Iepazīstot apritē centrētas ekonomikas principus, Straupes pamatskola sarīkojusi konkursu, aicinot vietējos iedzīvotājus parādīt sev piederošos vecākos priekšmetus un atklāt to īpašo stāstu.
Izglītības iestāde janvāra otrajā pusē nāca klajā ar aicinājumu audzēkņiem, kolēģiem, kā arī citiem novadniekiem dalīties stāstos par visvecākajām lietām pašu mājās, nofotografēt tās un pieteikt konkursam. Pamatskolas dabaszinību skolotāja un ekoskolu programmas koordinatore Evija Tiltiņa “Druvai” paskaidroja, ka ideja dzimusi ekoskolu starta projekta “E-SPACE” ietvaros, kur aktivitātes vērstas uz apritē centrētas ekonomikas izzināšanu. “Kad audzēkņiem stundā pajautāju, vai divus gadus lietots mobilais telefons ir jauns vai vecs, viņi atbildēja – vecs. Bet kā tad vērtēt pašiem savu vecumu – 12 gadi?” Kopš industriālās revolūcijas sākumiem ir izdevies būtiski paaugstināt cilvēka dzīves kvalitāti un dzīves standartus, tomēr vienlaikus palielinājies enerģijas un dabas resursu patēriņš – uzsver konkursa rīkotāji.
Lai vēl personīgāk iedzīvinātu atskārsmes, cik vecas var būt lietas, kad tās saucam par vecām, tapusi konkursa ideja. Vēl līdz pat marta sākumam novadnieki var iesūtīt laikmeta liecības un dzimtas mantojuma stāstus, īpaši novērtējot tos priekšmetus, kuri joprojām tiek izmantoti.
Pāris nedēļās skola saņēmusi fotoattēlus no 21 iedzīvotāja – sākot no monētām un šujmašīnas, līdz astoņdesmit gadu vecam tautastērpam un vairāk nekā gadsimtu vecai Bībelei. Konkursam gan tiek reģistrēti ne vairāk kā divi priekšmeti no viena dalībnieka. Uzvarētāji tiks noteikti izlozē, un balvās gaidāmi gardumi no vietējiem uzņēmumiem “Roze MJ”, “Real Bread”, kā arī zemnieku saimniecības “Eicēni”, kuri mācībspēkus jau līdz šim atbalstījuši dažādās idejās.
E.Tiltiņa neslēpj gandarījumu par emocionālajiem uzplaiksnījumiem, kādi radušies konkursā. Kāds kungs, piemēram, atsūtījis aizkustinošu vēsti, prieku, ka arī tik ierobežotajā saskarsmes laikā viņam radusies iespēja padalīties ar kaut ko no savas dzīves.
Straupes pamatskola šajā mācību gadā ir viena no 109 izglītības iestādēm visā Latvijā, kurām piešķirts ne vien ekoskolas sertifikāts, bet arī starptautiski atpazīstamais Zaļais karogs. Kopumā 2020./2021.mācību gadā šāds goda statuss apstiprināts desmit vēsturiskā Cēsu rajona izglītības iestādēm, tostarp arī vairākiem bērnudārziem. Savukārt ekoskolas sertifikātu šim gadam pirmo reizi nopelnījusi Vaives pagasta Krīvos esošā Līvu pirmsskolas izglītības iestāde.
Komentāri