Priekuļu pagasta jauniešu iniciatīvu centrs “REST [e]” darbojas tikai nedaudz ilgāk par diviem mēnešiem. Tas paredzēts jauniešiem vecumā no 13 līdz 20 gadiem. Kad centrs tapa, tā veidotāji bija nedaudz bažīgi, vai izdosies piesaistīt jauniešus. Īpaši tādēļ, ka mērķis bija ieinteresēt arī tos, kuri laiku pavadīja bez īpašām interesēm, pulcējoties pagalmos un pie veikaliem.
Tagad centra koordinatore Liene Punāne atzīst: „Bažīgas vairs neesam, jo jau no pirmās dienas par apmeklējumu nevar sūdzēties. Lielākais skaits vienā reizē bija 27 jaunieši. Visi lielākoties ir no Priekuļiem un tuvākās apkārtnes.”
Arī jauniešu centra vadītāja un bērnu dienas centra „Zīļuks” speciāliste darbā ar bērniem Līga Spilva vērtē: „Centrs bija ļoti vajadzīgs, to varēja saprast nepārprotami, to var redzēt arī pēc pieprasījuma – katru dienu nāk ļoti daudz jauniešu. Ierodas arī bērni, tomēr spēles šeit ir vairāk piemērotas jauniešiem.”
Liene uzsver, ka centrā gaidīts ir ikviens, arī vecāki, kuri vēlas iepazīties ar vietu, kur laiku pavada viņu atvases. Pirms izveides vairāki pagasta padomes deputāti iebilduši pret ideju remontēt konkrētās telpas un izveidot tur centru, lai gan bija iespēja saņemt atbalstu no Bērnu un ģimenes lietu ministrijas. Liene skaidro, ka projekts tomēr tapis un ministrijas atbalsts saņemts. Kopš atklāšanas tikai daži no kritiski noskaņotajiem deputātiem esot atnākuši iepazīties ar centrā notiekošo. Taču jauniešiem tā apmeklēšana jau kļuvusi par ikdienas sastāvdaļu.
Jaunieši, kuri pavada laiku centrā, ir ļoti dažādi. Liene atklāj, ka daži iepriekš izdarījuši pat likuma pārkāpumus, tomēr kopā ar citiem iespējams mainīties. Liene un Līga atzīst, ka liela nozīme ir bara noskaņojumam, tādēļ jauniešu atrašanās centra vidē, nevis uz ielas, ietekmē labāk. Turklāt tiem, kuri vēlas apmeklēt centru, jāievēro iekšējās kārtības noteikumi, kuru izstrādē piedalījušies arī paši jaunieši.
Liene skaidro, ka par noteikumu pārkāpumiem tiek saņemti ķeksīši. Trīs ķeksīši ir kā trīs brīdinājumi. Vienam puisim jau esot sakrājušies divi, taču viņš, lai vērstu par labu noteikumu pārkāpšanu, uzkopis centra telpas.
Līga skaidro: Šeit, protams, nedrīkst ne smēķēt, ne lietot alkoholu, un jaunieši arī akceptē noteikumus. Runājam par smēķēšanas, alkohola kaitīgumu, bet saprotam, ka nevaram būt vienīgie cīnītāji – ar to jācīnās arī vecākiem. Mēs varam tikai izstāstīt savu viedokli.” Paredzēti arī pasākumi, kuros speciālisti skaidrotu kaitīgo ieradumu sekas.
„Plānojam, ka centrs būs ne tikai izklaides vieta, kur uzspēlēt spēles un pavadīt brīvo laiku, bet rakstīsim projektus, lai piesaistītu finansējumu. Tas varētu būt interesanti,” skaidro Līga. Arī jauniešiem aptaujas anketās vaicāts, ko viņi vēlētos darīt, un daļa piekritusi sagatavot projektus, tomēr daļa centrā vēlas tikai atpūsties.
Līga un Liene pastāstīja, ka ir dažādas idejas par pasākumiem, kuros varētu iesaistīties arī paši jaunieši, plānoti arī izglītojoši pasākumi, tikšanās ar populāriem cilvēkiem. Tomēr vadītājas vērtē, ka pagaidām ar pārāk nopietniem pasākumiem centra apmeklētājus var arī nobaidīt. Tā pirms kāda laika rīkots sarunu vakars, kurš apmeklēts nelielā skaitā, jo jauniešiem šķitis, ka tas būs pārāk nopietns, ka viņiem kaut kas būs jādara vai jāsaka. Tomēr Liene kopumā vērtē, ka jaunieši jau ir ievērojami atvērtāki nekā sākumā, nu jau iesaistās centra darbībā aktīvāk un izsaka arī savas vēlmes par nodarbēm.
Projektā ieplānots, ka jauniešu centrs pirmos piecus gadus būs bez maksas. Pēc tam pašvaldībai būs jālemj, vai to iespējams uzturēt pagastam, vai jauniešiem būs jāsamaksā kāda konkrēta naudas summiņa. Līdzīgi šogad būs jālemj par to, vai vecākiem būtu jāmaksā par laiku, ko bērni pavada „Zīļukā”, jo pagājuši būs projektā paredzētie divi gadi, kad apmeklējums ir bez
maksas.
Abi – jauniešu un bērnu – centri jau kļuvuši populāri, turklāt iedzīvotāji tos vērtē kā ļoti nepieciešamus.
Komentāri