Piektdiena, 3. maijs
Vārda dienas: Gints, Uvis

Valters atcerējās jaunību

Druva
00:00
10.01.2009
3

Ogres rajonā

Laikrakstā “Druva” gada nogalē publicēts S. Feldmanes raksts “Kā Raunā Hruščovu gaidīja”. Nosūtu dažas atmiņu lauskas un teiksmas par 50 gadus senajiem notikumiem Raunā un tās apkārtnē.

Toreizējā “teātra” izrāde Raunā ar augsti titulētu aktieru piedalīšanos gan raunēniešiem, gan drabešniekiem ir sen piemirsusies, bet pretrunīgās atmiņas par Mitrofanu Deņisovu un laikmetu, kurā toreiz dzīvojām, no vēstures izsvītrot nevar.

Kāpēc Hruščovs uz Raunu brauca

Vai tiešām jau pagājuši 50 gadi, kopš PSKP CK pirmais sekretārs Ņikita Hruščovs (1894. – 1971.) un VDR Ministru padomes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Valters Ulbrihts (1893. – 1973.) viesojās pie Mitrofana Deņisova Raunas kolhozā “Sarkanais Oktobris”?

Augsto viesu uzņemšana Raunā notikusi pēc visiem Krievijas ķeizarienes Katrīnas II (1729. – 1796.) iedibinātiem un PSRS laikā papildinātiem augstu viesu uzņemšanas kanoniem. No Krievzemes valdniekiem vienīgi Pēteris Dižais (1672. – 1725.) šādus kanonus ne visai ievērojis un negaidīti ieradies tur, kur vismazāk ticis gaidīts, ar visām no tā izrietošām sekām. Žēl, ka Hruščovam tādu iespēju nebija.

Ne tikai raunēnieši, bet arī mēs, drabešnieki, uzmanīgi sekojām līdzi augsto viesu sagaidīšanas, uzņemšanas un aizvadīšanas gaitai Raunā, jo kolhoza “Sarkanais Oktobris” priekšsēdētājs M. Deņisovs jau no 1945. gada aprīļa bija Drabešu pagasta partorgs. Drabešu pagasta vecie iedzīvotāji Mitrofanu labi atcerējās, jo 1949. gadā viņam bija Rīgā, ne Cēsīs, izdevies ievērojami saīsināt uz Sibīriju “evakuējamo” tautas ienaidnieku, budžu un kulaku sarakstu. Drausmi, bet daudzus no izsūtītajiem toreizējos apstākļos viņš pat teorētiski nevarēja glābt.

Raunas ciema padomes bijušajai sekretārei Imantai Gulbei taisnība. Tracis un neziņa bija liela, jo ne raunēnieši, ne Mitrofans nevarēja zināt, kāpēc augstie viesi izvēlējušies braukt tieši uz Raunu.

Atceroties tā laika notikumus, rajona laikrakstā “Cēsu Stars” publicētos oficiālos datus par viesošanās norisi un teiksmas jāpapildina vismaz ar divām komiski sentimentālām epizodēm.

Hruščovs dikti slavinājis latviešu piensaimniekus par garšīgo sviestu un mudinājis to ražot vairāk un lētāk. Apskatot saimniecību, augstie viesi bijuši sajūsmā par lielo un “jautro” LB (Latvijas brūnās) ganāmpulku, kurā gotiņas ne tikai kāri plūkušas ar sālsūdeni salaistīto zāli, bet arī draiski lēkājušas un centīgi badījušās. Tā kā abi augstie viesi ar lauksaimniecības problēmām bija pazīstami jau no bērnības, tad par redzēto bijuši ļoti uzjautrināti un skaļā balsī prātojuši, no cik kūtīm vai fermām parādes ganāmpulks komplektēts. Drabešnieku lopkopes vēl ilgi priecājās par govju teātra izrādi Raunā.

Redzot Valteru Ulbrihtu un klausoties viņa balsi, dažas raunēnietes labākajos gados esot atcerējušās savu jaunību, kad īsi pirms I pasaules kara (1912. – 1913.g.) jauns, brašs vācu ceļojošais amata, šķiet, galdnieka māceklis Valters Raunas ballītēs labprāt ar latviešu skuķiem amizējies un viņas centīgi dancinājis. Pie sarunām ar Valteru vecraunēnietes neesot tikušas, jo tādas nemācītas lauku vecenes pie augstiem kungiem toreiz netika klāt laistas.

Atceroties Ņikitas raksturu un izdarības, kā arī zinot vāciešu noslieci uz romantiku, varam secināt, ka Valters palūdza Ņikitu aizvest viņu uz jaunības dienu Ulubeli – Raunu, lai varētu pastaigāties pa jaunības dienu takām un atcerēties veco vācu “studentromanci”: “Es savu sirdi zaudējis reiz esmu, Heidel… nē!… Ronnenburgā – jaunībā”.

