Sestdiena, 21. decembris
Vārda dienas: Toms, Tomass, Saulcerīte

Arhīvistes atvaļinājums Sibīrijā

Druva
00:00
10.11.2007
13

Cēsu zonālā valsts arhīva daļas vadītāja

Kad mēs, cēsnieki, bijām sagādājuši biļetes lidojumam uz Krasnojarsku, lai no turienes tālāk dotos uz Sibīrijas ziemeļiem, Taimiras pussalu, latviešu izsūtījuma vietām mūžīgajā sasalumā, sastapāmies ar realitāti – Krievijā ir vietas, kuras atkal ir aiz „dzelzs aizkara”.

Viena no tādām vietām ir Noriļska Taimiras municipālajā rajonā. Situāciju vēl vairāk sarežģīja fakts, ka Taimiras apgabalam no 2007. gada piešķirts pierobežas zonas statuss. Esot Latvijā, grūti bija izzināt, pie kā jāvēršas, lai iegūtu atļaujas iebraukšanai slēgtajā teritorijā. Kamēr šo kārtību noskaidrojām, līdz izbraukšanas dienai bija atlicis mazāk par mēnesi, bet tikai mēneša laikā mums solīja dot atbildi par atļaujām. Ceļā uz Sibīriju devāmies bez tām, paļaujoties uz Krievijas federālā drošības dienesta virsnieku sapratni.

Ziemeļaustrumu Sibīrijas Putoramas plakankalnes nogāzēs, aiz 69. paralēles Taimiras pussalas ziemeļaustrumos, kur bija atklātas bagātīgas niķeļa un citu rūdu iegulas (pavisam 19 elementi no Mendeļejeva tabulas), 1935. gadā PSRS NKVD Galvenā nometņu pārvalde (GULAG) , izpildot 1935. gada 23. jūlija valdības lēmumu, tundrā uzsāka darbus niķeļa rūpnīcas celtniecībai.

Jau pirmajā gadā uz Noriļlagu nosūtīja 1200 cilvēku. Pēc gada lētais darba spēks bija jau 3000 ieslodzīto. Sākotnēji bija divas nometnes – Dudinka pie Jeņisejas un Noriļska pie Norilkas upes. 1940. gada 1. janvārī Noriļlagā jau bija 12 nometnes.

Uz Krasnojarskas apgabala ziemeļiem 1941. gada 14. jūnijā deportēja padomju varai „naidīgos elementus”, Latvijas armijas virsniekus. Viņu simtiem par kapavietu kļuva Šmita kalna pakāje Noriļskā. Arī 1949. gada 25. martā ģimenes izsūtīja uz Krasnojarskas apgabalu. Cilvēkiem, kuriem laimējās atgriezties no izsūtījuma, spilgtas atmiņas saglabājušās par bargo Sibīrijas klimatu, kas būtībā bija padomju varas represīvo iestāžu sabiedrotais. Daudzi izsūtītie gāja bojā nosalstot. Ziemeļos – Noriļskā un Dudinkā – mums neizdevās sastapt izsūtītos latviešus vai to pēctečus, bet Krasnojarskā gan, jo tur darbojas represēto latviešu un viņu pēcteču biedrība.

Ierašanās Krasnojarskā sakrita ar grāmatas, kurā apkopotas Trocka dēla Sergeja vēstules no izsūtījuma, prezentācijas pasākumu. Tajā iepazināmies ar starptautiskās vēsturiski izglītojošās un tiesībaizsargājošās sabiedrības „Memoriāls” Krasnojarskas nodaļas vadītāju Alekseju Babeju un Krasnojarskas novada valsts arhīva direktori Olgu Sorbiju, saņēmu uzaicinājumu apmeklēt arhīvu. Kamēr gaidījām Federālā drošības dienesta atļauju iebraukšanai Taimiras municipālajā rajonā, mums, izmantojot sociālo pazīšanos, radās iespēja apmeklēt gigantisko Krasnojarskas HES. Paradoksāli – stratēģiski svarīgajā objektā mums piekļuve bija brīva, bet nokļūšanai tundrā vajadzēja speciālas atļaujas.

Kad jau gandrīz bija zudušas cerības saņemt atļauju, kāds ģenerālis, neievērojot procedūru, to deva. Tā nu lidojām uz Taimiras (Dolgano – Ņenecu) autonomo apgabalu, kurš atrodas aiz Polārā loka. To apdzīvo nedaudz vairāk par 300 tūkstošiem cilvēku. Mani ceļabiedri Alvis Jansons un Vladimirs Fjodorovs atgriezās bērnības zemē, jo Alvis dzimis četrus kilometrus no Dudinkas pilsētas, izsūtīto latviešu apmetnē Kviešstrauti, Vladimirs – 120 km uz ziemeļiem. Šie 120 km maija beigās nebija pārvarami, jo ledus vēl nebija atbrīvojis vasaras ceļu pa upi, bet ziemas ceļa vairs nebija. Visi Taimiras apdzīvotie punkti atrodas pie upēm un ezeriem, kas atvieglo transporta satiksmi starp ciemiem. Par galveno transporta maģistrāli kā ziemā, tā vasarā tiek izmantota Jeņiseja.

Dudinkas pilsētā ar 20 tūkstošiem iedzīvotāju un lielu arktisko ostu, kas darbojas visu gadu, jau gaidīja administrācijas pārstāvis un pavadīja visas piecas dienas. Ar Taimiras novada administrācijas arhīva daļas priekšnieci Tatjanu Džohadzi iepazinos telefoniski, gatavojoties braucienam. Kolēģi Dudinkā mums trijiem bija sagādājuši nepieciešamo ielūgumu iebraukšanai Krievijā.

Dudinkā vairs nav valsts arhīva, bet rajona administrācijas arhīva daļa. Šādā statusā atrodoties, jautājumi par ārzemju kolēģes uzaicināšanu un atļauju izmantot dokumentus arhīva daļas priekšniecei bija jāsaskaņo ar administrāciju. Kā vēlāk noskaidrojām, parasti šāda veida uzaicinājumus privātām personām administrācija neizsniedz.

Taimiras novadpētniecības muzejā, kurš dibināts 1937. gadā, lai pētītu apgabala dabu, ziemeļu tautību tradicionālās kultūras un sociālistiskās pārmaiņas Taimirā, atsevišķa tēma ir „GULAGs Taimirā”. Muzeja darbinieki ar lielu pateicību pieņēma fotogrāfijas no Alvja Jansona ģimenes arhīva, uzņemtas Dudinkā 50. gados.

Alvis Dudinkā atgriezās tieši pēc 50, Vladimirs pēc 32 gadiem un novērtēja lielās pārmaiņas. Divu, trīs stāvu koka celtņu vietā tagad pilsētā ir pieci mikrorajoni arī ar deviņstāvu mājām. Piecdesmit gadu laikā izmainījusies arī daba, parādījušās lapegles, no kurām lielākās tikai mazliet pārsniedz cilvēka augumu. Brienot pa dziļu sniegu, atradām un aizdedzām pa svecītei pie izsūtīto somu un vāciešu piemiņas zīmēm.

Ņemot vērā citu Latvijas arhīvu kolēģu negatīvo pieredzi Krievijā un to, ka man nebija oficiālas vēstules, ko uzrādīt, biju samierinājusies ar domu, ka arhīvā neiekļūšu. Tomēr bez jebkādu formalitāšu kārtošanas mani tur gaidīja. Apmeklējums neaprobežojās tikai ar sarunu par abpusēji saprotamām un tuvām tēmām. Lai gan neizteicu vēlēšanos piekļūt dokumentiem, jo respektēju iepriekš telefoniskā sarunā dzirdēto, ka man interesējošie dokumenti lasītavā netiek izsniegti, biju ļoti pārsteigta, jo arhīva daļas priekšniece man to piedāvāja. Vēlāk uzzināju, ka viņa saņēmusi no administrācijas norādījumus: rādīt visu, kas interesē, tikai neko lieku. Pēc viņas domām, tas „liekais” varēja būt kartes. Vēl lielāku pārsteigumu radīja tas, ka dokumentus atļāva fotografēt. Nebija nekādu problēmu saņemt kopijas, pie tam bez maksas. Vērtīgākie dokumenti bija 1942. gadā sastādītās pavēles par deportēto cilvēku pieņemšanu darbā zivju pārstrādes rūpnīcās, kas būtībā ir izsūtīto saraksti. Dokumentu izpētei, protams, laika bija par maz. Arhīva darbinieces ne tikai atļāva dokumentus izmantot, bet arī pašas aktīvi iesaistījās informācijas meklēšanā. Tā nu ieguvu vērtīgas dokumentu kopijas, bet vēl vērtīgāki par tām ir nodibinātie kontakti ar kolēģiem aiz Polārā loka.

Noriļskā, bijušās ieslodzīto kapsētas vietā Šmita kalna pakājē, kopš 1991. gada 10. augusta izveidots piemiņas komplekss bojā gājušajiem baltiešu virsniekiem.

Šmita kalnā mūs sagaidīja pelēkas, raudošas debesis, pelēks sniegs un pelēka zeme… Tur nav ne bronzas, ne marmora, ne granīta, tikai vienkārša trijskaldņu piramīda un trīs astoņus metrus augsti koka krusti, un tomēr šī vieta atstāj dziļu iespaidu. Šmita kalna pakājē uzstādītajām piemiņas zīmēm nav nodarīti postījumi. To, ka šo vietu cilvēki apmeklē, apliecināja neizdegušas sveces un pirms kāda laika noliktie ziedi. Bijām arī mēs.

Tiekoties ar Krasnojarskas novada valsts arhīva direktori Olgu Sorbiju, atklājās, ka arī viņa ir dzimusi Taimirā, uz kurieni izsūtīti viņas vecāki – Pievolgas vācieši. Olga atcerējās latviešu ģimenes, ar kurām dzīvojusi vienā ciemā Ustj Portā. Olga bija pārliecināta, ka viņas vadītajā arhīvā Krasnojarskā neglabājas dokumenti par man interesējošo tēmu, tāpēc guvu nelielu ieskatu „Arhīva lasījumos”, kas veltīts dažādām tēmām un pēc nolasīšanas apkopoti izdevumos. Dāvinājumā saņēmu izdevumu ar referātu tēzēm „Starpetniskie sakari Jeņisejas reģionā”.

Priekšvēsture Krasnojarskas apgabala galvenās iekšlietu pārvaldes

informācijas dienesta arhīva apmeklējumam bija līdzīga kā Taimiras administrācijas arhīva daļas apmeklējumam Dudinkā. Kad par to interesējos no Latvijas, man paskaidroja, ka tādas atļaujas izdod tikai Maskavā, pie tam apgalvoja, ka arhīvā notiek remonts. Kad Krasnojarskā piezvanīju uz arhīvu, tomēr saņēmu laipnu uzaicinājumu ierasties. Pietika ar pasi, lai izrakstītu caurlaidi. Nekas arī neliecināja, ka arhīvā būtu remonts. Saņēmu izsmeļošu informāciju par arhīva dokumentu sastāvu un iespēju ieskatīties dokumentos, to, ka izsūtīto baltiešu krimināllietas no arhīva aizvestas 1962. gadā. Arhīvā glabājas plaša kartotēka, kas ar baržām no lēģeriem un citām nometinājuma vietām atvesta uz Krasnojarsku. Arī man ļāva šajā kartotēkā ieskatīties un kopīgi mēģinājām atrast ziņas par kādu bez vēsts pazudušu cilvēku. Atrastajai kartītei arhīvā sagatavoja kopiju. Kartotēka ir plaša, meklēšana ir diezgan apgrūtinoša. Lai atvieglinātu Baltijas valstu pētnieku darbu un saglabātu kartotēku, kas cietusi no mitruma, arhīva darbinieki ir iecerējuši kartotēkas datus ievadīt

datorprogrammā.

Starpvalstu politika un Krievijas masu informācijas līdzekļu radītā ažiotāža par “kaitīgajām” Latvijas šprotēm un igauņu “vandalismu” Tallinā bija atstājusi iespaidu arī uz arhīvu kolēģiem Krasnojarskā un Dudinkā. Tomēr ciemakukuli – Latvijas šprotes – Krasnojarskā arī tagad novērtēja augstāk par Rīgas melno balzamu. Bet uz manu aicinājumu atbraukt paciemoties Latvijā kolēģi tomēr atbildēja: „Paldies, labāk brauciet jūs pie mums.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Zosēnos tradīcija – pašiem radīt svētkus

00:00
21.12.2024
37
2

Jau vairākus gadus Zosēnos iedzīvotāji Melnbāržos laukumā pie kultūras nama paši organizē un rīko sev sirsnīgus svētkus. Viena no tādām reizēm bija trešajā Adventē, kad vietējie gan andelējās ar pašu darinātiem labumiem, gan sagaidīja rūķenīti Snipiņu un Ziemassvētku vecīti Rumpompo, ar ko kopā devās rotaļās, izbrauca kamanās. Īpašu prieku bērniem sagādāja Ziemas­svētku vecīša ierašanās uz […]

Kādi bija un ir piebaldzēni

00:00
20.12.2024
58

Jaunpiebalgā, Vecpie­balgā, Inešos un Zosēnos aizvadītā vasara paliks atmiņā ar piebaldzēnu mērīšanu. “Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekta Piebalgā” datu ievākšanas daļas noslēguma pasākums sākās ar Vecpiebalgas deju kolektīva “Mudurainis” un  Jaunpiebalgas jauniešu deju kolektīva “Piebaldzēni” dejām. Projekta komanda piebaldzēniem, kuri Vecpiebalgas kultūras namā bija sanākuši krietnā pulkā, stāstīja gan par secinājumiem, kas gūti, analizējot 1936.gada  […]

Seniori saņem siltās jakas

00:00
19.12.2024
54
2

Sociālās aprūpes centra “Sērmūkši” un “Mārsnēni” iemītnieki saņēma dāvinājumu – siltas jakas. Tuvojoties Ziemassvētkiem, SIA “ZAAO”, AS “AJ Power Recycling” un SIA “IRVE” īstenojuši sirsnīgu iniciatīvu, senioriem ziedojot vairāk nekā 130 siltās jakas, tādējādi rūpējoties, lai vēsajos ziemas mēnešos sociālās aprūpes centru iemītniekiem būtu silti. Ziedojumu saņēma biedrības “Labāka rītdiena” četri sociālās aprūpes centri, tai […]

Dzejā izskan gan prieks, gan sociāli sāpīgi jautājumi

06:17
18.12.2024
22
1

Novembra izskaņā Rīgas Latviešu biedrības namā norisinājās Nacionālais dzejas slams, kurā piedalījās dzejnieki, kas bija iekļuvuši kādā no 11 sezonas dzejas slamu fināliem, arī no dzejas slama Cēsīs un festivālā “Veidenfests”. Decembrī Cēsīs, mākslas telpā “Mala”, notika viens no dzejas slamu pēcfināla pasākumiem, kurā savu dzeju runāja reģionu dzejas slamu finālisti un uzvarētāji no visas […]

Uz Ziemassvētku tirdziņu pēc prieka un dāvanām

00:00
18.12.2024
56
1

Ziemassvētku tirdziņā Līgatnes kultūras namā valda nesteidzīga rosība. Apmeklētāji ienāk, vispirms pārlaiž skatienu, dažs uzreiz secina: “Te jau ir izstāde!” Tad sāk iepazīt plašo piedāvājumu. Tirdziņa rīkošanas idejas uzturētāja, Amatu mājas vadītāja Daina Birne atzīst, ka šogad beidzot jūtams, ka cilvēki kļuvuši brīvāki, vēl pērn bija jūtama pandēmijas laika pieredze. “Māj­ražotāji, amatnieki bija gan samazinājuši […]

Ar repu aicina nepilngadīgos likumpārkāpējus ieraudzīt pozitīvas iespējas

00:00
17.12.2024
59
1

Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem Valsts probācijas dienesta akcijā “Cilvēks – cilvēkam” viesojās pirmais Latvijas repa improvizācijas teātris. “Reps ir valoda, kas saprotama jauniešiem, un populārs veids, kā izpausties. Tajā ir daudz teksta, tā rakstītājs var izrakstīt savu sāpi, nevis to izlikt pret cilvēkiem,” “Druvai” teica Edgars Gertners, viens no projekta dalībniekiem, brīdi pirms viesošanās iestādē. […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
23
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
25
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
19
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
24
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi

Pārdod

23:57
24.11.2024
31

Mēs tīram dīzeļfiltrus visiem automobiļu, kravas transporta, traktoru, harvestera, kombaina un iekrāvēju modeļiem. Neatkarīgi no jūsu transportlīdzekļa veida, piedāvājam profesionālu un efektīvu tīrīšanu. Šī dīzeļfiltru tīrīšanas tehnoloģija ar augstu tvaika temperatūru neietver ķīmisku līdzekļu izmantošanu procesa atvieglošanai, kas nozīmē, ka process ir pilnībā ekoloģisks. Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu vai zvaniet.

Pārdod

23:57
24.11.2024
32

Piedāvājam kvalitatīvas rekuperācijas un ventilācijas sistēmas Jūsu mājām un birojam. Nodrošinām svaigu gaisu un energoefektivitāti, samazinot siltuma zudumus un uzlabojot iekštelpu mikroklimatu. Piedāvājam pilnu servisu – sākot no konsultācijas līdz uzstādīšanai. Uzlabojiet gaisa kvalitāti un ietaupiet enerģiju ar mūsu uzticamajiem risinājumiem. Sazinieties ar mums, lai izvēlētos piemērotāko sistēmu Jūsu vajadzībām! Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu […]

Pārdod

23:56
24.11.2024
28

Piedāvājam dažādus apkures risinājumus Jūsu mājām un/vai biznesam. Mūsu klāstā atradīsiet grīdas apsildes sistēmas, infrasarkanos paneļus, gāzes sildītājus un citus energoefektīvus risinājumus, kas nodrošinās komfortu un ietaupīs Jūsu izdevumus. Nodrošinām profesionālu konsultāciju un uzstādīšanu, lai Jūs varētu izvēlēties piemērotāko variantu savām vajadzībām. Sazinieties ar mums jau šodien un uzziniet, kā varam uzlabot Jūsu apkures sistēmu! […]