Parasti ērces mostas marta beigās, gaisa temperatūrai sasniedzot plus piecus grādus, un ir aktīvas līdz pat novembrim. Šī ziema bijusi neierasti silta, tāpēc zirnekļveidīgais parazīts, kas barojas ar zīdītāju asinīm, jau atdzīvojies.
Speciālisti lēš, ka to skaits būs neierasti liels, jo ziema bijusi labvēlīga ērču izdzīvošanai. Tajā pašā laikā speciālisti atkārtoti uzsver, ka pati par sevi ērce nekādu ļaunumu cilvēkam nodarīt nespēj, taču spēj mūs inficēt ar ērču encefalīta vīrusu un boreliozi jeb Laima slimību, jo ir šo slimību pārnēsātāja. Dabā inficētas ir līdz desmit procentiem ērču, bet Latvijā, pārbaudot cilvēkiem piesūkušās ērces, tika konstatēts, ka inficēta ir gandrīz trešdaļa. Tas saskan ar zinātnieku izvirzīto teoriju, ka inficētās ērces ir daudz aktīvākas, līdz ar to lielāka ir iespēja, ka cilvēkam var piesūkties tieši inficētais parazīts.
Izvērtējot tik nopietnus komentārus, vēl nesaprotamāka kļūst pašreizējā situācija- ģimenes ārstu kabinetos, aptiekās trūkst vakcīnas pret ērču encefalītu, bet, ja tās arī ir pieejamas, tad iedzīvotājiem nopietni jādomā- atļaušos vai neatļaušos vakcinēties. Ja iepriekšējā sezonā vakcīna maksāja ap astoņiem, citviet desmit, 12 latiem, tad tagad jāšķiras no gandrīz 20 latiem. Ražotājs cēlis vakcīnas cenu.
“Mūsu doktorātā pērn vakcīna maksāja astoņus latus, tagad 15. Pašlaik varam vakcinēt bērnus, bet pieaugušo vakcīnas ir pasūtītas, būs martā. Ko saka pacienti? Tiem, kuriem jāveic revakcinācija, faktiski nav izvēles. Tas ir jāizdara, lai ieguldītie līdzekļi un iegūtā imunitāte neietu zudumā. Šie cilvēki, protams, iztērējot daudz līdzekļu, četrus, piecus gadus par vakcinēšanos varēs nedomāt. Tie, kuri šogad plānoja vakcinēties pirmo reizi, noteikti domās, ko darīt. Viņiem jāizdara viena vakcinācija, pēc mēneša nākamā. Tas nozīmē iztērēt 30 latus,” situāciju vērtēja Straupes pagasta doktorāta ārsta palīdze Milda Abzalone un piebilda, ka tā ir redzamā inflācija veselības pakalpojumos. Matemātika jau ir vienkārša – 15 lati vienam cilvēkam, ja jāvakcinējas ģimenei. Tad marta sākumā var nākties šķirties no sešdesmit un vairāk latiem.
“Tieši tā noticis arī manā ģimenē. Revakcinācija jāizdara četriem mazbērniem un vienam pieaugušajam. Tie ir 75 lati. Tomēr uzskatu, ka citādi nedrīkst,” novērtēja M.Abzalone.
Pilsētā ģimenes ārstu praksēs situācija atšķirīga. Ērču vakcīnu ārsti izvēlējušies iegādāties no vairākiem ražotājiem, tāpēc kādā doktorātā vēl gaida uz piegādi, kādā vakcīna jau saņemta. Pilsētā saka, ka vakcinēšanās pret ērču encefalītu maksās pat līdz 20 latiem.
“Kā jauna piegāde, tā cena drusciņ klāt. Mūsu praksē vakcīna maksā 17 latus. Protams, ka dārgi, bet mani pacienti interesējas, nāks un potēsies. Vakcīna pārbaudīta, tā ir laba, izstrādājas daudz antivielu. Valsts šo vakcīnu nekompensē ne bērniem, ne pieaugušajiem, tāpēc- gribi – vakcinējies, gribi – ne. Kā to vērtēju? Manuprāt, nav sakārtota sistēma. Nupat valsts sāka apmaksāt vējbaku vakcīnu bērniem. Manuprāt, vajadzēja padomāt, piemēram, par ērču vakcīnu, jo vējbakas tomēr bērns pārslimo vieglāk,” uzsvēra ģimenes ārste Teika Bērziņa.
Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti nenoliedz, ka ērču aktivitātes sezona sākusies, bet vēl iespējams veselību sekmīgi pasargāt ar vakcīnas palīdzību.
“Ir pienācis riska moments. Grūti jau teikt, cik cilvēku potēsies. Jābažījas, vai nepieaugs saslimstība ar ērču encefalītu. Vecu cilvēku grupā jau tāpat maz iedzīvotāju pret ērcēm potējas,” tā SVA speciāliste Valmieras rajonā Aina Muskava un atgādināja, ka pērn Valkas rajonā divi vīrieši no smagās kaites miruši.
Pozitīvs risinājums atrasts pērn, kad paaugstinātas saslimšanas riska zonā – mūsu rajonā Jaunpiebalgas, Zosēnu un Inešu pagastā – doktorātos bērnus līdz 18 gadiem vakcinē bez maksas. Tā bija pērn, kā būs šogad, nav konkrētas sabiedrības veselības aģentūras atbildes.
Speciālisti uzsver, ka vislielākā iespēja Latvijā sastapties ar ērci ir jauktu koku mežos un krūmājos, tomēr paradoksālā kārtā zināmi daudzi gadījumi, kad ērce cilvēkam piesūkusies parkā, piemājas dārzā vai tā ienesta istabā ar pļavas puķu pušķi. Arī ārpus Latvijas neesam pasargāti no inficētām ērcēm, jo īpaši, dodoties uz tādām tūristu iecienītām vietām kā Austrijas Alpiem, Ālandu salām Somijā vai tepat uz Sāmsalu Igaunijā.
Komentāri