Sestdiena, 5. aprīlis
Vārda dienas: Vija, Vidaga, Aivija

Ienāk jauni ģimenes ārsti

Iveta Rozentāle
18:53
13.12.2024
475
Gim Arste Jaun

Darbs komandā. Ģimenes ārste Kristīne Laurāne uzsver, ka ārsta darbs ir darbs komandā kopā ar vispārējās aprūpes māsu. K.Laurāne strādā kopā ar Sanitu Jansoni. FOTO: Iveta Rozentāle

Cēsu novadā pēc Nacionālā veselības dienesta datiem ir 25 ģimenes ārsti, no tiem deviņi pensijas vecumā. Cēsīs vidējais prakses lielums ir samērā liels – ap 1900 pacientu. Iedzīvotājiem var būt apgrūtināta pakalpojuma saņemšana – ilgāk jāgaida līdz klātienes vizītei, var būt īsāks laiks, kas veltīts vienam pacientam.

Tāpēc ļoti būtiska ir ne tikai pensijā aizejošo ģimenes ārstu prakšu pārņemšana, bet arī jaunu ģimenes ārstu ienākšana. Ģimenes ārsta Ulda Vasiļevska praksi no nākamā gada 1. janvāra pārņems ģimenes ārsts Jānis Dreimanis. Savukārt Cēsīs vēl    novembrī ģimenes ārstu praksi atvēra Kristīne Laurāne, pacientu reģistrāciju uzsākot pilnīgi no jauna, tādējādi padarot pakalpojumu pieejamāku.

Jauna ģimenes ārstes prakse

No 1. novembra Cēsu klīnikā ir atvērta jaunizveidota ģimenes ārsta prakse, kas netiek pārņemta no kāda cita ģimenes ārsta. Pacienti, kas meklē ģimenes ārstu Cēsīs, var interesēties un pieteikties.

Praksē iekārtota arī telpa manipulācijām, ir iespēja nodrošināt intravenozas sistēmas un citu ambulatoru ārstēšanu, vakcināciju.

Cēsu klīnikas telpās kā nomnieki jau darbojas vairākas ģimenes ārstu prakses, taču šajā gadījumā izvēlēta jauna pieeja. Ģi­menes ārste Kristīne Lau­rāne ir Cēsu klīnikas darbiniece.

“Šī pieeja ļauj veidot ciešāku sadarbību starp primāro un sekundāro veselības aprūpi un ir solis pretim iecerei izveidot primārās aprūpes centru Cēsu klīnikā,” saka klīnikas pārstāve Dace Valnere, uzsverot, ka ģimenes ārsta praksei slimnīcas telpās ir daudz priekšrocību: vides pieejamība, labāka sadarbība primārai un sekundārai veselības aprūpei, pacienti turpat klīnikā uzreiz var pieteikties diagnostiskiem izmeklējumiem, ārstu speciālistu konsultācijām, ir laboratorijas tuvums, neatliekamās palīdzības klātbūtne akūtām situācijām, mājas aprūpes un sociālā atbalsta iespējas un citas. Arī ģimenes ārstam, kas nodrošina primāro aprūpi kā Cēsu klīnikas darbinieks, samazinās saimniecisko un administratīvo darbu slogs, kā arī ir vienkāršāk plānot aizvietošanu.

Kristīne Laurāne šogad ieguvusi sertifikātu ģimenes vispārējās prakses ārsta specialitātē. Beigusi Rīgas Valsts 1. ģimnāziju, kas deva ievirzi turpmākajai dzīvei, pēc tam Rīgas Stradiņa universitātē ieguva ārsta grādu, kā arī šajā augstskolā turpināja praktizēties rezidentūrā, apgūstot ģimenes vispārējās ārsta prakses specialitāti. Jaunā ģimenes ārste par profesijas izvēli teic: “Jau no pirmās studiju dienas zināju, ka gribētu būt ģimenes ārste, bet, tā kā no daudziem kolēģiem par šo profesiju bija dzirdēti dažādi nostāsti, domu paturēju pie sevis, apdomājot arī citas specialitātes. Tomēr paliku pie šīs, kas ir visaptveroša. Man patīk būt zinošai par veselības aprūpi, ārstniecību kopumā, patīk darbs komandā, jo ārsts strādā sazobē ar vispārējās aprūpes māsu. Tā ir iespēja ārstēt gan bērnus, gan pieaugušos. Turklāt tā ir specialitāte, kurā var specifiski nodarboties ar veselības profilaksi, strādāt pie tā, lai cilvēks nesaslimtu. Ģimenes ārstam kontakts ar savu pacientu nav vienu reizi, bet pastāvīgs. Tā ir liela pievienotā vērtība, jo varam viens otru iepazīt, sadarboties ciešāk, lai veiksmīgāk risinātu pacientam aktuālās problēmas viņam vispieņemamākajā ceļā, izvērtējot, ko no speciālistu ieteiktā pacients ir spējīgs izdarīt, un nonākot pie optimālākā risinājuma.”

Ģimenes ārste arī uzsver, ka darbs šādā modelī, kur ģimenes ārsts strādā vietā, kur ir pieejami arī dažādi citi speciālisti, rada pacientiem vienkāršotāku iespēju pieteikties pie nepieciešamajiem speciālistiem vai arī pēc to apmeklējuma vērsties pie ģimenes ārsta, salāgojot speciālistu vizītes ar ģimenes ārsta apmeklējumu. “Turklāt ne mazāk būtiski, ka pie slimnīcas ir sabiedriskā transporta pietura, te ir sakārtota infra­struktūra,” norāda K. Laurāne.

Viņa gan neslēpj, ka sākotnēji bija arī domājusi par esošas prakses pārņemšanu: “Diemžēl nav iekritis tā, ka šajā laikā būtu prakse, ko pārņemt. Tā kā Nacionālais veselības dienests norādījis, ka Cēsīs vajadzētu vēl divus ģimenes ārstus, kas praksi sāk no nulles, izlēmu par labu tam. Zinu, ka interesi par darbu Cēsīs izrādījusi vēl viena jaunā ģimenes ārste. Jaunajiem speciālistiem ir interese par darbu Cēsīs. Turklāt, ja ir apdzīvotas vietas, kur ir piemērotas telpas praksei, bet nav speci­ālistu, kas nāk, vai otrādi, tad Cēsīs ir gan viens, gan otrs. Man prieks par visiem jaunajiem kolēģiem, kuri izvēlas šo ceļu un pievienojas ģimenes ārstu pulkam. Pacienti arī novērtē, ka ienāk jaunie speciālisti ar jaunām zināšanām, svaigu skatījumu.”

Vērtējot, kam jaunās prakses atvēršana ir visbūtiskākā , daktere norāda, ka visbiežāk tie ir cilvēki, kuri mainījuši dzīves vietu par labu Cēsu novadam un attiecīgi arī meklē ģimenes ārstu: “Turklāt tie, kuri ar mani ir sazinājušies, ir ļoti priecīgi, ka var pierakstīt gan bērnus, gan paši pieteikties – visa ģimene. Un, tā kā man pašai ir divi bērni, arī tas rada uzticēšanos. Ir arī cēsnieki, kas izjūt, ka viņu ģimenes ārsts noveco, saprot, ka ar laiku šī problēma aktualizēsies, kā arī, redzot pieraksta pieejamības problēmas, izlemj mainīt ģimenes ārstu, lai pakalpojums būtu pieejamāks un būtu drošs, ka tas nepārtrūks, ārstam aizejot pensijā. Protams, Nacionālais veselības dienests katru rudeni veic aptaujas, plāno prakses darbības pārtraukšanas termiņu, bet dzīve jau mēdz ieviest savas korekcijas, visu nav iespējams ieplānot.”

Kristīne Laurāne uzsver, ka Cēsu novada ļaudis ir droši aicināti gan zvanīt vai rakstīt e-pastā un uzdot interesējošos jautājumus, gan reģistrēties. Ģimenes ārstes pamatdarbības teritorija primāri ir Cēsu pilsētas ziemeļrietumu daļa (no Bērzaines ielas līdz Palasta, Lenču ielai), Stalbes un Raiskuma pagasts.

àim Arsti Tab

Situācija Cēsu novadā un valstī

 Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Sintija Kājiņa, analizējot situāciju Cēsu novadā, norāda, ka no novadā praktizējošajiem 25 ģimenes ārstiem deviņi ir pensijas vecumā. NVD uzrauga situāciju ar ģimenes ārstu pakalpojumu pieejamības nodrošināšanu Latvijas iedzīvotājiem pilsētās un reģionos, tajā skaitā ārstu novecošanos un plānoto došanos pensijā. “Katrā individuālajā gadījumā tiek meklēti labākie risinājumi pacientu pārņemšanai citā ģimenes ārsta praksē vai jauna ģimenes ārsta piesaistei esošās prakses pārņemšanai. Tiek veidots jauno ģimenes ārstu gaidīšanas saraksts, kas vērsušies NVD un izteikuši vēlmi noslēgt līgumu par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu konkrētā reģionā. Tiklīdz šādā vietā ārsts dodas pensijā vai pārtrauc līgumu ar NVD cita iemesla dēļ, prakses vieta tiek piedāvāta jaunajiem ārstiem no gaidīšanas saraksta,” situāciju skaidro S.Kājiņa, “Nacionālajam veselības dienestam pašlaik ir informācija par četriem medicīnas rezidentiem, kuri pēc izglītības saņemšanas plāno veidot ģimenes ārsta praksi Cēsīs un to apkārtnē.” Tāpat viņa vērtē, ka Cēsu novadā vienā praksē pacientu skaits ir samērā liels, ģimenes ārstu ienākšana novadā, kas sāk praksi no nulles, ir būtisks papildinājums.

Latvijā šobrīd 37 % no visiem ģimenes ārstiem ir vecumā virs 64 gadiem. Dalījumā pa reģioniem procents ir atšķirīgs. S.Kājiņa uzsver, ka  šādā situācijā ir ļoti svarīgi laikus plānot ģimenes ārstu nomaiņu, tādēļ katru gadu septembra sākumā NVD aptaujā pensijas vecuma ģimenes ārstus par nodomiem turpināt līgumu tuvākajos piecos gados: “No šī gada aptaujāti ģimenes ārsti jau no 61 gadu vecuma. Ņemot vērā sniegtās atbildes, tiek izveidots ģimenes ārstu nomaiņas plānojums turpmākajiem pieciem gadiem. Plānojot ģimenes ārstu nomaiņu, tiek analizēts iedzīvotāju skaits, praksēs reģistrēto pacientu skaits un esošo prakšu lielums. Ar ģimenes ārstu nomaiņas plānojumu ir iepazīstinātas pašvaldības, jo no pašvaldībām tiek gaidīts, lai ģimenes ārsti tiktu nodrošināti ar telpām, kur iekārtot praksi.”

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jubilejas amatiermākslā

14:58
01.04.2025
27

Teātrim Cēsīs – 150 Starptautiskajā Teātra dienā ar muzikālu izklaidējoši informatīvu pirmizrādi “Lai top izrāde!” jeb teātrim Cēsīs 150 Cēsu Teātris aicināja ieskatīties izrādes tapšanas gaitā – lugas lasīšanā, tekstu apgūšanā, tērpu izvēlē, rādīja ģenerālmēģinājuma un pirmizrādes norisi. To visu caurvija vēstures fakti par teātri, kurš arvien bijis viens no pazīstamākajiem amatierteātriem Latvijā. Ar Cēsu […]

Valsts aizsardzība

14:52
01.04.2025
45

Maijā arī Cēsu novada teritorijā norisināsies plašas militārās mācības – “Kristāla bulta 2025” Maija sākumā Vidzemē, tostarp arī Cēsu novada teritorijā, risināsies vērienīgas militārās mācības “Kristāla bulta 2025”. Lai informētu Vidzemes iedzīvotājus par to norisi, pagājušajā piektdienā Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajā bāzē “Ādaži” rīkoja tikšanos ar žurnālistiem. Tajā piedalījās arī NATO sabiedroto spēku […]

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
39

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
172

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
63

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
32

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
18
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
25
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
5
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi