedriskās apspriešanas rezultātā būtu iespējams uzzināt un izvērtēt sabiedrības, Jāņa Daliņa stadiona darbinieku, sportistu un tuvējo māju iedzīvotāju viedokli, kas ir būtisks, ņemot vērā, ka koku izciršana tika pamatota ar potenciālajiem draudiem stadiona apmeklētāju un sportistu drošībai. Turklāt attiecīgo koku nociršana stadionā nevarot tikt vērtēta atrauti no šo koku kultūrvēsturiskās nozīmes un sabiedrības vērtējuma. Pēc pieteikuma iesniedzēju domām, tas nozīmē, ka sabiedriskā apspriešana būtu ne tikai nodrošinājusi sabiedrības līdzdalību, bet arī piedāvātu plašāku informāciju par attiecīgo koku nociršanas lietderību.
Iedzīvotāji uzskata, ka Valmieras pašvaldība nav ievērojusi Administratīvā procesa likumdošanas nostiprināto tiesiskuma principu rīkot publisko apspriešanu saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” noteikumiem. Uz iepriekš minētajiem pārkāpumiem norādījusi arī Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrija.
Jau ziņots, ka Jāņa Daliņa stadionā Valmierā nozāģēti apmēram 300 dažāda vecuma koki, 90% no tiem ir bērzi. Pavasarī pašvaldība stadionā sāka sakārtošanas darbus, bet daļā valmieriešu neizpratni radīja koku izzāģēšanas apmēri un darbiem izvēlētais laiks – Lieldienu brīvdienas.
Nepieciešamību izzāģēt bērzus pašvaldība pamatoja ar vēlmi sakārtot stadiona apkārtni, kā arī atvieglot stadiona kopšanu.
Valmieras pašvaldība jau ir atvainojusies iedzīvotājiem par tiem, iespējams, radītajām neērtībām saistībā ar koku izciršanu Jāņa Daliņa stadiona teritorijā šajā pavasarī, Lieldienu brīvdienās. Lēmumu par atvainošanos oktobrī pieņēma Valmieras domes deputāti.
Vienlaikus deputāti arī atzina par likumīgu pašvaldības Koku novērtēšanas komisijas 24.februāra lēmumu, kurā dota atļauja izcirst kokus stadiona teritorijā un kuru iepriekš deviņi iedzīvotāji bija apstrīdējuši.
Stadiona apsaimniekotājs un SIA “Vidzemes Olimpiskais centrs” (VOC) direktors Artis Jansons uzskata, ka koki stadiona teritorijā bija pārauguši un apdraudēja apmeklētājus. “Viena no lielākajām problēmām līdz šim ir bijusi stadiona teritorijā pāraugušie koki. Tie ir savu mūža nogali sasnieguši – 60-70 gadus veci bērzi, kas nu jau kļūst arī bīstami. Bērziem jau parādījušās piepes, un tas nozīmē, ka kādā dienā tie var vienkārši nokrist, jo šie koki nav tik izturīgā kā, piemēram, ozoli vai oši. Turklāt bērzs un priede vienuviet nespēj attīstīties, jo bērzi nomāc priedes. Pāraugušie bērzi apgrūtina arī stadiona seguma kopšanu – regulāri jāvāc krītošās lapas, zari. Ēnojums kavē seguma žūšanu,” skaidroja Jansons.
Nākotnē pašvaldība stadionu iecerējusi padarīt par populārāku pilsētnieku atpūtas vietu.
Kā pastāstīja pašvaldības pārstāve Inese Kazuša, lai risinātu neatliekamus stadiona kā nacionālās sporta bāzes izmantošanas, kā arī ilgtermiņa attīstības plānus, iepriekš secināts, ka nepieciešams veikt stadiona teritorijas izkopšanu un labiekārtošanu. Dažādu jomu un interešu speciālistiem un ekspertiem vairākkārt apsekojot stadiona teritoriju, tika secināts, ka esošā ainava un tās stādījumi nav kopti vismaz 30-40 gadus.
Lai saskaņotu veicamos darbus, SIA “Vidzemes Olimpiskais centrs” vērsās Valmieras pašvaldībā ar iesniegumu. Saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem koku izciršanu iepriekš klātienē izvērtēja Valmieras pašvaldības Koku novērtēšanas komisija, kurā darbojoties ne tikai pašvaldības speciālisti, bet arī Vidzemē atzīti vides un ainavu eksperti.
Saskaņā ar Koku vērtēšanas komisijas lēmumu šā gada martā tika sastādīts akts “Par bojātu, augšanā atpalikušu un pāraugušu koku izciršanu”, pēc kura izcirsti koki Jāņa Daliņa stadionā.
LETA
Komentāri