Saeima šonakt sasauktā ārkārtas sēdē slepeni pieņēmusi grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz, ka deviņu Latvijas lielāko pilsētu pašvaldību vadītājus turpmāk vairs nevarēs saukt pie kriminālatbildības un tiesāt, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.
Kriminālprocesa likuma 69.pants “Apsūdzētais” papildināts ar 3.daļu šādā redakcijā: “Apsūdzētais nevar būt persona, kura ieņem vai pēdējo 100 gadu laikā ieņēma republikas pilsētas domes priekšsēdētāja amatu.”
Līdz ar to pie kriminālatbildības turpmāk nevarēs saukt ne tikai esošos, bet arī bijušos Daugavpils, Jēkabpils, Jelgavas, Jūrmalas, Liepājas, Rēzeknes, Rīgas, Valmieras un Ventspils mērus, pretējā gadījumā grozījumi būtu pretrunā ar tiesiskās paļāvības principu, aģentūrai LETA skaidroja kāds pieredzējis Saeimas jurists.
Izmaiņas Kriminālprocesa likumā attieksies arī uz personām, kuras grozījumu spēkā stāšanās brīdī jau būs nonākušas uz apsūdzēto sola. Tādējādi par noziedzīgiem nodarījumiem vairs nevarēs tiesāt ne Ventspils mēru Aivaru Lembergu, kurš apsūdzēts par naudas atmazgāšanu un citiem noziegumiem, ne bijušo Jūrmalas mēru Raimondu Munkevicu, kurš tiek tiesāts par kukuļdošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, ne arī kādreizējo Rīgas un Jūrmalas mēru Andreju Inkuli, kuram uzrādīta apsūdzība tā dēvētajā Rīgas domes amatpersonu kukuļošanas lietā.
Kā teikts likuma grozījumu projekta anotācijā, Latvijas lielo pilsētu mēriem ir jāziedo visi pieejamie resursi, lai sekmētu savas vadītās pašvaldības ilgtspējīgu attīstību, savukārt nonākšana uz apsūdzēto sola var traucēt kvalitatīvi veikt šos pienākumus. “Mēram ir jāvada pilsēta, nevis jābraukā apkārt pa kaut kādām tiesām,” aģentūrai LETA jaunpieņemtos grozījumus Kriminālprocesa likumā komentēja kāds parlamentārietis, kurš vēlējās palikt anonīms.
Saeimā pieņemtos grozījumus steidzamības kārtībā jau ir izsludinājis arī Valsts prezidents, tāpēc šodien, 1.aprīlī, tie stājas spēkā.
***Šī ir 1.aprīļa – joku dienas – ziņa.***
LETA
Komentāri