Janvāra beigās apstiprināti grozījumi noteikumos “Darba aizsardzības prasības, veicot būvdarbus”, kas ietver sevī jaunas prasības gan par nereģistrētās nodarbinātības samazināšanu, gan darba aizsardzības koordinatoru apmācību, gan arī citas precizējošas prasības.
Lai valsts kontroles institūcijas – Valsts darba inspekcija (VDI) un Valsts ieņēmumu dienests (VID) – varētu pārliecināties par būvobjektā esošo personu nodarbinātību, turpmāk katram tajā nodarbinātajam būs jābūt nodarbinātā apliecībai, kas būs jāuzrāda galvenajam būvuzņēmējam vai tā pārstāvim, ierodoties darbā būvobjektā. Šādu apliecību katram nodarbinātajam izsniegs darbuzņēmējs vai galvenais būvuzņēmējs. Pirmās piecas darba dienas pēc darba uzsākšanas vai apliecības nozaudēšanas galvenais būvuzņēmējs būs tiesīgs ielaist būvobjektā nodarbināto bez šīs apliecības, bet ar personu apliecinošu dokumentu
vai transportlīdzekļa vadītāja apliecību.
Ziemeļvidzemes reģionālās Valsts darba inspekcijas Cēsu biroja galvenā valsts inspektore Aija Uščina atzina, ka jaunās prasības atvieglos VDI darbu.
“Ceram, ka šīs izmaiņas mazinās nelegālo nodarbinātību. Katram nodarbinātajam ir jābūt izsniegtai apliecībai, uz kuras jābūt redzamai nodarbinātā fotogrāfijai un sīkāk norādītai informācijai -darbinieka vārdam, uzvārdam, personas kodam, darba līguma noslēgšanas datumam, uzņēmuma zīmogam. Tiem, kuri vēlēsies būvobjektā ieiet vienreiz, būvuzņēmējs izsniegs apmeklētāja apliecību. Domāju, ka šie pasākumi palīdzēs izskaust arī gadījumus, kad darba devēji un darbinieki izvairās no kontrolēm un soda, aizbildinoties, ka uz būvobjektu atnākuši vien ciemos,” saka A.Uščina.
Grozījumi noteikumos paredz arī to, ka katrā būvobjektā turpmāk būs jāatrodas tajā nodarbināto sarakstam un galvenais būvuzņēmējs būs tiesīgs ielaist būvobjektā tikai tos nodarbinātos, kas norādīti sarakstā. Ja būvdarbus veiks vairāki darbuzņēmēji, tiem būs jāiesniedz galvenajam būvuzņēmējam vai pasūtītājam savu būvobjektā nodarbināto saraksts, norādot nodarbināto vārdu, uzvārdu, personas kodu vai darba atļaujas numuru, ja nodarbinātais ir ārzemnieks, darba līguma vai uzņēmuma līguma datumu un numuru, kā arī darbuzņēmēja nosaukumu.
Ministru kabinetā pieņemtie grozījumi noteikumos precizē arī prasības darba aizsardzības koordinatoriem. Lai nodrošinātu, ka to pienākumus pilda profesionāli cilvēki, kas ir pietiekami zinoši gan būvniecības, gan darba aizsardzības jomā, noteikumi ir papildināti ar kritērijiem darba aizsardzības koordinatoriem. Turpmāk par projekta sagatavošanas koordinatoriem drīkstēs būt personas, kuras saņēmušas arhitekta prakses vai būvprakses sertifikātu projektēšanas jomā, par projekta izpildes koordinatoru – personas, kas saņēmušas būvprakses sertifikātu būvdarbu vadīšanas un būvuzraudzības jomā. Visiem koordinatoriem jābūt apguvušiem pamatlīmeņa zināšanas darba aizsardzībā 50 stundu apmērā teorētisko daļu. Par koordinatoriem var strādāt darba aizsardzības speciālisti vai kompetentie speciālisti, kas ieguvuši augstāko profesionālo izglītību darba aizsardzības jomā.
Galvenā valsts inspektore A.Uščina uzsver, ka noteikumi jau ir stājušies spēkā. Apliecībām nodarbinātajiem jābūt izsniegtām, kā arī jābūt nodarbināto sarakstam.
“Darba devējiem izdevumi būs, jo šīs apliecības jāizgatavo. Līdz šim šādu prasību nebija, taču nedomāju, ka jaunie noteikumi darba devējiem varētu radīt lielas problēmas,” atzina galvenā valsts inspektore.
Komentāri