Otrdiena, 8. aprīlis
Vārda dienas: Edgars, Danute, Dana, Dans
weather-icon
+-3° C, vējš 3.19 m/s, Z vēja virziens

Novadnieks: Vēstures notikumi, kas neskāra retu dzimtu

Sarmīte Feldmane
10:49
27.09.2024
137
Mbrali1

Domubiedri Māris Niklass, Agris Šults, Ēvalds un Laila Krieviņi. FOTO: Sarmīte Feldmane

2021.gadā likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” tika ierakstīta Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres diena.

Latvijas Nacionālajā enciklopēdijā    par nacionālajiem partizāniem teikts: “Latvijas iedzīvotāju bruņota cīņa ar partizānu kara metodēm pret Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) okupācijas režīmu 08.1944.–05.1957.” Latvijā ir apzinātas vairāk nekā 200 vietas, kur pēckara gados darbojušās nacionālo partizānu grupas, tautā sauktas par mežabrāļiem.  Sērmūkšos    izveidota piemiņas vieta bojā gājušajiem nacionālajiem partizāniem, turpat blakus apskatāms bunkurs, kādā viņi dzīvoja. Drabešu pagasta Melturos nodibinājums “Brunis” izveidojis    bunkuru, kurā apskatāma ekspozīcija ar sadzīves priekšmetiem, partizānu personīgajām mantām, ir ieroči, fotogrāfijas. Bunkurs izveidots pēc mežabrāļu stāstiem un atmiņām par dzīvi mežos, slēpjoties un cīnoties par neatkarīgu Lat­vijas valsti. Apskatot šos bunkurus, atklājas drosme aizstāvēt savu zemi,    valsti, spēja izdzīvot un nepadoties bez kaujas.

Bruņotajā nacionālās pretošanās kustībā iesaistījās: dezertieri un tie, kuri nevēlējās dienēt Sarkanajā armijā; bijušie leģionāri un citu vācu karaspēka vienību karavīri, neliels skaits dezertieru no tām; bijušie aizsargi, policisti; vācu okupācijas laika pašvaldības iestāžu darbinieki; personas, kurām dažādu iemeslu dēļ nebija iespējas legāli dzīvot padomju okupācijas apstākļos, jo draudēja represijas. “Cīņās krita vai izdarīja pašnāvību 2407 partizāni, arestēti tika 5489, no kuriem 498 cilvēkiem izpildīts nāvessods. Lega­lizējās 4341 cilvēks, no kuriem lielākā daļa vēlākajos gados, neskatoties uz amnestiju, tika arestēti vai deportēti. Precīza informācija par okupācijas režīma spēku zaudējumiem nav zināma, bet tie varētu sniegties līdz dažiem tūkstošiem kritušo un ievainoto,” vēsta “Nacionālā enciklopēdija”.

Nacionālo karavīru bruņotā pretošanās padomju varai vairāk nekā 50 gadus bija noklusētā vēsture.  Kaut daudzās dzimtās bija mežabrāļi, par to nerunāja. Pasā­kumā Melturos, kur pulcējās vēsturnieki, novadpētnieki, vēstures entuziasti un dzimtu pētnieki, kārtējo reizi atgādināja, ka mežabrāļu cīņas ir maz pētītas, maz pierakstītas atmiņas, aculiecinieku stāsti, bet ir atrodami fakti, dokumentētas liecības. Mag.hist. Haralds Bruņinieks    atgādināja, ka mežabrāļu galvenais mērķis bija atjaunot Latvijas valstiskumu. Viens no uzdevumiem – likvidēt kompartijas aktīvu, valsts drošības un iekšlietu darbiniekus, tos, kuri bija vainojami iedzīvotāju represijās. “Sākumā tika veidotas lielākas apmetnes ar vairāk cilvēku, bet pēc pirmajām sadursmēm bija skaidrs, ka tā to darīt nedrīkst. Nacionālie karavīri nebija gatavojušies partizānu karam. Pamazām tika gūta pieredze, izmantoti savējie, kuri kalpoja varai, arī saimnieciskās struktūras, kas palīdzēja veikt operācijas. Sadursmēs katram bija viens mērķis – ar nāvei nolemtā apziņu cīnīties līdz galam. Arī čekas protokolos to var izlasīt – viņiem nebija, ko zaudēt. Ja apcietinās, spīdzinās un nošaus.    Pēdējie palika tie, kas bija saistīti ar dienestu vācu armijā vai tās atbalstīšanu. Viņi zināja savu likteni,” stāstīja vēsturnieks H. Bruņinieks. Pēc 1949.gada deportācijām viņiem pievienojās sievietes, sirmgalvji, bērni, tā kaujas spējas mazinājās. “Vara dažādiem līdzekļiem mēģināja savervēt savā pusē. Nacionālo partizānu karā nevaram apiet to, kas saistās ar holokaustu. Bija personas, kas tajā iesaistītas. VDK bija interesanti viņus savervēt, iesūtīt mežabrāļu grupās.  Bija meža­­­brāļi, kuri nepildīja uzdevumus.

Varo­nība vairāk lasāma romānos, re­ālajā dzīvē tik vienkārši nav,” skaidroja vēsturnieks, kurš 20 gadus pētījis nacionālo partizānu cīņu pret padomju okupāciju. Viņš arī uzsvēra, ka pētījuma mērķis bija atainot tā laika notikumus un cilvēkus.“VDK meklēja vājos punktus, meklēja sievietes, jo mīlestību nevar aizliegt. Centās viņas ietekmēt, salauzt,” bilda H.Bruņinieks un pastāstīja kādu likteņstāstu. Kāda kundze tikai pēc Atmodas uzzināja, ka viņas tēvu nošāva, jo mamma sadarbojās ar čekistiem. Mam­­­­­mai bija jāizlemj, vai izglābt divus bērnus, savu māti un sevi. “Kundzei tad bija trīs gadi, viņa atceras, ka istabā uz galda stāvēja zila cepure un kaut kas līdzīgs pannai. Tagad zinām, tas bija ložmetējs. Visi sēdēja un gaidīja, kad pārnāks tēvs. Māte viņai tā arī nespēja šo noslēpumu atklāt,” pastāstīja H.Bruņinieks un piebilda, ka līdzīgu stāstu ir daudz. “Nacionālo partizānu karā visa sagāde bija pašu rokās, nekādas palīdzības nebija. Ja būtu saņēmuši Rietumu palīdzību, uz ko mežabrāļi cerēja, kāda būtu situācija tad, nezinām. Mežabrāļi bija spiesti rekvizēt pārtiku.  Vis­biežāk to darīja no padomju saimnieciskajām struktūrām, veikaliem. Nozīmīgs bija vietējo atbalsts,” klāsta vēsturnieks un atgādina, ka mežabrāļiem pašiem bija arī jāgādā par apģērbu, apaviem. Viņš izstāsta kādu gadījumu Sēlijas pusē. Sviestotavā ieradušies mežabrāļi, pārģērbušies Sarkanās armijas formās, runāja krieviski, jo starp viņiem bija gūsteknis. Sarunā noskaidroja, kas tur atrodas, cik bruņotu cilvēku apsargā. Sargam iestāstīja, ka viņu mežā esot daudz, bet apgāde slikta, tāpēc vajag sviestu. Mežabrāļi sviestu atņēma, to aizveda un pārdeva Ļeņingradā, par naudu iegādājās zābakus un citas ikdienā nepieciešamas lietas. Bijis arī tāds gadījums. Tikko beigusies nobalsošana padomju vēlēšanās, komisija tūlīt sāks skaitīt balsis, zālē ienāk mežabrāļi. Liek visiem nostāties miera sardzē un nodziedāt Latvijas himnu “Dievs, svētī Latviju!”. Tad aiziet.   Savāktās atmiņas ataino laiku un cilvēkus sev, savai pārliecībai izšķirīgos brīžos. Tajās netrūkst nežēlības, vardarbības, jo tikai tā var izglābt    ne vien savu dzīvību, arī biedru un sev tuvo cilvēku.

Latvijas Nacionālo karavīru biedrības valdes priekšsēdētāja Emīla Gaiļa mātes dzimta ir no Liepas pagasta. Viņa vectēvs bija Alberts Daukšs no “Keviņiem”.

Mbrali
Nacionālo partizānu bunkura ekspozicija teritorija Melturos. FOTO: Sarmīte Feldmane

“Kad uzzināju, ka vectēvs bijis mežabrālis, sāku interesēties. Uzzināju par Kabiles kauju 1945. gada Ziemassvētkos, vienu no spilgtākajām pēckara bruņotās pretošanās  izpausmēm Kur­zemē, tad par sadursmi pie Rauņa. Abās piedalījās Alberts Daukšs,” atklāja E.Gailis un atgādināja, ka
vectēvs tāpat kā citi liepēnieši bija dienējuši Latvijas armijā, patriotiski noskaņoti. “Bērnībā redzējuši, kā tiek sakauts landesvērs. Lai kāds bija arī informatīvais karš, viņi gāja taisnu muguru,” uzsvēra E.Gailis.    Atvaļināts pulkvežleitnants, vēstures entuziasts Ēvalds Krieviņš atgādināja, ka par nacionālajiem karavīriem, viņu cīņām runā, sākot no 1944.gada, bet pretošanās sākās 1941.gadā. To, pētot periodikas materiālus, meklējot faktus datu bāzēs, secinājis gan novadpētnieks liepēnietis Aivars Vilnis, gan E.Gailis un Ē. Krieviņš.    Ē. Krieviņš pastāstīja par līdz šim maz zināmo liepēniešu un čekistu sadursmi.   

“Izpētot dažādus dokumentus, kartes,  bruņoto vīru uzbrukums Sarkanajai armijai pie Rauņa bija pirmais. Tas tāpat kā vēlākos gados būtu uzskatāms par bruņotu pretošanos. Tika nogalināti trīs čekisti un poļitruks. Nākamajās dienās sadursmes notika arī Limbažos, Raganā,” pastāstīja Ē. Krieviņš un    piebilda, ka 1941.gada cīnītāji atšķīrās no pēckara gadu partizāniem. Viņi lielākoties bija Lat­vijas armijas virsnieki un karavīri, aizsargi, disciplinēti, apmācīti. “Arī viņi jāsauc par nacionālajiem partizāniem, jo mērķi bija Lat­vijas valstiskums un    atriebšanās par padomju laikā pastrādāto,” uzskatus pauda Ē Krieviņš.

Par to, kas 1941.gada 3. jūlijā    noticis pie Jaunraunas pagasta Rauņa krogā,  saglabājies  Al­berta Daukša stāstītais. Ē. Krieviņš pakavējās viņa atmiņās: “Dažas dienas pēc Jāņiem Liepas pagasta “Ķeviņu” mājās ienācis dezertieris karavīrs Viktors Krustiņš, kurš pastāstīja par Rīgas krišanu. Sarkanās armijas, drošības, iekšlietu karavīri, padomju varas pārstāvji steigā atkāpās. Viņi nolēma sākt kaut ko darīt, lai atgādinātu, ka padomju vardarbība nav aizmirsta. Pēc 14.jūnija represijām ne viens vien pazīstams slēpās mežā. Mežā viņi satika bijušo 8.Daugavpils kājnieka pulka kapteini Pommeru, vēlāk arī leitnantu Grinduli un jātnieku pulka virsleitnantu Turku, kopā astoņus vīrus,kuriem bija dažādas šautenes un patronas.   

Klīda baumas, ka čekisti no Cēsīm bēgšot pa Raunas ceļu.  Šķērsojot Raunu, no uzkalna bija pārskatāma ieleja starp Vaives upi un Rauni. Aiz tilta bija redzama kravas automašīna, ap kuru locījās divi vīri.  No Cēsu puses piebrauca limuzīns, no kura izkāpa daži civilās drēbēs un piegāja pie kravas auto. Bija skaidrs, ka tie ir čekisti. Grupa atklāja uguni. Čekisti paslēpās aiz automašīnām un atklāja pretuguni. Apšaude ilga apmēram stundu. Drīz vien no Cēsu puses ieradās divas kravas automašīnas ar karavīriem.   

Izvērsušies kaujai, viņi sāka pārmeklēt tuvākās mežmalas, bet grupa jau bija atstājusi kaujas vietu. Tūlīt aiz Vaives tilta,    mežmalā, bojāgājušos apraka. Vēl ilgi klīda nostāsti par noslēpumainu apbedījumu tajā vietā. Pēc kara, kad tika pārapbedīti Vaives dzirnavu un Priekuļu apkārtnē kritušie padomju karavīri, 3.jūlijā kritušie tika pārapbedīti Priekuļu Brāļu kapos ar atzīmi – pārējie.” E.Gailis pastāstīja, ka vectēvu A.Daukšu partizāna gaitas aizvedušas uz Kabili. 1946. gadā    nodevības rezultātā čekisti viņu aizturēja Rīgā. Pēc izrādītās pretošanās Stūra mājā smagi piekāva, notiesāja, bet Latvijā viņš atgriezās 1956. gadā.  E. Gailis pastāstīja, ka vectēva čekas lietā lasāms, ka A.Daukšs izšauj raķeti un sākas Kabiles kauja.  “Nav tik svarīga lielā vēsture, cik dzimtu vēsture, kas daudziem maz zināma. Svarīgi pētīt datu bāzes un likt kopā faktus, atmiņu stāstus. Pētniecība jāturpina. Tas ir katra pašapziņas un identitātes jautājums,” pārliecināts E.Gailis, bet Ē.Krieviņš uzsvēra, ka ir jāapzina iepriekšējo paaudžu dzimtas stāsti, jo tie atklāj vēsturi to acīm, kuri šo laiku piedzīvoja.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jubilejas amatiermākslā

14:58
01.04.2025
29

Teātrim Cēsīs – 150 Starptautiskajā Teātra dienā ar muzikālu izklaidējoši informatīvu pirmizrādi “Lai top izrāde!” jeb teātrim Cēsīs 150 Cēsu Teātris aicināja ieskatīties izrādes tapšanas gaitā – lugas lasīšanā, tekstu apgūšanā, tērpu izvēlē, rādīja ģenerālmēģinājuma un pirmizrādes norisi. To visu caurvija vēstures fakti par teātri, kurš arvien bijis viens no pazīstamākajiem amatierteātriem Latvijā. Ar Cēsu […]

Valsts aizsardzība

14:52
01.04.2025
49

Maijā arī Cēsu novada teritorijā norisināsies plašas militārās mācības – “Kristāla bulta 2025” Maija sākumā Vidzemē, tostarp arī Cēsu novada teritorijā, risināsies vērienīgas militārās mācības “Kristāla bulta 2025”. Lai informētu Vidzemes iedzīvotājus par to norisi, pagājušajā piektdienā Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajā bāzē “Ādaži” rīkoja tikšanos ar žurnālistiem. Tajā piedalījās arī NATO sabiedroto spēku […]

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
40

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
183

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
63

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
32

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Tautas balss

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
13
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
23
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
32
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
28
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
42
42
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Sludinājumi