Velti Deņisovs un raunēnieši zīlēja un minēja, kāpēc augstie viesi brauc tieši uz Raunu. Ja nu vienīgi dažas pavecākas raunēnietes atcerējās, ka kādreiz… ziedonī. Bet viņas jau toreiz neviens neintervēja.

Valstsvīri un citi pasaules varenie var ieņemt ļoti augstus amatus, bet nekāda vara nevar viņiem atņemt tiesības kavēties romantiskās jaunības atmiņās. Un ja nu šīs atmiņas var savienot ar oficiālu valsts vizīti! Kāpēc gan šādu izdevību neizmantot?

Fakts, ka M. Deņisovs par lepno uzņemšanas balli nemaksāja, bija likumīgi pamatots, jo kolhozu statūtos nebija tāda konta, kur varētu norakstīt “vissavienības balles rīkošanas” izdevumus. Kurš mūziku pasūta, tam arī jāmaksā.

Par dāvāto akordeonu… žēl, jo vācu akordeoni bija pasaules klases mūzikas instrumenti. Bet vai nu tādai lauku skuķei, ciema padomes sekretārei, toreiz varēja tik smalku un dārgu instrumentu dot?! Diez vai īstos taustiņus prata spaidīt. Labāk jau lai glabājas drošā vietā, pie kolhoza priekšsēdētāja dēla. Raunēnieši lai spēlē ar parastām krievu garmoškām.

1959. gada 11. jūnijā, kamēr Valters Ulbrihts un Ņikita Hruščovs viesojās Raunā, VDR premjerministrs Oto Grotevols (1894. – 1964.) un LPSR Ministru padomes priekšsēdētājs Vilis Lācis (1904. – 1966.) vizinājās ar kuģīti pa Daugavu un priecājās par Rīgas un Jūrmalas panorāmu.

Nav ko brīnīties, ka Raunā, Cēsīs, Drabešos maz kurš vairs atceras par Hruščova vizīti Raunā, jo notikumu aculiecinieki, veco paaudžu laikabiedri, sen jau…

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Veselības istabas atvērto durvju dienai apmeklētāju daudz

00:00
03.05.2024
12

Veselības istabas atvērto durvju dienu Cēsīs kā vienmēr apmeklēja daudz cilvēku. Par to pārliecinājās arī “Druva”, novērojot, ka iedzīvotāji, kuri gaidīja rindā, lai noteiktu cukura, holesterīna un skābekļa līmeni asinīs, bija nepārtraukti. Atvērto durvju dienu rīko un Veselības istabu nodrošina biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) Vidzemes komitejas Cēsu birojs. Veselības istaba darbojas divas dienas nedēļā […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem septiņi izsaukumi

12:33
02.05.2024
15

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 30. aprīļa plkst. 6.30 līdz 2. maija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem, bet vēl viens bija maldinājums. Otrdien ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Lakstīgalu ielā Limbažos, kur dega nepieskatīts ugunskurs 0.5m2 platībā, kā […]

Valmieras novadā nozog auto

12:31
02.05.2024
30

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 138 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 17 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 210 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 159 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos […]

Cēli un droši uz Raunas Staburagu

00:00
02.05.2024
50

Līdz Raunas Staburagam pa stāvo gravu tagad ved metāla kāpnes. “Skaists un sarežģīts darbs paveikts,” atzina būvuzraugs Juris Bērziņš un pastāstīja, ka būvnieki darbus sāka pērn rudenī, demontēja vecās kāpņu konstrukcijas. Stabura­ga kāpnes būvētas no ilgtspējīga kompozītmateriāla, kas stiprināts uz skrūvpāļiem balstīta metāla karkasa. “Kāpnes paredzētas divvirziena plūsmai, pa vidu ir margas. Projekts tapa kovida […]

'Ābolu dzeltenie' - tautas selekcionēta kāļu šķirne

05:10
01.05.2024
103

Kālis nav tas dārzenis, ko daudzi liek ikdienas galdā. Gan tāpēc, ka nav tik populārs kā citi, piemēram, kartupeļi, gan tāpēc, ka īsti garšīgus kāļus vairs nevar nopirkt. Latvijā tos audzē retais. Sens un dažādi izmantojams “Kālis tāpat kā rācenis un rutks ir senākais sakņaugs Latvijā. Avoti liecina, ka tas audzēts jau    viduslaikos, bet […]

Brīvības cīnītājus atceras Cēsīs un Igaunijā

00:00
01.05.2024
46

Vasarā plaši tiks atzīmēta  Cēsu kauju 105. gadadiena. Toreiz blakus par savu brīvību cīnījās latvieši un igauņi. 23. aprīlī,  Svētā Jura,  karavīru aizbildņa, dienā Igaunijā piemin un godā kritušos karavīrus.  Jau 12 gadu svinīgajā pasākumā Tori piedalās arī cēsnieki. Latviešu strēlnieku apvienības Cēsu nodaļas vadītāja vietnieks Ēvalds Krieviņš aizdedza piemiņas uguni Veselavas kapos pie brīvības […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
38
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
26
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
63
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi