Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Sekojot Švarcenegera piemēram

Druva
00:00
23.02.2008
6

Trenažieru zāles kļuvušas par ikdienu cilvēkiem, kuri rūpējas par fizisko labsajūtu. Daudzus gadus šajā jomā darbojas Lauris Šķēle, kura darbavieta tagad ir trenažieru zāle sporta kompleksā Piebalgas ielā.

Līdztekus viņš šajā mācību gadā sācis strādāt par sporta skolotāju Jāņmuižas profesionālajā vidusskolā, un viņa stundas audzēkņi nekavē.

– Dzirdēts, ka skolēni vairās no sporta stundām. Kā spēj viņus pievilināt?

– Jābūt precīziem un stingriem kritērijiem. Pašlaik ir noteiktas kaut kādas normas, kas skolēniem jāizpilda, bet patiesībā tās nav adekvātas. Jaunieši taču nav vienādi, vienam ir garākas kājas, citam – rokas, viens augumā raženāks, cits īsāks. Visi nevar uzrādīt vienādus rezultātus, un nevar noteikt kaut kādas normas. Manuprāt, svarīgākais sporta stundās ir apmeklējums un aktivitāte. Ja tie ir, vērtējums būs pozitīvs. Audzēkņi to zina, un mums nav problēmu.

– Šķiet, esi viens no retajiem jaunajiem sporta skolotājiem, kuri pērn uzsāka pedagoga gaitas.

– Tas ir paradokss. Jauno sporta skolotāju netrūkst, bet viņiem nav kur strādāt. No tiem, kuri beidzām Sporta pedagoģijas akadēmiju, gandrīz vienīgais strādāju skolā. Pārējie nevarēja atrast vietu, jo vecā gvarde negrib atkāpties. Viņi saņem algu, pensiju un jūtas labi. Bet atdeve maza. Strādājot ar jauniešiem, kuri beiguši pamatskolu, labi redzu, cik aktīvs vai neaktīvs bijis iepriekšējais sporta skolotājs. Audzēkņiem pašiem lieku vadīt iesildīšanos, piebilstot, ka jāparāda kaut kas, ko apguvuši iepriekšējā skolā. Neviens neko nevar parādīt, un tas ir bēdīgi. Nevar pārmest, ka visi jaunieši bijuši neaktīvi vai izvairījušies no stundām. Protams, ir arī tādi, bet bieži vainojama skolotāja nespēja ieinteresēt nodarboties ar sportu.

Un vēl, pastāvot tādai apmaksas sistēmai kā patlaban, paaudžu maiņa skolā nav iespējama. Jaunajam skolotājam, lai nopelnītu iztiku, jāstrādā divos darbos. Tas nav normāli. Atzīšos, ka reizēm prātā iezogas doma – vai man to vajag? Bet laikam sava nozīme ir dzīves aicinājumam, pārmantojamībai, jo abi vecāki man ir skolotāji, un man arī šī profesija patīk.

– Vai Jāņmuižā ir piekrišana arī smagatlētikai?

– Uz treniņiem nāk daudz puišu, viņiem patīk, ka varu atbildēt uz viņu jautājumiem, parādīt, kā pareizi jāpilda vingrinājumi. Tiesa, kad vasarā ieraudzīju, kādā stāvoklī svaru zāle, iespaids bija bēdīgs. Augustā pats veicu kosmētisko remontu, pateicoties rajona padomes un Priekuļu pagasta pašvaldības atbalstam, dabūjām divus svaru stieņu komplektus, un šobrīd viss notiek pilnā sparā.

– Cik ilgi pats esi smagatlētikā?

– Tas sākās 9.klasē ar Arnolda Švarcenegera filmām. To iespaidā gandrīz visa klase gājām trenēties uz trenažieriem. Treniņus turpināju, arī mācoties tehnikumā, un tā visu laiku esmu tajā iekšā.

Atceroties jaunību un redzot jauniešus, kuri tagad nāk uz svaru zāli, jāteic, ka atšķirība ļoti jūtama. Pašlaik informācija pieejama daudz vairāk, bet viņi necenšas paši meklēt, iedziļināties, grib, lai pasniedz kā uz paplātes. Viņi grib, lai rezultāts būtu redzams ātri un nepārtraukti, bet muskulatūras pieaugums šūnu līmenī notiek ļoti lēni. Tur pamatā ir bioķīmiskie procesi, kas norit ļoti lēnām. Tie atkarīgi no organisma darbības, no testosterona līmeņa. Jo tas zemāks, jo procesi norit lēnāk.

Vēl, runājot par jauno paaudzi, nākas secināt, ka tā fiziski ir ļoti vāja. Kas tur vainojams – modificētā pārtika vai mazkustīgais dzīves

veids, nezinu, bet fakts paliek fakts.

– Kāpēc cilvēki nāk uz svaru zāli?

– Ir vairākas grupas. Tie, kuri mērķtiecīgi gatavojas sacensībām, bet tādu diemžēl ir ļoti maz. Daļa grib veikt kādas ķermeņa korekcijas, piemēram, samazināt svaru, bet ir arī tādi, kuriem darbošanās trenažieru zālē ir laba brīvā laika pavadīšana.

– Vai labiem rezultātiem pietiek tikai ar regulāru darbošanos

svaru zālē?

– Svaru zālē ir cītīgi jāstrādā vismaz trīs reizes nedēļā. Protams, jābūt pareizai treniņu metodikai. Svarīgs arī uzturs, tas atkarīgs no mērķiem – palielināt muskuļu masu vai samazināt tauku īpatsvaru. Nedrīkst aizmirst arī par dienas režīmu. Organismam patīk, ka viss salikts pa laikiem, taču pie mūsu straujā dzīves ritma to ne vienmēr izdodas ievērot. Pašam tās piecas darba dienas, kad ir skola, treniņš, svaru zāle, ir sakārtotas, bet brīvdienas izsit no ritma. Pirmdien atkal nākas ielēkt atpakaļ, un organismam grūti tā svaidīties.

– Ja viss jāievēro, pēc treniņa nevar sevi palutināt ar pudeli alus un picas šķēli?

– Kāpēc ne? Viss atkarīgs no mērķiem. Liekais svars palielinās, ja uzņemam vairāk nekā patērējam, kas raksturīgs sēdošam darbam. Ja treniņā labi pastrādāts, pēc tam, uzņemot kalorijas ar alu un picu, ir iespēja vismaz palikt pa nullēm, nekā tad, ja būs tikai pica un alus. Atnākot uz svaru zāli, būs nošauti divi zaķi, gan jauki pavadīts brīvais laiks, gan samazināts tauku īpatsvars.

– Trenēties taču nevar, kā pašam ienāk prātā. Piemēram, nopirkt mājās trenažierus un uz priekšu!

– Jābūt kaut kādai sistēmai. Var jau rīkoties kā es savulaik, kad pats meklēju literatūru, eksperimentēju, bet šobrīd ieteicamāk paļauties uz treneriem. Taču jāņem vērā, ka kvalifikācija ir ļoti atšķirīga. Trenerim nepieciešamas arī medicīniskās zināšanas, jo, sastādot vingrinājumu programmu, jāņem vērā klienta veselības stāvoklis. Tas ir atbildīgs darbs, nepareiza programma var radīt neatgriezeniskas sekas. Bet ne jau vienmēr vainojams treneris, netrūkst ietiepīgu klientu, kuri sevi uzskata par gudrākiem. Bija gadījums, kad uz klubu Rīgā atnāca kungs, kurš kādu laiku bija treniņus pārtraucis. Viņš uzreiz devās uz skrejceliņu, ieslēdza televizoru, kur rādīja futbola spēli, un kopā ar futbolistiem visas 90 minūtes arī noskrēja. Pēc tam gandrīz bija iznesams no zāles. It kā jau skrējiens notika lēnā tempā, pārslodze vienalga bija pārāk liela.

– Tu esi ne tikai smagatlētikas treneris, bet arī sacensību organizētājs.

– Notiek Cēsu rajona čempionāts spēka trīscīņā, trešo vasaru būs arī rajona čempionāts spēkavīru sportā. Tas notiek trīs posmos, katrs savā vietā ar mērķi atrast talantīgus, apdāvinātus sportistus, kuri, turpinot trenēties, varētu startēt Latvijas mērogā. Ir jau pirmie rezultāti. Agris Ozols šogad startēs amatieru čempionātā. Ja tur paveiksies, viņš varētu būt pirmais cēsnieks, kas piedalīsies “Hansa” spēkavīru turnīrā. Tad arī mūsu puses līdzjutējiem būs interesantāk. Pagaidām tajā dominē Dobeles vai Kuldīgas spēkavīri, kur tradīcijas ilgākas. Domāju, ka pēc gadiem valsts augstākajā līgā varētu startēt divi, trīs cēsnieki.

Arī spēka trīscīņā ir labi rezultāti, mūsu klubā ir divi Latvijas čempioni – Aigars Āboliņš un Kirils Dobrovoļskis, bet Kirila brālis Arsēnijs ir trešais. Domāju, ka šī gada Latvijas čempionātā viņi visi varētu būt čempionu godā.

– Spēkavīru sacensības pulcē daudz skatītāju.

– Patiesība ir pavisam vienkārša – attīstās tie sporta veidi, kuros ir šova elementi. Ja tā nav, sporta veids ir uz izmiršanas robežas. Spēkavīru sacensības par skatītāju trūkumu nevar sūdzēties, bet klasiskā svarcelšana, lai arī ir olimpiskajā programmā, nav skatītāju uzmanības centrā. Līdz ar to arī sponsoru piesaiste šim sporta veidam ir problemātiska.

– Vai tie, kas startē spēka trīscīņā, var gūt labus panākumus arī spēkavīru cīņās?

– Nē, tā ir ļoti šaura specializācija, katrā sava specifika. Katra cilvēka kompleksija atbilst konkrētam sporta veidam, spēka trīscīņā svarīgas īsas ekstremitātes – rokas un kājas. Bet spēkavīru turnīrā ar tādām nevarēs uzlikt akmeni uz paaugstinājuma vai uzkāpt pa spēka trepēm, tur vajadzīgs liels augums un liels paša svars. Roku cīņās atkal citas prasības, tur vajag tā saucamo krampi. Katrā veidā ir savas nianses, bet tā ir jebkurā sporta disciplīnā. Ārzemēs bērniem, kurus ved nodarboties ar sportu, vispirms veic prognozējošos testus, nosakot, kādos sporta veidos ir reālas iespējas gūt rezultātus. Tā teikt, lai lieki netiek tērēta vecāku un valsts nauda. Latvijā sporta skolu treneriem ir svarīgi nokomplektēt grupas, lai būtu finansējums. Kamēr šī kārtība nemainīsies, grūti runāt par daudziem augstas kvalitātes sportistiem.

Manuprāt, valstī lielāku akcentu vajadzētu likt tieši uz individuālajiem sporta veidiem. Esam maza

valsts, un nokomplektēt augsta līmeņa komandu ir gandrīz neiespējami, bet individuāli var paveikt vairāk. Vajadzētu veikt plašu pētījumu, ņemot vērā dažādus demogrāfiskos un ģeogrāfiskos datus, lai noteiktu, kurus sporta veidus valstī atbalstīt un attīstīt. Taču tam būtu liela pretdarbība, jo katrs uzskata, ka ir ļoti svarīgs, bet, manuprāt, šāda atlase būtu nepieciešama.

– Smagatlētika būtu šo atbalstāmo sarakstā?

– Fakti uzskatāmi pierāda, ka Baltijas reģions un Skandināvija smagatlētikai ir ļoti pateicīgi. Pasaules spēkavīru turnīros lieliski rezultāti ir lietuviešiem, poļiem, latviešiem – Raimondam Bergmanim, Raivim Vidzim. Ja vēl minam lietuviešu sasniegumus diska mešanā, latviešu un somu panākumus šķēpa mešanā, redzam, ka individuālajos spēka veidos šī reģiona pārstāvjiem ir ļoti labs potenciāls. Iespējams, ģenētiski esam tā veidoti.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
9

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
19

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
29
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
266

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
36

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
69
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
35
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
17
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi