Pēdējā mēneša laikā plāno jaunas pensiju indeksācijas, paredz paaugstināt minimālo darba algu, bērnu kopšanas pabalstus. Tāda pareiza steiga, vērtējot, kā pasliktinās iedzīvotāju sociāli ekonomiskais stāvoklis. Valdība spējusi atzīt, ka notiek sabiedrības noslāņošanās, daudzi – lielākā daļa pensionāru, arī ģimenes ar bērniem – dzīvo iztikšanas līmenī, kaut mēneša ienākumi mēdz būt pat zemāki par februārī nosaukto iztikas minimumu.
Vai iespējams iztikt ar 27 latiem mēnesī? Tieši šī summa joprojām nosaukta kā garantētais minimālais ienākums (GMI), kas pienākas iedzīvotājam pašvaldībā kā mēneša pabalsts, ja esi trūcīgā statusā. Kas ir šī niecīgā summa? Labklājības ministrija noteikusi, ka GMI ir tiesības saņemt tām ģimenēm vai personām, kurām noteikta atbilstība trūcīgas ģimenes vai personas statusam un kuru ienākumi, neskaitot pašvaldību sociālās palīdzības pabalstus, ir zemāki par Ministru kabineta noteikto garantēto minimālo ienākumu līmeni, un kuras pilda līdzdarbības pienākumus. Un šis MK noteiktais minimālo ienākumu līmenis nav mainījies kopš pērnā gada janvāra. Taču seko atruna, ka pašvaldībai ir pašai tiesības noteikt augstāku pabalstu. Tautas valodā tas skanētu- pašvaldība, kura atrodas blakus saviem iedzīvotājiem, zina viņu vajadzības, var censties palīdzēt vairāk.
Sarunā ar “Druvu” vairāki pašvaldību sociālie darbinieki 27 latus nosauca- “tā ir ņirgāšanās par cilvēkiem” un paskaidroja, ka pašvaldībai nav iespējams paust labo gribu, jo šiem mērķiem nekad nav paredzēti papildu līdzekļi pašvaldību budžetā. Bez tam pašvaldības ļoti rūpīgi vērtē, vai GMI piešķirt. Un vairākas mūsu rajonā lepojas, ka cilvēku, kuriem jāpiešķir šis pabalsts, kļūst mazāk. Ir pašvaldības, kurās GMI nevienam netiek maksāts. Šī gada sākumā Latvijas Pašvaldību savienībā jau diskutēts- kā mainīt GMI politiku?
“Uzskatām, ka jāpārskata pabalsta apmērs. Tam ir jāpieaug, lai izmaksai būtu jēga. Taču valstij būtu jāuzņemas segt daļu no pabalsta, daļu maksātu pašvaldība. Trūcīgu iedzīvotāju skaits jau nemazinās, un smagi ir ne tikai nelabvēlīgajās ģimenēs, kur vecāki mēdz nestrādāt, lietot alkoholu. Grūti ir ar naudiņu arī labās ģimenēs, kurās ir vairāki bērni, kuri jāsūta skolā. Mēs esam par to, lai pabalsts būtu. Tas ir likumā noteikts atbalsts iedzīvotājiem,” rezumēja rajona padomes sociālo un veselības aprūpes jautājumu daļas vadītāja Ģertrūde Šulmeistere.
Komentāri