Pēc šaubās un neziņā aizvadītās pagājušās nedēļas Vecpiebalgas novads izrādījās viena no pirmajām 20 administratīvajām teritorijām, kur šonedēļ atjaunotas klātienes mācības 1.-4.klašu skolēniem.
Jebkurai izglītības iestādei, uzņemot bērnus klātienē, jānodrošina epidemioloģiskās drošības prasību izpilde un jāveic izglītības iestādes klātienē nodarbināto iknedēļas testēšana. Vecpiebalgas vidusskolas un Vecpiebalgas pamatskolas vadītāji apstiprināja, ka darbinieku testēšana veikta pirmdien, galvenokārt tādēļ lemts nesasteigt atgriešanos skolā uz pirmdienu, bet ar drošāku sirdi atsākt otrdien. Vecpiebalgas pamatskolas direktors Andris Sakss pastāstīja, ka bija ieradušies gandrīz visi šo klašu 35 audzēkņi, tikai daži palikuši mājās un sekojuši stundām līdzi ar programmas “Zoom” starpniecību. Protams, daļai bērnu nepierasta ir masku nēsāšana, kā arī ir vecāki, kuri šo prasību emocionāli neatbalsta, tomēr – ja nāk klātienē, nākas noteikumus ievērot.
Nepatiku pret masku izteikuši arī vairāki sākumskolēni Vecpiebalgas vidusskolā, kad audzinātājas klases stundās ar bērniem pārrunājušas sejas aizsegu lietošanu, stāsta vidusskolas direktore Ilona Strelkova. “Taču par iespēju satikties un atkal redzēt citam citu visiem bija īkšķīši uz augšu,” apliecina direktore, nepierasto masku nēsāšanu novērtējot kā mazāko bēdu pēc tik ilgstoša attālinātā darba. Arī vidusskolas pirmajās četrās klasēs katrā bijis pa kādam mājās palicējam: drošības apsvērumi, jo ģimenē kādam ir kontaktpersonas statuss; kādam bērnam paaugstināta temperatūra, bet tikai divu skolēnu vecāki lēmuši par mācībām mājās ilgākā termiņā. Šajā dienā skolas solos atgriezās gandrīz 70 sākumskolēni.
Jaunpiebalgas novads, kas vēl reģionālās pieejas sākotnējā apspriešanā tika piesaukts kā iespējamā “drošā” teritorija, no šī loka izkrita burtiski pēdējā dienā. Jaunpiebalgas vidusskolas direktors Arnis Ratiņš gan apliecināja, ka pāris klāt nākušie saslimšanas gadījumi novadā nav nekādi saistīti ar izglītības iestādi, taču jaunajam principam teritorija vairs neatbilst.
Atgādināsim, ka, vērtējot situāciju mācību darbā, bet vēl jo vairāk – visu vecumu skolēnu un viņu ģimeņu emocionālo slodzi, Izglītības un zinātnes ministrija nāca klajā ar reģionāla principa ideju, ko iepriekš nereti bija piesaukuši pašvaldību pārstāvji un pedagogi. Pagājušajā nedēļā tika pieņemts lēmums atsākt klātienes mācības 1.-4 klašu skolēniem pašvaldībās, kurās 14 dienu kumulatīvais saslimšanas rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju nepārsniedz 200. Jaunā kārtība paredz, ka ik nedēļu trešdienā rādītājs tiks aktualizēts un atjaunots saraksts ar tām administratīvajām teritorijām, kur tas būs mazāks vai tikai nedaudz pārsniegs 200, savukārt SPKC speciālisti vērtēs saslimstības izmaiņu ātrumu. Tādējādi arī kāds novads, kur kumulatīvais rādītājs būs nedaudz virs 200, iespējams, varēs turpināt mācības klases solā, ja vien šis pieaugums nebūs bijis straujš. Vēl otrdien palicis nezināms tehniskais risinājums, kā pašvaldības un skolas operatīvi uzzinās par sava statusa maiņu.
Nedēļas nogalē oficiālajā laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” bija publiskotas 25 pašvaldības, kuru mācību iestādēs 1.-4 klašu skolēni var atsākt mācīties klātienē. Drīz vien četras vietvaras tomēr nolēma turpināt mācības attālināti, jo klasēs ir ievērojams audzēkņu īpatsvars no kaimiņu novadiem, kuros ir sliktāki saslimstības rādītāji, bet viena pašvaldība atkrita vakar, jo pirmsskolas grupā, kas arī darbojas skolas ēkā, konstatēja “Covid-19” gadījumu.
Komentāri