Ģimenes ārstu skaits uz 1000 iedzīvotājiem Latvijā ir viens no zemākajiem Eiropas Savienības dalībvalstīs.
Tas apgrūtina veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem. Gandrīz trešdaļa nodarbināto ārstu, tostarp ģimenes ārsti, ir pirmspensijas vai pensijas vecumā, kas tuvāko gadu laikā arī izmantos iespēju doties pelnītā atpūtā.
Tāpēc Veselības ministrijas speciālisti, slimnīcu vadītāji vairs neslēpj, ka jau tuvākajā laikā veselības aprūpes iespējas, to pieejamība būs dziļā bedrē, no kuras izkulties līdzēs vien jauni profesionāļi. Tieši tie jaunieši, kuri tagad absolvē vidusskolas un ģimnāzijas un varētu sākt piepildīt sapni par mediķa profesiju. Tomēr vai tā ir sapņu profesija? Izrādās, ka ne. Pie augstākajām mācību iestādēm, kurās māca topošos ārstus, studētgribētāji jau gadiem
nedrūzmējas garās rindās. Priekšroku atdod sapnim par darbu tiesas zālē, notāru kabinetos, spodrina uzņēmumu sabiedrisko tēlu un dzīvi dažādo, meklējot iespējas strādāt par žurnālistiem.
Veselības aprūpes sistēmā strādā tikai 11 procenti ārstu, kas ir jaunāki par 35 gadiem. Par to, ka noveco mediķu kolektīvi, bieži uzsvēruši nozares arodbiedrību vadītāji, skaidrojot, ka pašreizējais mediķu atalgojums, lielais darba apjoms nesekmē jaunu, ilgi skolotu un talantīgu profesionāļu piesaisti nozarei. Cēsu rajona slimnīcas vadība pagaidām uzsver, ka speciālistu un strādājošo pietiek, bet par jaunu kadru piesaisti ir jādomā, tāpēc slimnīca plāno attīstību, ievieš jaunas tehnoloģijas. Mūsu rajonā netrūkst arī ģimenes ārstu, kaut praksēs pierakstīto pacientu skaits ir visai augsts un lauku ārsti palīdz iedzīvotājiem pat vairākos pagastos.
“Ārstam ir iespēja dzīvot ļoti vērtīgu dzīvi. Es gribēju par ārsti kļūt un nekad šo izvēli neesmu nožēlojusi. Ārstam ir radošs, atbildīgs mūžs. Un esmu pārliecināta, ka tagad ārsti risina daudzas svarīgas problēmas, lai sakārtotu veselības aprūpes sistēmu valstī, bet pēc desmit gadiem tieši ārsti Latvijā būs turīgi cilvēki, daudz strādās un būs novērtēti,” tā, uzrunājot skolēnus Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā, sacīja ģimenes ārste Vizma Olte, kura piekritusi piedalīties projekta “Informācijas dienas 26 Latvijas reģionu vispārizglītojošās skolās – izvēlies ģimenes ārsta profesiju!” pasākumos, lai aicinātu jauniešus izvēlēties studēt medicīnu un palīdzēt cilvēkiem.
Izglītības un zinātnes ministrijas speciālisti veikuši pētījumu un noskaidrojuši, ka jauniešiem bieži ir grūtības izvēlēties virzienu tālākai izglītībai. Pusei jauniešu nav pietiekamas informācijas par tālākas izglītības iestādēm, dažādām profesijām un to nākotnes perspektīvām, kā arī vidusskolēni līdz pat mācību iestādes absolvēšanai nav raduši iespējas pārliecināties par savu profesionālo piemērotību.
Šis projekts ilgst jau pusgadu un ir sasniedzis arī interesentus Cēsīs. “Projekta tiešais mērķis ir aicināt vispārizglītojošo skolu 9.-12. klašu skolēnus apgūt ģimenes ārsta profesiju, informējot par studiju un karjeras iespējām. Projekta laikā 26 Latvijas pilsētu skolās notiek semināri, kuros piedalās praktizējoši ģimenes ārsti un Latvijas Universitātes vai Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas fakultātes rezidenti, lai dalītos ar praktisko un studiju pieredzi,” tikšanās reizē ar skolēniem uzsvēra Cēsu rajona padomes galvenā speciāliste veselības jautājumos Skaidrīte Astahovska-Eglīte.
“Druva”, apmeklējot informatīvo semināru, novēroja, ka lielāka interese par ārsta profesijas apguvi noteikti ir meitenēm, kuras šajā vai nākamajā pavasarī pabeigs mācības ģimnāzijā. Seminārs bija visai kupli apmeklēts, bet vien kādi pieci, seši jaunieši publikas priekšā atzinās, ka vēlētos apgūt un darīt šo vērtīgo darbu.
“Es noteikti zinu, ka vēlos mācīties par ārsti. Jau divas vasaras strādāju slimnīcā- traumatoloģiskajā un reanimācijas nodaļā. Man patīk slimnīcas vide, patīk palīdzēt cilvēkiem. Es jau tagad zinu, ka to varu izturēt un gribu būt ārste,” sacīja Monta Vīņaude, kura pēc pāris mēnešiem absolvēs skolu un mēģinās iestāties ārstniecības fakultātē. Monta vēl nezināja, vai gribētu būt tieši ģimenes ārste, jo mācoties ir iespēja spēkus izmēģināt dažādās specialitātēs.
“Man liekas, ka ārsta profesija ir ļoti vajadzīga. Tā piedāvā lielas iespējas un vienmēr būs darbs,” sprieda 11. klases skolniece Džeina Šulte, un vēl pāris meitenes nepiekrita viedoklim, ka ārsta darbs nav prestižs un ir nepietiekami atalgots. Jaunieši bija pārliecināti, ja mediķa profesija tiešām izrādīsies viņu aicinājums, tad pārliecināti šo soli spers.
Lai jaunieši labāk saprastu ģimenes ārstu darba ikdienu, šī projekta laikā skolēni var piedalīties arī eseju konkursā „Kāpēc kļūt par ģimenes ārstu”. Labākajiem eseju autoriem būs iespēja piedalīties ēnu dienā ģimenes ārsta praksē.
Projektu realizē sabiedrības veselības aģentūra, to līdzfinansē Eiropas Savienība no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem.
Komentāri