Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Sildīsimies, bet uzmanīgi

Druva
23:00
11.10.2007
9

Latvijā auksto mēnešu tomēr vairāk nekā silto, un jau septembra beigās, oktobrī lūkojamies pēc siltas krāsns vai radiatoriem. Ir jauki iekurināt savu krāsniņu, klausīties malkas sprakstēšanā un vērot liesmu rotaļas, bet ne mirkli nedrīkst aizmirst par ugunsdrošību.

Jaunas krāsnis, vecie dūmeņi

Kā stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Cēsu brigādes komandiera vietnieks Ilmārs Briedis, apkures sezonas laikā visizplatītākie ugunsgrēku iemesli ir nepiemērota kurināmā lietošana, krāšņu pārkurināšana, neuzmanība, ekspluatējot malkas plītis un krāsnis, kā arī kurtuvju un dūmvadu nepareiza izbūve un bojājumi, siltumierīču atstāšana bez uzraudzības.

Šogad no bojātām apkures sistēmām un to nepareizas ekspluatācijas Latvijā izcēlušies vairāk nekā 500 ugunsgrēki, kuros bojā gājuši 11 cilvēki. Cēsu rajonā šī gada sākumā reģistrēti vairāk nekā desmit ugunsgrēki, cilvēki tajos nav gājuši bojā. Jāatzīmē, ka līdz šim brīdim rajonā nav reģistrēti ugunsgrēku upuri. 2006.gadā valstī kopumā šo iemeslu dēļ izcēlās 961 ugunsgrēks, kurā bojā gāja 31 cilvēks.

“Katru gadu pirms apkures sezonas aicinām cilvēkus būt uzmanīgiem, tomēr ugunsgrēku skaits, ko izraisījuši ar apkuri saistītie iemesli, pieaug, bojā iet vairāki desmiti cilvēku. Grūti pateikt, vai vainojama cilvēku vieglprātīgā attieksme, ka viņus tas neskars, vai vienkārša nezināšana. Piemēram, cilvēki mājās uzstāda jaunā tipa apkures ierīces, pieslēdzot tās vecajiem dūmeņiem, kas nav piemēroti ilgās degšanas krāsnīm. Vecajiem dūmeņiem nepieciešams izkarst, bet, kurinot ilgās degšanas krāsnis, tas nenotiek, tāpēc skursteņi sāk darvoties, un tas var novest pie aizdegšanās. Tāpēc, veicot apkures ierīču maiņu, vajadzētu piesaistīt sertificētu skursteņslaucītāju, lai viņš sniegtu konsultāciju, kā pareizi rīkoties. Negribu noniecināt pārdevējus, kuri veikalos sniedz informāciju par ierīkošanu, bet nācies konstatēt, ka apkures ierīces ierīkotas nepareizi. Tāpēc labāk, lai speciālists redz situāciju vietā, kur apkures ierīci paredzēts uzstādīt, un tad var sniegt savus ieteikumus,” stāsta I.Briedis. Bojāts dūmenis – 1000 grādu

VUGD iesaka reizi trijos gados pieaicināt sertificētu skursteņslaucītāju, lai viņš veiktu visas apkures sistēmas rūpīgu apskati. Savukārt, dūmeni vajadzētu tīrīt divas reizes gadā, pēc apkures sezonas un pirms tās, ja vasarā apkures ierīces ir lietotas. Svarīgi arī tas, kādu kurināmo izmanto. Ja malka būs mitra, dūmenis ātri piepiķosies un kādā brīdī var notikt pašaizdegšanās. Dažs skursteņa izdedzināšanu izmanto, lai dūmeni atbrīvotu no piķa, bet šāda rīcība ir bīstama.

“Jāatceras, ka katra dūmeņa izdegšana ir solis pretī ugunsgrēkam, jo lielajā karstumā ķieģeļi plaisā un rodas bojājumi. Tāpēc dūmeņa pašaizdegšanās gadījumā labāk būtu izsaukt ugunsdzēsējus, lai iespējamās nelaimes gadījumā palīdzība būtu līdzās. Galvenais, kas jāatceras, nedrīkst liet ūdeni degošā skurstenī, tas dūmeni sabojās,” atgādina I.Briedis.

Sentēvu metode vēsta, ka degošā dūmenī vajadzētu bērt sāli, tad veidojas kaut kāda ķīmiska reakcija, kas uguni noslapē.

