Piektdiena, 3. maijs
Vārda dienas: Gints, Uvis

Vakcināciju nevar balstīt uz viedokļiem

Iveta Rozentāle
18:51
15.08.2021
4

Zāļu valsts aģentūra, Imu­nizācijas valsts padome un Sli­mību profilakses un kontroles centrs pagājušajās nedēļas nogalē vērsās pret Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības paziņojumu, ka vakcinācija pret “Covid-19” neesot vienādi droša visās vecuma grupās un daudzos gadījumos nepasargājot no atkārtotas inficēšanās. Visas trīs institūcijas atzina, ka arodbiedrības teiktais ir maldinošs, nav balstīts zinātniskos datos un nepārstāv ekspertu un ārstu profesionāļu kopienas viedokli.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA), Imunizācijas valsts padome (IVP) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) kopīgā diskusijā akcentēja, ka par vakcināciju bieži vien izsakās cilvēki, kas vispār nav saistīti ar medicīnu, un pat veselības aprūpē strādājošie ne vienmēr spēj profesionāli interpretēt zinātniskus datus, kas var novest pie pilnīgi nepareiziem secinājumiem.

IVP pieejamie dati apliecina, ka vakcīnu “Pfizer/BioNTech”, “Mo­­derna” un “AstraZeneca” abas devas nodrošina pietiekamu aizsardzību pret vīrusa delta variantu, vakcinētie slimo daudz retāk, inficēšanās gadījumā saslimšana norit vieglā formā un tikai retos gadījumos nepieciešama ārstēšana slimnīcā. Pēc SPKC datiem Latvijā šī gada jūnijā no visiem ar vīrusu sasirgušajiem, kas nonāca slimnīcā, 98% nebija vakcinēti.

Līdz šim Latvijā saņemti seši iespējamu blakusparādību ziņojumi par miokardītu pēc “Covid-19” vakcīnu saņemšanas. Piecos gadījumos personām vecuma grupā no 12 līdz 35 gadiem ir apstiprināta ticama saistība ar vakcināciju. ZVA norāda, ir pilnīgi pašsaprotami, ka informācija par vakcīnu blakusparādībām, kas ietekmē sirdi, liekas satraucoša, tomēr pētījumi liecina, ka inficēšanās ar SARS-CoV-2 vīrusu un “Covid-19” pārslimošana ir saistīta ar vairākas reizes lielāku miokardīta un perikardīta risku nekā “Covid-19” vakcīnu saņemšana, turklāt, ja pēc vakcīnas saņemšanas pārslimošana ir ļoti, ļoti reta un viegla, pēc vīrusa pārslimošanas saslimšana var būt ilgstoša un daudz smagāka.

Zāļu valsts aģentūras Farma­kovigilances nodaļas vecākā eksperte un Eiropas Zāļu aģentūras Zāļu drošuma komitejas Latvijas pārstāve Zane Neikena akcentē, ka jebkuriem medikamentiem un vakcīnām, kad tās jau ir reģistrētas un tiek lietotas sabiedrībā, turpinās pēcreģistrācijas pētījumi. Tā ir normāla ikdienas prakse jau gadiem jebkurā valstī: “Jebkuri signāli ļoti rūpīgi un ļoti stingrā formā tiek uzraudzīti un regulāri izvērtēti.” Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Kārlis Trušinskis uzsver: “Arī mēs ļoti rūpīgi sekojam līdzi šiem signāliem. Ja būs nepieciešams, mēs būsim pirmie, kas zvanīsim trauksmes zvanus un stāstīsim par to. Bet patlaban šie gadījumi ir tik reti, ka varam salīdzināt ar došanos pāri ielai un sabīšanos no mašīnas. Daudzreiz bīstamāk ir piedalīties ceļu satiksmē, bet tamdēļ mēs neapstādinām visu satiksmi.”

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) viceprezidents, reanimatologs Roberts Fūrmanis norāda, ka arī neatliekamajā palīdzībā jebkurš nāves gadījums un arī iespējamā saistība ar medikamentiem un vakcīnām tiem izvērtēta un “nekad nevienā gadījumā iegūtā informācija netiek un netiks slēpta”.

Vērtējot sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos, Roberts Fūrmanis norāda: “Daudzi vairāk paļaujas uz sabiedrībā populāru cilvēku pausto. Vakcinācijas skepse nav tikai skepse pret pašu vakcināciju, bet daļas no sabiedrības attieksmes pret valstī notiekošo. Lai to mainītu, ir vajadzīgi vairāk izglītojoši pasākumi, ne agresīvi, bet vērsti uz sadarbību, skaidrošanu. Tad mums būs iespēja ko mainīt.”
Savukārt IVP priekšsēdētāja Dace Zavadska akcentē: “Ir ļoti atbildīgi jāvērtē tas, ko katrs sakām. Dažkārt izteiktais var nodarīt milzīgu kaitējumu sabiedrības veselības saglabāšanā un veselības aprūpē kopumā. Bieži vien musinātāji ir tie, kas šajā jomā nedarbojas, ir maz zinoši. Sportists var pastāstīt par to, kā labāk šķēpu mest vai svarus celt, bet ne par vakcīnu atšķirībām. Arī ārsta izglītība vēl nenozīmē, ka speciālistam ir prasmes un kompetences imunizācijā. 21. gadsimtā tomēr arī demokrātija nosaka to, ka zinātniskā informācija ir uz pierādījumiem balstītas medicīnas pamatā. Arī, runājot par onkoloģiskajām slimībām, informācija saistīta ar uz pierādījumiem balstītu medicīnu, nevis atsevišķiem viedokļiem.”

Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis norāda, ka katram var būt savs viedoklis, bet, ja to argumentē kā balstītu zinātniskos pierādījumos, jāsaprot – lai informācija būtu zinātniski pierādīta, tai jāatbilst norādītiem kritērijiem: “Viena cilvēka viedoklis nav zinātniski pamatots viedoklis. Atsaukties uz zinātnisku publikāciju arī nenozīmē zinātniski pamatotu viedokli. Tam jābūt autoru kolektīvam, kurš datus novērtē un tad publicē.” Arī Zane Neikena norāda: “Balstoties uz vienu publikāciju vai vienas personas viedokli, nekad nevar izdarīt visaptverošus secinājumus par zāļu drošumu un to guvuma-riska līdzsvaru un izteikt viedokli par lietām, kas būtiski ietekmē sabiedrības veselību.”

Ģirts Briģis, vērtējot Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības paustos argumentus, iezīmē trūkumus, ar kuriem var saskarties ikviens, pat balstoties ticamos datos, bet tos nepareizi interpretējot, tā nonākot pie nepareiziem secinājumiem. Piemē­ram, apgalvojumā pausts, ka “jaunākā zinātniskā informācija liecina, ka aptuveni puse jauno inficēšanās gadījumu, ko izraisījis koronavīrusa delta variants, ir konstatēti starp pilnībā vakcinētiem cilvēkiem”. Izmantojot piemēru, Briģis stāstīja, ka var izveidoties situācija, ka pie vakcinācijas aptveres 83% apmērā 100 cilvēku grupā, konstatējot divus inficēšanās gadījumus nevakcinēto vidū un divus vakcinēto vidū, var nonākt pie secinājuma, ka puse sasirgušo bijuši vakcinēti. Tādējādi var rasties interpretācijas kļūda, vedinot domāt, ka vakcīna nav gana efektīva. Atšķirīgās proporcijas dēļ, kur 83% ir vakcinējušies un 17% ir nevakcinēti, nav iespējams teikt, ka puse no vakcinētajiem saslima – saslima vienāds skaits vakcinēto un nevakcinēto cilvēku. Bet, skatoties, kāda daļa no visiem vakcinētajiem saslima un kāda daļa no nevakcinētiem, – šie skaitļi jau ir būtiski atšķirīgi, norādot, ka vakcinēto vidū iespēja saslimt ir daudz mazāka. To izšķir tieši šīs proporcijas.” Un tā ir tikai viena no iespējamām interpretācijas kļūdām.

Diskusijas noslēgumā Kārlis Trušinskis uzsver: “Katrs cilvēks lēmumu par savu veselību pieņem pats, bet vakcinācijas jautājumā runa nav tikai par katru no mums individuāli, bet par valsts drošības jautājumu kopumā.Centru, kuros var sniegt neatliekamo palīdzību, nav daudz, ja šie centri būs pārslogoti, varam nonākt grūtā situācijā, kad nebūsim spējīgi sniegt palīdzību citiem saslimušajiem neatkarīgi no tā, vai viņi ir vakcinējušies vai nav.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
33

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Dzīve ar suni

13:00
30.04.2024
37

Pieņemt ģimenē suni ir atbildīgs lēmums, tam nav jātop emociju virpulī, bet gan ar prātu, apdomātu attieksmi. Vispirms ir jāapsver daudzi faktori, piemēram, vai ir pietiekami daudz finanšu resursu, lai nodrošinātu dzīvnieka veselību un labklājību.    Manam četrkājainajam mīlulim nesen radās veselības problēmas, un katrs ārstēšanās solis prasa diezgan lielus izdevumus. Svarīgi saprast, ka suns […]

Katram savu melu detektoru

16:44
29.04.2024
33

Attīstoties tehnoloģijām un straujiem soļiem ienākot mākslīgajam intelektam, ikdiena kļuvusi gluži neparedzama. Un, manuprāt, nedrošāka, jo nu jau vairs nevar zināt, kad saskaramies ar patiesu un reālu cilvēku, balsi vai rakstītu ziņu, kad ar kaut ko tikai īstenību atdarinošu. Un neviens jau šodien nevar pateikt, cik tālu tas aizies, attīstīsies, kas mūs vēl sagaida. Vien […]

Ne tikai šīfera jumts var aizbraukt

16:42
28.04.2024
39

Aktuālu jautājumu, problēmu ikdienā netrūkst. Ik pa laikam kāda no piesārņotās ūdenstilpes izpeld krastā, jo kāds atceras vai kādam pienācis brīdis, kad jāatgādina. Gluži vienkārši – ziniet, par to jādomā un jārīkojas. Nupat plašsaziņas līdzekļi mudina ikvienu pievērst uzmanību    azbestu saturošiem materiāliem. Vienkārši sakot – šīferim. Par to, ka šis jumta segums ir kaitīgs, […]

Notikumu vērtējums un propaganda

16:39
27.04.2024
28

Karš Ukrainā uztveri un notikumu vērtējumus padarījis melnbaltus. Un attieksme pret karu tiešām nav iespējama neitrāla vai atbalstoša, tas ir kļuvis par lakmusa papīriņu mūsu cilvēciskumam, labā unļaunā izpratnei. Piemēram, ir zināms, ka notiesātie noziedznieki Krievijā var saņemt apžēlošanu un neatgriezties ieslodzījuma vietā, ja piesakās karot. Protams, ja vien frontē paliek dzīvi. Nupat šāda iespēja […]

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
35

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
38
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
26
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
63
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi