Zaubēnietei Initai Ozoliņai šogad meita Elīna beigs 9., bet dēls Edgars Siguldas ģimnāzijā 12.klasi. Priekšā divi skaisti izlaidumi un pirmseksāmenu satraukums arī mammai. Vēl priekšā iepirkšanās drudzis – balles kleitas, kurpes un uzvalka iegādāšana.
„Patiesībā jau ir ko pārdzīvot. Straujiem soļiem nāk virsū eksāmenu laiks, un jūtu līdzi abu bērnu satraukumam un bažām. Arī finansiālā ziņā laukos izskolot divus bērnus nav bijis viegls uzdevums. Darba te nav. Dzīvojam, kā varam,” saka Inita un uzsver, ka jebkurā gadījumā vecākiem jāsaprot tas, cik svarīgi šodien ir iegūt labu izglītību un izvēlēties labu profesiju.
„Dēls nolēmis studēt Vidzemes augstskolā, arī meita cītīgi domā par tālāku izglītības iegūšanu. Protams, domājam arī par to, vai būs iespēja augstskolā tikt budžeta grupā. Ja ne, ir jau iespēja paņem mācību kredītu, no vienas puses man tā šķiet iespēja, taču no otras- slogs, kurš turpmāk vilksies līdzi. Taču jāmācās ir,” spriež Inita un atzīst, ka laikā, kad viņa auga un skolojās, daudz kas bija tverams citādāk.
„Sociālā atšķirība, alkohols, smēķēšana un narkotikas – tās šobrīd kļuvušas par aktuālām problēmām jauniešu vidū. Protams, kā mamma klusībā ceru, ka tas manus bērnus neskars. Man droši vien būtu bail, ja meita pēc 9. klases beigšanas nolemtu doties uz Rīgu. Labāk tepat vēl Cēsīs. Bet jauniešu vidū ir vērojama tendence bēgt no laukiem. Un te jau nekā arī nav.
Vai viņi izskolojušies atgriezīsies mājup? Droši vien, ka ne. Un nav vairs svarīgi, ko es kā mamma vēlos. Ja uz vietas nav laba darba un nākotnes iespēju, jaunie atpakaļ nenāk. Tik vien, cik atbrauc vecākus brīvdienās apciemot,” spriež divu bērnu mamma un neslēpj cerību, ka reiz kāds uzņēmējs varētu ienākt Zaubē, radīt darba vietas un attīstīt pagasta dzīvi.
„Grūti spriest, kā Zaube izskatīsies pēc desmit, divdesmit gadiem. Teju viss šobrīd jau ir likvidēts. Kādas te nākotnes perspektīvas? Nezinu. Laukos liela problēma ir alkohols,” saka Inita Ozoliņa, piebilstot, ka neizslēdz iespēju reiz doties darba meklējumos ārpus pagasta.
Komentāri