Ceturtdiena, 3. aprīlis
Vārda dienas: Daira, Dairis, Daiva, Daivis

Līdzdalība. Biedrība pēta, kā atbalstīt seniorus

Iveta Rozentāle
10:41
22.11.2024
35
Fonds (4)

Bezmaksas pasākumi svarīgi. Senioru vientulības mazināšanai būtiski ir bezmaksas pasākumi, uz kuriem tiek nodrošināts arī transports, tā secinājusi biedrība “Amatas novada attīstības fonds” pēc veiktās aptaujas. Arī biedrības organizētais un plaši apmeklētais koncerts ar dziedātāju Ainaru Bumbieri to apliecināja. FOTO: no albuma

Vēloties uzlabot senioru dzīves kvalitāti, atvieglot ikdienu un mazināt sociālo atstumtību, biedrības “Amatas novada attīstības fonds” pārstāvji sociālās jomas projektā “Sadzirdēt senioru” ciemojušies pie Cēsu novada Amatas un Drabešu pagasta senioriem, lai labāk izprastu, kā katrs jūtas, kas patlaban svarīgākais un kāds atbalsts nepieciešams. Aptauja veikta sadarbībā ar Amatas apvienības pārvaldi, finansējumu biedrība ieguvusi paš­valdības Sociālā dienesta projektu konkursā.

Aptaujā piedalījušies teju simts senioru, tajā skaitā cilvēki, kas dzīvo gan vieni, gan divatā ar dzīvesbiedru, gan lielākā ģimenē. Atšķirīgas arī dzīvesvietas, aptaujāti viensētās, individuālās mājās ciematā, dzīvokļos un sociālās aprūpes iestādē dzīvojoši. In­for­māciju apkopoja, ar to un secinājumiem seniorus iepazīstināja biedrības rīkotā saietā. Iegūtie dati palīdzēs plānot pasākumus un nodarbības, kas iespējami tuvu atbilst senioru vajadzībām.

Būtisks jautājums – kā tu jūties

Biedrības “Amatas novada attīstības fonds” valdes priekšsēdētāja Rita Bukovska pasākumā, kurā seniorus iepazīstināja ar    aptaujas rezultātiem, uzsvēra, ka ļoti nozīmīgs jautājums senioriem ir – kā tu jūties. Viņa norādīja, ka daži seniori atzina, ka šo jautājumu nav dzirdējuši vairākus gadus. “Aptaujā vaicājām, kā viņi jūtas, cik droši jūtas un kāda ir transporta pieejamība, bet ar to mūsu saruna nebeidzās. Seniori nereti rādīja albumus, dalījās    dzīvesstāstos, būtībā tā viņiem bija iespēja parunāties, paust arī savas vēlmes un vajadzības. Viņi saņēma ikdienišķu, bet tik būtisku pakalpojumu – sarunu ar līdzcilvēku,” teic R. Bukovska.

Arī “Druvai” valdes priekšsēdētāja norādīja, ka ir seniori, kas, pat dzīvojot ģimenē, jūtas vientuļi, nevēlas traucēt ģimenes locekļus, tādēļ ikdienu aizvada savā nodabā, vientulībā. “Aptaujas senioriem bija iespēja aizpildīt bibliotēkās, braucām pie vecļaudīm arī personīgi. Mūs uzņēma un dalījās ar savu sāpi arī cilvēki, kas nevienu no mums nepazina. Ir seniori, kuri veselības problēmu dēļ nevar iziet no mājas, bet sabiedrība tāpat ir vajadzīga. Secinājām, ka pašvaldībā būtu vajadzīgs cilvēks – labbūtības speciālists, kurš vismaz reizi mēnesī, bet vēlams vēl biežāk,    aizbrauktu pie senioriem tieši parunāties.”

Vērtējot, kad gados vecie visvairāk izjūt vientulību, secināts, ka visbiežāk to piedzīvo rudenī un ziemā. “Tas ir jāpatur prātā, par to jāpiedomā, plānojot un organizējot turpmākās aktivitātes senioriem,” uzsver Rita Bukovska. Senioriem, kas dzīvo vienatnē, vissvarīgākais ir tuvinieku apmeklējums. Tāpēc ir svarīgi, ka ģimene tam atrod laiku. Palīdzēt var draugi, paziņas, kaimiņi: “Ja kaimiņš apjautājas, vai kaut ko nevajag, aprunājas, arī tas senioram nozīmē daudz. Tāpēc draudzējieties, veidojiet draugu loku,” iesaka R. Bukovska, “seniors var ikdienā nejusties vientuļš, bet, ja dzīvesbiedrs nokļūst slimnīcā, ir satraukums, reizēm apjukums, tad ir nozīmīgs apkārtējo atbalsts.” Aptaujās labus vārdus dalībnieki sacījuši par pensionāru biedrību, kas palīdz veidot draudzību, rada interešu grupas. Ja līdzekļi ļauj, seniori vientulību kliedē, apmeklējot arī kino, kultūras pasākumus, koncertus. Bet tieši tāpat seniori norādījuši, ka izmanto bibliotēkas pakalpojumus, izvēlas grāmatu un arī parunājas. Seniori, kuriem nav tuvinieku, labprāt rūpējas par kādu mājdzīvnieku. Tikai tad, ja vecums ir lielāks, mēdz mājdzīvnieku neņemt, jo satraucas, kas ar to notiks, ja saimnieks saslims, dosies mūžībā. Bet liela daļa senioru ir arī aktīvi    – labprāt dodas pastaigās, nūjo, dara to savā kompānijā.

Vaicāti, ko paši ierosina, lai mazinātu vientulību, lielākā daļa norāda, ka noderīgi ir bezmaksas pasākumi. Turklāt tālāk no centriem dzīvojošajiem būtiski, lai ir pieejams transports, ar ko nokļūt uz pasākumu. Seniori rosina, ka vērtīgs būtu pašvaldības organizēts bezmaksas transports reizi vai divas mēnesī, kas aizvestu uz pilsētu, lai nopirktu to, kā vietējā veikalā nav. Daļai vecākā gadagājuma iedzīvotāju ir sava automašīna, bet daudzi izmanto sabiedrisko transportu vai    lūdz draugus, kaimiņus. Ja uz veikalu ir vieglāk nokļūt, turklāt alternatīva ir autoveikals, tad lielāka problēma ir iespēja tikt līdz aptiekai, bet vēl    vairāk līdz ģimenes ārstam, kurš pieņem noteiktā laikā. Turklāt var gadīties, ka sabiedriskā transporta reisu laiki grūti saskaņojami ar ārsta pieņemšanu. Savukārt teju 15% no aptaujātajiem ir jau grūtības izkļūt pašiem no sava mājokļa, piemēram, ja viņi dzīvo otrajā vai trešajā stāvā,    tas ir iemesls, kāpēc viņi ikdienu pavada telpās.

Par pasākumiem seniori uzzina dažādos veidos, bet Rita Bukovska atzīst, ka bija pārsteigta, cik daudzi izmanto sociālos tīklus. Protams, arī dažādus plašsaziņas līdzekļus. Tomēr vietējie iedzīvotāji atzīst, ka tad, kad bija Amatas novads, pašvaldības izdevumā informācija bija personiskāka, tiešāk vērsta uz viņu interesēm. Aptaujā rosināts, ka pašvaldības biļetenā varētu būt ne tikai domes priekšsēdētāja uzruna, bet arī apvienību pārvalžu vadītāju teiktais, kas vietējiem iedzīvotājiem būtu personiskāka.

Savukārt atbildot uz aptaujas jautājumu, kādos pasākumos paši būtu gatavi iesaistīties, daļa labprāt piedalītos pārgājienos, mūž­izglītības nodarbībās, interešu pulciņos, brīvprātīgajā darbā.

Lai gan daudzi aptaujātie atzinuši, ka jūtas droši, vairāk tie, kuri dzīvo viensētās, ne viens vien atbildējis, ka visvairāk satrauc notikumi pasaulē, bet tāpat arī raizes sagādā notikumi Latvijā, dažkārt arī ciemā notiekošais.

UZZIŅAI

  • Aptaujāti 27 vīrieši un 69 sievietes vecumā no 55 gadiem. Visvairāk aptaujāto grupā 70-74 gadi, 65-69 gadi.
  • Vientulību izjūt -12%, daļēji izjūt – 22%, 60% – neizjūt un 6% – nav atbildes. Vientulību izjūt kā sievietes, tā vīrieši. Aptauja parāda, ka vientuļš var justies arī tad, ja nedzīvo viens vai nedzīvo viensētā.
  • Vientulības sajūtu vislabāk palīdz pārvarēt    bērni un mazbērni; pastaiga dabā; draugi un paziņas; pasākumi; kaimiņi; došanās uz bibliotēku; sazināšanās citiem sociālajos tīklos; atrašanās sabiedriskās vietās; piedalīšanās nevalstisko organizāciju organizētās aktivitātēs; dalība senioru kolektīvos. Transporta pieejamība ir svarīga ikdienā– pārtikas iegādē, nokļūšanā uz aptieku vai pie ārsta.

Biedrībai svarīga labdarība, iedzīvotāju iesaiste un kultūra

Biedrība “Amatas novada attīstības fonds” ir dibināta 2008. gadā, un no 2011. gada tai ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss. Biedrības mērķis ir praktiski veicināt sociālas, ekonomiskas, tehnoloģiskas, kultūras un izglītības, vides kā kopuma attīstību, iesaistot un apvienojot vietējo sabiedrību. Darbības jomas: labdarība; pilsoniskas sabiedrības attīstība un līdzdalība; kultūras veicināšana. No 2010. gada to vada Rita Bukovska.

“Darbojamies labdarībā, kultūras veicināšanā un pilsoniskajā līdzdalībā. Mums svarīgs ir Melānijas Vanagas muzejs un aktivitātes tajā, tāpat realizējam dažādus projektus. Attiecībā uz labdarību agrāk vairāk vērsām uzmanību daudzbērnu ģimenēm, trūcīgajiem, ir bijusi sadarbība ar “Ziedot.lv”, bet pašlaik nav tik lielas kapacitātes. Esam organizējuši dažādus pasākumus, sportiskās aktivitātes, arī iekārtojām trenažieru zāli kultūras namā, izveidojām volejbola laukumu. Senioriem pievērsāmies jau aizvadītajā gadā, rīkojām izglītojošus pasākumus, lai rosinātu šo vecuma grupu būt aktīviem, sadarboties, veidot organizācijas. Esam palīdzējuši Nītaurē izveidot senioru biedrību. Ja ir cilvēks, kuram ir interese, ideja,    atbalstām,” pastāsta Rita Bukovska.

R.Bukovska vērtē, ka vietējā sabiedrība aizvien vairāk noveco: “Pasākumus pārsvarā apmeklē seniori. Bērni izaug un aiziet, izvēlas dzīvot pilsētā. Uz pirkstiem var saskaitīt, cik te palikuši. Un jaunās ģimenes, kas te dzīvo, interešu izglītības nodarbības, pulciņus izvēlas Cēsīs, jo tur ir plašs piedāvājums. Jaunie cilvēki, kas izvēlas dzīvot laukos, vairāk ir paši par sevi, nereti strādā attālināti un dzīvo klusi savā draugu, paziņu lokā. Turklāt jauniem cilvēkiem vieglāk nokļūt uz pasākumiem, kas notiek citviet.”

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jubilejas amatiermākslā

14:58
01.04.2025
26

Teātrim Cēsīs – 150 Starptautiskajā Teātra dienā ar muzikālu izklaidējoši informatīvu pirmizrādi “Lai top izrāde!” jeb teātrim Cēsīs 150 Cēsu Teātris aicināja ieskatīties izrādes tapšanas gaitā – lugas lasīšanā, tekstu apgūšanā, tērpu izvēlē, rādīja ģenerālmēģinājuma un pirmizrādes norisi. To visu caurvija vēstures fakti par teātri, kurš arvien bijis viens no pazīstamākajiem amatierteātriem Latvijā. Ar Cēsu […]

Valsts aizsardzība

14:52
01.04.2025
41

Maijā arī Cēsu novada teritorijā norisināsies plašas militārās mācības – “Kristāla bulta 2025” Maija sākumā Vidzemē, tostarp arī Cēsu novada teritorijā, risināsies vērienīgas militārās mācības “Kristāla bulta 2025”. Lai informētu Vidzemes iedzīvotājus par to norisi, pagājušajā piektdienā Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajā bāzē “Ādaži” rīkoja tikšanos ar žurnālistiem. Tajā piedalījās arī NATO sabiedroto spēku […]

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
36

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
166

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
61

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
32

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
15
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
25
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
16
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi