Ceturtdiena, 16. janvāris
Vārda dienas: Lidija, Lida

Jāiztiek ar divām trešdaļām iztikas minimuma

Druva
00:00
15.02.2008
7
200802151557286636

Pensionāri pēdējā laikā visvairāk naudas tērē pārtikai, komunālajiem maksājumiem un medikamentiem.

Vairāki “Druvas” aptaujātie pensionāri neslēpa, ka viņu pensijas nesniedzas līdz janvārī valstī noteiktajam mēneša iztikas minimumam, kas ir 148 lati. Daži pensionāri atzina, ka savā algas dienā saņem mazāk par 100 latiem, citi ap 120 latiem mēnesī, bet iztikt palīdz bērni, mazbērni. Vēl darbīgie sirmgalvji priecājas, ka joprojām ir kopā ar savu otro pusīti. Kopējais ģimenes budžets ļauj dzīvot bez parādiem, kaut nedaudz naudiņas atlicinot arī veselības uzturēšanai un garīgām interesēm.

“Dzīvoju kopā ar bērniem, tāpēc cenu kāpumu tik spēcīgi neizjūtu. Man ar jaunajiem ir barters – viņi ļoti daudz strādā, es esmu sagādnieks un pavārs. Ēdam pie viena galda. Ja dzīvo viens pensionārs, tad ir grūtāk. Diezgan daudz tērēju līdzekļus veselībai,” sacīja pensionāre Maija Košareka un piebilda, ka pensionārus no pilnīgas izputēšanas glābj dzīves laikā sagādātais – dzīvojamā platība, mēbeles, apģērbs, kas nav novalkājies.

“Nav jau vērts gausties, bet, ja nopietni, tad situācija ir traģiska. Cenas kāpj maizītei, piena produktiem, ļoti strauji biezpienam, ko taču vajadzētu ikdienā lietot. Ja kaut ko vāru, tad nopērku piena pulveri un tā izlīdzos. Mēs mājās esam divi pensionāri un bērni arī palīdz, tāpēc cenšamies par dārdzību nedomāt,” vērtēja pensionāre Aina Skrastiņa, bet viņas paziņa Ieva Sērmaukša piebilda: “Pensionāri tagad skatīsies, vai var vēl iztikt, vai ne. Ja varēsim, vilksim tos galus kopā, ja ne, tad dosimies kārtējā lietussargu revolūcijā. Tikai šoreiz ar izkapti pār plecu un atbilstošo masku uz sejas.”

Tajā pašā laikā pensionāri neslēpj, ka, pat neuzklausot aicinājumus boikotēt piena produktu iegādi, viņi vairs nepērk sviestu, sieru, biezpienu, veselīgos skābpiena produktus, jo nevar to atļauties, ēdienkartes veselīgo pusi veido mājās izaudzētie dārzeņi un ogas.

“Es veikalos iekšā gandrīz neeju. Man viss ir, nekā nevajag, ēdu ļoti maz, lai nepaliktu resna. Tiešām domāju par to, kā jūtos, arī kā izskatos. Tagad ir svarīgi sakrāt, lai pavasarī varu atkal nopirkt dārzeņu sēklas, stādus. Tiešām ļoti daudz ēdu dārzeņus, kādreiz atļaujos augļus,” sacīja Lilita Mieriņa un piebilda, ka viņa labi saprot, par ko tagad runā valdības vīri, atzīstot, ka Latvija jau pārsniegusi Vācijas pārtikas preču cenu slieksni. Lilita vismaz pusi no gada pavada Vācijā, strādājot ģimenēs un apkopjot vecos cilvēkus. Viņa zina teikt, ka Vācijas sirmgalvju pensija ir ap 900 eiro, tāpēc dzīves līmenis un iespējas vecumdienās nav salīdzināmas.

“Mani kopjamie pat priecājas, ka, strādājot viņu mājās, es varu nodrošināt savu dzīvi. Jau piecus, sešus gadus šādi piepelnos. Tā bija mana izeja. Varēju Cēsīs māju uzčubināt, nokrāsot. No vienas pensijas – 98 latiem – taču neko nevarētu,” tā Lilita. Vēl pensionāri ir sašutuši, ka sadārdzinās arī medikamenti. Ja varētu, tad viņi aptieku durvis vērtu ļoti reti, bet ierasti vismaz 20 lati mēnesī jāatlicina zālēm, ja nepieciešamas arī procedūras, tad var nākties notērēt pat pusi pensijas.

“Asinsspiediena zāles jālieto regulāri, katru dienu. Bez siera vēl var dzīvot, bet bez tabletes ne,” sacīja Velta Dance un piebilda, ka viņa nav no cilvēkiem, kuri nepiedomā, kā saglabāt veselību, bet katram pensijas vecumā ir ne tikai viena, pat vairākas hroniskas kaites, ar kurām jāsadzīvo.

“Zāles ir ļoti dārgas. Man meita nopērk, uzdāvina un vēl pieskata, lai regulāri iedzeru. No otras puses, paldies Dievam, ka daudz nav jāpērk,” tā Ieva Sērmaukša, bet citi pensionāri zināja pat minēt piemērus, kā daži medikamenti gada laikā sadārdzinājušies par latu, diviem latiem par vienu oriģinālu.

“Man sirdī ir ievietots aparātiņš. Mēnesī vismaz 20 latus tērēju zālēm. Vīram arī zāles vajag. Tā aiziet lati 40. Zāļu cenas aug nepārtraukti. Divus medikamentus varu iegādāties ar atlaidi, pārējiem nav,” noteica Aina Skrastiņa.

Pirms kāda laika “Druva”, runājot ar lauku aptieku farmaceitiem, pārliecinājās, ka mazajās aptiekās daudzi pensionāri un arī ģimenes ar bērniem medikamentus pērk uz krīta. Esot lauku aptiekas, kurās, uzticoties saviem pircējiem, veidojas pat 300 latu liels melnais saraksts, kas sarūk vien pensiju un pabalstu izmaksas dienās.

Pilsētas aptiekās nav šādas situācijas, bet arī šeit farmaceiti nenoliedz, ka zāļu cenas mainās, kāpj pakāpeniski, bet uzsver, ka tas nav atkarīgs no aptiekas. Tās strādā, ievērojot valsts noteikto formulu, pieļaujamos koeficientus, pēc kuriem aprēķina medikamenta pārdošanas cenu. Protams, arī aptiekas strādā ar peļņu, bet iespējamais peļņas procents ir niecīgāks nekā, piemēram, pārtikas produktu veikalos.

“Bāzēs, kur medikamentus iepērkam, tie kļūst dārgāki, jo zāļu cenas paceļ ražotāji. Latvijā ražotajiem medikamentiem cenas paaugstinājušās, tās pieaug arī importētajiem. Lētāki ir Krievijā, Indijā ražotie medikamenti, kādus Eiropas valstīs gandrīz vairs nepiedāvā. Gan tāpēc, gan arī citu iemeslu dēļ Eiropā medikamentu cenas ir daudz augstākas,” situāciju vērtēja Cēsu Centra aptiekas vadītāja Dace Mačuka un paskaidroja, ka citās valstīs ir arī atšķirīga valsts kompensējamo medikamentu apmaksas sistēma. Proti, Latvijā apmaksā lētāko viena nosaukuma medikamentu, bet zāļu firmu piedāvājums ir plašs. Ja ārsts izraksta jaunākas paaudzes medikamentu, tad, pat ja pacientam rokā ir recepte, kurā noteikta simts procentu atlaide, var nākties cenas starpību piemaksāt. Un tā ir valsts attieksme, jo reti par zemāko cenu var iegādāties labāko medikamentu.

“Zālēm ir jābūt dārgām, jo tās nav maize vai konfektes. Tās ir jālieto tikai tik, cik vajag, tad, ja tā ir absolūta nepieciešamība, bet valstij jāgādā, lai būtu pareizs kompensācijas mehānisms. Cenas Latvijā sasniegs attīstītāko valstu līmeni, bet algas jau mums nav to sasniegušas. Pensijas nu nepavisam nepieaug atbilstoši tam, kā mainās cenas. Ir pensionāri, kuru pensijas joprojām neindeksē. Ar katru gadu trūkums aug augumā. Valsts nedrīkst dzīvot un attīstīties uz maznodrošināto rēķina. Tas cilvēkus dzen depresijā, viņi jūt, ka neko nevar grozīt savā dzīvē. Nav gudri necienīt vecus un slimus cilvēkus. Par viņiem ir jārūpējas valsts visaugstākajā līmenī,” rezumēja Centra aptiekas farmaceite Ilze Saulīte.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dzērbenē Pateicības svētki darītājiem

00:00
16.01.2025
12

“Cik paši darīsim, tik būs, jo kurš gan nāks un darīs,” saka dzērbenietis Guntars Skripko. Viņš ir viens no tiem, kuri saņēma pagasta tautas nama Pateicību par brīvprātīgo darbu. “Ikdienā tie, kuri nav bijuši saistīti ar pasākumu rīkošanu vai pils, estrādes, pagasta centra noformēšanu svētkos, neiedomājas, cik daudz darba ir jāiegulda, sākot no idejas, materiāliem […]

Jaunpiebalgas Kultūras centrā rosība ik vakaru

00:00
15.01.2025
73

“Lai gan varētu domāt, ka amatiermākslas kolektīvi pēc daudzajiem gadu mijas pasākumiem tagad kaut nedaudz atvelk elpu, tā nav. Katram savi mērķi, kurus grib sasniegt,” saka Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītāja Egita Zariņa un uzsver, ka katru vakaru centrā kādam kolektīvam ir mēģinājums, tikšanās, lai apspriestu gaidāmos kultūras notikumus pagastā, novadā, Latvijā. Pagasta jauktais koris “Jaunpiebalga” […]

Skatītāji plūst uz “Straumi”

00:00
14.01.2025
101

Režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas “Straume” galvenais varonis kaķis vientuļnieks paceltu asti soļo pa pasaules nozīmīgāko kino festivālu sarkanajiem paklājiem un priecē ar aizvien jauniem panākumiem, balvām un atzinību Francijā, Kanādā, Meksikā, Austrālijā, Ķīnā, Polijā. “Straume” saņēmusi arī prestižo Ņujorkas kinokritiķu apvienības balvu kā gada labākā animācijas filma, un nu jau tās producents Matīss […]

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
49

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
77

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
90

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Tautas balss

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
51
1
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
19
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Bedres tikai dažas, bet nepatīkamas

11:34
15.01.2025
17
Cēsnieks raksta:

“Cēsīs Birzes iela tiešām ir labi sakārtota, izdevīgi to izmantot, ja jāapbrauc pilsētas centrs. Tikai nelielajā vecā asfalta daļā laikā, kad kūst sniegs un līst, padziļinās bedres. Tās nav lielas, bet diezgan dziļas, automašīnai var pārsist riepu, īpaši braucot tumsā un lietū,” sacīja cēsnieks, aicinot ielas apsaimniekotājus bedres aizbērt.

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
29
2
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
28
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Sludinājumi