Laikā, kad kreditēšanas apjomi bankās mazinājušies un nekustamo īpašumu pirkšanas un pārdošanas bums pierimis, “Druva” devās uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Vidzemes reģionālās iestādes Cēsu nodaļu, lai uzzinātu, cik daudz nekustamo īpašumu pieder rajona ļaudīm.
Pēc nodokļu informatīvās sistēmas datiem zināms, ka vairāk par 15 nekustamajiem īpašumiem pieder 27, vairāk par 10 – 28 un vairāk par pieciem nekustamajiem īpašumiem – 154 rajona cilvēkiem.
VID Cēsu nodaļas nodokļu maksātāju konsultācijas daļas vadītāja Mirdza Kuzņecova stāsta, ka aptaujātie nekustamo īpašumu saimnieki uz VID jautājumu, par kādiem līdzekļiem ieguvuši savus īpašumus, visbiežāk saka – uzdāvināja, realizēju ienākumus no kokmateriālu izstrādes, iegādājos par saviem līdzekļiem, privatizēju par
sertifikātiem, iegādājos, izmantojot kredītu. Retāk cilvēki min tādus nekustamo īpašumu ieguves veidus kā – atdeva radinieki vai izmantoti aizņēmumi no paziņām.
M.Kuzņecova skaidro, ka nodokļu administrācijai joprojām aktuālas tēmas ir nodokļu maksātāju izvairīšanās no nodokļu nomaksas, fizisko personu ienākumu slēpšana un nereģistrētas saimnieciskās darbības veikšana.
“Valsts ieņēmumu dienesta Cēsu nodaļas uzmanības lokā ir fiziskās personas, kas veic darījumus ar nekustamajiem īpašumiem. Tai skaitā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamā ienākuma noteikšanu uz aprēķinu pamata, tā rezultātā konstatēti daži nodokļu maksātāji, kas nodarbojas ar saimniecisko darbību – veic darījumus ar nekustamajiem īpašumiem, nereģistrējoties kā nodokļu maksātājs,” stāsta nodokļu maksātāju konsultācijas daļas vadītāja un atzīst, ka VID Vidzemes reģionālās iestādes Cēsu nodaļa veic pasākumus, aicinot personas reģistrēties nodokļu maksātāju reģistrā, aicinot uz pārrunām, lai sniegtu konsultācijas par ienākumu veidiem darījumos ar nekustamajiem īpašumiem un aicinot iesniegt atbilstošas deklarācijas un pārskatus.
“VID Vidzemes reģionālās iestādes Cēsu nodaļas amatpersonas katru fizisko personu izvērtē pēc nodaļas rīcībā esošām datu bāzēm. Par iepriekš minēto Cēsu nodaļas rīcībā ir atlasīts saraksts datu noliktavā par nodaļā esošām fiziskām personām piederošiem nekustamiem īpašumiem. Pirmkārt, tiek izvērtēti fiziskās personas deklarētie Latvijas Republikā saņemtie ienākumi un avansā samaksātie nodokļi, otrkārt, tiek stingri kontrolēts, vai fiziskās personas nekustamie īpašumi tiek izīrēti vai iznomāti citai fiziskai vai juridiskai personai, treškārt, tiek pievērsta uzmanība, vai nodokļu maksātājs ir reģistrējis saimniecisko darbību,” komentē M.Kuzņecova un piebilst, ka līdz šī gada janvāra vidum VID Vidzemes reģionālās iestādes Cēsu nodaļā uz pārrunām un rakstisku paskaidrojumu sniegšanu uzaicinātas 49 fiziskas personas, no kurām atsaukušās 46.
“Pēc paskaidrojuma iesniegšanas katra persona tiek izvērtēta, un tiek lemts par turpmākiem pasākumiem,” saka M.Kuzņecova.
Komentāri