Vēl viens ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir bojāts dūmenis vai nepietiekams attālums no tā līdz koka konstrukcijām. Dūmenim aizdegoties, temperatūra tajā var pārsniegt 1000 grādus, bet koka konstrukciju pašaizdegšanās temperatūra vidēji ir 300 grādi. Tātad konstrukcijas var aizdegties arī bez saskares ar atklātu liesmu. Jo biežāk koks tiek pakļauts bīstamam karstumam, jo vairāk samazinās pašaizdegšanās temperatūra. Tāpēc bēniņos dūmeņiem un sienām, kurās atrodas dūmkanāli, jābūt nobalsinātām vai nokrāsotām ar gaišu ugunsdrošu krāsu. Tas ļaus savlaicīgi pamanīt, ja dūmenī radīsies plaisas.

VUGD arī atgādina, ka nav pieļaujama jumtiņu likšana virs dūmeņiem, to nosaka arī būvnormatīvos, jo degšanas gadījumā liesmas tiks novirzītas uz jumtu un, ja tas ir no degoša materiāla, sekas ir skaidras.

Protams, jāraugās, lai arī pati apkures ierīce būtu kārtībā, lai durtiņas būtu drošas, lai tiešā tuvumā nebūtu nokrauta malka. Arī kurināšanu vajadzētu veikt laikā, kad paši ir mājās un nomodā, lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu.

Apkure dārza mājiņā

Ne reti ugunsgrēki izceļas daudzdzīvokļu mājās, kurās ir malkas apkure. Te svarīgi nodalīt atbildības. Par apkures ierīču atbilstību prasībām atbildīgs īrnieks, bet, ja ir problēmas ar dūmeni, tas jāremontē mājas īpašniekam vai apsaimniekotājam.

Pagastos padomju laikā būvētajās daudzdzīvokļu mājās joprojām

katrs meklē savu iespēju veikt apkuri, un bieži vērojama aina, ka no logiem izvadīti dūmeņi, kas neizdaiļo māju. I.Briedis norāda, ka no drošības viedokļa tas ir labāk, nekā ievadīt tos ventilācijas šahtās, kas tam nav paredzētas. Taču tagad tiek piedāvāti visdažādākie risinājumi, lai ierīkotu centrālapkuri visai mājai, kas būtu drošāk un izdevīgāk. Ir labi piemēri, kur to izmanto, un ieguvēji ir visi, jo no mājas pazūd šie dūmeņi, un dzīvokļos ir silti.

“Iestājoties aukstākam un tumšākam laikam, cilvēki biežāk uzturas telpās. Tādēļ vairāk ugunsgrēku izceļas no neuzmanīgas smēķēšanas, bez uzraudzības atstātām svecēm, nestandarta elektroierīču lietošanas. Savukārt, dārza mājiņās aukstajā laikā ievācas bezpajumtnieki, kuri cenšas kaut kā sasildīties, protams, izmantojot atklātu uguni. Tiek lietots arī alkohols, un itin bieži izceļas ugunsgrēki ar letālām sekām. Tieši šie negadījumi veido lielāko procentu no bojāgājušajiem ugunsgrēkos,” stāsta I.Briedis.

Izglītības un sociālās iestādes pirms katras apkures sezonas tiek rūpīgi apsekotas. Latvijā situācija šajās iestādēs īpaši tika aktualizēta pēc traģiskā ugunsgrēka sociālās aprūpes centrā “Reģi”. I.Briedis atzīst, ka rajonā šajās iestādēs ugunsdrošības jomā ir kārtība. VUGD ieteikumi tiek izpildīti, telpās ierīko ugunsdrošības signalizācijas, veic citus nepieciešamos uzlabojumus. Ja tas netiek darīts, var piemērot soda sankcijas, taču privātmāju īpašniekiem VUGD pārstāvji var tikai aizrādīt par nepilnībām.

“Privātīpašums, kā zināms, ir svēts, tāpēc nevaram pieprasīt māju īpašniekiem veikt tos vai citus uzlabojumus. Saprotam arī finansiālo pusi, iespējams, cilvēkiem trūkst naudas, lai visu sakārtotu, bet šī būtu tā joma, kam vajadzētu atrast līdzekļus. Jo tik zināms ir teiciens, ka zaglis aiznesīs tikai vērtīgas lietas, bet uguns paņems visu,” saka I.Briedis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
113

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
47

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
29

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
79

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
117

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
64

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
23
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
15
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi