Ceturtdiena, 3. aprīlis
Vārda dienas: Daira, Dairis, Daiva, Daivis

Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

Andris Vanadziņš
12:54
08.11.2024
146
Vinda Auto

“Vinda” ir uzņēmums ar vairāk nekā 30 gadu darbības pieredzi. Ir arī atbilstošs autoparks. FOTO: Andris Vanadziņš

Ūdens paviršību nepiedod

Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē.

Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu.

“Vinda” ir uzņēmums ar vairāk nekā 30 gadu darbības pieredzi. Paveiktais Cēsīs, kā arī iepriekš veiksmīgā Rīdzenes, Krīvu, Jāņmuižas un Agras ciemu ūdensvada un kanalizācijas saimniecības pārņemšana un sakārtošana vedina domāt, ka tikpat raiti un gludi noritēs arī novada vienotās sistēmas izveide. Tomēr “Vindas” valdes priekšsēdētājs Varis Ādamsons savā vērtējumā ir gana kritisks un lēš, ka šis process diez vai noritēs brašā parādes marša ritmā. Redzētais, iepazīstot situāciju novada pārvalžu ūdensvada un kanalizācijas saimniecībās, radījis, saudzīgi sakot, neizpratni par paviršo attieksmi pret vienu no pamatvajadzībām – ūdeni.

“Redzētais, iepazīstot ūdenssaimniecību novada ciematos, bija auksta duša, kas aizskalo ilūzijas. Laikā, kad Latvija gatavojās iestāties Eiropas Savienībā, bija plaši pieejams finansējums ūdensvada un kanalizācijas sistēmu modernizācijai un attīrīšanas iekārtu būvniecībai. Cēsīs šo iespēju maksimāli izmantojām un daudz paveicām, lai iedzīvotājiem nodrošinātu kvalitatīvu tīra ūdens padevi un videi saudzīgu darbību. Biju iedomājies, ka pagastos, kas vēlāk apvienojās novados, dara to pašu. Nākas pārliecināties, ka tā gluži nav. Ārēji viss ir šķietami kārtībā, bet, kad sāc iedziļināties detaļās, atklājas, ka tajās tiešām slēpjas velns.
Piemēram, Līgatnē pārņēmām saimniecību ar attīrīšanas iekārtām, kas paredzētas 100m³ diennaktī, bet izbūvētas 46m³! Atjaunošanas projekts īstenots pirms desmit gadiem, bet ražošanas telpa, kad tajā iegājām, bija burtiski zirnekļu tīkliem aizausta. Ko tādu savā ilggadējā praksē nebiju pieredzējis! Šis laikam ir spilgtākais piemērs, tāpēc to pieminu, bet pārsteigumi ir visās ūdenssaimniecībās, ko pārņemam vai sākam iepazīt detalizētāk. Piemēram, ūdensvada izbūves projektu neesamība. Var saprast, ka kolhozu laikos, būvējot Līvānu māju ciematos ūdensvada pievadus, raka pēc principa – gar to koku līdz kūtiņas stūrim! Bet, ja joprojām inventarizācijas dokumentos parādās ieraksts – ūdensvads, 1.gab un nav fiksēts garums, diametrs, materiāli un kaut vai ar roku uzšņāpts trases izvietojums dabā! Un ko iesākt ar šo – ūdensvads 1.gab. -,veicot tarifa aprēķinus?

Tiktāl par nepatīkamiem pārsteigumiem, bet ir arī patīkamie. Priekuļos, pateicoties Ernesta Ikaunieka prasmīgai saimniekošanai, situācija ir laba. Pārvaldēs, kurās jau strādājam, soli pa solim sakārtojam sistēmu, lai nodrošinātu iedzīvotājiem tādu pašu pakalpojumu kvalitāti, kāda ir Cēsīs. Sākotnēji ir diskusijas par pievadiem un to, ka iedzīvotāju īpašums ir ne tikai zeme ap māju, bet arī komunikācijas. Un īpašums, kā zināms, uzliek arī pienākumus.

“Vindas” speciālistiem ir pieredze, zināšanas, un esmu pārliecināts- mēs sakārtosim un izveidosim novadā vienotu, stabili funkcionējošu ūdensvada un kanalizācijas sistēmu. Taču tas nebūs -rīt uz brokastu laiku. Mums priekšā ilgs, pacietīgs darbs, un tā gaitā būs ļoti rūpīgi jāvērtē katra centa ieguldījums. Problēma ir tā, ka Eiropas struktūrfondi, arī citas atbalsta programmas vairs neparedz finansējumu ūdensvada un kanalizācijas sistēmu modernizācijai apdzīvotām vietām ar mazāk nekā tūkstotis iedzīvotāju, bet novada ciemos pārsvarā ir neliels mājsaimniecību skaits. Ja šo saim­niecību pārņemšana un sakārtošana būs jāveic tikai par “Vindas” līdzekļiem, tas nozīmē, ka pieaugs maksa par pakalpojumiem esošajiem klientiem. Tas nav korekts risinājums, jārod ceļš, kā virzīties uz priekšu bez šoka terapijas cēsniekiem un citiem klientiem. Domāju, mēs to izdarīsim un sakārtota ūdenssaimniecība būs viens no reāliem administratīvās reformas ieguvumiem, ko novērtēs visi novada iedzīvotāji.“

Smalkas iekārtas un staltas sirsniņmājas

Tualete No 400 3

Vienotas novada ūdensvada un kanalizācijas sistēmas veidošana mazāk ietekmēs lauku viensētu saimniekus, kuri paši rūpējas par ūdens nodrošinājumu un kanalizācijas notekūdeņu uzkrāšanas tvertnēm. Pašvaldībai gan jāgādā, lai būtu pieejams pakalpojums notekūdeņu no decentralizētajām kanalizācijas sistēmām izsūknēšanai un nogādāšanai uz notekūdeņu attīrīšanas iekārtām.

Apkopojot datus par decentralizētajām kanalizācijas sistēmām Latvijas laukos, konstatēts, ka izplatītākās ir krājtvertnes jeb nosēdakas, kas ir 70% mājsaimniecību. To izmantošanai nav nepieciešama papildu apkope, izņemot regulāru satura izvešanu. Krāj­tvertnes būtība ir uzkrāt notekūdeņus hermētiski noslēgtā, piemēram, betonētā tvertnē.

Aizv­ien biežāk mājsaimniecības laukos notekūdeņu uzkrāšanai un attīrīšanai ierīko septiķi. Tā ir rūpnieciski ražota tvertne ar kamerām notek­ūdeņu un fekālo nogulšņu nostādināšanai un filtrēšanai. Notek­ūdeņus pēc filtrēšanas var    novadīt uz tuvāko grāvi vai iesūcināt gruntī. Filtrējo­šais slānis var būt veidots kā filtrācijas lauki, apakšzemes filtrējošās drenas, smilts-grunts filtri, filtrācijas grāvji un akas vai niedru lauki.   
Pieejamas ir arī individuālās bioloģiskās attīrīšanas iekārtas, kas spēj nodrošināt pilnīgu mājsaimniecības kanalizācijas ūdeņu attīrīšanu un arī tā atkārtotu izmantošanu tehniskā ūdens vajadzībām.

Taču arī vecās labās sirsniņmājiņas lauku sētu tālākos nostūros nodrošina to, lai ļaudis var videi draudzīgi, rāmi un nesteidzīgi i vecus žurnālus pāršķirstīt, i sajusties atviegloti.

Iesāka, bet nepabeidza

“Druvā” jau rakstījām, ka paš­valdības vadības pārstāvjiem tiekoties ar Taurenes iedzīvotājiem, izskanēja pārmetumi par ūdens kvalitāti ciema iedzīvotājiem. Kā apstiprināja pagasta saimniecības vadītājs Agris Veipāns, galvenais iemesls problēmām, kas ik pa laikam rodas ciemata ūdenssaimniecībā, ir iesāktā, bet diemžēl tā arī nepabeigtā Taurenes ūdensvada un kanalizācijas tīklu rekonstrukcijas. Proti, noslēgusies ir tikai atjaunošanas projekta pirmā kārta, kas aptvēra tikai daļu no ciema ēkām. Lai nodrošinātu stabilu un kvalitatīvu ūdensapgādi, nepieciešama visu tīklu rekonstrukcija, kas ir apjomīgs projekts, ko īstenot visdrīzāk varēs apvienotais novada ūdensvada un kanalizācijas apsaimniekošanas uzņēmums.

Notekūdeņus no decentralizētām uzkrāšanas tvertnēm Taurenes pagastā izsūknē un nogādā uz attīrīšanas iekārtām Dzērbenes asenizācijas pakalpojumu veicēji. Mājsaimniecībām jāpiesakās laikus, jo pakalpojums ir pieprasīts un dažkārt pat veidojas rinda, ir jāuzgaida. Ierobežojošs faktors asenizatoru izbraukumu skaitam ir attīrīšanas iekārtu jauda.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jubilejas amatiermākslā

14:58
01.04.2025
26

Teātrim Cēsīs – 150 Starptautiskajā Teātra dienā ar muzikālu izklaidējoši informatīvu pirmizrādi “Lai top izrāde!” jeb teātrim Cēsīs 150 Cēsu Teātris aicināja ieskatīties izrādes tapšanas gaitā – lugas lasīšanā, tekstu apgūšanā, tērpu izvēlē, rādīja ģenerālmēģinājuma un pirmizrādes norisi. To visu caurvija vēstures fakti par teātri, kurš arvien bijis viens no pazīstamākajiem amatierteātriem Latvijā. Ar Cēsu […]

Valsts aizsardzība

14:52
01.04.2025
41

Maijā arī Cēsu novada teritorijā norisināsies plašas militārās mācības – “Kristāla bulta 2025” Maija sākumā Vidzemē, tostarp arī Cēsu novada teritorijā, risināsies vērienīgas militārās mācības “Kristāla bulta 2025”. Lai informētu Vidzemes iedzīvotājus par to norisi, pagājušajā piektdienā Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajā bāzē “Ādaži” rīkoja tikšanos ar žurnālistiem. Tajā piedalījās arī NATO sabiedroto spēku […]

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
36

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
166

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
61

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
32

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
15
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
25
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
13
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi